Raspberry Pi: vystříhání se podpětí je celkem náročné

Re:Raspberry Pi: vystříhání se podpětí je celkem náročné
« Odpověď #30 kdy: 08. 09. 2021, 11:11:46 »
Jo, toto jsem řešil taky déle. V bytové serverovničce ve skříni mám RPi3 a RPi4, přičemž RPi3 má na USB připojené dvě RTL-SDR (jedno na ADS-B, druhé na RTL-TCP) a RPi4 má připojený Astrometa DVB-T2 tuner pro tvheadend a externí 3.5" HDD pro účely NAS.
Problém byl, že toto bylo potřeba unapájet malým napětím (nebylo možné k tomu dotáhnout 230V) a přívod musí být skřípnutelný beztrestně do okna.

První pokusy probíhaly se zdrojem od USB-IDE převodníku (výstup Molex 12V-GND-GND-5V), který se jevil hodně tvrdě (na 5V dával klidně 4A bez významnějšího pádu) a na 5V (po 2 metrech 2x1.5mm dvojlinky plus u RPi dvou tlumivečkách , dvou 1000uF kondenzátorech a dvou 6V8 transilech) připojené obě RPi skrze microUSB a USB-C. Jenže jsem se nebyl schopen zbavit problémů s podpětím..
12V do harddisku jsem připojil z přivedené 12V větve.

- Nepomohlo připojit 5V do RPi přes GPIO.
- Pomohlo připojit 5V do RPi přes dvojice GPIO paralelně.
- Pomohlo vytvořit na bastldesce snižující spínaný zdroj s MC34063, který z 12V (kvůli ztrátám na přívodní dvojlince) udělá 5V a napájí jedno z RPi.
- Nepomohlo vyměnit zdroj za Mean Well 5V/3A z GME (a to jinak tyto zdroje fakt nejsou špatné, co se týče zatížitelnosti, stability, šumu i bezpečnosti - akorát jeden čas tam bývaly horší kondenzátory)
- Hodně pomohlo vyměnit zdroj za nový moderní ATX zdroj (bez výměny čehokoli dalšího - přípoj na Molex).
- Nejvíc pomohlo vzít USB3 hub, uřezat mu červený vodič a napájet hub včetně obou RTL-SDR přímo z 5V přívodu.

Teď to celé funguje dobře bez throttlingu, i poté, co se to všechno zapne naráz - napětí na straně RPi padá jen o 0.1V. Podpětí jsem v dmesgu neviděl už aspoň měsíc..


Re:Raspberry Pi: vystříhání se podpětí je celkem náročné
« Odpověď #31 kdy: 08. 09. 2021, 11:16:16 »
Takto to vypadá - prasárna, ale funkční :)

https://imgur.com/Q0Rv4VB

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Raspberry Pi: vystříhání se podpětí je celkem náročné
« Odpověď #32 kdy: 08. 09. 2021, 15:03:12 »

Vím, že moje znalosti v oblasti elektroniky jsou významně nižší, než ty tvoje nebo RDaho.
A že tebou navržené řešení je o řád lepší, přesto myslím, že tenhle zdroj je menší hrůza než laciný čínský šunt za 500 Kč někde z "krásného obchodu".

Driv jsem koukal na nejaka YT videa kde to resili co je v jakem zdroji a podle me jsou +- srovnatelne-jasne, v CN pouziji ty (nej)levnejsi polovodice i kondenzatory. Vylozene blbe udelany zdroj mi z eBaye nikdy neprisel, srouby vzdy drzely, zdroje funguji, zatim nic nehorelo.

NICMENE duvod proc tam dat ten oddeleny step-down a dalsi kondenzatory je v tom, ze z tech zdroju neleze az zase tak perfektne stabilizovane a filtrovane napeti, a treba i prehistoricky step-down s LM2596 tento problem vyresi. I kdyz to tomu zdroji ustreli kam nema, dokud jsme v tolerancich dalsich soucastek, tak na vystupu bude krasnych 5V. A vsechno to jde realizovat pomoci modulku bez pajeni, pravda bude to vrabci hnizdo. A jde z toho napajet vic hracek najednou.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Raspberry Pi: vystříhání se podpětí je celkem náročné
« Odpověď #33 kdy: 08. 09. 2021, 15:59:21 »

JJ. Protože je těžký koupit slušný zdroj.
Cena se neodvíjí od kvality, ale od "zančky" a schopnosti "ojebat zákazníka".

Kluci doporučují třeba zdroje:
https://www.gme.cz/spinany-zdroj-mean-well-rs-25-5
Tohle se nebojím nazvat dobrým tvrdým zdrojem. Není to úplně pro BFU, ale skvělá věc. Mimochodem GM prodává i Mean Well zdroj v klasický plastový krabičce s vidlicí na 230V a jedním USB výstupem o tuším max. 2,4A a ten je taky dobrej. A už je i pro BFU. Jenže BFU si řekne "Hm, 300 za adaptér, to je moc, Vietnamec ho má za 50" a týden na to mu shoří barák.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Raspberry Pi: vystříhání se podpětí je celkem náročné
« Odpověď #34 kdy: 08. 09. 2021, 16:11:27 »
Ještě k těm průmyslovým zdrojům v plechu. Mám jich několik od MW (koupeno v ČR - GME a jinde) a několik z Aliex

Po zkušenostech s pár věcma z Číny, který se zapojujou do 230V, už nikdy nic takovýho kupovat nebudu. Všechny věci jsem vyházel nebo předělal a z Číny už jen nízkonapěťový věci.

Samozřejmě nutno dodat - řada z toho čínskýho šmejdu se prodává i u nás na tržnicích, takže od toho taky ruce pryč. Cokoliv, co končí vidlicí 230V, nebrat.


mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Raspberry Pi: vystříhání se podpětí je celkem náročné
« Odpověď #35 kdy: 08. 09. 2021, 17:13:54 »
Po zkušenostech s pár věcma z Číny, který se zapojujou do 230V, už nikdy nic takovýho kupovat nebudu. Všechny věci jsem vyházel nebo předělal a z Číny už jen nízkonapěťový věci.

Nechci byt rypal, ale 230V je nizke napeti (nn), to co asi myslite je male napeti.

Ty zdroje z CN o kterych se tu bavime nemusi byt az zase tak fatalne spatne, verte mi ze doma mate urcite v ramci nejakeho zarizeni podstatne vetsi hruzy. Mam dokonce i par 500W/ 48V zdroju a napajel jsem z toho nejake telco servery (samozrejme ne produkcni, jen na hrani).

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Raspberry Pi: vystříhání se podpětí je celkem náročné
« Odpověď #36 kdy: 08. 09. 2021, 19:00:46 »
Po zkušenostech s pár věcma z Číny, který se zapojujou do 230V, už nikdy nic takovýho kupovat nebudu. Všechny věci jsem vyházel nebo předělal a z Číny už jen nízkonapěťový věci.

Nechci byt rypal, ale 230V je nizke napeti (nn), to co asi myslite je male napeti.

Ty zdroje z CN o kterych se tu bavime nemusi byt az zase tak fatalne spatne, verte mi ze doma mate urcite v ramci nejakeho zarizeni podstatne vetsi hruzy. Mam dokonce i par 500W/ 48V zdroju a napajel jsem z toho nejake telco servery (samozrejme ne produkcni, jen na hrani).
Jasně, mám na mysli <50V.

Z Číny jde určitě koupit i dobrý zdroj (nebo alespoň použitelný a bez přehnaného rizika), ale většina lidí jde podle ceny a to pak nemusí skončit dobře... Proto raději takhle přemrštěná reakce ode mě :-)

Mám doma "disko kouli" - jakýsi stroboskop se čtečkou SD karet a USB konektorem, umí to MP3 a podle k tomu to bliká barevnýma LEDkama a navrch to má polokouli, která rozptyluje světlo. Napájené ze zásuvky (230V). A teď seznam problémů:
- kabel z plastu, takže třikrát zpojím, vypojím a vnější izolace se láme a odhaluje vnitřní vodiče (izolace drátů neporušená)
- žádný "strain relief", tedy když trhnu za drát, nejspíš ho vythrnu z přístroje a mám volných 230V v obýváku/na stole/v našem případě v dětském pokoji (koupeno ne mnou pro děti jako domácí diskotéka)
- kupole drží na západkách a odemyká se otočením o 10 stupňů - pak prostě odpadne a odhalí se vnitřek přístroje
- jak už asi všichni přepodkládáte, je tam zdroj 230VAC->5VDC - plošný spoj, ničím nekrytý, přišroubovaný na plastové sloupky

Takže shrnutí: Pokud by to dítě otevřelo, je mrtvé, pokud by zakoplo za kabel, je mrtvé, pokud by to používalo častěji (zapojování/odpojování vidlice), je mrtvé. Tenhle "výrobek" je zabiják lidí a jinak to označit nejde. Vyhodil jsem zdroj, přidělal USB díru a napájí se to ze slušného USB zdroje přes kabel.

Na webu lze najít videa, kdy nabíjení baterie v kovovém výrobku z Číny probíhá přes kapacitní napájecí obvod - ve zkratce: na kovových částech výrobku ej při zapojení do zásuvky 230V. O "rádoby iPhone" nabíječkách nemluvím, cena 50 za kus mluví sama za sebe. Jedna z nich mi bouchla v ruce... Bez následků (kromě černé zásuvky ve zdi). Vlastně s následky - od té doby nechci cokoliv laciného, co se strká do zásuvky, doma ani vidět. Proto ten postoj. Už jsem si své zažil :-) Ale jak říkám - když člověk nevezme nejlevnější věc, nemusí to být marné!

Re:Raspberry Pi: vystříhání se podpětí je celkem náročné
« Odpověď #37 kdy: 08. 09. 2021, 21:35:36 »
Ono to většinou není tak žhavé s tím zabíjením.
Kdysi se mi povedlo v kuchyni zapojit blbě nerezovou plynovou varnou desku (fáze byla na kostře).
Několik dní se na ní v pohodě vařilo a nikdo si ničeho nevšiml.
Pak se jednou manželka zároveň zadkem opřela o vestavěbou nerezovou troubu (zapojenou a uzeměnou správně) a už jsem to kmital předělat ;D

Re:Raspberry Pi: vystříhání se podpětí je celkem náročné
« Odpověď #38 kdy: 09. 09. 2021, 11:18:02 »
Ad laciné nabíječky: bacha, jedna za $2 mi při nabíjení mobilu doslova vybouchla a zničila při tom i nabíjecí obvod

Ad probíjení sporáku: typický problém u starých plotýnkových sporáků je vnitřní reznutí, kdy se jednoho dne nějaká vodivá šupinka odloupne a potichu propojí kostru sporáku s živými vodiči v topném tělese (2× zkušenost z mého okolí), problém je to v kombinaci s chybějícím uzeměním sporáku a přítomným uzeměním čehokoli jiného v kuchyni

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Raspberry Pi: vystříhání se podpětí je celkem náročné
« Odpověď #39 kdy: 09. 09. 2021, 11:39:21 »
Ad probíjení sporáku: typický problém u starých plotýnkových sporáků je vnitřní reznutí, kdy se jednoho dne nějaká vodivá šupinka odloupne a potichu propojí kostru sporáku s živými vodiči v topném tělese (2× zkušenost z mého okolí), problém je to v kombinaci s chybějícím uzeměním sporáku a přítomným uzeměním čehokoli jiného v kuchyni

-offtopic-

Jestli nejde o nejaky 30+ let  stary sporak, tak mam za to, ze aby splnily normy je nutne vzdy jejich uzemneni;

Nicmene i proti takovym pripadum mame skvely vynalez, proudovy chranic.

https://elektrika.cz/tema-tydne/hrobar-varuje