3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« kdy: 27. 02. 2020, 01:15:28 »
Obcas vyvijim nejakou elektroniku, nektere veci jsou pomerne dlouho v rezimu "vrabci hnizdo", nektere projekty ani nekonci jako na miru delany plosnak - naucil jsem se k tomu pouzivat ruzne cinske miniplosnaky (stm32, esp32, arduino, ruzne periferie a treba i displaye), pripadne torza toho co jsem delal v minulosti a zbyla mi treba nejaka vhodna deska.

Jako jedina udrzitelna moznost se mi jevi na to zacit tisknout jednoduche "krabicky", do kterych se dane plosnaky napasuji, neco na zpusob treba tohoto https://www.thingiverse.com/thing:2461399 - ale mnohem slozitejsi, aby tam byl navic treba i display, desticka se stabilizatorem a pripadne jeste dalsi plosnak. Mate nejaky tip jak takove "krabicky" rychle navrhovat?

Napadlo mne si to nakreslit ve 2D/dxf (to umim) a protahnout to do 3D v openscad, ale tady koncim kdyz mam mit plosnaky treba ve vice urovnich a krizem k sobe (jejich nasouvani/montaz). Druha moznost co mne napadla si udelat jednoduche modely jednotlivych desek (vlastne to co ma byt "prazdne" v krabicce) a pak si nakreslit v https://www.tinkercad.com/ kvadrik a do nej davat jina stl jako hole, ty diry na plosnaky/moduly.

Opakuji, ze potrebuji rychle reseni, abych to mel behem par minut hotove, udelat to "poradne" umim, ale trva to prilis mnoho casu na tento ucel.

Druha vec, mate nekdo nejaky nastroj, ktery by umel vzit STLko, zobrazil mi jej, a nechal mne udelat rezy a z nich DXF ? Castokrat bych si rad vypujcil nejaky vymysleny tvar z STLka a zapojil do sveho designu, pres toto by to slo velmi snadno.
« Poslední změna: 27. 02. 2020, 06:48:44 od Petr Krčmář »


Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #1 kdy: 27. 02. 2020, 08:49:52 »
Vzpominam si, ze na tohle byla pred casem prednaska na linux days https://www.youtube.com/watch?v=Fi8rzr2bcf8, ale nevzpominam si presne co tam povidal.

Myslim, ze kdyz udelas par kousku v OpenSCADu "poradne" tak z toho za chvilku budes mit peknou sbirku parametrizovanych a prepouzitelnych kousku a dalsi uz budou opravdu behem par minut.

A k tem rezum. Ja to delam v OpenSCADU. Importuju STL a delam difference a/nebo intersection s ruznymi telesy podle potreby.
Export delam zase do STL.

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #2 kdy: 27. 02. 2020, 09:47:00 »
Přesně pro tenhle účel používám Fusion 360, hobby verze je zadarmo. OpenScad je dobrý na základní výuku, u trošku složitějších modelů se v nich člověk zamotá, složitější jsou zcela nereálné, pokud nejde o nějaký matematický/geometrický vzorec. A hlavně - OpenScad neumí zaoblení (fillet), což je obzvláště pro 3D tisk dost zásadní problém.

FreeCad jsem zkoušel, ale trávit večery obcházením nefunkčností a neustálé padání, to jsem vzdal po prvním projektu.

Fusion samozřejmě i importuje STL, uděláš si z něj normální solid body a pracuješ jako s ostatními tělesy v projektu. Nedávno jsem takto na STL květináč přidával placku s nápisem. Šlo to úplně v pohodě, jen to chce víc paměti a silnější CPU, naimportované STL modely mají dost složitou geometrii.

Fusion mi běží v pohodě v linuxu pod free vmware player + win7 + 16GB + nějaký starší xeon. Samozřejmě to chce velký monitor (QHD 2560×1440), jako každý CAD.

Zrovna teď dělám zaklapávací dvoudílnou krabičku na DPS s konektory kolem dokola, uvnitř držák na krokový motor a potenciometr přesně v ose. DPS v Kicadu, rozměry/montážní díry/pozice konektorů jsem vzal z kicadu, model desky se všemi konektory ve fusionu byl za pár hodin hotový. Pak už se krabička kreslí relativně k desce a konektorům (a modelům krokáče a potenciometru), vše pasuje přesně. Když přišly vyrobené desky z Číny (5 desek prokovy 140x100 $8 + doprava $8), přesnost (včetně frézovaného výřezu) lepší než 50 mikronů, takže jsem na návrhu ve Fusion nemusel nic měnit. A i kdyby to bylo potřeba, o nic nejde, upravíš příslušný výkres a model se celý přepočítá (pokud je správně navržený). Stejně se v něm dělá spoustu změn, než se ti výsledek líbí. Editovatelná časová osa operací nad modelem je úplně zásadní.

Hodíš to na tiskárnu a pokud je správně zkalibrovaná, vyleze výsledek na dvě desetiny přesně i z obyč. tiskárny za pár tisíc. Je to fajn práce, nemuset pořád pilovat a převrtávat.

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #3 kdy: 27. 02. 2020, 10:02:40 »
Pro představu je to takhle deska (starší verze) https://www.diyaudio.com/forums/equipment-and-tools/328871-digital-distortion-compensation-measurement-setup-35.html#post6059502 . Horní půlka krabičky má žebra až dolů k desce a vytváří tak odstíněné sekce. Vylepeno měděnou fólií (pracné), ale chci zkusit nátěr vodivou barvu na základovku na plast, profi krabičky např. zvukových karet to tak mají.

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #4 kdy: 27. 02. 2020, 10:05:58 »
Přesně pro tenhle účel používám Fusion 360, hobby verze je zadarmo. OpenScad je dobrý na základní výuku, u trošku složitějších modelů se v nich člověk zamotá, složitější jsou zcela nereálné, pokud nejde o nějaký matematický/geometrický vzorec. A hlavně - OpenScad neumí zaoblení (fillet), což je obzvláště pro 3D tisk dost zásadní problém.

...

Nerikam, ze je to pro kazdeho, ale me OpenSCAD vyhovuje vic nez klikaci CADy. I na hodne slozite modely.
Takze s tim, ze je to nerealne bych byl opatrnejsi.

Zaobleni se da resit napriklad Minkowskeho sumou, nebo intersection s valcem nebo kouli...



Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #5 kdy: 27. 02. 2020, 10:15:20 »
Nerikam, ze je to pro kazdeho, ale me OpenSCAD vyhovuje vic nez klikaci CADy. I na hodne slozite modely.
Takze s tim, ze je to nerealne bych byl opatrnejsi.

Zaobleni se da resit napriklad Minkowskeho sumou, nebo intersection s valcem nebo kouli...

Promiň, ale mám obojí vyzkoušené. Minkowského suma má extrémně pomalý výpočet a navíc mírně mění rozměr. To se prostě nedá s normálním CADem srovnávat, tam kliknu na hranu (i tangenciálně propojenou, nebo rovnou na celý face), zadám poloměr a hned vidím, co to dělá. Je otázka, čemu říkáš složitý model. I relativně jednoduchý model má klidně sto operací, pokud to má nějak vypadat.

Pro 3D tisk se doporučuje dělat fillety na všech hranách, kde to lze (rychlejší tisk a vyšší pevnost). V OpenScadu je budu dělat hodiny a pak mi bude další hodiny počítat Minkowského sumy, abych se na to vůbec podíval. Hrál jsem si s nimi a nejsem zdaleka sám https://www.thingiverse.com/groups/openscad/forums/general/topic:34699  A pak se to stejně celé rozsype, až něco někde změním.

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #6 kdy: 27. 02. 2020, 10:27:31 »
Jako příklad jsem se snažit zaoblit hrany knoflíku v https://www.thingiverse.com/thing:54024 (ten vpravo dole s ukazatelem), aby to trochu vypadalo. Mořil jsem se s tím pěkně dlouho, pak jsem se to vzdal a použil hotové knoflíky ze starého LPT přepínače. S 3D tiskem jsem tehdy začínal a 3D CADy jsem neznal, jen openscad. Dnes už bych to neřešil, takový knoflík je práce na chvíli.

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #7 kdy: 27. 02. 2020, 10:29:11 »
Nerikam, ze je to pro kazdeho, ale me OpenSCAD vyhovuje vic nez klikaci CADy. I na hodne slozite modely.
Takze s tim, ze je to nerealne bych byl opatrnejsi.

Zaobleni se da resit napriklad Minkowskeho sumou, nebo intersection s valcem nebo kouli...

Promiň, ale mám obojí vyzkoušené. Minkowského suma má extrémně pomalý výpočet a navíc mírně mění rozměr. To se prostě nedá s normálním CADem srovnávat, tam kliknu na hranu (i tangenciálně propojenou, nebo rovnou na celý face), zadám poloměr a hned vidím, co to dělá. Je otázka, čemu říkáš složitý model. I relativně jednoduchý model má klidně sto operací, pokud to má nějak vypadat.

Pro 3D tisk se doporučuje dělat fillety na všech hranách, kde to lze (rychlejší tisk a vyšší pevnost). V OpenScadu je budu dělat hodiny a pak mi bude další hodiny počítat Minkowského sumy, abych se na to vůbec podíval. Hrál jsem si s nimi a nejsem zdaleka sám https://www.thingiverse.com/groups/openscad/forums/general/topic:34699  A pak se to stejně celé rozsype, až něco někde změním.

Neni potreba se omlouvat ;-).
Ta zmena rozmeru se resi snadno. Mam napsanou funkci, ktera mi adekvatne zmensi to na co tu sumu aplikuju.
A spoustu podobnych.
Taky mam pripravene uz predzaoblene parametrizovane tvary a casto skladam model rovnou z nich.

Nevyhovuje mi moc syntax toho scadu takze pouzivam clj-scad a tam se to resi trivialne.

Ze slozitejsich modelu muzu treba zminit Buraka (tow mater z filmu od pixaru) :-) To byla trochu vyzva. Ale slo to.

Dokonce ma taky v sobe nejakou elektroniku, aby mohl blikat a povidat par hlasek dokola na zmacknuti tlacitka.

A to pocitani taky neni tak strasny. Ty nejslozitejsi veci (nejaky lithophanes) se zpocitaji do patnacti minut.

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #8 kdy: 27. 02. 2020, 11:06:58 »
Dobře, ale 15 minut čekat, než se podíváš, jak tvoje změna dopadla? Přičemž na zobrazení skoro nic neuvidím, protože nelze přepínat režimy (drátový model, vnitřní hrany atd), nemohu si v zobrazení (již hotovém, ne s dalším čekáním na render nového zdrojáku) snadno vypínat viditelnost jednotlivých těles, abych se v tom vyznal, nemohu si tam nic odměřit (typicky vzdálenosti mezi výslednými hranami či plochami pro kontrolu, zda je vše OK).


Ano, postavičku asi jo, tam na přesnosti moc nezáleží. Ale když budu chtít něco, aby to přesně pasovalo (samozřejmě s nastavitelnou vůlí) na něco jiného, tak mi v openscadu z toho hrábne a už nikdy nebudu ochotný do těch tisíců řádků skriptovacího kódu sáhnout, abych něco změnil. V CADu si v časové ose najedu na příslušný výkres, odladím změny a pak šoupu dál a koukám, zda se mi náhodou nějaká operace nerozsypala (ve FreeCADu téměř jisté, ve Fusion výrazně robustněji + pamatuje si předchozí tvar, takže to pořád dál funguje). Určitě jsou i lepší, ale nenašel jsem jiný použitelný, který by byl oficiálně zdarma pro mé domácí kutění.
« Poslední změna: 27. 02. 2020, 11:09:58 od redustin »

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #9 kdy: 27. 02. 2020, 11:31:23 »
Dobře, ale 15 minut čekat, než se podíváš, jak tvoje změna dopadla? Přičemž na zobrazení skoro nic neuvidím, protože nelze přepínat režimy (drátový model, vnitřní hrany atd), nemohu si v zobrazení (již hotovém, ne s dalším čekáním na render nového zdrojáku) snadno vypínat viditelnost jednotlivých těles, abych se v tom vyznal, nemohu si tam nic odměřit (typicky vzdálenosti mezi výslednými hranami či plochami pro kontrolu, zda je vše OK).


Ano, postavičku asi jo, tam na přesnosti moc nezáleží. Ale když budu chtít něco, aby to přesně pasovalo (samozřejmě s nastavitelnou vůlí) na něco jiného, tak mi v openscadu z toho hrábne a už nikdy nebudu ochotný do těch tisíců řádků skriptovacího kódu sáhnout, abych něco změnil. V CADu si v časové ose najedu na příslušný výkres, odladím změny a pak šoupu dál a koukám, zda se mi náhodou nějaká operace nerozsypala (ve FreeCADu téměř jisté, ve Fusion výrazně robustněji + pamatuje si předchozí tvar, takže to pořád dál funguje). Určitě jsou i lepší, ale nenašel jsem jiný použitelný, který by byl oficiálně zdarma pro mé domácí kutění.

Jo rozumim, ale podle me je to porad o tom co komu vyhovuje.
Me strasne vyhovuje, ze to je citelnej text, kterej muzu verzovat v gitu, podivat se na diff a podobne.

Taky s kazdym novym modelem co vyrobim se mi rozrusta knihovna prepouzitelnych objektu.

Tech 15 minut jak jsem psal byly nejaky lithophanes. Takze vygenerovany 3D model z nejakeho hloubkoveho modelu. Napriklad cernobila fotka. Tam po tom vyrendrovani neni moc co resit.

Jak rikas... tobe by hrablo z OpenSCADu... me zase z Fusion360.... Ja proste neumim pracovat s mysi.



_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #10 kdy: 27. 02. 2020, 12:11:12 »
Hele, jak děláte když máte v openscadu něco docela komplikovaného a chcete „zvětšit poloměr téhle věci“? Taky to hledáte v tom kódu? Mně by se strašně hodilo někam kliknout a ono by mi to řeklo řádek na kterém se daný primitivní tvar vyrobil.

Druha vec, mate nekdo nejaky nastroj, ktery by umel vzit STLko, zobrazil mi jej, a nechal mne udelat rezy a z nich DXF ?
Ano, OpenSCAD (příkaz import na import STLka), https://en.wikibooks.org/wiki/OpenSCAD_User_Manual/3D_to_2D_Projection a exportovat do DXF.

rozměry/montážní díry/pozice konektorů jsem vzal z kicadu, model desky se všemi konektory ve fusionu byl za pár hodin hotový
FYI KiCad má ten 3D náhlad a to umí vyexportovat STEP/STL, ale samozřejmě musí mít footprinty přiřazený 3D model, což obshurnější konektory nemívají (někdy se dá najít na netu).

Pro představu je to takhle deska (starší verze) https://www.diyaudio.com/forums/equipment-and-tools/328871-digital-distortion-compensation-measurement-setup-35.html#post6059502 . Horní půlka krabičky má žebra až dolů k desce a vytváří tak odstíněné sekce.
Obrázky bohužel vyžadují přihlášení na tamto fórum.

JBB

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #11 kdy: 27. 02. 2020, 12:52:42 »
Já používám FreeCAD a jsem jakš takš spokojen. 0.18.4 nepadá a dáse v tom dělat hodně složitá věc. Viz např: https://www.thingiverse.com/thing:3664422. Zaobluje se v pohodě naklikáním hran, ale má to chybu, pokud se změní počet hran, původně zaoblené se přesunou jinam.
Teď mám rozpracovanou krabku, cca 1h, viz přiložený soubor. Ještě dodělat víko a je to.

Fusion neznám.

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #12 kdy: 27. 02. 2020, 13:04:33 »
Mně by se strašně hodilo někam kliknout a ono by mi to řeklo řádek na kterém se daný primitivní tvar vyrobil.

Přesně to má fusion, klikneš na plochu a ukáže ti, která operace v časové historii (i třeba sbalená do skupiny) ji vytvořila. Velice užitečné, při zpětných úpravách zásadní.


Citace
FYI KiCad má ten 3D náhlad a to umí vyexportovat STEP/STL, ale samozřejmě musí mít footprinty přiřazený 3D model, což obshurnější konektory nemívají (někdy se dá najít na netu).

Má, ale 3D modely z netu téměř nikdy nesedí úplně přesně na použité součástky. Zatímco v kicadu je 3D model spíš kvůli ukazování, tady jsou přesné rozměry zásadní. Než dělat přesný 3D model celé součástky pro kicad, je v tomto případě asi jednodušší zakreslit parametry součástky do výkresu v CADu, jen ty které jsou potřeba. Např. v mém případě pozice a průměr krků konektorů, vývody mě nezajímají. Navíc každá část obrysu desky potřebuje jiné offsety - deska sedí přesně na dosedových plochách, ale třeba krk BNC konektoru potřebuje trochu větší rezervu, protože se na něj kryty nasazují. A dobré je mít geometrii jednotlivých součástek samostatně, protože např. spodní a horní díl se musí potkat přesně uprostřed krku konektoru, aby to šlo na desku shora i zdola nasadit. Tudíž se kryt musí navázat na geometrii dané části modelu. Možná to půjde, ale nevidím to moc robustní, když by se např. změnila pozice konektoru na desce.

Ideální řešení by bylo mít propojené oba softy, aby se nemusel přenášet jeden vyexportovaný model celé desky se součástkami. Předpokládám, že profi PCB/CAD softy něco takového mají.

Citace
Obrázky bohužel vyžadují přihlášení na tamto fórum.

Přiložen obrázek (nepodstatný :-) )

Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #13 kdy: 27. 02. 2020, 13:18:47 »
Ve FreeCADu jsem dělal ještě ve verzi 0.16. Padalo to, navíc i mírné změny v historii způsobily zásadní rozpady modelu. Některé části jsem dělal opakovaně, pakárna. Nebylo to nic složitého, držák na PCI zvukovku do tenkého klienta

https://github.com/pavhofman/measurement-station/blob/master/images/9.jpg
https://github.com/pavhofman/measurement-station/blob/master/images/7.jpg
https://github.com/pavhofman/measurement-station/blob/master/images/8.jpg

Tehdy jsem se koukal do zdrojáků FreeCADu. Část (poměrně klíčová, žádný plugin) byla v pythonu a prováděné operace se tam předávaly jejich stringovými názvy. Takový styl programování prostě nemá šanci vyprodukovat dlouhodobě stabilní výsledek, navíc když je potřeba přidávat nové funkcionality. To bylo důvodem, proč jsem začal hledat jinou možnost, i když není opensource, běží jen ve windows a nativně neverzuje v gitu.


Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« Odpověď #14 kdy: 27. 02. 2020, 14:11:51 »
Ještě si vzpomínám, že jsem tehdy u toho držáku potřeboval něco zmenšit v úvodních výkresech, když už byl návrh skoro hotový. Po předchozích zkušenostech, než řešit totálně rozpadlý model, jsem to zmenšení naprasil další ořezovou operací. Taková práce mě nebaví a zatím jsem ve fusion takhle čunit nemusel (ťuk ťuk).

Ale možná už od té doby implementovali/vyřešili příčinu těch problémů - https://www.freecadweb.org/wiki/Topological_Naming_Project