Smart home: definícia, skúsenosti

luvar

  • ***
  • 226
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Smart home: definícia, skúsenosti
« kdy: 10. 01. 2020, 21:48:18 »
V par temach v ostatnej dobe sa objavuje pojem smarthome. Chcel by som nejako zadefinovat, co to je a zaroven sa spytat na skusenosti (hlavne s opensource) projektami...

  • klasická elektroinštalácia -> rozvod 230, svetlá cez vypínače, nejaké to časové relé pre ventilátor na vecku, ...
  • jednoduchá automatizácia -> fotobunky, pir detektory aktivujúce svetlá na chodbe/záchode, ...
  • dialkové ovládanie -> ku svetlám (žalúziám, ...) dialkové ovládanie (či už infračervené, bluetooth, alebo WiFi, ...
  • domáca automatizácia (home automation) -> svetlá, žalúzie, ... zapojené cez relátka ovládané nejakou natvrdo nakonfiigurovanou logikou. Natvrdo v zmysle, že sa to nemení samo, ale program/firmware/konfig tam nahral dodávateľ (majiteľ) dakedy dávno a už zabudol pomaly, ako sa konfig mení (prípadne ten windowsXP, na ktorom konfig SW beží je už kus obsolete)
  • smart home -> oproti predošlému, nemá natvrdo zabudované pravidlá, ale dynamicky si ich "vytvára", alebo ich umožňuje ľahko vytvárať obyvateľom domácnosti (NEprogramátorom!) (sem by som radil https://www.indiegogo.com/projects/domotron-switch-pro-the-world-s-smartest-switch#/ a asi aj google nest)

Osobne ma asi prešla chuť "programovať si vypínače a svetlá". Aj keď človek si zdvihne ego, keď z teplotného čidla z vodovodu, svetla a dverí v kúpeľni odhadne, že asi je potrebné odsať paru z kúpeľne :)

Moje usecase (ku ktorým by som rád hinty, či už od ľudí majúcich doma home automation, alebo od teoretikov):
  • riešiť svetlá "bez vypínačov" v čo najvačsom počte miestností so 100% úspešnosťou (záchod a chodba musí byť zvládnuteľná rovnako ako na záchodoch v Auparku,... Jeden pohybový senzor)
  • Keď viem, že ráno vyjde slnko, ktoré my vyhreje dom viac ako chcem, tak nebude kúrenie štartovať 5 minút pred výdením slnka... -> kategória regulácia a predikcia, vpodstate ako všetko ostatné
  • Moznost hlasového ovládania vecí typu "James, prosím povedz mi za 6 minúť, že mám skontrolovať chleba v trúbe.", alebo "James, zapni mi prodím detskú chúvičku z detského pokojíčku do kuchyne."
  • Predpovedanie potreby zapnutia obehového čerpadla kúsok pred použitím teplej vody (či už umývačka riadu začne mať spotrebu elektriny, tak jej pustíme obehové, nech má teplú vodu, alebo niekto vôjde do kúpeľne,...)

Konkrétne otázky k HW:
  • Bezdrôtové tlačidlo pre "dočasné" umiestnenie. Premiestniteľné (obojstranná lepiaca) a ako tak vzhľadné s nejakou opensource compatible technológiou komunikujúce. Predstava je, že ak sa do home automation pustím, tak chcem skúsiť beztlačidlový dom a na začiatok dať takéto tlačidlá tam, kde to bude potreba. Pravdepodobne na pár miestach ostanú "navždy".
  • Také tie "microphone array" vecičky. Používate niekto na "chúvička", prípadne na ovládanie hlasom, či "handsfree pre mobil"?
  • infra "kamera" pre detekciu pohybu, ale i odhad tepelných ziskov. Niečo ako https://www.melexis.com/en/product/MLX90640/Far-Infrared-Thermal-Sensor-Array. Keď príde návšteva, je to jeden zo spôsobov ako spočítať koľko watov kúrenia prišlo a či netreba začať chladiť, bo vonku sú horúčavy :D
« Poslední změna: 12. 01. 2020, 18:44:10 od Petr Krčmář »


Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #1 kdy: 16. 01. 2020, 10:37:07 »
Moje zkušenost s domem. Automatizace láká na spoustu možností, ale ve skutečnosti v praxi využijete jen minimum. Zbytek rodiny nebývá tak nadšen technikou a žádá si spíš vypínač, který funguje předpokladatelně, ventilátory co nehučí, tepelnou pohodu. Všeho toho se dá dosáhnout i s poměrně malou automatizací.

Já jsem zvolil ABB Ego-n, kde se mě líbil necentralizovaný model. Každý prvek komunikuje přímo s cílovými prvky. Konfigurace je uložená v každém prvku (vypínači, stykači, stmívači, ...) na flash kartě. To se mi líbilo kvůli jednoduchosti řešení problémů. Odejde jedna součást, tak v elektroobchodu koupím novou, přehodím kartu a jedu dál. Nebo nouzově přestavím ovládání na jiný prvek. Bál jsem se toho, že centrální jednotka nebo cokoliv exotického (= na objednání) odejde v pátek odpoledne a do pondělí (v lepším případě) nebudu svítit, topit.

Osvědčily se mi stmívače na světla. Krátký stisk na vypínači vypne/zapne, podržení stmívá.
Šikovné je odchodové tlačítko - při odchodu z domu vše vypnout.

Podlahové vytápění je napojeno přes teplotní čidla v podlaze a termostaty v pokoji. Teplotní čidla se starají o to, aby se nepřepálily tělesa, termostat o pohodu v bytě. Na noc nastavený útlum, ráno před vstáváním naopak zatopit - podlaha je příjemně teplá. Tímto se dá pořídit značně levnější topný systém, není potřeba tyristorové řízení (které bzučí a hřeje se).

Pro složitější logiku - např. různé topné nebo osvětlovací programy, kombinace s meteostanicí nebo předpovědí počasí, jsem uplatnění nenašel. Bez nich člověk najde mouchy, ale s nimi najde ještě větší.

Ventilátory na WC, v koupelně lze nastavit se zpožděním od rozsvícení, světla na WC a v koupelně s automatickým zhasnutím po nastavené době (koupelna 1 hodina, WC 20 minut). V koupelně je přidán ještě vstup z hydrostatu.

S venkovními žaluziemi by mělo smysl ještě nastavit jejich spouštění při rozsvícení světla - a tam nevím, jestli by bylo vhodnější to omezovat denní dobou, nebo čidlem venkovního světla.

Nicméně: hlavní motivací bylo podlahové topení. Vyhozením tyristorového řízení se ušetřila spousta peněz na tuto automatizaci. Podlahové topení pod několikacentimetrovou vrstvou betonu má takovou hysterezi, že tyristor mi ani funkčně nedával smysl. Kdybych podlahové topení neměl, zbyla by jediná šikovná funkce: odchodové tlačítko. To bych v tom případě asi obětoval a vystačil si s běžnou elektroinstalací a s ostrovními systémy (stmívače, zpožďovače ventilátorů s hydroskopy atd.) - jejich výhodou je jednoduchá údržba, vyměnitelnost, nezávislost na systému který je dnes podporován ale za 5-10 let už nemusí být.

luvar

  • ***
  • 226
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #2 kdy: 16. 01. 2020, 19:38:16 »
Moje zkušenost s domem. Automatizace láká na spoustu možností, ale ve skutečnosti v praxi využijete jen minimum.
....

V prvom rade dakujem za pragmaticky popis spojeny s realitou. Ja sa postupou iteraciou stotoznujem viac a viac s Vasim pohladom, i ked zacinal som na moznosti "ovladat kazdu ledku, kazdu zasuvku (vianocny stromcek, stolna lampa, kavovar,...) v dome".

Zaujimalo by ma tiez spomenute ABB Ego-n. Aka je to technologia pre komunikaciu? Da sa to cele "provozovat/konfigorovat" pod linuxom? Nepodarilo sa mi to zbezne vygooglit, tak predpokladam, ze je to "fancy" nazov pre modbus, alebo nieco podobne.

Spytal by som sa este na jednu z poslednych poziadaviek, ci k nej vidite aku-taku realnu uspesnost (zmysluplnost):

Snaha eliminovat vypinace na svetla v miestnostiach ako WC a chodba a nahradit ich detektorom pritomnosti (ci uz kombinacia so zabezpecovackou, drotove pirka largo od jablotronu napr, alebo cidla na dverach, podlahe, ci ine). Ma zmysel snazit sa riesit automatizovane zapnutie/vypnutie svetla v "jednoduchych" miestnostiach (alebo castiach). Napada ma led pasik na kuchynskej linke a vhodne nasmerovane "pir-ko".

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #3 kdy: 16. 01. 2020, 20:10:26 »
Ego-n není dokonalý, to bych si nedovolil tvrdit. Konfigurace se dá dělat dvěma způsoby. Napojení prvek-prvek se dá udělat přímo na nich, bez počítače. Ale to je akorát tak vypni/zapni. Druhou (a asi jedinou) možností je ne-zrovna-přívětivá (pitomá) aplikace ve Windows. Konfigurace je stylu: vysílací prvek + práh + (případné parametry) => přijímací prvek + případné parametry.

Do sběrnice se dá připojit modul logických funkcí, kde jsou opravdu primitivní hradla (OR, AND, XOR, NOT), která fungují na stejném principu. Do hradla jdou vstupy ze dvou prvků, výstup jde do jiného prvku. Hradlo může být "posazeno" za jiné hradlo. Neudělá se tím všechno, ale nakonec to stačilo pro moje představy.

Pohybová čidla - ty bych se zabezpečovačkou nemíchal. Zabezpečovačka má v čidlech odpor a čidlem neustále prochází proud. Díky tomu se spustí alarm nejen při pohybu, ale i při odstřižení čidla. Pohybová čidla pro světla reagují jinak. (Je možné, že se to dá nějak nakombinovat, ale nevím o tom a asi bych tím neohrožoval funkčnost zabezpečovačky). Navíc mám zkušenost, že jde dost blbě vyladit pokrytý prostor a citlivost. Aby to zabíralo všude kde má, ale aby to zase nezabíralo dál, než má (u zabezpečovačky naopak chcete nejdelší dosah a vysokou citlivost). A v noci, když jdete rozespalý čůrat, mnohdy ani rozsvítit nechcete.

Dnes bych se díval znovu do sortimentu některého ze zavedených výrobců elektroinstalací, kvůli (okamžité) dostupnosti dílů a znovu bych preferoval necentralizované řešení. Hledal bych ale něco modernějšího než je Ego-n. Vadila mi zbytečně dřevní konfigurace logického modulu a poměrně málo vstupů / výstupů na modulech, kde by jich mohlo být víc (u stykačů chápu, že se jich vejde jen omezeně).

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #4 kdy: 16. 01. 2020, 22:16:12 »
Snaha eliminovat vypinace na svetla v miestnostiach ako WC a chodba a nahradit ich detektorom pritomnosti (ci uz kombinacia so zabezpecovackou, drotove pirka largo od jablotronu napr, alebo cidla na dverach, podlahe, ci ine). Ma zmysel snazit sa riesit automatizovane zapnutie/vypnutie svetla v "jednoduchych" miestnostiach (alebo castiach). Napada ma led pasik na kuchynskej linke a vhodne nasmerovane "pir-ko".
Osobně jsem ještě nepotkal bezvypínačový záchod, kde bych furt nemusel mávat jak mažoretka. To samé chodby. Dost mě překvapilo, jak málo se někdy hýbu. Obzvlášť když dělám něco, k čemu potřebuju hodně světla.

Nejdůležitější na každé domácí automatizaci je, aby šla jednoduše vypnout a přemostit. Bez šroubováku, baterky a podobných věcí.

Nezapomeň na jednu důležitou věc. Všichni kromě tebe budou tu automatizaci vnímat jen tehdy, když se něco podělá. Nikoho nebude zajímat, jak dobře se používá když funguje. Musí se dobře používat hlavně v momentech kdy nefunguje.


mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #5 kdy: 06. 05. 2020, 18:51:43 »
Za dobu me praxe bydleni cca 17 let v RD kde jsem domaci automatizaci naplanoval a pak nerealizoval (ma to ale i jine, psychologicko-rodinne duvody) jsem dospel k par postrehum.

Urcite bych nesel do nejakeho draheho reseni s vendor lock-inem. Po dlouhou dobu jsem byl frustrovan jen takovymi blbostmi jako jsou specialni dily do kotle, ktere se nedaji snadno koupit, takze se cekalo treba 14 dnu nez prijde technik a vymeni pojistovaci ventil. To jsem nakonec vyresil tak, ze se udelaly ruzne redukce na standardni dily...

Dum musi primarne fungovat, takze ruzne vymozenosti ze se neco automaticky rozsveci a nejde si mechanicky vynutit nejaky stav jsou uplne spatne. Velmi se mi osvedcilo udelat osvetleni z LED pasku ovladane pres ESP32 po wifi, pri zapnuti  bezi bila barva na max, z webu si muzu povolit RGB nebo stahnout intenzitu. Takhle do budoucna budu delat i dalsi veci.

Urcite by se vyplatila nejaka chytrejsi regulace kotle (takovy ten ovladac, ne rizeni vlastniho kotle!), to 100% nekdy v budoucnu udelam spolu s merenim teploty v ruznych mistnostech, venku, apod. Postavim to opet na ESP32 s tim, ze bude tlacitko kterym se vynuti "Kotel ON" i kdyby nechodila ta moje elektronika.

Vyborne je mit moznost logovat veci nekam na server, aby se to dalo vyhodnocovat.

Dale nyni mam plan udelat kompletni ovladani zavlazovani zahrady a ventilace noveho domku (je z casti podzemni).

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #6 kdy: 06. 05. 2020, 20:24:57 »
Stavěli jsme cca před 3mi lety.

Taky jsem se pral s tím, co bych chtěl a při srážce s cenovou realitou jsme nakonec realizoval toto:

Topení podlahové elektrické (v dřevostavbě) řízené BMR přes web. Analogové čidla v podlaze a prostorové jsou někde analog a někde digital. Dnes bych dal všude digital, protože je možné si tam nastavit manuálně teplotu, pokud chci víc-míň, než naprogramováno.
 Doplňené o krbová kamna v obýváku bez jakékoliv regulace, aby to jelo i bez elekřiny.

Rekuperace s vlastním řízením přes web.

Do každé místnosti jedna UTP zásuvka. Obývák dvě.

V technické příprava na solární panely na střeše, ať nemusím rozsekat barák až na půdu.

Venkovní žaluzie jsou na manuální ovládání, něco jako okno v autě.

Zabezpečovačka bezdrátová, aby se dala měnit a doplňovat konfigurace jak bude v budoucnu potřeba.

Chránička do každého rohu základové desky a vývod v technické. Použito na osvětlení zahr. domku, a rezerva do budoucna.

 Z místnosti, kde mám router jeden utp na střechu (wifi) a jeden do technické, aby se tam dal připojit na optiku až bude.
Normální koax není potřeba IPTV je lepší a neserou na střechu ptáci, kteří by jinak seděli na anténě.

Jak to máme jsem spokojený, akorát bych teď projektantovi elektro řekl, ať dá po každých dvou metrech zásuvku i tam kde si myslím, že ji nebudu potřebovat. Zásuvek není nikdy dost.

I toto stálo ranec a raději budu mít rekuperaci a venkovní žaluzie, než světla ovládané přes internet.
Každá komponenta je nezávislá. Jediné propojení mám mezi zabezpečovačkou a rekuperací. Zabezpečovačka má i kouřová čidla a v případě detekce kouře vypne rekuperaci.

Málem bych zapoměl na e-vodníka. Super věc, která zavře přívod vody, pokud proteče  více vody než nadefinováno. Takže pokud v noci něco někde praskne tak po protečení pár litrů se zavře přívod vody.

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #7 kdy: 06. 05. 2020, 21:34:20 »
Zdenek Henek: Jak presne je nadefinovan ten e-vodnik? Kdysi jsem o necem podobnem cetl, ale neni mi jasne, jak pozna, zda napoustim vanu nebo neco prasklo, kdyz je prutok a mnozstvi stejne. V tomhle se mi vic libi reseni, ze zapnutim alarmu se v baraku odpoji voda a nema co tect, kdyz nikdo neni doma. Jen pokud neco praskne v noci za pritomnosti, tak to nepomuze.

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #8 kdy: 07. 05. 2020, 11:15:43 »
Zdenek Henek: Jak presne je nadefinovan ten e-vodnik? Kdysi jsem o necem podobnem cetl, ale neni mi jasne, jak pozna, zda napoustim vanu nebo neco prasklo, kdyz je prutok a mnozstvi stejne. V tomhle se mi vic libi reseni, ze zapnutim alarmu se v baraku odpoji voda a nema co tect, kdyz nikdo neni doma. Jen pokud neco praskne v noci za pritomnosti, tak to nepomuze.

Mám nastavený intervaly. Ráno a večer může protéct naráz 300l, přes den 100l a přes noc 50l.

Pokud si přes den začnu napouštět vanu, tak se to po 100l zastaví a musím jít ručně otevřít vodu. Žádné omezení v tom nevidím. Zavřelo se mi to jen párkrát, když jsem napouštěl dětský bazének a zapoměl jsem si dát na dvě hodiny neomezený průtok. Ovládáni přes web provozovatele- trochu blbý, ale snad to vydrží. Měl jsem to v základní výbavě domu, nebyla to moje iniciativa.

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #9 kdy: 07. 05. 2020, 11:37:33 »
Za sebe doporučuji udělat pořádně klasickou elektroinstalaci a postupně přidávat funkce, které budete považovat za užitečné. To znamená všude hluboké instalační krabice a přivedenou fázi i nulák, ale to je dnes už standard.
Pak tam snadno přidáte radiový modul pro spínání světel nebo zásuvek, třeba i s měřením spotřeby a i z manuálně ovládaných žaluzií vytvoříte automatické. Pro to lze sehnat certifikované hotové hw výrobky, které i počítají s nějakým tím sw dobastlením. I průměrný elektrikář to pak dokáže vrátit do původního "hloupého" stavu, pokud nastane problém.
A pro centrální controller už existuje až nepřehledné množství různých open source projektů a na rozdíl od hotového řešení si můžete určit, zda svěříte vše nějakému samotnému controlleru, který sbírá vstupní údaje a generuje ovládací signály nebo půjdete spíš cestou samostatných prvků komunikujících přímo mezi sebou a reportujících svůj stav tomu centrálnímu serveru i s přijímáním příkazů i od něj pro případ třeba časově naplánovaných událostí.
Ohledně hlídání úniku vody mi přijdou praktická záplavová čidla, která pohodíte do míst, kde hrozí  únik vody a dostanete varování ihned, i když jste doma, ale zrovna třeba v jiném podlaží než k úniku došlo.

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #10 kdy: 07. 05. 2020, 12:04:05 »
Já mám smart-byt postaven na Home assistant. Hlavním impulzem ani nebyla snaha mít nějaký smart home, ale spíš snaha suplovat neschopnost výrobců světel a dalšího vybavení to nějak dotáhnout do pořádnýho stavu. Co tím myslím?
Hlavně jsem chtěl ovládat světla vícestavově - tzn jsem chtěl na obsluhu JEDNODUCHOU možnost světlo sepnout v 100%, 10% a 1% výkonu. Aby si člověk nevypálil oči když si chce v noci trošku rozsvítit. Světla mám Xiaomi/Yeelight 650mm.

Světla jsou takhle super, ale člověk k nim dostane leda dálkáč. Pak jde dokoupit stmívač (otáčecí kolečko). Dále se světla dají nastavit, jestli při připojení/odpojení napájení se nastartují v nějakém definovaném stavu, nebo si pamatují poslední použitý. No a to je prostě naprd - např sepnu napájení, naběhnou na 100% (už jsem oslepen) a pak si můžu hledat vedle vypínače dálkáč na snížení. Zase to mít v nejnižším režimu a pokaždé si to dálkáčem zvyšovat je taky naprd. Pokud bych si koupil od nich ten stmívač, tak tam taky ovládání není vůbec ideální - ty světla ještě mají totiž režim "moon" a "normal". V normal jde jas regulovat 10-100% cca a v moon 1-10%. Moon umí jen nejteplejší teplotu světla. No a člověk by musel myslet tady na to přepínání moon/normal dvojklikem toho stmívacího čudlu..no prostě totálně naprd. Zkuste si vysvětlit manželce proč jí nejde zvýšit světlo nad těch 10%, že musí nejdřív dvojkliknout a pak teprve otáčet na víc

Tak teď mám zigbee tlačítka co posílají data do Home Assistenta a ten na základě počtu zmáčknutí ty světla nastaví. Takže to mám že jedno zmáčknutí je 100% nebo vypnout. Dvojklik je tak 5% (takový to jdeme spát, oči zvvyklý na světlo, ale vidíme) a podržení je tak 1% (v noci kdy má člověk zvyknutý oči na tmu tak vidí i na to 1%).



Dále mám čističky vzduchu od Xiaomi. Hardware super, poměr cena/výkon taky bezva, ale ovládání nahovno. NA čističce je jedno tlačítko co přepíná režimy noc (minimální otáčky), automatika (ta je naprd, jelikož to sice měří znečištění, ale počítá to s čínským vzduchem, kde mají spoustu PM2,5 částic a neřeší to normální domácí prach co je větší a senzor ho nedetekuje - běží pořád na minimální otáčky) a pak je tam režim "manual". Jenže úroveň tohoto režimu jde nastavit jen a pouze z aplikace na mobilu. No a tak mám zase zigbee tlačítko na čističce a zase podle počtu zmáčknutí to přes Home Assistenta nastaví úroveň ventilátoru


No a asi nejužitečnější věc:
Mám robotický vysavač Roborock s50. A zase fajn produkt. Ale - ovládání je jen debilně z mobilu - tzn chci vysát jeden pokoj. Musím najít mobil, otevřít jejich debilní aplikaci a tam v mapě bytu vybrat pokoj co chci vysávat. Tak jsem dal do každýho pokoje tlačítko co zase přes Home assistenta vyšle vysavač na konkrétní pokoj. Tzn zmáčknu v kuchyni - vysaje kuchyni. Zmáčknu v ložnici - vysaje ložnici. Naprosto super

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #11 kdy: 07. 05. 2020, 12:49:35 »
Další věci co tu mám implementované:
světlo v chodbě se sepne díky pohybovému čidlu. No a momentálně to mám nastaveno že se sepne jen na cca 1% (když jde v noci člověk na záchod). Pak je tam na zdi vypínač, kterým se zapne na 100%.
Jde to nastavit i tak, že se sepne na 1% pokud jsou ostatní světla v bytě zhasnutá (tzn je noc). A pokud nějaké světlo svítí, tak se sepne na 100% (to nakonec nevyhovovalo, jelikož to moc svítilo do pokoje, kde spí mimino).

Teplota světla se mi dynamicky mění dle denní doby. Tzn přes den je světlo víc do modra a k večeru postupně žloutne. Načítá si to čas západu slunce z netu a pomocí toho to bere čas začátku žloutnutí.

Ještě k tomu vysavači - jakmile se vysavač rozjede, tak se čističky vzduchu rozjedou na 100%, aby pobraly ten zvířený prach. Jak se dovysává, tak se zase uklidní na přijatelnou úroveň

Pak tu mám spoustu senzorů co ale nic dál "chytrýho" nedělají - tzn není dle jejich stavu nic dalšího ovládáno. Ale je fajn ty věci prostě vidět na jednom místě. A ne jedno zařízení = jeden výrobce = jedna aplikace na mobilu.
-> měření CO2 (Netatmo). Dost zajímavá věc - člověk si fakt neuvědomí, jak rychle se vydýchá vzduch v bytě. Díky tomu mnohem víc větráme. Prakticky celoročně na ventilačku a i tak je to s bezpečnou úrovní CO2 na hraně.

->teploty všude možně. Celkem zajímavý je třeba lednička, kde je vidět jak spíná chlazení a jak se ovlivní teplota když tam dáte plnej hrnec nějaké polívky atd. Taky jak se liší teplota nahoře a dole v lednici atd...

->teplotní + vlhkostní senzor zahrabaný vzadu ve skříni, která je přiražená k nezateplené zdi. To jsem taky čuměl, když v zimě bylo ve skříni 10°C a 90% vlhkost  :o

-> měření PM2.5. Tohle měří ty čističky a pak mám ještě senzor venku. Je zajímavé sledovat když třeba sousedi 100m daleko něco pálí na zahradě, že hodnoty vyletí prudce nahoru.

-> mám ještě záplavová čidla co mi pošlou SMS + by mohly začít blikat se světlama, abych si toho všimnul i doma, kde mám většinou mobil hozený někde v háji. No a že kape myčka někde pod linkou si člověk taky hned nevšimne...

-> tohle nemám implementované, ale chtěl bych udělat noční režim domovního zvonku. Momentálně vypínám zvonek na noc, protože nejsme zvědaví na to když přijde pošta ráno a vzbudí ženu a mimino. Takže namísto zvonku by mohly zablikat všechny světla. Když je člověk vzhůru, tak to uvidí a když ještě spí, tak ho to nevzbudí
« Poslední změna: 07. 05. 2020, 12:55:48 od czAtlantis »

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #12 kdy: 08. 05. 2020, 11:08:20 »
Osobně jsem ještě nepotkal bezvypínačový záchod, kde bych furt nemusel mávat jak mažoretka. To samé chodby. Dost mě překvapilo, jak málo se někdy hýbu. Obzvlášť když dělám něco, k čemu potřebuju hodně světla.
Taky to nesnáším. Ale je to především tím, že v hospodách apod. se používají taková ta jednoduchá PIRka přímo napojená na světlo, bez vazby na cokoli dalšího. PIRko je hlavně o tom, použít ho chytře, vyladit podle situace a propojit s dalšími čidly.

Já mám třeba na záchodě světlo ovládané ne PIRkem, ale sensorem na dveřích. Nějakou dobu jsem musel ladit dobrej interval spínání (mám sensor, který detekuje otevření i zavření dveří, ale jako stejnou událost). První událost ze sensoru rozsvítí světlo na záchodě, každá další v průběhu sedmi sekund se ignoruje (zavírám dveře za sebou) a pak další událost dvětlo zhasne a následujících 7s se zase ignoruje. Tohle jsem docela ladil, aby to dobře pokrylo i takové ty usecasy jako že si člověk třeba jde na záchod pro toaleťák a nezavře za sebou dveře. Těch 7s je tak akorát, že se světlo rozsvítí a zhasne správně i v tomhle případě.

Zároveň se zhasutím světla na záchodě se rožne světlo v koupelně (btw, mírné upozornění dětí, že si mají po záchodě umýt ruce :) ). Zhasíná se pak ručně tlačítkem. Pro to zhasnutí by se klidně dalo použít PIRko - zhasínalo by jenom tehdy, pokud se světlo rozstvítilo automaticky. Pokud bych ho rozsvítil ručně tlačítkem, tak se asi jdu koupat, takže PIRko nechci...

V kuchyni PIRko mám, ze začátku mě štvalo, ale bylo to jenom o vyladění správného intervalu. Mám tam navíc tlačítko, kterým zapínám mód "teď vařím" - rozsvěcí navíc podsvícení linky. Když se jse člověk jenom napít, rozsvítí se jenom hlavní světlo, pokud je to v módu "teď vařím", rozsvítí se i linka (tohle možná není úplně dobrý systém, možná to předělám tak, že v módu "teď vařím" se světla prostě nevypínají - člověk stejně vaří hodinu, takže když před tím a po tom jednou ručně světlo vynutí, tak to není tak hrozný).

Schodiště mám namyšlené zase jinak - na začítku a na konci optickou bránu pomocí levného laseru jaký se dává do ukazovátek. Výkon snížený tak, aby to akorát sensor pobral, ale moc to nezářilo. Každý schod osvětlený jedním NeoPixelem, takže stačí 3 dráty (překvapivě tenké - ty LEDky žerou strašně málo). Pak se dá každý schod osvětlovat samostatně a nejsou k tomu potřeba žádné výkonové MOSFETY apod. Dá se udělat efekt postupně se rozsvěcujících schodů ve směru, kam člověk jde - extrémně příjemná, estetická věc :) Tohle ještě nemám dodělaný, ale pokusně jsem si to ověřil a funguje to dobře. Opět to chce dobře vymyslet dobře logiku spínání, aby to pokrylo i takové ty případy, kdy člověk dojde do půlky schodů, rozmyslí se a jde zpátky...

IMHO je to prostě o tom, mít k dispozici nějaké slušné základní kameny (PIRka, tlačítka, různé jiné sensory...), dobře promyslet ovládací logiku, využít k ní víc sensorů zaráz a celé to vyladit pro konkrétní dům a životní styl...

Narozdíl od firem, které dělají předražené uzavřené systémy, si myslím, že dobrou automatizaci by člověk měl v domě co nejmíň vnímat. Ne furt patlat po tabletu jenom aby si rozsvítil, ale naopak žádné ovladače pokud možno vůbec nepotřebovat. Maximálně pro nějaké přepínání módu jednou za x hodin ("koukám na televizi", "pracuju", "všichni spíme" apod.)

Nejdůležitější na každé domácí automatizaci je, aby šla jednoduše vypnout a přemostit. Bez šroubováku, baterky a podobných věcí.
Tohle je nejkritičtější u světel a topení. Na ovládání osvětlení jsem uvažoval spousty různých řešení a nakonec jsem doiteroval k https://www.ikea.com/cz/cs/p/tradfri-stmivaci-sada-10435926/ která má fenomenální poměr cena/výkon a dá se napojit na opensource, takže možnosti využití jsou nekonečné.

Když mi to poprvé dovezli, byl jsem překvapenej, že žárovka po odpojení napájení nedrží poslední stav (rozsvíceno/zhasnuto), ale vždycky se rozsvítí. Pak jsem si všimnul, že se rozsvítí do takového jasu, ve kterém byla naposledy. Takže to musí být záměr. A pak jsem pochopil, že to je vlastně geniální - když se ovládací logika posere, dá se to používat jako normální žárovka - rozsvítit a zhasnout normálním vypínačem (předpokládá se, že existuje :) ).

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #13 kdy: 08. 05. 2020, 13:55:16 »
...A pak jsem pochopil, že to je vlastně geniální - když se ovládací logika posere, dá se to používat jako normální žárovka - rozsvítit a zhasnout normálním vypínačem (předpokládá se, že existuje :) ).
No to je právě ale takový ten stav "ani to, ani ono". Takhle to mám v kuchyňoobýváku, kde jsem se nedostal to předělat na "smart" ovládání. Jednak tam už mám nakoupený normální bezdrátový ABB vypínače (ovládání ze dvou míst) a teda není to tam tak potřeba. Ale prostě je to naprd - člověk si musí nejdřív zapnout normálním vypínačem a pak teprve kdyžtak dálkovým ke světlu přenastavovat parametry. Ideální je, když má právě ten jeden vypínač na zdi co to umí ovládat "chytře". Tak jak to mám já. Jen je dost problém když se ten kontrollér automatizace kousne. To pak nefunguje nic. Od toho mám prostě na magnetu na stěně ty dálkáče co byly ke světlům, aby se dalo aspoň nějak rozsvítit...



Jinak ale 100% souhlas že o automatizaci musí člověk vědět co nejmíň. Žádnej tablet a podobný kraviny. Raději jednoúčelový tlačítka a automatizovaný úlohy. Třeba krásná ukázka jsou ty tlačítka na vysavač jak jsem popisoval. Samozřejmě je možný to ovládat z mobilu/webu, ale prostě jít, zmáčknout čudl je 100x rychlejší a jednodušší než hledat mobil/tablet a teď otevírat nějakou aplikaci a podobně. Tohle si člověk může nechat na ty opravdu složitější úlohy co nedělá moc často. Nebo pak na nějaký grafy "čistě pro zajímavost". Ale na denní fungování jsou zastánce jasných tlačítek, kdy to dělá jasně definovanou věc bez přemýšlení. Samozřejmě můžu ten vysavač spustit vzdáleně když jsem někde pryč, ale prostě lepší mi přijde zmáčknout jeden čudl co mám u držáku klíčů když odcházím z bytu pryč.

Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« Odpověď #14 kdy: 08. 05. 2020, 14:22:32 »
...A pak jsem pochopil, že to je vlastně geniální - když se ovládací logika posere, dá se to používat jako normální žárovka - rozsvítit a zhasnout normálním vypínačem (předpokládá se, že existuje :) ).
No to je právě ale takový ten stav "ani to, ani ono". Takhle to mám v kuchyňoobýváku, kde jsem se nedostal to předělat na "smart" ovládání. Jednak tam už mám nakoupený normální bezdrátový ABB vypínače (ovládání ze dvou míst) a teda není to tam tak potřeba. Ale prostě je to naprd - člověk si musí nejdřív zapnout normálním vypínačem a pak teprve kdyžtak dálkovým ke světlu přenastavovat parametry. Ideální je, když má právě ten jeden vypínač na zdi co to umí ovládat "chytře". Tak jak to mám já. Jen je dost problém když se ten kontrollér automatizace kousne. To pak nefunguje nic. Od toho mám prostě na magnetu na stěně ty dálkáče co byly ke světlům, aby se dalo aspoň nějak rozsvítit...
Asi jsem to vysvetlil blbe. Je lustr s normalnim zarovkovym rozvodem s normalnim vypinacem. Misto normalni zarovky tam dam tu ikeackou a klasicky vypinac je porad zapnuty. Svetlo se ovlada pres automatizaci tlacitkem, automaticky, PIRkem,... jakkoli. Kdyby se kontroler automatizace vysral (z jakyhokoli duvodu), tak to svetlo klasickym vypinacem vypnu a zapnu - rozne se. Pak ho tim stejnym klasickym vypinacem muzu vypinat a zapinat jako klasickou zarovku. Cili se nedostanu do toho stavu nouze - chytra zarovka bez kontroleru se proste chova jako klasicka zarovka.