Výchovné metódy v IT svete

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Výchovné metódy v IT svete
« kdy: 28. 11. 2019, 14:39:50 »
Ahojte,
nakoľko v tom druhom vlákne to bolo kus offtopic, rešpektujem návrh na založenie vlastného vlákna.

Môj cieľ, pochopiť a mať prehľad o výchovných praktikách ľudí so vzdelaním v IT.

Pri prvom prispení do diskusie, prosím o odpovedanie na otázky nižšie:

1. počet/vek detí (orientačne)
2. štýl výchovy (autoritársky, rešpektujúci, demokratický, ...)
3. zhoduje sa vaša výchova s výchovou druhého partnera (v drvivej väčšine)
4. rozsah preštudovanej literatúry (prípadne referencie :)
5. prostredie, kde sú deti (doma/statna skola/sukromna/montesori/valfdorska/...)


luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výchovné metódy v IT svete
« Odpověď #1 kdy: 28. 11. 2019, 14:43:14 »
1. dve deti do 6 rokov
2. snaha o rešpektujúci, v kritických momentoch skĺzavam do diktátorského
3. zhoduje
4. 6 dňový kurz, cca 5 kníh (Ingrid Bauer - Bez plenky,  Pavel Kopřiva - Respektovat a být respektován, ...) a sem tam nejaké poloodborné blogy, či diskusné relácie
5. aktuálne doma

Re:Výchovné metódy v IT svete
« Odpověď #2 kdy: 28. 11. 2019, 19:18:03 »
míň to řešit...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výchovné metódy v IT svete
« Odpověď #3 kdy: 28. 11. 2019, 20:41:55 »
míň to řešit...
Plne chápem a akceptujem. Minimálne by som asi nemusel robiť "spam" v diskusiách. Ale mne to nedá, keď vidím, čo je za tým a aké to má dôsledky na vzťahy a spoločnosť (a s predstaviteľom štátu akého máte u vás mi nevravte, že je to vporiadku. a áno, za to môže výchova).

Je to podobne, ako by ste chceli po policajtoch, ab yten vodicky preukaz tolko neriesili. Vsak dociahnem na pedale, viem krutit volantom, tak nech mi dovolia viest motorove vozidlo... ("na to, aby clovek mohol soferovat, musi studovat, mat prax a spravit skusky. Na to, aby vychovaval dieta, nepotrebje nic.")

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Výchovné metódy v IT svete
« Odpověď #4 kdy: 28. 11. 2019, 21:14:41 »
1. jedno dítě, dva roky
2. Nezařazeno. Ale určitě ne demokratický. Když dávám zákazy (mobil, tablet ne-e) tak jimi šetřím, a hlavně dítě musí mít spoustu jiné zábavy - ne jen zákazy. Když dítěti něco přikážu, tak nejsem povinnej to vysvětlovat (když přebíhá dálnici, tak to fakt není čas). Ale vysvětlovat je samozřejmě lepší a velmi důležitý (jinak se nic nenaučí). Kromě restriktiv, tak učím hlavně příkladem.
3. ano
4. nevim, hodně
5. doma

Ptáš se na výchovu. Ale to je jen malá část celého soužití. Extrémně důležité je mu věnovat čas, pozornost, zájem. Hrát si s ním. Milovat ho.


e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výchovné metódy v IT svete
« Odpověď #5 kdy: 29. 11. 2019, 11:39:58 »
1. 3-5 rokov
2. podla potreby od laizes faire po despotizmus
3. niekedy ano niekedy nie
4. ???
5. skolka/jasle

tablet a telefon pouzivaju vynimocne. skor ich vediem k laptopu a pc aby sa naucili pouzivat mys a klavesnicu. na tablete sa nauci pracovat aj simpanz. starsi sa uz vie nalogovat cez light-dm. pripadne napisat exit aby sa dostal z dosbox konzoly ked sa mu vypla hra a blika na neho c:\ v terminaly vo fullscreene. mladsia este len zacina s tuxpaint.


AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výchovné metódy v IT svete
« Odpověď #6 kdy: 29. 11. 2019, 12:17:23 »
1.
2x >=10 let

2.
Respektujici, vysvetlujici a demokraticky.
Fallback do autority jen pokud nutno. Nebiju je - na zadek dostanou jen pokud je to velkej pruser, to resim vetsinou hned, na miste. Jsem cholerik a taky jenom clovek :)

3. zhoduje sa vaša výchova s výchovou druhého partnera (v drvivej väčšine)
Ano.

4. rozsah preštudovanej literatúry (prípadne referencie :)
Eh. Vim, co jsem nesnasel na vychove mych rodicu.  Nic jsem necetl.

5. prostredie, kde sú deti (doma/statna skola/sukromna/montesori/valfdorska/...)
Valdorfska. Jsem uplne spokojeny, libi se mi zpusob vyuky a komunikace se skolou. Puvodne jsem se toho trochu obaval. Az na velmi  drobne veci, ktere jsou spis charakteru pozvednuteho oboci, je vsechno v poradku.
Duvod: podle myho moderni skola nema nutne ucit deti "fakta", ale spis vzbudit zajem o nejakou oblast a nechat je se rozvijet tim smerem. Ma ucit (podle me) koncepty, ukazovat souvislosti.
Pro rypaly: tim prosim nemyslim, ze je nema naucit nasobilku a podobny pre-fetch/cache veci, ktery dalsi lookup zrychluji.


-K-

Re:Výchovné metódy v IT svete
« Odpověď #7 kdy: 29. 11. 2019, 13:27:29 »
1. Počet:3/Vek: 2x do 10r, +1x nad 10 (teeneger)
2. Štýl výchovy ťažko definovať. Sú dané hranice, za ktoré sa nesmie bez predchádzajúcej dohody.
3. áno, v drvivej väčšine (decká niekedy dokážu pohľadom zázraky :-) )
4. výhradne čerpanie z vlastných skúseností (detstva)
5. doma + štátne školstvo na dennej báze

Bývame na periférii mesta. Tým, že decká prichádzajú do styku s rovesníkmi aj z bohatších rodín, nosia domov názory, prekračujúce naše zvyky a hlavne fin. možnosti (on má ajfón, ona si kupuje veci cez net a pod.)
U nás platí: sprav si povinnosti (úlohy, uprac, pomôž,..) a zvyšný čas máš voľno. Ovšem voľno im treba kontrolovať. Samozrejme by boli schopný presedieť pri technike celý deň. A z praxe viem, že to nie je zdravé (sám mám problémy s rukou od myšky a očami od monitora - bohužiaľ ma to živí. Nehrávam hry, ani som nehrával. Áno, skúšal som, ale skôr som sa venoval ich tvorbe).

Prístup na internet mám cez vlastný proxy server postavený na debiane. Tento stroj slúži aj ako NAS pre filmy a rozprávky.
Do proxy som doplnil modul SquidGuard minimálnu kontrolu.
Slúži hlavne pre filtráciu obsahu nevhodného pre deti. Najmladší totiž (kľudne aj omylom) kliknú na reklamu a už idú kam netreba...

Decká majú svoj počítač a staršie aj patlafón a tablet. Mladšie majú na každom PC vytvorený login bez hesla ktorý ich pustí na ich plochu, kde je len odkaz na rozprávky a nejaké jednoduché hry.

Čas strávený za PC nemajú technickými prostriedkami obmedzený. Ide len o dohodu. Keďže nie sme ako rodičia stále doma (babky tomu nerozumejú a dovolia), tento čas radi zneužívajú (úlohy začnú robiť až keď prichádzam domov, dovtedy sa hrajú - samozrejme nie vždy).
Preto na serveri beží aj monitor siete. Ten mi ukáže kto ako dlho bol na internete (prevádzku PC viem zistiť z logu na PC ak treba). Preto ak je toho moc, jednoducho im poviem, že by sa mohli venovať aj iným činnostiam, alebo s nimi proste začnem niečo tvoriť.
Viac-menej to funguje. Pri mladších.

Teeneger - to je iný level. Vie zmazávať logy prehliadača, a eventy systému (takže neviem ako dlho sedí za PC a kde bol). Šoknutý som bol, keď som povolil nákup nejakých darčekov cez net.... Proste klikal na všetko možné bez čítania len aby to bolo už doma. Nasledovala otravne dlhá diskusia (teda monológ).
Zabralo. Nateraz.

Bohužiaľ, keďže v našom meste je free wifi už aj v MHD, nedokážem mu zabrániť byť neustále online na FB, Insta, a iných sprostostiach. Popravde, ani sa moc nesnažím. Skôr sa snažím vysvetliť mu, nech odpovedá len známym osobám.
Platí - čo im nevysvetlím sám, naučia sa sami - ale to hrozí prúserom. Škola v tomto smere stojí za prd. Pustia im hry a serú na ne. Toľko k IT výchove v našom školstve.

Takže: decká musia mať nejakú činnosť. Povinnú, voliteľnú a svoju.
  • Povinná - škola, poriadok, pomoc mladším. Túto nemajú moc radi.
  • Voliteľná - úprava fotiek domáceho albumu v gimpe, výroba rôznych doplnkov pre domácnosť (nie, nestavajú "patro" - myslím obrázky, záložky do kníh a pod), lego, merkur ... Toto akceptujú a podľa nálady aj robia.
  • Free time - tú majú najradšej. Ale treba určiť hranice a kontrolovať ich.

Rozloženie v čase je premenlivé - závisí od okolností - či sú prázdniny, či sme ako rodičia doma a pod. Podľa toho sa dynamicky mení alokácia času.

Keď je zle, vypínam internet a následne vypínam aj prístroje. Natvrdo. Remeň som použil len raz (nesúvisel s IT technikou). Po zadku rukou dostanú to áno (nemusí byť silná, ale nečakaná), ale u nás sa skôr, keď už, kričí (pozostatky nedôslednej výchovy ich matky :-) ).

Televíziu nepozerajú sami. Vlastne ani my. Máme len free DVB a cez tie reklamy ani nie je čo pozerať. Nechýba im to. Keď tam vidím rozprávku, sám ich zavolám (a podriemem si pri nej s nimi).

Zatiaľ klopem - funguje to. Žiaden významný prúser som nezaznamenal. Decká vedia, že bez práce nie sú koláče.
Výhodou je vlastný dvor, pes a mačka, čo poskytuje ďalšie možnosti "vyblbnutia sa".

Momentálne sa snažím vyriešiť iný problém - vysvetliť, ktoré informácie na internete so v poriadku a ktoré sú zavádzajúce (pre teenegera).
« Poslední změna: 29. 11. 2019, 13:35:59 od PepTr »

Re:Výchovné metódy v IT svete
« Odpověď #8 kdy: 29. 11. 2019, 15:19:39 »
míň to řešit...
Plne chápem a akceptujem. Minimálne by som asi nemusel robiť "spam" v diskusiách. Ale mne to nedá, keď vidím, čo je za tým a aké to má dôsledky na vzťahy a spoločnosť (a s predstaviteľom štátu akého máte u vás mi nevravte, že je to vporiadku. a áno, za to môže výchova).

Je to podobne, ako by ste chceli po policajtoch, ab yten vodicky preukaz tolko neriesili. Vsak dociahnem na pedale, viem krutit volantom, tak nech mi dovolia viest motorove vozidlo... ("na to, aby clovek mohol soferovat, musi studovat, mat prax a spravit skusky. Na to, aby vychovaval dieta, nepotrebje nic.")
Problem je v tom, ze tema je moc slozite a komplexni nez by to vyresil takovy dotaznik. a stejne jsou veci co neovlivnis. A hlavne kazdy je totalni unikat.
Mam dva kamarady, bratry, jsou od sebe o rok. Z jednoho je alkoholicka troska bez domova a druhy rekneme slusna stredni trida. Vyrustali stejne, ve stejne vychove. Jen jeden mel od prirody svobodomyslnou povahu zatimco druhej byl takovej rekneme zatáhlej.
Stejne tak mam dve dcery - a kazda je v povaze uplne jina, na kazdou musim jit uplne jinym zpusobem aby fungovala duvera apod.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Výchovné metódy v IT svete
« Odpověď #9 kdy: 29. 11. 2019, 16:03:15 »
1. 1/2,5
2. podle potreby a situace (autoritársky, rešpektujúci, demokratický, ...)
3. celkem ano
4. emimino, knihy, a i letaky od pediatra :-)
5. doma

Momentálne sa snažím vyriešiť iný problém - vysvetliť, ktoré informácie na internete so v poriadku a ktoré sú zavádzajúce (pre teenegera).

Na internetu by se melo s apriori s kazdou informaci zachazet jako se zavadejici/manipulativni/nepravdivou. Az po provedeni analyzy se da rozhodnout, zda lze informaci dale pouzit. Ten zpusob analyzy je treba naucit - kriticke mysleni se tomu myslim rika.
Jen se musite pripravit, ze analyza nemusí vycházet stejne vam jako tomu teenagerovi.
Gréta je nejlepší.

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Výchovné metódy v IT svete
« Odpověď #10 kdy: 29. 11. 2019, 17:44:04 »
Cetl jsem o tom clanek v Respektu, ze dnesni deti maji uplne jinou vychovou nez my (>40). Za meho detstvi nebylo co delat krome sportovniho oddilu a hudebky, tak jsme po skole vetsinou blbli venku s brachou, rodice nas nekontrolovali vubec. Dneska maji deti vice planovany cas. Treba svet pocitacovych her je pro dnesni deti zajimavejsi nez venkovni.

creatura

Re:Výchovné metódy v IT svete
« Odpověď #11 kdy: 29. 11. 2019, 18:18:17 »
Môj cieľ, pochopiť a mať prehľad o výchovných praktikách ľudí so vzdelaním v IT.
Teď se omlouvám jestli špatně překládám, tvůj jazyk ovládám jen díky náhodné podobnosti, ale ty si chce dělat přehled o výchovných metodách které používají lidi pracující v IT ??? I kdyby něco takového existovalo, na co by ti to bylo?

Podle mě to že někdo pracuje v IT asi zásadně nemění způsob výchovy dětí. Nehledě na fakt, že za IT se dá označit kde kdo.

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výchovné metódy v IT svete
« Odpověď #12 kdy: 29. 11. 2019, 18:30:35 »
ps: posledne spomenul ze mi poupratoval pocitac. povedal som mu nech mi ukaze ako sa upratuje pocitac. na desktope z mysou nahadzal fajly i foldre do dalsich foldrov. bolo upratane. zial v jednom foldry co presunul som mal .iso Neverhood ktore sa montovalo cez fstab. nenabootoval komp.. musim to prerobit.

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výchovné metódy v IT svete
« Odpověď #13 kdy: 29. 11. 2019, 22:11:02 »
tablet a telefon pouzivaju vynimocne. skor ich vediem k laptopu a pc aby sa naucili pouzivat mys a klavesnicu. na tablete sa nauci pracovat aj simpanz. starsi sa uz vie nalogovat cez light-dm. pripadne napisat exit aby sa dostal z dosbox konzoly ked sa mu vypla hra a blika na neho c:\ v terminaly vo fullscreene. mladsia este len zacina s tuxpaint.

Za lightdm a konzolu, respekt. Ja mam dobru skusenost s gcompris https://gcompris.net/index-en.html . Je to i na tablet v pripade potreby, ale na desktope sa tam pekne daju naucit veci. Dcera skusala aj na ubuntu 12.04 (ano, take este bezi) a aj na 18.04, kde sa to tvari o dost odlisne a je to menej zabugovane. Ak by zdrojaky boli na githube, tak uz im doplnam/fixujem preklad do SK, ale editovat PO subory, natahovat sa so subversion a po divokych stankach hladat, ako na to.... To sa mi nechce i ked som to vpodstate uz mal na dosah ruky.

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výchovné metódy v IT svete
« Odpověď #14 kdy: 29. 11. 2019, 22:24:01 »
Môj cieľ, pochopiť a mať prehľad o výchovných praktikách ľudí so vzdelaním v IT.
Teď se omlouvám jestli špatně překládám, tvůj jazyk ovládám jen díky náhodné podobnosti, ale ty si chce dělat přehled o výchovných metodách které používají lidi pracující v IT ??? I kdyby něco takového existovalo, na co by ti to bylo?

Podle mě to že někdo pracuje v IT asi zásadně nemění způsob výchovy dětí. Nehledě na fakt, že za IT se dá označit kde kdo.

Podobnost jazykov je dostatocna a pochopil si to spravne. Ono to z oboru IT, je dane domenou, na ktorej sidli toto forum. Beriem to ale tak, ze ludia tu, su ludia z oboru a pevne verim, ze s iq nad 115 napriklad (nechytajte ma za ciselko prosim :).

Mojim cielom je (pre moje sukromne ucely) ziskat kusok vacsi prehlad o histograme, co do vzdelavania sa ludi o vychove a o sposboch vychovy. Odrazi to v buducnosti napriklad to, s ako vychovavanimi detmi sa bude sanca stretnut a podobne. Rad totiz odovzdavam vedomosti a ako doktorand som v tom imho nebol zli. Zvazujem, ze sa niekedy na strednu, alebo na zakladnu skolu prihodim ako pedagog k nejakemu "programatorskemu kruzku". Tiez ma to zaujima aj z dovodu, ze ma "ocarila" montsori pedagogika a nas (SR) aktualny vyucbovy system vidim ako dost velky fail :/ Rad by som sa angazoval, ale mam aktualne dost rodinnych+pracovnych starosti.

Dufam, ze som odpovedal, kde lezi moja motivacia.