3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #15 kdy: 27. 02. 2020, 14:51:54 »
Hele, jak děláte když máte v openscadu něco docela komplikovaného a chcete „zvětšit poloměr téhle věci“? Taky to hledáte v tom kódu? Mně by se strašně hodilo někam kliknout a ono by mi to řeklo řádek na kterém se daný primitivní tvar vyrobil.


Hledam, ale vetsinou najdu dost rychle, protoze se snazim to hodne strukturovat a dobre veci pojmenovavat.
Jak sem uz rikal pouzivam clj-scad a scad soubory generuju. To bych rekl, ze mi dost pomaha.



mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #16 kdy: 27. 02. 2020, 15:15:13 »
Dekuji za plodnou diskusi. Mam otazku, jde nejak jednoduse ve FreeCADu nebo Fusion360 naimportovat 2D DXF a pouzit jej jako sit bodu/usecek) na tvorbu dalsiho designu?

Tedy trivialni priklad treba ze budu mit krabicku s vnitrnimi vystupky na upevneni PCB. V DXF bude vnitrni obrys krabicky a stredy tech vystupku. Vezmu to do modelovaciho nastroje (FCAD/F360) a okolo namodeluju krabicku a pak na stred tech bodu hodim valce a do nich zase na stred spustim treba zavity nebo diry. Ve openSCADu bych to +- nejak umel udelat, pokud bych to mel rozdelene vhodne do vrstev.

Nejde mi tedy o modelovani ve stylu ze si nekam od oka neco naflakam a budu doufat, ze to bude sedet (to jde delat i v tom tinkercadu).

Rekl bych ze to je rozdil strojarska vs. stavebne-projekcni prace. Treba jedna geodetka mi rikala, ze casto kresli od ruky, naopak muj styl prace v AutoCADu pripomina spis programovani (pamatuju si souradnice a od nich kreslim pomoci prikazu objekty).

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #17 kdy: 27. 02. 2020, 16:43:53 »
Na netu máš nepřeberně videí a tutoriálů na oba softy, včetně popisů best practices, které minimalizují problémy při následných změnách.

Můžeš vše házet jako brambory do prostoru, nebo můžeš konstruovat od základního výkresu tak, aby vše bylo pevně svázané a drželo při změnách.

Ge Bu

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #18 kdy: 27. 02. 2020, 22:53:01 »
Proč děláš PCB v KiCadu, když součástí Fusion je Eagle?

DPS v Kicadu, rozměry/montážní díry/pozice konektorů jsem vzal z kicadu, model desky se všemi konektory ve fusionu byl za pár hodin hotový.

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #19 kdy: 27. 02. 2020, 23:42:23 »
:-) Protože jsem to netušil, změna je z ledna 2020. Takové propojení je velice užitečné, moc děkuji za informaci.

Bohužel Autodesk může kdykoliv změnit svůj licenční model (neustále utahuje šrouby, s tržním podílem si to snadno může dovolit). Chci mít u nich jen nezbytně nutné věci, což by PCB být nemuselo, volný kicad je v pohodě (narozdíl od FreeCADu). Nevíš, jak dobře funguje konverze projektu z eaglu do kicadu? Nerad bych pak přišel o PCBs, kdyby free subskripci ukončili úplně. S modely toho moc nevymyslím, použitelnou volnou alternativu prostě neznám.


Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #20 kdy: 28. 02. 2020, 19:59:35 »
...

Fusion mi běží v pohodě v linuxu pod free vmware player + win7 + 16GB + nějaký starší xeon. Samozřejmě to chce velký monitor (QHD 2560×1440), jako každý CAD.

...

Wow !

Zrovna přesně tohle řeším. Nové PC (Ryzen /starší Xenon) pro příležitostný CAD, Kicad, ... Jaký Xenon a hlavně jakou grafickou kartu používáš použitelnou v vmware + win + CAD. Díky :D

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #21 kdy: 28. 02. 2020, 22:30:18 »
3D tisk je fajn. Jde o to, co si od toho slibuješ. Pokud to má být nějaký polobastl, v prodeji je hodně různých krabiček, obvykle si lze nějakou vhodnou vybrat.
Třeba tady (ale i jinde, nejsem jejich agent)
https://www.gme.cz/plastove-konstrukcni-krabicky
případně nastřihat si kuprextit,, spájet v koutech a zvenku nastříkat barevným sprejem, taky to poslouží.

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #22 kdy: 28. 02. 2020, 22:49:11 »
3D tisk je fajn. Jde o to, co si od toho slibuješ. Pokud to má být nějaký polobastl, v prodeji je hodně různých krabiček, obvykle si lze nějakou vhodnou vybrat.
Třeba tady (ale i jinde, nejsem jejich agent)
https://www.gme.cz/plastove-konstrukcni-krabicky
případně nastřihat si kuprextit,, spájet v koutech a zvenku nastříkat barevným sprejem, taky to poslouží.

Tak třeba já jsem si na gme nevybral. Navíc mi to přijde i dost drahé.

Ge Bu

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #23 kdy: 01. 03. 2020, 12:26:38 »
Ano, z tohoto důvodů přecházíme z Eagle na KiCad. Pořád nějaké změny. Už jsme jednou přešli z PADSu, který se také po několika fúzích stal součástí velkého balíku, na jednoduchý Eagle. Jsme škola a tak nám velký balík všeho možného nevyhovuje. Eagle změnil před nějakou dobou formát a tím začaly problémy, protože nám nová verze nešla všude nainstalovat a donutila nás k migraci na Win10 - zrovna na Linuxu problém nebyl. KiCad mezi tím dospěl. Dobře se nám učí.
Vzhledem k tomu, že 90% práce je učit návrh PCB, tak moc import neřešíme. Žáci to kreslí znovu podle předloh. Čeká nás import našich knihoven, ale jen schémat ne pouzder.

Bohužel Autodesk může kdykoliv změnit svůj licenční model (neustále utahuje šrouby, s tržním podílem si to snadno může dovolit). Chci mít u nich jen nezbytně nutné věci, což by PCB být nemuselo, volný kicad je v pohodě (narozdíl od FreeCADu). Nevíš, jak dobře funguje konverze projektu z eaglu do kicadu? Nerad bych pak přišel o PCBs, kdyby free subskripci ukončili úplně. S modely toho moc nevymyslím, použitelnou volnou alternativu prostě neznám.

rr-zz

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #24 kdy: 01. 03. 2020, 19:09:28 »
mám 3d tiskárny už několik let a od začátku na modelování používám Rhino3D protože  jsem v něm kdysi dělal a ukázalo se to jako nejlepší soft kterej vůbec na 3D tisk použít..  Je tam spousty nástrojů který se rychle naučíš a dost to usnadňuje modelování čehokoliv technickýho. Navíc umí načítat a ukládat všechny 3D formáty samozřejmě včetně STL který tam můžeš i celkem slušně editovat (i když Rhino je Nurbs modelář, tak na polygony tam má pár nástrojů)
Jediný negativum je asi cena.. ale existuje trial na 90 dní - plná funkcionalita.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #25 kdy: 02. 03. 2020, 07:54:26 »
3D tisk je fajn. Jde o to, co si od toho slibuješ. Pokud to má být nějaký polobastl, v prodeji je hodně různých krabiček, obvykle si lze nějakou vhodnou vybrat.
Třeba tady (ale i jinde, nejsem jejich agent)
https://www.gme.cz/plastove-konstrukcni-krabicky
případně nastřihat si kuprextit,, spájet v koutech a zvenku nastříkat barevným sprejem, taky to poslouží.

Tak ono jde o to, aby z toho nevznikl bastl ktery se bude rozpadat uz jen od pohledu. Koupit krabicku v GME a vzit pajecku kterou tam udelam otvory na tlacitka je urcite mozne, nejak to fungovat bude, byt to bude hnusne. Jenze kdyz jde o to udelat otvor na display a treba SD kartu, tak to je uz je potreba krabicku dat na frezku a to je ta 3D tiskarna jednodussi.

Frezka je dobra kdyz se dela nejaky opakujici se motiv.

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #26 kdy: 02. 03. 2020, 12:55:54 »
Zkuste SolveSpace, je to extrémně simplistický, 100% parametrický modelování. Neuděláte v tom složitější zaoblené kontury, jde tam jen kreslit tvar v pracovní rovině, extrudovat, rotovat, odečíst, sečíst a skládat modely do většího.
Je to OpenSource, na Windows se dá stáhnout jako jediný malý .exe bez instalace, na linuxu doporučuji zkusit vývojový verze, jsou paradoxně stabilnější a hlavně vyladěnější. Na Youtube je několik tutoriálů a na solvespace.com je docela stručně a věcně popsaný téměř celý program.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #27 kdy: 02. 03. 2020, 14:20:06 »
Dik za tip, to vypada moc hezky. Dokonce to i umi naimportovat DXF, skoda ze jsem neprisel na to jak tam hodit jen jednu vrstvu. Urcite se na to podivam, chvili mi to asi ale bude trvat protoze to ma takove zvlastni ovladani.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #28 kdy: 10. 03. 2020, 13:24:04 »
Takze jsem vcera uskutecnil prvni navrh formou patlani v tinkercad.com; udelal jsem si modely soucastek (jako holes) a pak uz to slo rychle. To co vidite jsem tisknul celkem 3x. Nejprve jen jako krabicku na display (z ciziho modelu, ktery byl ale suboptimalni), pak prvni prototyp, kde jsem STM32 usadil prilis nizko, a nakonec to co je na fotkach:

https://pasteboard.co/IYrhnmJ.jpg
https://pasteboard.co/IYriEuo.jpg

Funguje to lepe nez jsem cekal, cela konstrukce je velmi stabilni, i nad SD kartou to uchyceni STMka funguje jak ma. Tisteno bez podpor, z PLA, k memu uzasu tiskarna dokaze prekonat i tu mezeru pro SD kartu a udelat "preklad".

Tato forma urcite neni cesta jak delat profi vyrobky, ale na rychly prototyp se mi to jevi jako idealni. Problem s modely soucastek (ktere vkladam jako "holes") je trochu v tom, ze modelovat se musi nejen ta soucastka, ale i prostor nad/vedle ni a ten muze byt ruzny pro ruzne navrhy, takze clovek pak musi casto rezat.

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #29 kdy: 10. 03. 2020, 14:34:35 »
Problem s modely soucastek (ktere vkladam jako "holes") je trochu v tom, ze modelovat se musi nejen ta soucastka, ale i prostor nad/vedle ni a ten muze byt ruzny pro ruzne navrhy, takze clovek pak musi casto rezat.

Nejde součástky namodelovat přesně (super je digitální šuplera, tahle celokovová za pár stovek https://www.ebay.com/itm/8-Inch-200Mm-Digital-Caliper-Stainless-Steel-Digital-Lcd-Caliper-Vernier-Ca-P7Y7/254281859206 má přesnost < 50 mikronů a rozsah 200mm stačí pro možnosti běžné 3D tiskárny) a prostor kolem nich mít v daném projektu dle konkrétní potřeby?