reklama

Smart home: definícia, skúsenosti

luvar

Smart home: definícia, skúsenosti
« kdy: 10. 01. 2020, 21:48:18 »
V par temach v ostatnej dobe sa objavuje pojem smarthome. Chcel by som nejako zadefinovat, co to je a zaroven sa spytat na skusenosti (hlavne s opensource) projektami...

 • klasická elektroinštalácia -> rozvod 230, svetlá cez vypínače, nejaké to časové relé pre ventilátor na vecku, ...
 • jednoduchá automatizácia -> fotobunky, pir detektory aktivujúce svetlá na chodbe/záchode, ...
 • dialkové ovládanie -> ku svetlám (žalúziám, ...) dialkové ovládanie (či už infračervené, bluetooth, alebo WiFi, ...
 • domáca automatizácia (home automation) -> svetlá, žalúzie, ... zapojené cez relátka ovládané nejakou natvrdo nakonfiigurovanou logikou. Natvrdo v zmysle, že sa to nemení samo, ale program/firmware/konfig tam nahral dodávateľ (majiteľ) dakedy dávno a už zabudol pomaly, ako sa konfig mení (prípadne ten windowsXP, na ktorom konfig SW beží je už kus obsolete)
 • smart home -> oproti predošlému, nemá natvrdo zabudované pravidlá, ale dynamicky si ich "vytvára", alebo ich umožňuje ľahko vytvárať obyvateľom domácnosti (NEprogramátorom!) (sem by som radil https://www.indiegogo.com/projects/domotron-switch-pro-the-world-s-smartest-switch#/ a asi aj google nest)

Osobne ma asi prešla chuť "programovať si vypínače a svetlá". Aj keď človek si zdvihne ego, keď z teplotného čidla z vodovodu, svetla a dverí v kúpeľni odhadne, že asi je potrebné odsať paru z kúpeľne :)

Moje usecase (ku ktorým by som rád hinty, či už od ľudí majúcich doma home automation, alebo od teoretikov):
 • riešiť svetlá "bez vypínačov" v čo najvačsom počte miestností so 100% úspešnosťou (záchod a chodba musí byť zvládnuteľná rovnako ako na záchodoch v Auparku,... Jeden pohybový senzor)
 • Keď viem, že ráno vyjde slnko, ktoré my vyhreje dom viac ako chcem, tak nebude kúrenie štartovať 5 minút pred výdením slnka... -> kategória regulácia a predikcia, vpodstate ako všetko ostatné
 • Moznost hlasového ovládania vecí typu "James, prosím povedz mi za 6 minúť, že mám skontrolovať chleba v trúbe.", alebo "James, zapni mi prodím detskú chúvičku z detského pokojíčku do kuchyne."
 • Predpovedanie potreby zapnutia obehového čerpadla kúsok pred použitím teplej vody (či už umývačka riadu začne mať spotrebu elektriny, tak jej pustíme obehové, nech má teplú vodu, alebo niekto vôjde do kúpeľne,...)

Konkrétne otázky k HW:
 • Bezdrôtové tlačidlo pre "dočasné" umiestnenie. Premiestniteľné (obojstranná lepiaca) a ako tak vzhľadné s nejakou opensource compatible technológiou komunikujúce. Predstava je, že ak sa do home automation pustím, tak chcem skúsiť beztlačidlový dom a na začiatok dať takéto tlačidlá tam, kde to bude potreba. Pravdepodobne na pár miestach ostanú "navždy".
 • Také tie "microphone array" vecičky. Používate niekto na "chúvička", prípadne na ovládanie hlasom, či "handsfree pre mobil"?
 • infra "kamera" pre detekciu pohybu, ale i odhad tepelných ziskov. Niečo ako https://www.melexis.com/en/product/MLX90640/Far-Infrared-Thermal-Sensor-Array. Keď príde návšteva, je to jeden zo spôsobov ako spočítať koľko watov kúrenia prišlo a či netreba začať chladiť, bo vonku sú horúčavy :D
« Poslední změna: 12. 01. 2020, 18:44:10 od Petr Krčmář »

reklama


Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #1 kdy: 16. 01. 2020, 10:37:07 »
Moje zkušenost s domem. Automatizace láká na spoustu možností, ale ve skutečnosti v praxi využijete jen minimum. Zbytek rodiny nebývá tak nadšen technikou a žádá si spíš vypínač, který funguje předpokladatelně, ventilátory co nehučí, tepelnou pohodu. Všeho toho se dá dosáhnout i s poměrně malou automatizací.

Já jsem zvolil ABB Ego-n, kde se mě líbil necentralizovaný model. Každý prvek komunikuje přímo s cílovými prvky. Konfigurace je uložená v každém prvku (vypínači, stykači, stmívači, ...) na flash kartě. To se mi líbilo kvůli jednoduchosti řešení problémů. Odejde jedna součást, tak v elektroobchodu koupím novou, přehodím kartu a jedu dál. Nebo nouzově přestavím ovládání na jiný prvek. Bál jsem se toho, že centrální jednotka nebo cokoliv exotického (= na objednání) odejde v pátek odpoledne a do pondělí (v lepším případě) nebudu svítit, topit.

Osvědčily se mi stmívače na světla. Krátký stisk na vypínači vypne/zapne, podržení stmívá.
Šikovné je odchodové tlačítko - při odchodu z domu vše vypnout.

Podlahové vytápění je napojeno přes teplotní čidla v podlaze a termostaty v pokoji. Teplotní čidla se starají o to, aby se nepřepálily tělesa, termostat o pohodu v bytě. Na noc nastavený útlum, ráno před vstáváním naopak zatopit - podlaha je příjemně teplá. Tímto se dá pořídit značně levnější topný systém, není potřeba tyristorové řízení (které bzučí a hřeje se).

Pro složitější logiku - např. různé topné nebo osvětlovací programy, kombinace s meteostanicí nebo předpovědí počasí, jsem uplatnění nenašel. Bez nich člověk najde mouchy, ale s nimi najde ještě větší.

Ventilátory na WC, v koupelně lze nastavit se zpožděním od rozsvícení, světla na WC a v koupelně s automatickým zhasnutím po nastavené době (koupelna 1 hodina, WC 20 minut). V koupelně je přidán ještě vstup z hydrostatu.

S venkovními žaluziemi by mělo smysl ještě nastavit jejich spouštění při rozsvícení světla - a tam nevím, jestli by bylo vhodnější to omezovat denní dobou, nebo čidlem venkovního světla.

Nicméně: hlavní motivací bylo podlahové topení. Vyhozením tyristorového řízení se ušetřila spousta peněz na tuto automatizaci. Podlahové topení pod několikacentimetrovou vrstvou betonu má takovou hysterezi, že tyristor mi ani funkčně nedával smysl. Kdybych podlahové topení neměl, zbyla by jediná šikovná funkce: odchodové tlačítko. To bych v tom případě asi obětoval a vystačil si s běžnou elektroinstalací a s ostrovními systémy (stmívače, zpožďovače ventilátorů s hydroskopy atd.) - jejich výhodou je jednoduchá údržba, vyměnitelnost, nezávislost na systému který je dnes podporován ale za 5-10 let už nemusí být.

luvar

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #2 kdy: 16. 01. 2020, 19:38:16 »
Moje zkušenost s domem. Automatizace láká na spoustu možností, ale ve skutečnosti v praxi využijete jen minimum.
....

V prvom rade dakujem za pragmaticky popis spojeny s realitou. Ja sa postupou iteraciou stotoznujem viac a viac s Vasim pohladom, i ked zacinal som na moznosti "ovladat kazdu ledku, kazdu zasuvku (vianocny stromcek, stolna lampa, kavovar,...) v dome".

Zaujimalo by ma tiez spomenute ABB Ego-n. Aka je to technologia pre komunikaciu? Da sa to cele "provozovat/konfigorovat" pod linuxom? Nepodarilo sa mi to zbezne vygooglit, tak predpokladam, ze je to "fancy" nazov pre modbus, alebo nieco podobne.

Spytal by som sa este na jednu z poslednych poziadaviek, ci k nej vidite aku-taku realnu uspesnost (zmysluplnost):

Snaha eliminovat vypinace na svetla v miestnostiach ako WC a chodba a nahradit ich detektorom pritomnosti (ci uz kombinacia so zabezpecovackou, drotove pirka largo od jablotronu napr, alebo cidla na dverach, podlahe, ci ine). Ma zmysel snazit sa riesit automatizovane zapnutie/vypnutie svetla v "jednoduchych" miestnostiach (alebo castiach). Napada ma led pasik na kuchynskej linke a vhodne nasmerovane "pir-ko".

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #3 kdy: 16. 01. 2020, 20:10:26 »
Ego-n není dokonalý, to bych si nedovolil tvrdit. Konfigurace se dá dělat dvěma způsoby. Napojení prvek-prvek se dá udělat přímo na nich, bez počítače. Ale to je akorát tak vypni/zapni. Druhou (a asi jedinou) možností je ne-zrovna-přívětivá (pitomá) aplikace ve Windows. Konfigurace je stylu: vysílací prvek + práh + (případné parametry) => přijímací prvek + případné parametry.

Do sběrnice se dá připojit modul logických funkcí, kde jsou opravdu primitivní hradla (OR, AND, XOR, NOT), která fungují na stejném principu. Do hradla jdou vstupy ze dvou prvků, výstup jde do jiného prvku. Hradlo může být "posazeno" za jiné hradlo. Neudělá se tím všechno, ale nakonec to stačilo pro moje představy.

Pohybová čidla - ty bych se zabezpečovačkou nemíchal. Zabezpečovačka má v čidlech odpor a čidlem neustále prochází proud. Díky tomu se spustí alarm nejen při pohybu, ale i při odstřižení čidla. Pohybová čidla pro světla reagují jinak. (Je možné, že se to dá nějak nakombinovat, ale nevím o tom a asi bych tím neohrožoval funkčnost zabezpečovačky). Navíc mám zkušenost, že jde dost blbě vyladit pokrytý prostor a citlivost. Aby to zabíralo všude kde má, ale aby to zase nezabíralo dál, než má (u zabezpečovačky naopak chcete nejdelší dosah a vysokou citlivost). A v noci, když jdete rozespalý čůrat, mnohdy ani rozsvítit nechcete.

Dnes bych se díval znovu do sortimentu některého ze zavedených výrobců elektroinstalací, kvůli (okamžité) dostupnosti dílů a znovu bych preferoval necentralizované řešení. Hledal bych ale něco modernějšího než je Ego-n. Vadila mi zbytečně dřevní konfigurace logického modulu a poměrně málo vstupů / výstupů na modulech, kde by jich mohlo být víc (u stykačů chápu, že se jich vejde jen omezeně).

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #4 kdy: 16. 01. 2020, 22:16:12 »
Snaha eliminovat vypinace na svetla v miestnostiach ako WC a chodba a nahradit ich detektorom pritomnosti (ci uz kombinacia so zabezpecovackou, drotove pirka largo od jablotronu napr, alebo cidla na dverach, podlahe, ci ine). Ma zmysel snazit sa riesit automatizovane zapnutie/vypnutie svetla v "jednoduchych" miestnostiach (alebo castiach). Napada ma led pasik na kuchynskej linke a vhodne nasmerovane "pir-ko".
Osobně jsem ještě nepotkal bezvypínačový záchod, kde bych furt nemusel mávat jak mažoretka. To samé chodby. Dost mě překvapilo, jak málo se někdy hýbu. Obzvlášť když dělám něco, k čemu potřebuju hodně světla.

Nejdůležitější na každé domácí automatizaci je, aby šla jednoduše vypnout a přemostit. Bez šroubováku, baterky a podobných věcí.

Nezapomeň na jednu důležitou věc. Všichni kromě tebe budou tu automatizaci vnímat jen tehdy, když se něco podělá. Nikoho nebude zajímat, jak dobře se používá když funguje. Musí se dobře používat hlavně v momentech kdy nefunguje.

reklama


 

reklama