Smart home: definícia, skúsenosti

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #15 kdy: 08. 05. 2020, 16:15:05 »
Jo tak..no to bych doma asi nevysvětlil že se na tenhle vypínač nemá sahat a že se to ovládá nějakým přilepeným vedle  ;D


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #16 kdy: 08. 05. 2020, 23:18:12 »
Raději jednoúčelový tlačítka a automatizovaný úlohy. Třeba krásná ukázka jsou ty tlačítka na vysavač jak jsem popisoval. Samozřejmě je možný to ovládat z mobilu/webu, ale prostě jít, zmáčknout čudl je 100x rychlejší a jednodušší než hledat mobil/tablet a teď otevírat nějakou aplikaci a podobně.
No jako chápu. Ale já bych třeba chtěl, aby mi ty vysavače do toho obejváku přijeli bez připomenutí. Prostě každou středu obejvák, každej čtvrtek ložnici. Nebo tak něco.
Nebo ty myslíš jako plus - krom automatického programu, tak ještě "je, tady jsem vysypal trochu cukru, pošlu tam vysavač"?

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #17 kdy: 08. 05. 2020, 23:19:07 »
Já mám s těma senzorama problém v tom, že mám dvě kočky a psa. A oni si s tím naučí hrát, to jsem už viděl.

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #18 kdy: 08. 05. 2020, 23:19:45 »
Já mám s těma senzorama problém v tom, že mám dvě kočky a psa. A oni si s tím naučí hrát, to jsem už viděl.
To je plus, ne? ;)

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #19 kdy: 08. 05. 2020, 23:21:10 »
Já mám s těma senzorama problém v tom, že mám dvě kočky a psa. A oni si s tím naučí hrát, to jsem už viděl.
To je plus, ne? ;)

Bohužel doba, kdy jsem chodil na technopárty už je historie :-)


Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #20 kdy: 08. 05. 2020, 23:22:45 »
Bohužel doba, kdy jsem chodil na technopárty už je historie :-)
Tak bys zabavil milacky a jeste se vratil do mladych let, no neber to!

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #21 kdy: 08. 05. 2020, 23:26:00 »
Bohužel doba, kdy jsem chodil na technopárty už je historie :-)
Tak bys zabavil milacky a jeste se vratil do mladych let, no neber to!

:-D

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #22 kdy: 08. 05. 2020, 23:57:45 »
Raději jednoúčelový tlačítka a automatizovaný úlohy. Třeba krásná ukázka jsou ty tlačítka na vysavač jak jsem popisoval. Samozřejmě je možný to ovládat z mobilu/webu, ale prostě jít, zmáčknout čudl je 100x rychlejší a jednodušší než hledat mobil/tablet a teď otevírat nějakou aplikaci a podobně.
No jako chápu. Ale já bych třeba chtěl, aby mi ty vysavače do toho obejváku přijeli bez připomenutí. Prostě každou středu obejvák, každej čtvrtek ložnici. Nebo tak něco.
Nebo ty myslíš jako plus - krom automatického programu, tak ještě "je, tady jsem vysypal trochu cukru, pošlu tam vysavač"?
No automatizovat by to šlo stylem že pokud třeba není žádný mobil připojen na wifi aspoň X minut, tak to spustí vysávání - tzn detekce kdy nikdo není doma.
ALE: u toho vysavače to chce mít trochu disciplínu co se týče drobných věcí na zemi (třeba kapesníky tomu fakt vadí). Což úplně nedodržujeme. Takže to vysávání je spíš takový že se kouknu že nic neleží a pak to pustím manuálně. Určitý místnosti by šly risknout a doufat že tam nic není, ale to jsem nějak neřešil. Prostě buď fungujeme stylem "jdeme jíst, necháme vysát ložnici" a pak si podobně vzpomenem na další pokoj....nebo před odchodem z bytu třeba mrknu jestli nic neleží vyloženě na zemi a spustím komplet úklid.

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #23 kdy: 20. 05. 2020, 10:22:42 »
Ahoj, já mám na chatě automatizaci pro tyto usecase:

1)Alarm a čidla požární, CO + úniku plynu, únik vody, v případě poplachu obdržím SMS, zapne se siréna rozsvítí se všude světla a vypne se plyn, popřípadě zastaví voda.
2)Při vstupu do chaty a odkódování alarmu se zapne voda, plyn a zapne se kotel.
3)Při vstupu do chaty v noci se zakódovaným alarmem se na okamžik rozsvítí světlo.
4)Při odchodu z chaty se zakódováním, se vypne kotel, voda a plyn.
5)Při otevření spodních dveří a nebo brány při nízkém denním světle se rozsvítí venkovní osvětlení.
6)Během aktivování alarmu se zapne interní webcamera a sleduje pohyb.
7)Sleduji teplotu otopné soustavy, při překročení stanovení teploty se sepne alarm a odešle SMS.

Všechna čidla mám řešena bezdrátově pomocí Z-WAVE + pro dodatečnou automatizaci mám pomocí IFTTT + RPI + Fetchmail + usb Meteostanice.

Jediný drawback tohle všechno má, že v případě výpadku proudu elektrická zařízení vypadnou. I když mám UPS + zálohování powerbankou s funkcí online tak v případě, že proud není dele než 12 hodin tak celý systém padne. Po obnovení proudu se částečně oživí, ale bezdrátová síť to nemá ráda. 

Naneštěstí, pokud žijete ve Beskydech a nebo v Jesenících , jsou výpadky proudu dvakrát měsíčně s trváním delším než 12 hodin celkem standard. Je to dáno povětrnostními podmínkami a kvalitou české energetické infrastruktury. Proto plánuji pořídit solární panel s invertorem jako náhradu.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #24 kdy: 20. 05. 2020, 12:53:51 »
..a vypne se plyn, popřípadě zastaví voda.

co máš za ventily, a případně ovládání ventilů na vodu a plyn pls.?

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #25 kdy: 20. 05. 2020, 12:57:34 »
Jo tak..no to bych doma asi nevysvětlil že se na tenhle vypínač nemá sahat a že se to ovládá nějakým přilepeným vedle  ;D
jj, to je nereálné..
Místo vypínače nacvaknout wago a na vypínačovou krabici přidělat přímo Zigbee ovladač..
Alespoň k tomu jsem zatím doiteroval já..

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #26 kdy: 20. 05. 2020, 16:44:11 »
..a vypne se plyn, popřípadě zastaví voda.

co máš za ventily, a případně ovládání ventilů na vodu a plyn pls.?

Ahoj, nevím jestli tady můžu dát odkaz přímo na obchod, ale hledej na netu pod smarthome-zavirac-ventilu-voda-plyn-z-wave-plus. Nejlepší ceny jsou na alliexpresu, "Spetu Z-Wave Auto Valve Can Conpatible With All Zwave Devies/Water Valve Switch,Smart Z wave Water Leak Gas Leakage Sensor".

Zatím funguje bez chybičky. Když si počkáš na akci, koupíš i s poštovným kolem dvou tísíc.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #27 kdy: 21. 05. 2020, 14:14:03 »
... na alliexpresu ...

wow tak to je hodně dobrý - servo s "adaptérem" na existující kulový ventil.

Víš, když jsem poprvý přečetl tvůj post, tak jsem už chtěl napsat hejt ve smyslu že nejsem tak odvážnej, abych si na plynovej rozvod dal jakejkoliv komponent z čínarajchu, ale takhle, jen mechanicky propojený, dost dobrý a přemýšlím, že bych to pořídil..

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #28 kdy: 21. 05. 2020, 14:30:03 »
Já bych se asi zdráhal si to dát na plynový ventil, a to přinejmenším ze dvou důvodů: 1. Předpokládám (na základě zkušeností s na pohled konstrukčně velmi podobným servem), že neznalému člověku není na první pohled jasné, jak v případě potřeby (nebo ještě hůř nějakého nouzového/krizového stavu) ventil zavřít. 2. Nemá to jakoukoliv certifikaci pro dané použití a dost pravděpodobně to tam tudíž podle norem ani nemůže být, takže bych se obával problémů, pokud by došlo třeba k nějakým škodám souvisejícím s únikem plynu, a při vyšetřování by tam někdo našel tuhle věcičku (jakkoliv je riziko něčeho takového velice malé).

Jinak já jsem před časem sháněl podobnou věc, ale ne bezdrátově ovládanou, a to na dálkové ovládání ventilů topení ve sklepě. Našel jsem na pohled něco hodně podobného v nějakém místním e-shopu (kdyžtak můžu dohledat) bratru za asi 700, ovládá se to +/- 12 V. Hledal jsem i na eBay (a asi i aliexpressu), ale tam se mi to najít nepovedlo, ačkoliv to zcela jistě pochází od soudruhů z Číny. Konstrukčně to je menší hrůza, než jsem očekával, pár technických nedostatků by se tam našlo, ale buď se dají stylem "DoDo" odstranit, nebo při občasném použití asi nebudou nijak zásadní.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #29 kdy: 21. 05. 2020, 15:37:27 »
neznalému člověku není na první pohled jasné, jak v případě potřeby (nebo ještě hůř nějakého nouzového/krizového stavu) ventil zavřít.

souhlas, ale je to triviálně řešitelné přidáním druhého důvěryhodného ventilu, já tam třeba už dva mám.