Datová síť v novostavbě

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #45 kdy: 13. 01. 2020, 16:39:20 »
Terminologické upřesnění:
CAT5e je na kratší vzdálenosti dostatečné na 1Gb

CAT6 je dostatečné na gigabit na standardní plnou vzdálenost (100m)

CAT6a (CAT6-Augmented) je pokud vím standard, který si vymysleli nedočkaví výrobci, když se čekalo na CAT7 - a je to té CAT7 dost podobné: elektrickými vlastnostmi, tloušťkou (stínění), kompatibilitou s konektory/zásuvkami, cenou apod. Tzn. CAT6a je podobné spíš sedmičce než šestce. Mj. kdybyste chtěl nedejbože tahat 10GBase-T, tak na CAT6a je lepší šance na důstojnou stabilitu a vzdálenost, než na CAT6. Na gigabit je CAT6a v domečku myslím dost overkill.
Tak to bylo trochu teorie a teď nějaká čísla z praxe (reálné rozvody v paneláku) na několik let starých kabelech Cat5e:

Přípojky do vzdálenosti 45m mají 100 procentní úspěšnost se slinkovat na 10Gbps
Přípojky o vzdálenostech 50-66m se už chovají dle místních podmínek – někdy 10Gbps, někdy jen 5Gbps.
Přípojky o vzdálenostech 70-80m se už chovají dle místních podmínek - někdy 5Gbps, někdy jen 2,5Gbps
Přípojky o vzdálenostech 100-110m vždy 2,5Gbps (ale jednou dokonce 5Gbps).
Přípojky o vzdálenostech 110-116m se už ani jednou neslinkovali na 2,5Gbps, vždy jen 1Gbps.

Jak dlouhé spoje od swiche budete mít asi v domě ? V reálné domě pro jednu rodinu tak bude dost overkill a zbytečná komplikace už CAT6.

Tahle cisla jsou uplne pro kocku pokud neuvedete aktivni prvky kterymi jste to meril. Uz jen to, ze tam mate eth segmenty delsi nez 100m, me vede k pochybnostem. Osobne nemam pochyby ze 10G / 100m_UTP_Cat5e je jen otazka casu. Timhle typem kabelu je totiz zatahano tak obrovske mnozstvi budov po celem svete, ze se vyplati do vyvoje chipu vyplati nainvestovat neobycejne velke prostredky.


Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #46 kdy: 13. 01. 2020, 20:26:32 »
Použitý HW pro test byl tento
Switch Netgear MS510TX 1x10Gbps, 2x5Gbps, 2x2,5Gbps a 4x 1 Gbps (+ SFP+ port)
Síťové karty Asus XG-C100C XG-C100C je kompatibilní se stávajícími síťovými standardy, včetně 10/5/2,5/1Gb/s a 100Mb/s

Tedy ve zkratce to nejlevnější co se dá dnes (tedy loni) pořídit a má to podporu všech rychlostí. Cílem bylo zjistit možnost reálného nasazení rychlostí nad 1 Gbps za rozumné peníze. Otestovat souběh např. 24x10 Gbps běžící naplno by sice bylo bezké, ale vyhazovat peníze umíme i lépe. Nicméně souběh 1x10 Gbps a 1x1Gbps byl vyzkoušen a bez problému.

Mimochodem pokud ethernet síťovky musí garantovat že dají 1 Gbps (nebo jiné rychlosti) na 100 metrů neznamená, že na 101 m se odpojí. To že v reálu ty karty dají plnout rychlost na 110-116 metrů je pouze důkaz nějaká rezerva tam je a není zas tak velká. Pamatuji si dobu thin etherentu kdy standartní dosah byl 185 metrů a 3COM garantoval že jejich karty dají 300m.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #47 kdy: 13. 01. 2020, 22:50:08 »
Použitý HW pro test byl tento
Switch Netgear MS510TX 1x10Gbps, 2x5Gbps, 2x2,5Gbps a 4x 1 Gbps (+ SFP+ port)
Síťové karty Asus XG-C100C XG-C100C je kompatibilní se stávajícími síťovými standardy, včetně 10/5/2,5/1Gb/s a 100Mb/s

Tedy ve zkratce to nejlevnější co se dá dnes (tedy loni) pořídit a má to podporu všech rychlostí. Cílem bylo zjistit možnost reálného nasazení rychlostí nad 1 Gbps za rozumné peníze. Otestovat souběh např. 24x10 Gbps běžící naplno by sice bylo bezké, ale vyhazovat peníze umíme i lépe. Nicméně souběh 1x10 Gbps a 1x1Gbps byl vyzkoušen a bez problému.

Mimochodem pokud ethernet síťovky musí garantovat že dají 1 Gbps (nebo jiné rychlosti) na 100 metrů neznamená, že na 101 m se odpojí. To že v reálu ty karty dají plnout rychlost na 110-116 metrů je pouze důkaz nějaká rezerva tam je a není zas tak velká. Pamatuji si dobu thin etherentu kdy standartní dosah byl 185 metrů a 3COM garantoval že jejich karty dají 300m.

Totéž karty SMC (záruka 300 m). Perlička - v dřevním síťařském období jsme úspěšně provozovali 10 Mb/s Ethernet na téměř kilometrovou vzdálenost. Bylo to po zemním koaxiálním kabelu 75 Ω o ⌀ asi 2,5 cm (včetně ovinů a pancéřování zhruba 4 cm). Kabel ležel v zemi několik desítek let a nebyl využívaný. Jo - na obou koncích byly PC routery s běžnými síťovými kartami 50 Ω, později jsme sehnali 75 Ω, ale změnu jsme nepozorovali. Kabel vyrobilo Kablo Bratislava, n.p.

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #48 kdy: 13. 01. 2020, 23:03:17 »
A nebo se da pouzit SFPcko. O tomhle tvrdi ze to da 10G / 100m UTP Cat5

https://www.i4wifi.cz/cs/226539-opticky-modul-ubnt-uf-rj45-10g

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #49 kdy: 14. 01. 2020, 06:17:37 »
A nebo se da pouzit SFPcko. O tomhle tvrdi ze to da 10G / 100m UTP Cat5

https://www.i4wifi.cz/cs/226539-opticky-modul-ubnt-uf-rj45-10g
Dosah spojení:
Cat 5e: 100 m
Cat 6A: 30 m

Hádám, že popis asi nebude úplně správný  ;)


Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #50 kdy: 14. 01. 2020, 08:31:55 »
Dosah spojení:
Cat 5e: 100 m
Cat 6A: 30 m

Hádám, že popis asi nebude úplně správný  ;)

Popis nieje uplne zly, skor nestastne zvoleny. 
Prelozene do zrozumitelnej reci :
1Gbit: 100m
10Gbit: 30m
 SFP to 10Gbase-T maju standardne uvadzany dosah na 10Gbit len 30m.

To Jimmyx:
Na akych kabloch(vyrobca) boli robene tie testy? To je tiez dolezity udaj. Uz ked to riesime. A tie namerane vzdialenosti som ocakaval.

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #51 kdy: 14. 01. 2020, 09:03:21 »
Jednoznačně bych dal "do zdi" ten nejlepší kabel v naddimenzovaném husím krku, který jsi ochoten zaplatit. Zásuvky není problém kdykoli vyměnit - na místech, kde to bude třeba.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #52 kdy: 14. 01. 2020, 10:31:01 »
Offtopic:
diky, ze tu rozoberate rychlosti, co je absolutne nepodstatne pre tuto temu.

K teme:
@hruskinmartin: radili mi dat CAT6a aj co sa tyka inteligentnej instalacie kvoli tieneniu, ale to sa mi zda uz celkom prehnane, myslim, ze tieneny CAT5e potiahnuty subezne so silovym kablom posluzi ucelu.

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #53 kdy: 15. 01. 2020, 11:27:29 »
Zdravim!
Myslim si ze ja jsem asi pekne ve predu  ;) ja mam CAT8 viz. obrazek a kamosovi jsem tam dal CAT7 https://www.intelek.cz/product.jsp?artno=27000007. Keystone na CAT8 budu muset jeste vymenit.
Vedeno to mam "husimi krky" 3cm, myslim, ze to je M32  na pudu a po pude ve svazku na drzacich do Racku, sila jde zvlast. Lepsi uz asi bude pouze optika......
« Poslední změna: 15. 01. 2020, 11:34:16 od dastin dastin »

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #54 kdy: 15. 01. 2020, 12:24:13 »
Zdravim!
Myslim si ze ja jsem asi pekne ve predu  ;) ja mam CAT8 viz. obrazek a kamosovi jsem tam dal CAT7 https://www.intelek.cz/product.jsp?artno=27000007. Keystone na CAT8 budu muset jeste vymenit.
Vedeno to mam "husimi krky" 3cm, myslim, ze to je M32  na pudu a po pude ve svazku na drzacich do Racku, sila jde zvlast. Lepsi uz asi bude pouze optika......

Do sietariny sa sice nevyznam, ale cat 7 a cat 8 nepozna ani wikipedia... https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Ethernet_cables Su to ethernet kable? Je to nejaky draft specky?

EDIT: Nemali to v prehlade, ale inde sa spomina, ze to bude next gen... https://en.wikipedia.org/wiki/ISO/IEC_11801#Category_8
« Poslední změna: 15. 01. 2020, 12:26:32 od luvar »

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #55 kdy: 15. 01. 2020, 12:27:31 »
Do sietariny sa sice nevyznam, ale cat 7 a cat 8 nepozna ani wikipedia... https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Ethernet_cables Su to ethernet kable? Je to nejaky draft specky?

Ale ano, jsou standardizované: https://en.wikipedia.org/wiki/ISO/IEC_11801#CAT7
Podle mě to cat 8 nebude, na obrázku vypadá tenčí, než je běžný Cat 7.

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #56 kdy: 15. 01. 2020, 12:42:35 »
Offtopic:
diky, ze tu rozoberate rychlosti, co je absolutne nepodstatne pre tuto temu.

K teme:
@hruskinmartin: radili mi dat CAT6a aj co sa tyka inteligentnej instalacie kvoli tieneniu, ale to sa mi zda uz celkom prehnane, myslim, ze tieneny CAT5e potiahnuty subezne so silovym kablom posluzi ucelu.

Urcite bude stacit. Vela ludi tu bude oponovat alebo budu ta presviedcat dat tam to najlepsie, co je na trhu vid post od dastin dastin (davat cat8 je brutal overkill).
Ak tam nedas vyslovene smejd kabel, tak Cat5e v pripade potreby da v pohode aj 10Gbit a nijako ta to nebude obmedzovat. Ti, co ti radili dat Cat6a kvoli iteligenci bud nevedia, co hovoria alebo je tam iny zaujem. Na tych "par" metov musi ta inteligencia bezat aj na telefonnej linke. Osobne davam len tienenu kabelaz.

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #57 kdy: 15. 01. 2020, 14:02:43 »
Přidávám se k názoru "nepřehánět to". Natahal jsem si po bytě cat. 7 a teď toho lituju, protože se s tím narozdíl od 5e mizerně manipuluje, všechny skříně jsou větší kvůli poloměru zakřivení a tuhosti kabelu. Výběr zásuvek od běžných dodavatelů typu Legrand, Bticino atd. je taky mnohem skromnější.

Profesionálně se bavím home automation instalacemi a tam až na výjimky (obří vily) taháme všechno v 5e. Ethernet, jak už psali ostatní, není problém na desítky metrů provozovat 10Gbps. ModBUS (RS485) vedeme po jednom páru, po zbylých třech párech táhneme napájení 24V, bez problémů na libovolnou domácí vzdálenost (vyšší desítky metrů). V jedné aplikaci obdobně vedeme FT-CAN bus, jeden pár sběrnice, tři páry napájení. Máme takhle osazeno ke stovce domů, nejstarší bude už skoro 10 let, a běhá to bez problémů (odchází věci jako relé a snímače, ne sběrnice).

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #58 kdy: 15. 01. 2020, 14:06:34 »
Přidávám se k názoru "nepřehánět to". Natahal jsem si po bytě cat. 7 a teď toho lituju, protože se s tím narozdíl od 5e mizerně manipuluje, všechny skříně jsou větší kvůli poloměru zakřivení a tuhosti kabelu. Výběr zásuvek od běžných dodavatelů typu Legrand, Bticino atd. je taky mnohem skromnější.

Cat 7 je už opravdu náročnější na maniupulaci, ale to Vám nemusí vadit. Kabel ve zdi máte zakončený zásuvkou a od zásuvky můžete použít třeba Cat 6 kabel (a až v případě potřeby Cat 7).

Já bych si třeba natahal dům Cat 7, ale kdyby se mě zeptal kamarád, doporučil bych spíš Cat 6(a).
Cat 5e je už dnes historie a dům se nebuduje na rok užívání.

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #59 kdy: 15. 01. 2020, 14:10:56 »
Asi je jasné z kontextu, že nejsem typ člověka, co to jednou zapojí a nechá ležet :-) kdykoliv něco měním, přepojuji patch panely, tak s tím musím manipulovat a fakt mě to odrazuje. A ten benefit tam prostě není, dostahuje to v těchto aplikacích přesně stejných parametrů, jako 5e.