Doporučte programovací jazyk pro Windows

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #330 kdy: 19. 03. 2020, 13:52:52 »
Tohle uz zavani nejakou kognitivni poruchou, fakt si to po sobe precti. V mem svete nejsou zadne dobre a spatne jazyky (kdyz pominu vystrelky typu Whitespace, ale ty nikdo nemyslel vazne - bavme se o mainstreamu). Jelikoz se Java pouziva takto siroce, tak na ni asi nebude VSECHNO SPATNE a ani jsem nikdy nepsal, ze je "cela spatne" - pokud ano, tak ukaz odkaz. Zbytek nekomentuju, to fakt nema smysl.
Já jsem ale nikde nepsal, že vy tvrdíte, že je na Javě všechno špatně. Mne jenom zajímalo, zda lidi označujete za ovečky opravdu jenom proto, že používají jazyk, který nemá přetěžování operátorů. Myslel jsem, že se třeba dozvím něco zajímavého, že se na věc třeba umíte podívat v širších souvislostech a vaše kritika bude podnětná. Teď už víme, že to tak není, že už jste své argumenty vyčerpal. Takže myslím, že už není důvod v této diskusi pokračovat.


Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #331 kdy: 19. 03. 2020, 14:04:28 »
Citace: Ink

To je ponekud falesne dilema. Nektere nove jazyky jsou kompilovane (dokonce do nativniho kodu), maji staticky typovy system a ten jim dokonce pomaha zabranovat problemum, ktere Java resit jednoduse neumi (prave ty nully apod.).
Jaké nové jazyky ? Python, Ruby,  Java jsou z devadesatek. Go, Erlang, Kotlin, Rust asi rok 2010.
Nully v Javě jsou nešťastnost, ale že by to byl neřešitelný problém si nemyslím.
Ale hlavně se tu opět bavíte o úplných blbostech - statickej vs dynamickej systém ? Ukecanej jazyk versus neukecanej ? Koho to zajímá ? Jakmile mám k dispozici něco tak dospělého jako Python nebo Java a jsem schopen to efektivně používat pak není žádnej problém. Je to jen mindsetu, ten bude pro každý jazyk jiný, ale prasit nebo psát dobrej kód se dá v obojím.
Fakt si nevzpominám kdy jsem opravdu řešil vlastnost jazyka jako blocker.
 

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #332 kdy: 19. 03. 2020, 14:32:42 »
Citace: Ink

To je ponekud falesne dilema. Nektere nove jazyky jsou kompilovane (dokonce do nativniho kodu), maji staticky typovy system a ten jim dokonce pomaha zabranovat problemum, ktere Java resit jednoduse neumi (prave ty nully apod.).
Jaké nové jazyky ? Python, Ruby,  Java jsou z devadesatek. Go, Erlang, Kotlin, Rust asi rok 2010.
Nully v Javě jsou nešťastnost, ale že by to byl neřešitelný problém si nemyslím.
Ale hlavně se tu opět bavíte o úplných blbostech - statickej vs dynamickej systém ? Ukecanej jazyk versus neukecanej ? Koho to zajímá ? Jakmile mám k dispozici něco tak dospělého jako Python nebo Java a jsem schopen to efektivně používat pak není žádnej problém. Je to jen mindsetu, ten bude pro každý jazyk jiný, ale prasit nebo psát dobrej kód se dá v obojím.
Fakt si nevzpominám kdy jsem opravdu řešil vlastnost jazyka jako blocker.

Clovek je asi preto clovek, ze si vie zvyknut na cokolvek.

Ja bych rozhodne nechtel programovat v C nebo Perlu a je mi celkem jedno, ze to jde. Javu, C# nebo moderni C++ bych zkousnul. Ovsem jestli psat ukecany nebo neukecany kod? Idealne zadny a kdyz uz nejaky, tak rozumne strukturovany - a ano, i v C to jde...

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #333 kdy: 19. 03. 2020, 18:35:36 »
Citace: Ink

To je ponekud falesne dilema. Nektere nove jazyky jsou kompilovane (dokonce do nativniho kodu), maji staticky typovy system a ten jim dokonce pomaha zabranovat problemum, ktere Java resit jednoduse neumi (prave ty nully apod.).
Jaké nové jazyky ? Python, Ruby,  Java jsou z devadesatek. Go, Erlang, Kotlin, Rust asi rok 2010.
Nully v Javě jsou nešťastnost, ale že by to byl neřešitelný problém si nemyslím.
Ale hlavně se tu opět bavíte o úplných blbostech - statickej vs dynamickej systém ? Ukecanej jazyk versus neukecanej ? Koho to zajímá ? Jakmile mám k dispozici něco tak dospělého jako Python nebo Java a jsem schopen to efektivně používat pak není žádnej problém. Je to jen mindsetu, ten bude pro každý jazyk jiný, ale prasit nebo psát dobrej kód se dá v obojím.
Fakt si nevzpominám kdy jsem opravdu řešil vlastnost jazyka jako blocker.

Clovek je asi preto clovek, ze si vie zvyknut na cokolvek.

Ja bych rozhodne nechtel programovat v C nebo Perlu a je mi celkem jedno, ze to jde. Javu, C# nebo moderni C++ bych zkousnul. Ovsem jestli psat ukecany nebo neukecany kod? Idealne zadny a kdyz uz nejaky, tak rozumne strukturovany - a ano, i v C to jde...

Mě onehdá dost zaujalo, jak stručný může být tak silný jazyk jako je Haskell. Začal jsem se na jazyky i na programování v nich dívat dost jinak.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #334 kdy: 19. 03. 2020, 20:11:20 »
Mě onehdá dost zaujalo, jak stručný může být tak silný jazyk jako je Haskell. Začal jsem se na jazyky i na programování v nich dívat dost jinak.

Setkani s FP (a asi i logickym programovanim - ja jsem zazil jenom jednu vetsi ulohu na skole v Prologu, takze tezko srovnavat) obecne meni pohled na programovani. Najednou jako kdyby clovek videl problem zevnitr a ne zvenku a i v imperativnim kodu jako kdyby videl podobne vzorce (ktere mu predtim unikaly). Domnivam se, ze to souvisi i s typem osobnosti, jsou lide, kteri k tomuto sklony nemaji a s temi se nekdy spatne jedna o zmenach kodu, kdyz vidis, ze jim to sice funguje, ale skrabou se pritom pravou nohou za levym uchem se vsemi dusledky pro budouci udrzovatelnost kodu.

Nicmene veci z FP pomaloucku pronikaji do mainstreamu - iteratory, pattern matching, algebraicke typy, destrukturalizace, akcent na vyrazy namisto prikazu...


Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #335 kdy: 19. 03. 2020, 23:35:37 »
Jestli máte teď přestávku o poločase, tak bych rád věděl jak dopadl tento spor. Jak PetrK vysvětlil, že u nevalidního kódu chce, aby to napovídalo?
To ti reknu uplne jednoduse, nevysvetlil jsem to nijak, nebudu tady nekomu vysvetlovat, ze moje pseudocody co tady vepisuju fora samozrejme nejsou 100% funkcni. Jestli to nekdo nechape, tak to neni muj problem. Zkus si nekde vepsat:
Kód: [Vybrat]
ObjectMapper mapper = new ObjectMapper();
Staff obj = mapper.readValue("{'name' : 'mkyong'}", Staff.class);
A uvidis ze to taky nebude fungovat.
Já boto3 nepoužívám, ale jestli tomu rozumím správně tak k auto-completion kódu je potřeba knihovna botostubs. Boto3 je rozhraní AWS a je psáno dynamicky, protože se tak rozhodli vývojáři AWS zřejmě kvůli jednoduší aktualizaci API, což celkem chápu jestli je 12 releases boto3 za 15 dnů (jak uvádí článek) a rozhodně se nejedná o problém Pythonu.

Bez ironie a sarkasmu, s cílem se něco nového dozvědět, se tedy ptám:
1) Tobě se funkce "publish()" nezobrazuje ani s knihovnou botostubs?
2) Mám dojem, že tvoje útoky proti Pythonu spočívají především v tom, že není tak uniformní jako Java, ale není tahle neuniformnost (variabilita) Pythonu důvod proč Python porazil Javu na poli Machine Learningu?

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #336 kdy: 20. 03. 2020, 00:01:49 »
Jestli máte teď přestávku o poločase, tak bych rád věděl jak dopadl tento spor. Jak PetrK vysvětlil, že u nevalidního kódu chce, aby to napovídalo?
To ti reknu uplne jednoduse, nevysvetlil jsem to nijak, nebudu tady nekomu vysvetlovat, ze moje pseudocody co tady vepisuju fora samozrejme nejsou 100% funkcni. Jestli to nekdo nechape, tak to neni muj problem. Zkus si nekde vepsat:
Kód: [Vybrat]
ObjectMapper mapper = new ObjectMapper();
Staff obj = mapper.readValue("{'name' : 'mkyong'}", Staff.class);
A uvidis ze to taky nebude fungovat.
Já boto3 nepoužívám, ale jestli tomu rozumím správně tak k auto-completion kódu je potřeba knihovna botostubs. Boto3 je rozhraní AWS a je psáno dynamicky, protože se tak rozhodli vývojáři AWS zřejmě kvůli jednoduší aktualizaci API, což celkem chápu jestli je 12 releases boto3 za 15 dnů (jak uvádí článek) a rozhodně se nejedná o problém Pythonu.

Bez ironie a sarkasmu, s cílem se něco nového dozvědět, se tedy ptám:
1) Tobě se funkce "publish()" nezobrazuje ani s knihovnou botostubs?
2) Mám dojem, že tvoje útoky proti Pythonu spočívají především v tom, že není tak uniformní jako Java, ale není tahle neuniformnost (variabilita) Pythonu důvod proč Python porazil Javu na poli Machine Learningu?

Myslím, že jsi to chytil přesně. Z otázek můžeš udělat tvrzení. Nejsi sám, kdo to tak vidí.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #337 kdy: 20. 03. 2020, 22:52:42 »
Tohle uz zavani nejakou kognitivni poruchou, fakt si to po sobe precti. V mem svete nejsou zadne dobre a spatne jazyky (kdyz pominu vystrelky typu Whitespace, ale ty nikdo nemyslel vazne - bavme se o mainstreamu). Jelikoz se Java pouziva takto siroce, tak na ni asi nebude VSECHNO SPATNE a ani jsem nikdy nepsal, ze je "cela spatne" - pokud ano, tak ukaz odkaz. Zbytek nekomentuju, to fakt nema smysl.
Já jsem ale nikde nepsal, že vy tvrdíte, že je na Javě všechno špatně. Mne jenom zajímalo, zda lidi označujete za ovečky opravdu jenom proto, že používají jazyk, který nemá přetěžování operátorů. Myslel jsem, že se třeba dozvím něco zajímavého, že se na věc třeba umíte podívat v širších souvislostech a vaše kritika bude podnětná. Teď už víme, že to tak není, že už jste své argumenty vyčerpal. Takže myslím, že už není důvod v této diskusi pokračovat.

Kdyz reknu "Java" a nekdo okamzite stoci diskuzi k Jave jakozto programovacimu jazyku, tak si o dotycnem okamzite udelam jisty obrazek, ze totiz se jedna budto jeste o male dite, nebo o takoveho toho dlubace a fidlace co masti ve vsem mozne :D A taky si vzpomenu na projev Billa Gatese u soudu, jeste nez vyrobil C#, kdyz porad rikal, co vlastne maji zalobci porad tou Javou na mysli, jestli mysli platformu, nebo programovaci jazyk :D Protoze kdyz Javista rekne Java, tak samozrejme mysli celou platformu, ve ktere pravdepodobne teda pouziva i javu jako jazyk  8) jenze vecny dlubac a fidlac nemuze ani vedet, co to znamena pouzivat nejakou poradne udelanou plaformu, protoze zadnou poradnou ani nema a nezna. Bude mixovat vsechno mozne dohromady a delat patchwork, protoze to, co pouziva, je sloubocke jako cajicek  8)

Hosi jednou provzdy uz, na Javu a jeji klon od Microsoftu, ktery vznikl potom co Gatesovi zakazali Javu pouzivat, tedy .NET C#, nic na svete nema. Vsechno ostatni jsou jenom takove fidlatka. .NET a C# je takovy komfortnejsi, ale Java zase nuti vyvojare vice premyslet a vice chapat + je (doopravdy) nezavisla na platforme. A nez mi tu mistni Pyjtonisti budou rikat, ze Java GUI bezi vsude na hovno, tak at si vzpomenou, v cem je napsany PyCharm, je psan ve Swingu.
« Poslední změna: 20. 03. 2020, 22:58:20 od PetrK »

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #338 kdy: 21. 03. 2020, 05:40:48 »
Je fascinující jak tu vždycky NONAME nicky rozjednou flamewar o programovacích jazycích a ti lidé se zase vypaří. To vás stále baví na to reagovat když víte kam to zase povede? To se jako vážně nedokážete poučit z jednoho příkladu a dokola opakujete tu stejnou blbost ?

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #339 kdy: 21. 03. 2020, 06:38:54 »
Je fascinující jak tu vždycky NONAME nicky rozjednou flamewar o programovacích jazycích a ti lidé se zase vypaří. To vás stále baví na to reagovat když víte kam to zase povede? To se jako vážně nedokážete poučit z jednoho příkladu a dokola opakujete tu stejnou blbost ?

Dobre je neustale ukazovat mladsim generacim, co z lidi dela korporatni prostredi - viz prispevek tesne nad Tebou.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #340 kdy: 21. 03. 2020, 08:10:17 »
Je fascinující jak tu vždycky NONAME nicky rozjednou flamewar o programovacích jazycích a ti lidé se zase vypaří. To vás stále baví na to reagovat když víte kam to zase povede? To se jako vážně nedokážete poučit z jednoho příkladu a dokola opakujete tu stejnou blbost ?

Dobre je neustale ukazovat mladsim generacim, co z lidi dela korporatni prostredi - viz prispevek tesne nad Tebou.

Frustraty potkas vsude. Na korporat bych to nesvadel...

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #341 kdy: 21. 03. 2020, 09:43:50 »
Tohle uz zavani nejakou kognitivni poruchou, fakt si to po sobe precti. V mem svete nejsou zadne dobre a spatne jazyky (kdyz pominu vystrelky typu Whitespace, ale ty nikdo nemyslel vazne - bavme se o mainstreamu). Jelikoz se Java pouziva takto siroce, tak na ni asi nebude VSECHNO SPATNE a ani jsem nikdy nepsal, ze je "cela spatne" - pokud ano, tak ukaz odkaz. Zbytek nekomentuju, to fakt nema smysl.
Já jsem ale nikde nepsal, že vy tvrdíte, že je na Javě všechno špatně. Mne jenom zajímalo, zda lidi označujete za ovečky opravdu jenom proto, že používají jazyk, který nemá přetěžování operátorů. Myslel jsem, že se třeba dozvím něco zajímavého, že se na věc třeba umíte podívat v širších souvislostech a vaše kritika bude podnětná. Teď už víme, že to tak není, že už jste své argumenty vyčerpal. Takže myslím, že už není důvod v této diskusi pokračovat.

Kdyz reknu "Java" a nekdo okamzite stoci diskuzi k Jave jakozto programovacimu jazyku, tak si o dotycnem okamzite udelam jisty obrazek, ze totiz se jedna budto jeste o male dite, nebo o takoveho toho dlubace a fidlace co masti ve vsem mozne :D A taky si vzpomenu na projev Billa Gatese u soudu, jeste nez vyrobil C#, kdyz porad rikal, co vlastne maji zalobci porad tou Javou na mysli, jestli mysli platformu, nebo programovaci jazyk :D Protoze kdyz Javista rekne Java, tak samozrejme mysli celou platformu, ve ktere pravdepodobne teda pouziva i javu jako jazyk  8) jenze vecny dlubac a fidlac nemuze ani vedet, co to znamena pouzivat nejakou poradne udelanou plaformu, protoze zadnou poradnou ani nema a nezna. Bude mixovat vsechno mozne dohromady a delat patchwork, protoze to, co pouziva, je sloubocke jako cajicek  8)

Hosi jednou provzdy uz, na Javu a jeji klon od Microsoftu, ktery vznikl potom co Gatesovi zakazali Javu pouzivat, tedy .NET C#, nic na svete nema. Vsechno ostatni jsou jenom takove fidlatka. .NET a C# je takovy komfortnejsi, ale Java zase nuti vyvojare vice premyslet a vice chapat + je (doopravdy) nezavisla na platforme. A nez mi tu mistni Pyjtonisti budou rikat, ze Java GUI bezi vsude na hovno, tak at si vzpomenou, v cem je napsany PyCharm, je psan ve Swingu.

Tak urcite. Dnesni Java (a Spring + dalsich milion frameworku, kterych vznika a zanika 10 denne)  je tak dokonala, ze se ty informacni systemy v tom napsane musi kazdych pet let prepisovat, protoze se v tom kodu nikdo nevyzna.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #342 kdy: 21. 03. 2020, 12:38:23 »
Me by docela zajimalo, na ktere vysoke skole na oboru Informacni technologie se studenti uci Javascript a nebo Python jako hlavni semestralni predmet. Co tak vidim, tak je to budto Java nebo C#. V predmetech, jako je Image processing, je oblibeny Python a C++, ale ty jazyky se vylozene neuci, jsou jen podpurny nastroj v ramci predmetu.

Treba takove CVUT pokud vim vyucuje jako hlavni jayk Javu.

Takove ty skriptovaci naplavy se spise hrnou od lidi, kteri VS ani nemaji. Proste si tak v necem programovali webovky jako hobby, a pak se tim tak nejak sli zivit, a potom se prou na Root.cz ze to jejich je nejlepsi. Bohuzel se obcas dostanou i do normalnich firem, kdyz chce nejaky manager nebo zakaznik "usetrit".

1. ondrama
2. listoper
3. Ink
4. technomaniak
5. ByCzech
6. LarryLin

Docela by me zajimalo, kde z vyse uvedenych jsou inzenyri v oboru Informacni technologie a timto se i zivi.

Ja jsem potkal uz hodne vyvojaru, ale doposud ani jednoho jedineho, ktery by nebyl softwarovy inzenyr a za neco by stal - ikdyz se dotycny treba bil do hrudi, ze je strasnej borec a zadnou vs nepotreboval. To, ze v vyvojar VS nepotrebuje, muze dokolecka rikat tak leda pipina z HR nebo manager ktery se snazi prodat co nejvice hlav zakaznikovi a o kvalitu vysledku mu az tak nejde, jinak je to totalni bullshit.

Za me, kvalita vyvoje softwary by sla okamzite strme nahoru, kdyby se vyrazili na dlazbu vsichni, kdo nejsou softwarovi inzenyri. Bohuzel stat toto nereguluje, protoze kdyz spadne nekomu software na hlavu, tak to obvykle neni takova hruza, jako kdyz mu spadne barak na hlavu.
« Poslední změna: 21. 03. 2020, 12:43:46 od PetrK »

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #343 kdy: 21. 03. 2020, 13:34:37 »
A nez mi tu mistni Pyjtonisti budou rikat, ze Java GUI bezi vsude na hovno, tak at si vzpomenou, v cem je napsany PyCharm, je psan ve Swingu.
A má takový argument nějakou hodnotu? Kdyby tvůj oblíbený Java IDE byl napsán v C, tak to také není argument, abys přestal psát v Javě a začal vše psát v Céčku.

PyCharm je podle mě psán v Javě (Swingu), protože hlavní produkt Jetbrains IntelliJ byl v Javě pro Javu a když začali tvořit Pycharm, tak vzali IntelliJ a jen ho trochu upravili. Nedávalo by smysl ho celý přepisovat do jiného jazyka. To platí i pro PHPStorm (také je v Javě).

Pro úplnost:
"Basically it is Java, some Groovy, and progressively more of the code is written in Kotlin.There are subsystems written in Python."
Zdroj: https://www.jetbrains.com/careers/jobs/java-developer-23/

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #344 kdy: 21. 03. 2020, 13:37:22 »
Programátoři z JetBrains byli tak "nadšení" z Javy, že si navrhli vlastní jazyk s názvem Kotlin, který používá stejný ekosystém, ale postrádá velkou část špatných vlastností Javy. Neočekávám, že by to korporátní ovečky přimělo k přemýšlení, je to podnět pro ostatní.
Které vlastnosti Javy Kotlin nemá? Podle mne Kotlin přidává spíš než že by ubíral.
Úplně náhodu jsem narazil na srovnání Java vs. Kotlin. Dole v tabulce je celkem hodně "Unavailable" na obou stranách.