Doporučte programovací jazyk pro Windows

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #75 kdy: 23. 02. 2020, 13:33:31 »
Osobně se mi F# nelíbí jako python, ale to je muj názor. Musí vyzkoušet, co mu bude vyhovovat. Uznávám, že psaní závorek zdržuje a na přehlednosti to nic extra nemění (často je to díky nim i horší). Pro začátečníka se mi zdá složitější na pochopení.


Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #76 kdy: 25. 02. 2020, 00:04:48 »
C# je pro začátečníka asi nejlepší. U ostatních budeš týden řešit, proč to hlásí chyby a nejde spustit. Uděláš v tom cokoli. Já v tom dělám většinou malé aplikace např. stáhnutí přílohy emailu z outlooku, poznámkový blok, bota na trading. Viděl jsem v tom napsaný wow server, co jsem pouštěl na linuxu.

Proc ne konzistentnejsi F#?

Nedávno jsem F# zkoušel a přijde mi dost zajímavý, ale není zase tolik rozšířený a když člověk chce dělat další věci (např. GUI) tak se to tolik nehodí (ano, vím o FsXaml). Myslím že doporučím C# díky své rozšířenosti a syntaxi podobné C++. Také mi přijde že C# má strmější křivku učení. Hezký den.
Určitě ale F# fandím.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #77 kdy: 25. 02. 2020, 00:09:36 »
Osobně se mi F# nelíbí jako python, ale to je muj názor. Musí vyzkoušet, co mu bude vyhovovat. Uznávám, že psaní závorek zdržuje a na přehlednosti to nic extra nemění (často je to díky nim i horší). Pro začátečníka se mi zdá složitější na pochopení.
F# hlavně nestojí za nic jako funkcionální jazyk, má slabý typový systém. A v OO kontextu CLR nic přínosného nenabízí, to už je fakt lepší C# nebo klidně i VB. Samozřejmě, jakmile přidají pořádné typové operátory, bude to o něčem jiném.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #78 kdy: 25. 02. 2020, 04:50:12 »
C# je pro začátečníka asi nejlepší. U ostatních budeš týden řešit, proč to hlásí chyby a nejde spustit. Uděláš v tom cokoli. Já v tom dělám většinou malé aplikace např. stáhnutí přílohy emailu z outlooku, poznámkový blok, bota na trading. Viděl jsem v tom napsaný wow server, co jsem pouštěl na linuxu.

Python se pro zacatecniky doporucuje vic, je jednodussi, univerzalnejsi, snaze pochopitelnejsi a chybove hlaseni ma srozumitelne.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #79 kdy: 26. 02. 2020, 19:24:41 »
Požadavky na programovací jazyk
- pro windows
- běží v konzole
- umí spouštět příkazy a batch soubory pro windows
- umí rozpoznat stisknuté klávesy
- umí pracovat se soubory
Na toto su skriptovacie jazyky.
Co sa tyka skriptovacich jazykov na windows tak podla mna dobry je aj VBscript, ktory je sucastou windows. Je to sice uz starsia technologia ale stale sa pouziva. Da sa s tym urobit vsetko co pozadujes - asi az na to rozpoznavanie stlacenia jednotlivych klaves, ale velmi jednoducho sa robia message boxy s buttonmi. Mozes vyuzivat rozne COM objekty, napr pouzit funkciu Excelu na file open dialog, pristupovat do databaz cez ADO, parsovat XML, ...atd. Osobne VBscript pouzivam dost casto ked chcem rychlo urobit nejaky skript, ktory pobezi specialne na windows, pripadne ho niekomu dat, aby ho spustal, bez nutnosti si nieco dalsie instalovat.
 
Modernejsi je Powershell, ale podla mna dost nesikovny co sa tyka spustania skriptov (Execution Policy)

Ak chces radsej univerzalny skriptovaci jazyk tak Python. Je k nemu mnozstvo roznych modulov na vsetko mozne a je multiplatformny - robil som v tom konzolove scripty, ktore bezia bezo zmeny na 3 platformach (Linux, Windows, IBM i)

Ak chces standardny programovaci jazyk, v ktorom sa da robit vsetko tak urcite Java.


Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #80 kdy: 27. 02. 2020, 14:25:23 »
Ahoj,

pro začátečníka je rozhodně C kanón na vrabce. Pokud nechceš psát ovladač nebo nějakou nízkourovnovou aplikaci tak to nechej rovnou plavat.
Na tvé "potřeby" bude imho nejlepší python ať už kvůli jednoduchosti, multiplatformnosti či množství hotového kódu , který je k dispozici.
pokud by jsi chtěl dělat ve windows opravdu divočinu,tak powershell, kterým lze ovládat wokna kompletně. 

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #81 kdy: 27. 02. 2020, 21:26:14 »
pro začátečníka je rozhodně C kanón na vrabce.

On tu někdo doporučoval C? Nevšiml jsem si. Doporučoval C#.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #82 kdy: 28. 02. 2020, 09:35:24 »
Já jsem C zmiňoval.

Nicméně jako kanén na vrabce mi přijde právě to C++. Céčko je malý jazyk, který není těžké se naučit a člověk díky němu spoustu věcí pochopí...

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #83 kdy: 28. 02. 2020, 13:54:35 »
Určitě. Než se nořit do džungle C++ tak to už je lepší začít C, které je geniální tím, jak je simplicistní. Ale člověk musí mít zájem ho pochopit, což typicky tazatel s potřebou psát skripty a malé aplikace mít nebude.

Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #84 kdy: 28. 02. 2020, 14:15:10 »
Já jsem C zmiňoval.

Nicméně jako kanén na vrabce mi přijde právě to C++. Céčko je malý jazyk, který není těžké se naučit a člověk díky němu spoustu věcí pochopí...

Třeba co je memory leak a proč měl raději zvolit jiný jazyk.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #85 kdy: 28. 02. 2020, 15:16:37 »
Za mě by to byl Python.

Pokud máš problém s odsazením tak nejspíš jen kvůli nevhodně zvolenému / nastavenému editoru.
Editor pro Python by měl jako minimum, zvládat při stisku TAB vložit 4 mezery a při stisku entru na konci odsazeného řádku by měl automaticky udělat stejné odsazení na novém řádku.
Pěkné lehkotonážní editory pro Python jsou třeba PsPad, Notepad++, MuEditor

Re:
Požadavky na programovací jazyk
- pro windows (-- trochu široký pojem -- má to několik možných usecase )
- běží v konzole (ano, od přirození)
- umí spouštět příkazy a batch soubory pro windows (např. pomocí subprocess.call
- umí rozpoznat stisknuté klávesy (pomocí modulu keyboard )
- umí pracovat se soubory (od přirození)


Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #86 kdy: 28. 02. 2020, 16:06:06 »
A co Java? V Jave je navic o dost lepsi paralelismus

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #87 kdy: 28. 02. 2020, 16:08:44 »
A co Java? V Jave je navic o dost lepsi paralelismus
Lepší než kde?

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #88 kdy: 28. 02. 2020, 18:56:29 »
Já jsem C zmiňoval.

Nicméně jako kanén na vrabce mi přijde právě to C++. Céčko je malý jazyk, který není těžké se naučit a člověk díky němu spoustu věcí pochopí...

Třeba co je memory leak ...

No to určitě není na škodu. :)

a proč měl raději zvolit jiný jazyk.

Ehm, kvůli memory leakům? :D

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #89 kdy: 28. 02. 2020, 20:00:23 »
A co Java? V Jave je navic o dost lepsi paralelismus
Lepší než kde?
Lepsi nez v Pythonu jsem samozrejme myslel