Doporučte programovací jazyk pro Windows

Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 20. 02. 2020, 14:15:59 »
Ahoj, chtěl jsem začít programovat v C++ ale dneska jsem zjistil, že je to jeden z nejtěžších jazyků vůbec a pokud nechci vyvíjet aplikace, které potřebují vysoký výkon, je zcela zbyteční.

Požadavky na programovací jazyk
- pro windows
- běží v konzole
- umí spouštět příkazy a batch soubory pro windows
- umí rozpoznat stisknuté klávesy
- umí pracovat se soubory

Díky za tipy.
« Poslední změna: 20. 02. 2020, 15:14:39 od Petr Krčmář »


Re:Doporučte programový jazyk pro Windows
« Odpověď #1 kdy: 20. 02. 2020, 14:38:41 »
  • powershell
  • visaulbasic
  • c#

Re:Doporučte programový jazyk pro Windows
« Odpověď #2 kdy: 20. 02. 2020, 14:40:30 »
Já bych doporučil c#, .NET Core a Visual Studio.
Je jednodušší než c++ ale se stejnou základní syntaxí, kterou už asi znáš.
Bez problémů splní vše tebou výše požadované.
Vývojové prostředí je pro nekomerční použití (Community verze) je zdarma.
Má dostatečně širokou komunitu, takže na běžné problémy najdeš rychle hotové řešení.
S .NET Core si nezavíráš dveře k Linuxu.

Snad jen pro někoho nevýznamná pro jiného významná nevýhoda - k běhu potřebuješ nainstalovaný framework - neuděláš jediný zcela na ničem nezávislý exe soubor.

EDIT:
- Visual Basic bych moc nedoporučil - nic navíc oproti c# jeho použitím nezískáš, komunita je menší a jeho syntaxe je občas taková divná, jinde tu znalost nevyužiješ. Starám se o jeden projekt, kde je polovina ve VB a polovina v c#, vím o čem mluvím.
- Powershell je určením spíš skriptovací jazyk na různé podpůrné utility, není určený pro tvorbu běžných okenních aplikací - ale pro konkrétní věc může být OK.
« Poslední změna: 20. 02. 2020, 14:45:41 od Tomas-T »

Re:Doporučte programový jazyk pro Windows
« Odpověď #3 kdy: 20. 02. 2020, 15:12:43 »
javascript/typescript

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #4 kdy: 20. 02. 2020, 15:26:02 »
Ahoj, chtěl jsem začít programovat v C++ ale dneska jsem zjistil, že je to jeden z nejtěžších jazyků vůbec a pokud nechci vyvíjet aplikace, které potřebují vysoký výkon, je zcela zbyteční.

To není úplně pravda. C++ do začátku není zas tak hrozné.

Nicméně do začátku bych zkusil něco z

  • JavaScript
  • Python nebo Perl
  • C, ale s velkým ALE... a jelikož chceš na Windows, tak vlastně ani nedoporučuji

Naopak nedoporučuji Javu.

Ono ale záleží, co s tím chce člověk dělat... na úplné základy programování je to celkem jedno (byť bych preferoval něco s C-like syntaxí, což ze seznamu splňuje vše krom Pythonu), spíš bych se řídil tím, jaké materiály má člověk k dispozici.
« Poslední změna: 20. 02. 2020, 15:31:24 od Cikáda »


Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #5 kdy: 20. 02. 2020, 15:41:54 »
Ahoj, chtěl jsem začít programovat v C++ ale dneska jsem zjistil, že je to jeden z nejtěžších jazyků vůbec a pokud nechci vyvíjet aplikace, které potřebují vysoký výkon, je zcela zbyteční.

To není úplně pravda. C++ do začátku není zas tak hrozné.

Nicméně do začátku bych zkusil něco z

  • JavaScript
  • Python nebo Perl
  • C, ale s velkým ALE... a jelikož chceš na Windows, tak vlastně ani nedoporučuji

Naopak nedoporučuji Javu.

Ono ale záleží, co s tím chce člověk dělat... na úplné základy programování je to celkem jedno (byť bych preferoval něco s C-like syntaxí, což ze seznamu splňuje vše krom Pythonu), spíš bych se řídil tím, jaké materiály má člověk k dispozici.

javascript je asi lepší na GUI aplikace, jinak je python dobrá volba.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #6 kdy: 20. 02. 2020, 15:53:28 »
Díky za tipy
V JavaScriptu něco málo dělám, ale že by uměl to co jsem poptával tomu fakt neumí. Práce se soubory je nulová - nemá přístup k souborům.
Python znám, je to super jazyk ale měl jsem neustálé problémy s tím odsazením kódu místo složených závorek, tak jsem se na to vykašlal :-(
V Perlu a v C jsem nikdy nedělal, absolutně neznám.
Myslel jsem. že to C++ dám, ale hledat třeba to, jak se vypíná kurzor v terminále a aby to bylo funkční je běh na dlouhou trať. Primitivní věc a za 6 hodin jsem to nedokázal úspěšně vyřešit. Jak spočítat ve vektoru počet položek - nemožné - 4 hodiny života - bez výsledku. Fakt nevím..

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #7 kdy: 20. 02. 2020, 15:55:47 »
Python jednoznacne z toho co pises v uvodu. Hlavne je to univerzal, takze se ti to pozdeji bude hodit i v linuxu a prakticky vsude jinde ... ale jak uz tu nekdo psal, zalezi co s tim chces psat ... na programovani her to urcite neni, na male ulohy pro admina urcite ano ...

Re:Doporučte programový jazyk pro Windows
« Odpověď #8 kdy: 20. 02. 2020, 15:56:36 »
Já bych doporučil c#, .NET Core a Visual Studio.
Hele to jsou dva rozdílné programy C# a .NET Core ? Který je i pro linux?

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #9 kdy: 20. 02. 2020, 16:01:32 »
Pokud se ti líbil Python, ale nemáš rád to vynucené odsazení, zkus Ruby: https://www.ruby-lang.org/en/ - taky skriptovací a objektově orientovaný jazyk, ale nevynucuje odsazování.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #10 kdy: 20. 02. 2020, 16:13:42 »
V JavaScriptu něco málo dělám, ale že by uměl to co jsem poptával tomu fakt neumí. Práce se soubory je nulová - nemá přístup k souborům.

Node.js

Python znám, je to super jazyk ale měl jsem neustálé problémy s tím odsazením kódu místo složených závorek, tak jsem se na to vykašlal :-(

Chce to mezery a víc trpělivosti.

V Perlu a v C jsem nikdy nedělal, absolutně neznám.

Oba jazyky jsou dost uzrálé, o Perlu onehdá vyšlo 4. vydání Perl pro zelenáče od p. Satrapy (najdeš to v knihách tady na rootu nebo na cz.nic).

Myslel jsem. že to C++ dám, ale hledat třeba to, jak se vypíná kurzor v terminále a aby to bylo funkční je běh na dlouhou trať. Primitivní věc a za 6 hodin jsem to nedokázal úspěšně vyřešit.

To je to tak moc potřeba?

Jak spočítat ve vektoru počet položek - nemožné - 4 hodiny života - bez výsledku. Fakt nevím..

Vždyť jsem ti to psal v tom vedlejším vlákně - metoda size.


Re:Doporučte programový jazyk pro Windows
« Odpověď #12 kdy: 20. 02. 2020, 16:16:04 »
Já bych doporučil c#, .NET Core a Visual Studio.
Hele to jsou dva rozdílné programy C# a .NET Core ? Který je i pro linux?
C# je programovací jazyk
.NET Core je framework, ve kterém se dá mimo jiné programovat v C#. Program ti to zkompiluje pro spuštění a obsahuje sadu knihoven. Navíc je i multiplatformní - program jde zkompilovat i pro linux. Respektive s jistými výhradami - např gui věci nejdou.
Visual Studio je IDE - prostředí, kde se vyvíjí. Jinak v .net core jde vyvíjet i např ve visual studio code.

Jinak asi na spouštění batch příkazů bych asi nedoporučil. Jde to, ale už musí člověk rozumět tomu, co dělá.

A ad spuštění bez nainstalovaného frameworku není úplně pravda. Dá se udělat sestavení, které si framework vezme sebou, ale pak je i malý projekt je docela dost velký.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #13 kdy: 20. 02. 2020, 16:32:34 »
Python jednoznacne z toho co pises v uvodu. Hlavne je to univerzal, takze se ti to pozdeji bude hodit i v linuxu a prakticky vsude jinde ... ale jak uz tu nekdo psal, zalezi co s tim chces psat ... na programovani her to urcite neni, na male ulohy pro admina urcite ano ...
tak na programování her je v Pythonu knihovna PyGame, která je sama napsaná v C a assembleru, takže nízkoúrovňové věci jsou optimalizované a člověk se o ně nemusí starat a může se soustředit na vysokoúrovňové aspekty svojí hry

Re:Doporučte programový jazyk pro Windows
« Odpověď #14 kdy: 20. 02. 2020, 16:59:18 »
Snad jen pro někoho nevýznamná pro jiného významná nevýhoda - k běhu potřebuješ nainstalovaný framework - neuděláš jediný zcela na ničem nezávislý exe soubor.
Dovolil bych si nesouhlasit. .NET Core 3.0 umožňuje vytvořit jediný exáč, bez jakékoliv závislosti na OS a nainstalovaném frameworku...
dotnet publish -r win-x64 --self-contained