Platy v IT

Re:Platy v IT
« Odpověď #60 kdy: 06. 06. 2020, 15:53:55 »

Nevim co presne za praktiky na hrane zakona jste zazil....
Zalozte si firmu. Budte majitel. Vsechny pokuty ....

hm, se kamsi zatoulala moje odpoved, aspon jsem mezitim trochu schladnul.

Tohle mi prijde jako typicke pindy od ceskeho "my podnikatele to mame tezke" a kontraktora teoretika. Ale OK, podnikani v Cechach neni jednoduche a clovek musi pres mrtvoly. Jen tem mrtvolam se to nelibi, sorry.

U ceskych sro je naprosto typicky pokus o nezaplaceni poslednich dvou faktur projektu.
U HR dcerinky nemecke korporace pokus o nezaplaceni poslednich bonusu. Doufam, ze nemaji provize z okradeni zamestnancu? (pokud po eskalaci k VP s kopii smlouvy a zaznamem posledni schuze k zaplaceni dojde = kdo porusoval smlouvu je jasne).

Pokud se "usetri na pohovorech" (tak na co tam to HR kruci je), za clovek se plati 7000 MD, ale ten chudak ma treba 3000 MD a ma se jeste samovzdelavat.
Ale vsude v novinach a tady na forech budeme cist jak "IT jsou drazi, uz nevi, o co by si rekli a nakonec jsou neschopni"

BTW tohle nejsou silacke vykriky viteze, v rade pripadu jsem stahl ocas mezi nohy a o ty penize prisel.

"Praktiky pri pohovoru" a "platebni moralka" jsou pro me dve odlisna temata. Pokud se jasne domluvite pri pohovoru na podminkach XY, ke kterym jsou obe strany smluve vazane, ale nelze je uspokojit mimosoudne tak pak bohuzel nastupuji soudni tahanice..
U nas ve firme na HR "potrebujeme spousty lidi", protoze procesy, kancelare (open space) a nastroje jsou naprosto otresne. Lidi jsou otraveni, vyhoreni a v takovem prostredi delat nechteji. Maji teple misto v kanclu a protoze maji hypoteku a urcitou jistotu tak to proste nejak "pretrpi". Vedeni se porad toci a slibuje, ale nikdo s tim neni schopnej nic udelat. 0=0 vsichni rezignuji na to neco delat a do toho prijde dalsi skvelej napad... treba Scrum :D

Nerikam ze nesouhlasim, ja vseobecne jsem vetsinou na strane vsemoznych nadavacu s stezovacu, ale fascinuje me, ze si na to stezujes. V CR je prece spousta firem. Ty na jednu stranu premyslis nad Vidni a Svycarskem, ale na druhou stranu proc mas problem si najit slusnou firmu v CR? Prece pokud se nejaka firma takto chova, tak tam nejdu, ne? Napise treba byvalym zamestnancum na Linkedin a oni se rozpovidaji. Podivam se na recenze. A nakonec nebudu ko kod a kdyz se mnou nekde vyj je bal li, tak nezapomenu napsat recenzi pro vystrahu ostatnim kolegum. (btw soudim ze ty bys na to nemel koule). Jo a Scrum je shi it.

« Poslední změna: 06. 06. 2020, 15:57:18 od PetrK »


anonacct

Re:Platy v IT
« Odpověď #61 kdy: 06. 06. 2020, 16:23:18 »
Mohl by PetrK dát link na jeho github / bitbucket / whatever? Moc rád bych se podíval jak programuje, když ostatním tak nadává. Protože já mám zkušenost trochu jinou - lidi co něco umí se tomu obvykle věnují i ve volném čase a mají pár projektů online.

Re:Platy v IT
« Odpověď #62 kdy: 06. 06. 2020, 17:24:01 »

 (btw soudim ze ty bys na to nemel koule).

OK, ale prosim tvarismus sem nezatahujme.

Rekl bych, ze prave diskuse tady maji byt formou varovani

To mi prijde docela sila, ze je pro tebe vic koulova cesta psat recenzi na Glassdoor nez se HR postavit a vybojovat si svoje. Ale kazdej jsme nejakej.

Re:Platy v IT
« Odpověď #63 kdy: 06. 06. 2020, 19:04:12 »
Koukám chlapče, že si to bereš příliš osobně (potrefená husa...?)
Dle tvých slov soudím, že jsi zakomplexovaný vysokošklolák, který si o sobě moc myslí jen kvůli nějakého papíru ze školy a nenávidí všechny okolo, kteří to dokázali rychleji a lépe.
pěkně napsáno :-) Souhlasím.

Ale k věci - znám mladé kluky z VŠ, kteří jsou na úrovni nejschopnějších seniorů a občas se od nich něco i přiučím...  ale znám víc těch, kterým odpovídám na stupidní otázky, které jsem řešil samostatně už na základce.
ono i VŠ je vzdělání a může někomu pomoci správným směrem. Podle mě to tak ale většinou není. Sám mám po střední ZČU FAV a během praxe jsem dodal Unicorn, protože mi firma fungovala a měl jsem dost volného času. Ať se to někomu líbí nebo ne, ani jedna VŠ mi nic nedala, myslím do praxe. Sám za sebe upřednostňuji lidi, kteří mají praxi a něco umí a je mi jedno, jestli mají deset titulů. Praxe prostě teorií nahradit nelze. U programování je důležité analytické myšlení a základní principy. To jestli je programátor použil fasádu nebo ne není až tak důležité. A když to převedu do řeči klienta: "Je mi jedno, jaká jsou střeva, hlavně ať to funguje." Proto si myslím, že je lepší spíše volit jistý kompromis.

Jinak, jak se tu někdo ptal s prací v zahraničí, no nemám moc dobré zkušenosti. Bohužel na západě nás berou furt jako levnou pracovní sílu, takže aby člověk bral hodně slušné peníze, musí už něco znát. Jako jednotlivec je to horší, všude je plno podobné levné síly. Pak se i tam dostane na relativně slušné prachy. Ale zase je problém se životními náklady. Počítal jsem to před pár lety, kdy jsem pracoval remote pro jednu U.S. firmu a chtěli mě onsite za $120USD. Když jsem to propočítal, že bych tu musel nechat řešit "někoho" firmu, žena by musela se mnou, tam řešit bydlení atd, došel jsem k názoru, že by mi museli nabídnout min. 2x tolik. Myslím, že u nás, pokud nechce někdo podnikat jdou najít firmy / korporáty, kde jsou slušné peníze.

Re:Platy v IT
« Odpověď #64 kdy: 06. 06. 2020, 21:07:55 »
Celkem usmevne jak tu nekteri nadavaji na headhuntery, nebo ze vam nechteji dovolit delat remote a tak dale. Ono jestli nebude problem prostredim, kde se pohybujete. Me to zni jako ze delate projekty. Proste kontrakty na par mesicu a pak znova cele kolecko. Ja teda tohle vubec neznam a jsem za to rad. Nikdo nemel problem ze jsem z vychodu. Zadny pochybny preprodavaci pracovni sily z agentur.

Ke konci projektu uz vsichni vedeli,co jsem zac (t.j. silene cestujici Cechacek), ale (bylo mi neoficialne receno), ze jsem se stal tak nezastupitelnym, ze si absolutne muzu delat co chci a ze kdyz se tam tyden neobjevim, nikdo ani necekne. (a necekli).

ale jak tuhle zkusenost zreplikovat, fakt nevim.

Tohle me fakt pobavilo. Tak jedna firma to zkusila. Dala duveru. Ziskala zkusenost. A priste uz si da pozor... na cechy


Re:Platy v IT
« Odpověď #65 kdy: 06. 06. 2020, 21:44:15 »
To si hochu cechackovska jen s radostí spatne pochopil mou blbou a silakovsky vyznivajici formulaci. Takze asi bych mel zlobit jen na sebe.

Nemusis se stydet a klidne tu vlajku zase vyves.

Pouze jsem s program managerem vyjednal, ze o onsite si budu rozhodovat sam.
O mesic pozdeji si  zakaznik vyzadal, abych prevzal kontrolu i nad tymem dalsiho dodavatele. Ok, v tom okamziku uz z toho projektu moc nezbyvalo. Ale tohle ma uz zase charakter historky internetovych geroju, kterych je plny root a ktere se nedaji overit.






Mudvy

Re:Platy v IT
« Odpověď #66 kdy: 15. 06. 2020, 01:45:43 »
Nemyslím si že urážet vysokoškoláky a středoškoláky je správné. Každý z nás se narodil bez manuálu na svoje tělo a svůj charakter. Málo kdo z nás ví, čím chce být a jak by jeho existence byla nejlépe využita. Sami jsme pak přebraly ideály, nápady, i přístup k věcem z nejbližšího okolí. Nemůžeš se rozčilovat na neschopnost lidí v dnešním světě. Samotnou vinu na tom nese naše současná společnost, protože už od mala se podporují špatné návyky, a rodiče se snaží vystavovat svoje potomky co nejméně problémům, komplikacím a negativním emocím, chtějí pro své potomky to nejlepší.

Děti celou základní školu nemají kontrolu nad tím, kam budou chodit do školy, a jaké předměty je zajímají. Neví ani proč to všechno dělají a jaký smysl má to všechno učení. Stejně tak to pokračuje na střední školu. Tam už se vybýrá podle talentu a prestiže školy ale stejně to pořád převládá otázka, proč se to všechno musí učit a kčemu jim to je? Pokud nezažily nouzi, neřešili životní existenci, nevidí ve vzdělání žádný přínos. dostanou od rodičů auta, někteří i bydlení, mají zabezpečenou stravu, oblečení, všechno potřebné je vyřešeno.

Poslední fáze je vysoká škola, kde člověk poprvé dostane svobodu rozhodování nad vlastním osudem. Zde jsou úspěšní ti, co zažili v dětstvý problém, ve kterém pochopili, že je život v jejich rukou a aby se to už neopakovalo tak dodělat vejšku je dobrý začátek na celý život. Pak ti, co mají talent pro daný obor a odalili ho a pak jen ti, co je dokopou rodiče nějakou motivací. Ostatní plynule navazujou na bezstarostný život, pokud je stále živý rodiče a jen tak proplouvají ale nechtějí žádnou zodpovědnost ani sami za sebe.

Osobně si myslím, že první předmět, co by se měl na střední, i vysoké škole vyučovat by měl být sežeň si práci s aktuálníma znalostma co v současné době máš. Měl by trvat rok a ten člověk by měl být závyslí jen sám na sobě. To by otevřelo spoustě lidem oči, a pak by i samotné studium vypadalo úplně jinak.

Nadávat na lidi že jsou hloupí a neschopný nikomu nepomůže, ať jsou z jakékoliv školy. Problém je v tom, že samotný přístup k práci a používání znalostí se musí změnit, jinak se situace lepšit nebude a bude přibývat víc nespokojených lidí, co nenašli vysněné uplatnění. To povede ke globálně špatné náladě, to povede dalším negativním dopadů pro celou společnost (volby apod.)

Škola je jen rychlejší cesta ke konkrétním vědomostem, neni však jediná. Cest je několik a záleží jen s jakým uvědoměním po té cestě kráčíš, a jaký cíl si idealizuješ. Tyto vědomosti jsou zase jen tvořeny lidmi a předešlími generacemi a kde je psáno že jsou absolutní a platí navěky? Někdy člověk musí jít vlastní novou cestou aby ve svém životě byl úspěšný.