Doporučte programovací jazyk pro Windows

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #315 kdy: 19. 03. 2020, 09:54:38 »
Které vlastnosti Javy Kotlin nemá? Podle mne Kotlin přidává spíš než že by ubíral.

Třeba tady je to pěkně napsáno:

https://www.educba.com/java-vs-kotlin/
Nikde tam nevidím vlastnosti, které Java má a Kotlin ne. Možná by se za něco, co Kotlin z Javy „odstranil“, dalo považovat to, že Kotlin nerozlišuje kontrolované a nekontrolované výjimky. Ale jinak Kotlin věci buď přidává nebo upravuje, nenapadá mne nic, co by odstranil.


Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #316 kdy: 19. 03. 2020, 09:59:00 »
Programátoři z JetBrains byli tak "nadšení" z Javy, že si navrhli vlastní jazyk s názvem Kotlin, který používá stejný ekosystém, ale postrádá velkou část špatných vlastností Javy. Neočekávám, že by to korporátní ovečky přimělo k přemýšlení, je to podnět pro ostatní.
Které vlastnosti Javy Kotlin nemá? Podle mne Kotlin přidává spíš než že by ubíral.

Jinak lidé, kteří nejsou zaslepení, si všimnou, že do Javy se dostávají nové vlastnosti, a Kotlin je jednou z inspirací. Java na to jde chytře – nechá experimentální jazyky jako Kotlin, ať prozkoumávají nové možnosti a spálí se ve slepých uličkách. Java si počká, co se osvědčí a co ne, poučí se z chyb a pokud se nová vlastnost ukáže jako užitečná a životaschopná, implementuje ji.

Nemam potrebu slovickarit co je chybejici featura a co je nedobry navrh konkretni veci. Shodou okolnosti jsem vcera na Hacker news cetl komentare k nove Jave. Nemaji dobre vyresene null hodnoty, Optional je navrzeny blbe. Spatne je, ze nema Java rozumnou podporu pretezovani operatoru atd. atp. Klidne si s oveckami notuj, jak jsou vyvojari Javy mazani, ze cekaji 10 let nebo kolik, nez prosadi zakladni veci, ktere mainstream davno vstrebal, ja mam na to jine hodnoceni, tohle nema smysl diskutovat.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #317 kdy: 19. 03. 2020, 10:14:18 »
Nemam potrebu slovickarit co je chybejici featura a co je nedobry navrh konkretni veci. Shodou okolnosti jsem vcera na Hacker news cetl komentare k nove Jave. Nemaji dobre vyresene null hodnoty, Optional je navrzeny blbe. Spatne je, ze nema Java rozumnou podporu pretezovani operatoru atd. atp. Klidne si s oveckami notuj, jak jsou vyvojari Javy mazani, ze cekaji 10 let nebo kolik, nez prosadi zakladni veci, ktere mainstream davno vstrebal, ja mam na to jine hodnoceni, tohle nema smysl diskutovat.
Na vašem komentáři je krásně vidět efekt tunelového vidění. Vidíte jenom svůj uzounký průzor – a neuvědomujete si, že už za půl roku uvidíte něco jiného, a co dnes bylo úžasné, bude za půl roku pasé.

Ano, pro jazyk, který by vznikl v roce 2019 na zelené louce, je Optional navržené blbě. Ovšem Java nevznikla v roce 2019, její obrovskou sílou je rozsáhlý ekosystém. A Optional bude fungovat i s třídou z knihovny napsané pro Javu 1.0.

Ale nebudu vás přesvědčovat, vy máte jasno, diskutovat nechcete, kdo má jiný názor, je pro vás ovce. Holt jste uzavřený ve svém vlastním světě a bojíte se podívat ven. To je vaše věc.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #318 kdy: 19. 03. 2020, 10:19:47 »
Nemam potrebu slovickarit co je chybejici featura a co je nedobry navrh konkretni veci. Shodou okolnosti jsem vcera na Hacker news cetl komentare k nove Jave. Nemaji dobre vyresene null hodnoty, Optional je navrzeny blbe. Spatne je, ze nema Java rozumnou podporu pretezovani operatoru atd. atp. Klidne si s oveckami notuj, jak jsou vyvojari Javy mazani, ze cekaji 10 let nebo kolik, nez prosadi zakladni veci, ktere mainstream davno vstrebal, ja mam na to jine hodnoceni, tohle nema smysl diskutovat.
Na vašem komentáři je krásně vidět efekt tunelového vidění. Vidíte jenom svůj uzounký průzor – a neuvědomujete si, že už za půl roku uvidíte něco jiného, a co dnes bylo úžasné, bude za půl roku pasé.

Ale nebudu vás přesvědčovat, vy máte jasno, diskutovat nechcete, kdo má jiný názor, je pro vás ovce. Holt jste uzavřený ve svém vlastním světě a bojíte se podívat ven. To je vaše věc.

Docela by me zajimalo, kde beres ten pocit, ze nekdo jiny ma omezeny pruzor a Ty ho nemas. Diskutovat muzu o vecnych otazkach, ale ne o tom, ci rozhodnuti je mazane a ci je hloupe - to je vec nazoru. Kazdy tady chape, ze rozhodovani lidi od Javy neni jednoduche. Napis neco noveho a necham si rozsirit obzor, zatim jsi to neudelal.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #319 kdy: 19. 03. 2020, 11:15:09 »
Docela by me zajimalo, kde beres ten pocit, ze nekdo jiny ma omezeny pruzor a Ty ho nemas.
Každý má nějak omezený průzor, ale záleží na tom, jak moc. Já nemám potřebu označovat ostatní za ovečky jenom proto, že nepasují do mého vidění světa, nevyhýbám se diskusi. Neargumentuju tím, že jsem včera četl komentáře na Hacker news.

Napis neco noveho a necham si rozsirit obzor, zatim jsi to neudelal.
Ono to bylo tak, že vy jste vyslovil nějaké tvrzení o Kotlinu a Javě, já jsem se dotázal, z čeho to tvrzení vychází, a odpovědi jsem se zatím nedočkal. Takže zatím nemám, na co bych reagoval.

Navíc takhle to nefunguje. Že vy si necháte rozšířit obzory. Že se budete dívat svým tunelovým viděním, co je mimo vaše zorné pole neexistuje a co je v něm, to už znáte a není to nic nového. To, jestli se budete dozvídat nové věci, záleží jenom na vás, nikdo jiný vám to zařídit nemůže. A zařídíte to jedině tak, že se na věci budete dívat v souvislostech a nebudete apriori odsuzovat vše, co se vám zrovna nelíbí.


Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #320 kdy: 19. 03. 2020, 11:28:03 »
Každý má nějak omezený průzor, ale záleží na tom, jak moc. Já nemám potřebu označovat ostatní za ovečky jenom proto, že nepasují do mého vidění světa, nevyhýbám se diskusi. Neargumentuju tím, že jsem včera četl komentáře na Hacker news.

Ja jsem nekoho oznacoval za ovecku PROTO, ze nepasuje do meho videni sveta? Ne, u me je ovce ten, kdo nekriticky prijima tvrzeni nejake autority, at je autoritou Steve Jobs, Linus Torvalds nebo Guido van Rossum.

Ono to bylo tak, že vy jste vyslovil nějaké tvrzení o Kotlinu a Javě, já jsem se dotázal, z čeho to tvrzení vychází, a odpovědi jsem se zatím nedočkal. Takže zatím nemám, na co bych reagoval.

Co presne bys chtel slyset? Pokud napriklad uz davno existuje koncept pretezovani operatoru a tvurci Javy se presto rozhodnou si vyresit aritmetiku jmennymi metodami pro kazdy ciselny typ krome par vyvolenych, je to u me spatny navrh a ne chybejici featura.

Navíc takhle to nefunguje. Že vy si necháte rozšířit obzory. Že se budete dívat svým tunelovým viděním, co je mimo vaše zorné pole neexistuje a co je v něm, to už znáte a není to nic nového. To, jestli se budete dozvídat nové věci, záleží jenom na vás, nikdo jiný vám to zařídit nemůže. A zařídíte to jedině tak, že se na věci budete dívat v souvislostech a nebudete apriori odsuzovat vše, co se vám zrovna nelíbí.

Na tyhle reci fakt nejsem zvedavy, priste si to prosim odpust.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #321 kdy: 19. 03. 2020, 11:45:23 »
Ano, pro jazyk, který by vznikl v roce 2019 na zelené louce, je Optional navržené blbě. Ovšem Java nevznikla v roce 2019, její obrovskou sílou je rozsáhlý ekosystém. A Optional bude fungovat i s třídou z knihovny napsané pro Javu 1.0.

Takže to navrhneme špatně, ale aspoň že to pojede... A co to třeba neimplementovat radši vůbec než blbě?

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #322 kdy: 19. 03. 2020, 12:42:49 »
Ja jsem nekoho oznacoval za ovecku PROTO, ze nepasuje do meho videni sveta?
Ano, přesně tak. Neuváděl jste žádné důvody, jenom prostě když se vám něčí postoj nelíbí, označujete ho za ovci.

Ne, u me je ovce ten, kdo nekriticky prijima tvrzeni nejake autority, at je autoritou Steve Jobs, Linus Torvalds nebo Guido van Rossum.
Nikdo takový tu ovšem není.

Co presne bys chtel slyset? Pokud napriklad uz davno existuje koncept pretezovani operatoru a tvurci Javy se presto rozhodnou si vyresit aritmetiku jmennymi metodami pro kazdy ciselny typ krome par vyvolenych, je to u me spatny navrh a ne chybejici featura.
Chtěl bych slyšet nějaké odůvodnění pro vaše tvrzení. Ne další a další tvrzení, ale aspoň jedno tvrzení odůvodnit. Jinak to totiž vypadá, že jen nekriticky přijímáte tvrzení nějakých autorit.

Napsal jste, že Kotlin postrádá velkou část špatných vlastností Javy. Nechtěl jsem po vás nic jiného, než abyste napsal dvě tři špatné vlastnosti Javy, které Kotlin nemá.

Že je přetěžování operátorů dobrý vynález je váš názor, já vám ho neberu. Ale není to nic objektivního, stejně tak existují dobré důvody proti přetěžování operátorů. Tvůrci jazyka si musí vybrat jeden směr a toho se držet – nemůžete mít jazyk, kde bude možné si vybrat, jestli operátory půjde nebo nepůjde přetěžovat.

Na tyhle reci fakt nejsem zvedavy, priste si to prosim odpust.
Tak vy si odpusťte ty kecy o ovečkách, „nadšení“ a chybách, které spočívají jenom v tom, že si někdo dovolil mít jiný názor, než vy.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #323 kdy: 19. 03. 2020, 12:49:13 »
Takže to navrhneme špatně, ale aspoň že to pojede... A co to třeba neimplementovat radši vůbec než blbě?
Jenže ono to není navržené špatně. Je to navržené nejlépe, jak bylo v dané situaci možná, nebo se to k tomu ideálu dost blíží. A to je rozhodně lepší, než nic. Ono vytvářet každý půl rok nový jazyk bez zátěže minulosti je sice hezké, ale v praxi se tyto jazyky jaksi neuchytí.

Mimochodem, Optional nijak nebrání Javě někdy v budoucnosti implementovat opravdové non-null typy, pokud bude jasné, jak to udělat co nejlépe. Takže je to přesně tak, jak chcete – než udělat špatně non-null typy v jazyce, to raději v základní knihovně poskytneme Optional, který spoustu případů řeší. Tím si nezablokujeme možnost udělat to v budoucnu lépe přímo v jazyce.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #324 kdy: 19. 03. 2020, 12:51:29 »
Tak vy si odpusťte ty kecy o ovečkách, „nadšení“ a chybách, které spočívají jenom v tom, že si někdo dovolil mít jiný názor, než vy.

Je to jako mluvit do dubu. Oveckou jsem tu jmenovite oznacil koho? No nikoho. Ze napisu, ze je neco chyba, je samozrejme vyjadreni meho nazoru, pisu ho tu stejne jako Ty. Obhajujes neobhajitelne.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #325 kdy: 19. 03. 2020, 13:01:16 »
Ono vytvářet každý půl rok nový jazyk bez zátěže minulosti je sice hezké, ale v praxi se tyto jazyky jaksi neuchytí.

A komu to vadí? Nový projekt nadšenci vytvoří v aktuálně největším hype jazyce/frameworku, který zrovna "frčí". Přece se nebudou prasit s takovou vykopávkou, jako je typová kontrola a kompilátor. Co na tom, že za pár let bude muset investor takového "moderního řešení" draze zaplatit přepis do něčeho dlouhodobě udržitelného a spravovatelného. Peníze shrábli, tak nazdar a jdou "radit" zase někomu dalšímu, méně znalému, kdo jim v dobré víře v jejich zkušenosti a profesionalitu zase dá volnou ruku.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #326 kdy: 19. 03. 2020, 13:03:42 »
Ono vytvářet každý půl rok nový jazyk bez zátěže minulosti je sice hezké, ale v praxi se tyto jazyky jaksi neuchytí.

A komu to vadí? Nový projekt nadšenci vytvoří v aktuálně největším hype jazyce/frameworku, který zrovna "frčí". Přece se nebudou prasit s takovou vykopávkou, jako je typová kontrola a kompilátor. Co na tom, že za pár let bude muset investor takového "moderního řešení" draze zaplatit přepis do něčeho dlouhodobě udržitelného a spravovatelného. Peníze shrábli, tak nazdar a jdou "radit" zase někomu dalšímu, méně znalému, kdo jim v dobré víře v jejich zkušenosti a profesionalitu zase dá volnou ruku.

To je ponekud falesne dilema. Nektere nove jazyky jsou kompilovane (dokonce do nativniho kodu), maji staticky typovy system a ten jim dokonce pomaha zabranovat problemum, ktere Java resit jednoduse neumi (prave ty nully apod.).

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #327 kdy: 19. 03. 2020, 13:27:36 »
Je to jako mluvit do dubu. Oveckou jsem tu jmenovite oznacil koho? No nikoho. Ze napisu, ze je neco chyba, je samozrejme vyjadreni meho nazoru, pisu ho tu stejne jako Ty. Obhajujes neobhajitelne.
Jasně, takže vaše vyjádření zde adresovaná ovečkám píšete proto, že si myslíte, že tu v diskusi žádné ovečky nejsou.

Navíc to nic nemění na tom, že jste pro takové označení neuvedl žádný důvod – jediné, co se dalo z vašeho textu pochopit, že tak označujete ty, kteří mají jiný názor.

Ze napisu, ze je neco chyba, je samozrejme vyjadreni meho nazoru, pisu ho tu stejne jako Ty.
Jenže vy jednu takovou věc, která je podle vašeho názoru chybou, používáte jako argument pro to, že je špatně celý jazyk, a kdo by byl jiného názoru, toho označíte za ovečku. Mně je to jedno, jenom jsem vám vysvětloval, proč je váš pohled na svět omezený.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #328 kdy: 19. 03. 2020, 13:35:26 »
Ze napisu, ze je neco chyba, je samozrejme vyjadreni meho nazoru, pisu ho tu stejne jako Ty.
Jenže vy jednu takovou věc, která je podle vašeho názoru chybou, používáte jako argument pro to, že je špatně celý jazyk, a kdo by byl jiného názoru, toho označíte za ovečku. Mně je to jedno, jenom jsem vám vysvětloval, proč je váš pohled na svět omezený.

Tohle uz zavani nejakou kognitivni poruchou, fakt si to po sobe precti. V mem svete nejsou zadne dobre a spatne jazyky (kdyz pominu vystrelky typu Whitespace, ale ty nikdo nemyslel vazne - bavme se o mainstreamu). Jelikoz se Java pouziva takto siroce, tak na ni asi nebude VSECHNO SPATNE a ani jsem nikdy nepsal, ze je "cela spatne" - pokud ano, tak ukaz odkaz. Zbytek nekomentuju, to fakt nema smysl.

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #329 kdy: 19. 03. 2020, 13:51:36 »
A co třeba Flash? Ten je snadný, efektivní a multiplatformní...
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P