Základy programování

Základy programování
« kdy: 29. 05. 2020, 14:38:12 »
Dob­rý den jsem stu­dent střed­ní prů­mys­lo­vé ško­ly , z ma­te­ma­ti­ky mám 1. V po­sled­ní do­bě jsem uva­žo­val o za­čát­ku s pro­gra­mo­vá­ním, po­dí­val jsem se na in­ter­net, ja­ký je dob­rý za­čí­na­cí ja­zyk. Do­hra­bal jsem se k Ja­vě ne­bo PHP. Je tu ješ­tě ně­ja­ký ja­zyk, kte­rý bys­te do­po­ru­či­li pro za­čá­teč­ní­ka? (dě­lal jsem ně­co v html, ale to pro­gra­mo­vá­ní ne­ní)
Osob­ně zva­žu­ji za­čít Ja­vou
Dě­ku­ji



Re:Základy programování
« Odpověď #1 kdy: 29. 05. 2020, 14:56:37 »
Java je dobra volba.

Jazyk je to prijemny, obcas krapet ukecany.

Potiz z javou je v tom, ze za historii se v tom nahromadila hromada veci, ktere se postupem casu nahradily necim lepsim, ale z duvodu kompatibility zustaly i ty stare.
Takze v jave je potreba vedet i to, ze nektere zakouti javy je vhodne nepouzivat.

Treba logovaci  subsystem Commons Logging - nyni se vsude pouziva mnohem lepsi SLF4J

Java jako samotvy jazyk neni zadna stribrna kulka, tu dela az celkovy ekosystem kolem javy, jako je Apache Foundation nebo Maven Central

A rozhodne zacni primo psat v plnem IDE jako je Eclipse, Netbeans nebo IntelliJ, usetri to spoustu prace.

A az zvladnes samotny jazyk Java, pak je potreba mit povedomi o frameworcich jako je Maven nebo Spring.

https://www.w3schools.com/java/default.asp - jednoduchy java tutorial

https://www.jetbrains.com/lp/academy/?gclsrc=aw.ds&&source=google&medium=cpc&campaign=EM+CIS_en_DC_JBAcademyJavaBeginners_Search&gclid=CjwKCAjw5cL2BRASEiwAENqAPgENf7Irm1xxcE-zQX_tZHCaa2tL3TF4-bfKYAiwujKt6kUN_i-zkBoCrykQAvD_BwE
tutorial zalozeny na implementaci realnych prikaldu

Re:Základy programování
« Odpověď #2 kdy: 29. 05. 2020, 14:58:11 »
Jazyků je spousta začít se dá prakticky s kterýmkoliv (důležité je především, aby tě práce s daným jazykem bavila) jen u některých to vyžduje více dřiny na začátku než u jiných (to ale nemusí být nutně špatně). Kromě tebou jmenovaných jazyků bych na seznam snadných voleb pro začátečníka přihodil následující jazyky python, go a javascript. Z tebou jmenovaných jazyků si nejsem jistý na začátek javou, je to sice průmyslový standart, ale na úplný začátek možná trochu moc nastavování než to rozchodíš, navíc v javě budeš dlouho psát konzolové aplikace než se někam dostaneš. Jako alternativu javy bych možná zkusil spíše kotlin (s současnosti standart pro mobiloní aplikace na androidu). Pokud by jsi chtěl rovnou skočit do hluboké vody, pak vyzkoušej jazyk c, není úplně přívětivý pro začáteníka, ale dovolí ti pochpit it problematiku pochopit opravdu do hloubky.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #3 kdy: 29. 05. 2020, 15:47:50 »
Pro matematika bych doporučil Python jako jazyk první volby. Po instalaci ho můžeš hned začít používat, třeba i místo kalkulačky.

Re:Základy programování
« Odpověď #4 kdy: 29. 05. 2020, 17:07:50 »


Re:Základy programování
« Odpověď #5 kdy: 29. 05. 2020, 17:41:35 »
Do­hra­bal jsem se k Ja­vě ne­bo PHP. Je tu ješ­tě ně­ja­ký ja­zyk, kte­rý bys­te do­po­ru­či­li pro za­čá­teč­ní­ka? (dě­lal jsem ně­co v html, ale to pro­gra­mo­vá­ní ne­ní)
Osob­ně zva­žu­ji za­čít Ja­vou
Java je myslím dobrá volba, pokud byste chtěl druhý jazyk, doporučil bych asi Python. Dokonce existuje Jython implementace nad JVM nebo se dá Python provozovat nad GraalVM, takže se ty jazyky dají i propojovat (ale to je jen taková perlička, rozhodně bych to nezkoušel hned na začátku – ty jazyky zas nejsou tak kompatibilní, aby je šlo v aplikaci promíchat).

Od PHP bych někoho, kdo začíná s programováním, spíš odrazoval. Z hlediska nějaké čistoty kódu, dobrých návyků apod. to býval docela špatný jazyk. Postupem času se to dost vylepšilo a dnes už se v PHP myslím dá psát docela čistě. Ale na internetu najdete spoustu návodů, kde se to bude různě patlat – a jako začátečník nemáte šanci to rozlišit. Takže byste si budoval špatné návyky.

Re:Základy programování
« Odpověď #6 kdy: 29. 05. 2020, 18:02:26 »
ak si uplny zaciatocnik a nikdy v zivote si neprogramoval, najlepsie je na zaciatok naucit sa algoritmicky rozmyslat a riesit problemy na vyssej urovni, nezamyslat sa nad programovacim jazykom, alebo nad tym, ci ho niekedy v zivote este budes pouzivat ani nad tym, ako veci na pozadi toho co robis funguju....,

ked uz mas rozumne zaklady CS (poznas cykly, zakladne datove struktury, rekurziu, zakladne algoritmy) a vies si s tymito nastrojmi vyskladat nieco vlastne (napr. nejaku jednoduchu hru stylu snake, tetris..) potom sa oplati zamyslat sa nad ucenim sa veci do praxe..

odporucam Python alebo JS preto, lebo sa nemocu prilis pod nohy zbytocne komplikovanou syntaxou ani komplikovanym balastom + existuju k nim jednoduche programatorske prostredia s dobrymi kurzami...

clovek co nikdy v zivote neprogramoval by fakt nemal riesit co je to slf4j, graalvm, maven, aky je rozdiel medzi eclipse a intellij, ako funguje web, a podobne veci..., obzvlast ak je este na strednej skole...., casu na specializaciu bude dost.., ked sa naucis zaklady v jednom jazyku, potom najlepsi druhy krok je vyskusat si rozne veci v roznych jazykoch a zistit co ti najviac vyhovuje, s dobrymi zakladmi vies chytit lubovolnu vec a zvladnut jej tutorialy bez problemov...

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #7 kdy: 29. 05. 2020, 18:51:47 »
Python a až budeš umět nějaké základy, tak přidat C.

A ještě předtím (nebo možná současně se začátky) bych doporučil naučit se efektivně ovládat svůj počítač, pokud to ještě neumíš. Zejména to znamená shell a související utility.

Re:Základy programování
« Odpověď #8 kdy: 29. 05. 2020, 18:58:46 »
Dob­rý den jsem stu­dent střed­ní prů­mys­lo­vé ško­ly , z ma­te­ma­ti­ky mám 1. V po­sled­ní do­bě jsem uva­žo­val o za­čát­ku s pro­gra­mo­vá­ním, po­dí­val jsem se na in­ter­net, ja­ký je dob­rý za­čí­na­cí ja­zyk. Do­hra­bal jsem se k Ja­vě ne­bo PHP. Je tu ješ­tě ně­ja­ký ja­zyk, kte­rý bys­te do­po­ru­či­li pro za­čá­teč­ní­ka? (dě­lal jsem ně­co v html, ale to pro­gra­mo­vá­ní ne­ní)
Osob­ně zva­žu­ji za­čít Ja­vou
Dě­ku­ji

Pokud jsi matematicky založený, tak Haskell není vůbec špatná volba. Znáš-li webové prostředí, může být zajímavý JavaScript. Ani Python není špatný. Javě bych se ze začátku vyhnul, je to obrovské a ukecané.

Záleží také, co si od toho představuješ, respektive co máš třeba v plánu programovat..

Re:Základy programování
« Odpověď #9 kdy: 29. 05. 2020, 19:30:43 »
Pokud jsi matematicky založený, tak Haskell není vůbec špatná volba.
Někde jsem slyšel, že když člověk nemůže říct nic slušnýho, měl by mlčet.
Tak asi k tomuhle fakt pomlčím a půjdu si vybarvit jedno políčko modrýho života.

---

Pro tazatele: ne, propánakrále, hlavně nezačínat Haskellem. Tak na pět let zapomeň, že jsi to slovo vůbec slyšel. Ani to PHP není moc dobrý. Jak radili kolegové přede mnou: Python, Go, Java, C (v tomhle pořadí).

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #10 kdy: 29. 05. 2020, 19:50:21 »
Začni Pythonem, s tím se dá začít jednoduše a dá se s ním dostat daleko. Je to jazyk akademické sféry, možná že ti postačí sám o sobě. Pokud budeš chtít víc prohloubit znalosti a chápání programování, pak jazyk C ti ukáže trochu jiný pohled na věc. A pak už si budeš umět vybrat sám.

Re:Základy programování
« Odpověď #11 kdy: 29. 05. 2020, 22:10:08 »
Pokud jsi matematicky založený, tak Haskell není vůbec špatná volba.
Pro tazatele: ne, propánakrále, hlavně nezačínat Haskellem.

Důvod?

Re:Základy programování
« Odpověď #12 kdy: 29. 05. 2020, 22:26:13 »

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #13 kdy: 29. 05. 2020, 22:34:36 »
slozita otazka jakym jazykem zacit.
mozna, ze ten BASIC kdysi na zacatek nebyl spatny, tam se clovek mohl naucit zaklady a cykly, podminky.

takze tohle bych opravdu mozna doporucil zacit s Pythonem.

me jako C++_kare uz nekdy otravuje ten sileny zaber a chtel bych zas jednoduchost, tak na rychle prototypovani zkousim pouzivat golang.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #14 kdy: 29. 05. 2020, 22:37:03 »
Pokud jsi matematicky založený, tak Haskell není vůbec špatná volba.
ne, propánakrále, hlavně nezačínat Haskellem.
  ;D