Periferie (světla) pro home assistant

Periferie (světla) pro home assistant
« kdy: 05. 12. 2019, 13:36:30 »
Ahoj,
rád bych si udělal rozsvěcení a zhasínání světla mobilem. Můj první plán byl, že si vše napíšu a spatlám sám, ale nakonec jsem se rozhodl, že se mi do toho asi nechce investovat tolik času (vzhledem k tomu, že jsem elektrotechnikou téměř nepolíbenej) a využiji nějaká existující řešení. Našel jsem tedy Home Assistant, ale jsem dost nejistej.

Řekněme, že bych si vybral třeba tohle světlo (vybral jsem ho popravdě uplně náhodou, hned první co mi přišlo pod kurzor) a našel sem si k němu i odpovídající integraci. Nastavit Home Assistant podle návodu snad dokážu, ale uplně si nejsem jistej se samotnou instalací lampy. Předpokládám, že světlo asi budu muset ručně vyměnit (resp. někdo kompetentní). Ale co třeba kabely, který vedou od vypínače u dveří k onomu světlu? Asi tam budu muset vést nějakej další (datovej) kabel? Nebo spojení je docílený nějakou bezdrátovou technologií?

Díík
« Poslední změna: 05. 12. 2019, 14:21:11 od Petr Krčmář »


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Periferie (světla) pro home assistant
« Odpověď #1 kdy: 05. 12. 2019, 14:54:36 »
zdar,

u sebe to mám postavený na:

  • světla: GU10/E27 od Ikea - asi celý sortiment - ovládají se přes Zigbee
  • spínací zásuvky: ikea - zigbee - tam mám zapojený světla do kterých se nedají dát E27/GU10, nebo třeba ventilaci na WC atp..
  • vypínače: dvojité od aqara - WXKG02LM - zigbee
  • když stačí jednoduché tlačítko, tak aqara WXKG11LM - zigbee
  • a na pár místech mám ještě ikea on/off switch.

centrálu mám v Turris Omnia s USB - zigbee adaptérem https://phoscon.de/en/conbee včetně deconz/phoscon software v LXC kontejneru. Jednoduché automatizace (světelné scény, automatické rozsvěcení, ventilace atp., mám nakonfené tady)

Home assistant mi běží v raspberry 4  a se vším komunikuje skrze jednu integraci phoscon/deconz a řeším v něm jen složitější automatizace když už je třeba nějaké logiky..

originální vypínače jsem vyhodil a vodiče přemostil wago svorkami, protože tyhle zigbee žárovky potřebují pořád šťávu. Na krabici od vypínače jsem místo vypínače přidělal ty WXKG02LM, protože tvarově se z dostupných věcí nejvíc podobají normálním vypínačům a tak to neplaší návštěvy..

Jednou to nějak sepíšu lépe, zatím jsem jen na turris wiki hodil setup toho phosconu.. https://doc.turris.cz/doc/en/public/deconz_lxc_howto
« Poslední změna: 05. 12. 2019, 14:58:18 od Jose D »

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Periferie (světla) pro home assistant
« Odpověď #2 kdy: 05. 12. 2019, 15:00:51 »
Předpokládám, že světlo asi budu muset ručně vyměnit (resp. někdo kompetentní).

jj.

co třeba kabely, který vedou od vypínače u dveří k onomu světlu?

pro začátek ten vypínač necháš pořád zapnutý a vedle přiděláš nějaký zigbee vypínač, ať už od phillipse, nebo od číňana. No a když to bude fakt fungovat, tak dráty přemostíš a vypínač zrušíš.

Re:Periferie (světla) pro home assistant
« Odpověď #3 kdy: 05. 12. 2019, 15:59:55 »
Tyjo, super, díky moc, v takovoudle odpověď jsem ani nedoufal :)

Re:Periferie (světla) pro home assistant
« Odpověď #4 kdy: 12. 12. 2019, 22:13:28 »
Psal jsem to do jinýho vlákna, ale tobě se to bude taky hodit :D :

Já mám všude světla od Yeelight (nějaká odnož Xiaomi). Hledej kdyžtak "Yeelight 650" - to je to největší.  Světla jsou super, mám už některý přes rok a pořád v pohodě. Ale prostě to ovládání je problém jamile člověk chce víc než zhasnout/rozsvítit. To prostě obyč vypínačem neuděláš. Ty světla co mám umí různej jas, nahoře mají i RGB pásek takže i různý barvy. No a to je dost problém jak to bez toho dálkáče ovládat.
Jinak změnu barvy světla jsem nějak nikdy nepoužíval - nastavil jsem si tam co je mi příjemný a neměním to.

Světla jsou připojený přes wifi do sítě a můžeš to ovládat (oficiálně) jen z mobilu nebo tím dálkáčem. Mně běží na Raspberry Pi domácí automatizace (Home assistant) a z toho to jde ovládat taky. Koupil jsem si bezdrátový tlačítka(vypínače) co mám na zdi (a na čele postele). Ty mi pošlou signál do přijímače v tom Raspberry a pak podle akce vypínače se dá povel do světla.
Mám to nastavený zatím takhle:
Jednoduchý zmáčknutí - vypnout nebo rozsvítit na 100%
Dvojklik - rozsvítit na 10%
Podržení - rozsvítit cca na 1%


Druhý tlačítko ovládá RGB sekci světla se stejnou logikou. Světlo je pořád pod napětím (v krabici kde je normálně vypínač je to natvrdo spojeno a je v ní ten bezdrát. vypínač na ovládání světel)
Takhle to mám jen v ložnici kde využiju ty různý režimy. V ostatních místnostech mám normální vypínače co prostě odpojí/připojí napětí do světla. V aplikaci si můžu nastavit co má být za defaultní stav při připojení napětí.
No a teda v každé místnosti mám ty dálkáče co k tomu byly, kdybych náhodou chtěl něco změnit. Nebo kdyby mi chcíplo raspberry/wifina - to bych si pak v té ložnici jinak ani nerozsvítil.

EDIT:
WXKG11LM  - tohle NEDOPORUČUJU. Má dost problém s dvojklikem - někdy to vezme jako single klik, někdy jako dvojklik atd...Kup WXKG12LM - je to verze s gyroskopem (tzn umí akci zatřesení, ale to není důležitý). Hlavní je, že už umí korektně ten dvojklik. Tyhle tlačítka používám na robotickej vysavač. Na světla mám ty WXKG02LM (přidělaný na posteli) a pak jsem řešil co dát na místo normálního vypínače. Jelikož ty WXKG02LM jsou větší a nevlezou se do normální evropské krabice (minimálně ne dva vedle sebe). Tak jsem vzal normální vypínač(tlačítko) od ABB-Tango, pak jsem vzal tlačítko od xioami (klidně to WXKG12LM, ale já použil levnější WXKG01LM ), rozebral jsem ho a namísto toho mikrospínače jsem zapojil spínací kontakt toho ABB tlačítka. A celý hodle jsem strčil do krabice na zdi. Já tam teda ještě vyměnil baterku CR2032 za 2xAAA, ale to už je detail
« Poslední změna: 12. 12. 2019, 22:23:03 od Atlantis Atlantis »


Re:Periferie (světla) pro home assistant
« Odpověď #5 kdy: 18. 12. 2019, 16:16:46 »
Psal jsem to do jinýho vlákna, ale tobě se to bude taky hodit :D

...

Ahoj, taky díky za podělení se o zkušenosti!

Přesně takhle jsem to taky plánoval mít, rpi s assistentem a tim to všechno ovládat. Teď na podzim jsem u sebe (tento rok asi poprvé) zjistil, že mi dělá neskutečnej problém vstávat za tmy, tak bych si chtěl zkusit udělat postupné rozsvěcení třeba od šesté hodiny :D

V mém původním plánu bylo na vypínač použít něco takovýhodle.

Popravdě jsem se k tomu ještě moc nedostal, občas koukam na net na obědě, nebo když cestuji. Musim si to projít pořádně doma, některejm věcem moc nerozumím a dost pravděpodobně se tu na ně pokusím ještě zeptat.

co třeba kabely, který vedou od vypínače u dveří k onomu světlu?

pro začátek ten vypínač necháš pořád zapnutý a vedle přiděláš nějaký zigbee vypínač, ať už od phillipse, nebo od číňana. No a když to bude fakt fungovat, tak dráty přemostíš a vypínač zrušíš.

Tady bych se ještě rád zeptal, pochopil jsem to dobře, že sílu světla bude určovat energie, kterou bude propouštět vypínač (případně home assistent, etc)?

Jak už jsem zmínil, jsem spíš vývojář, co se hw elektrotechniky jsem dost nepolíbenej. :(

Edit: když už jsem nakousl ono automatické pozvolné rozsvěcení od 6. hodiny a zmínili jste tu složitější automatizaci v home assistentu, jak složitá záležitost by to byla? Je to zatim víceméně nápad do budoucna, až budu mít aspoň ovládání světla telefonem a vypínačem, ale koukal jsem trošku do dokumentace, jak programovat integrace, ale když jsem viděl, kolik tam je textu, tak jsem to na chvíli zase odložil :D
« Poslední změna: 18. 12. 2019, 16:23:36 od Kouzelný dědeček »

Re:Periferie (světla) pro home assistant
« Odpověď #6 kdy: 21. 12. 2019, 16:59:40 »
K tomu "Tady bych se ještě rád zeptal, pochopil jsem to dobře, že sílu světla bude určovat energie, kterou bude propouštět vypínač (případně home assistent, etc)?"

Sílu energie bude určovat to světlo a jeho nastavení. Ten původní vypínač přemostíš, aby světlo bylo pořád pod napětím (a mohls ho ovládat inteligentně). No a novým vypínačem (bezdrátovým) jen pošleš příkaz do HA a ten HA pošle příkaz do světla jak moc má svítit.

K té složitosti automatizace...to si musíš vyzkoušet jak se ti který světlo bude chovat a co vlastně budeš chtít
Základ by asi byl tento:

- id: '5415451521'
  alias: Název
  trigger:
  - platform: time
    at: '06:00:10'
  action:
  - service: light.turn_on
    data_template:
      entity_id: light.loznice
      brightness: 1
      color_temp: 250     


No a pak třeba po 5 minutách

- id: '5415451522'
  alias: Název2
  trigger:
  - platform: time
    at: '06:05:10'
  action:
  - service: light.turn_on
    data_template:
      entity_id: light.loznice
      brightness: 100
      color_temp: 250   

No a po dalších 5 minutách brightness dát na 255 (max). Pak je tam ještě někde příkaz na transition time - tzn světlo nezmění prudce jas, ale tu změnu provede třeba pozvolna během 30sekund. To už si s tím musíš pohrát. Je to celkem jendoduchý si myslím. NEvím jestli je to mnou, nebo má HA šíleně debilně napsanou dokumentaci, ale jak to člověk přelouská (a hlavně si vyzkouší), tak je to v pohodě.