Vymazání HDD před prodejem NB

Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #15 kdy: 03. 11. 2019, 00:27:46 »
Vzhledem k ceně nových disků se spíše vyplatí koupit a dát tam úplně novej než ztrácet čas nějakým složitým mazáním původního.


Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #16 kdy: 03. 11. 2019, 01:48:37 »
dd if=/dev/random of=/dev/sdX
Pokud se jedná o OS Linux tak /dev/random bych určitě nepoužil.
Než by to doběhlo tak budeš mít vousy až na zem. Tento device přestane dávat náhodná data když nemá dostatek entropie.
Kdyz už tak /dev/urandom

PanVP

Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #17 kdy: 03. 11. 2019, 03:35:01 »
Zřejmě velmi dobrá poznámka.  (Nedokážu to rozporovat.)
Ostatně tady nejde o vytvoření bezpečných náhodných dat, ale o vytvoření balastu, který nepůjde komprimovat, což můžou být i filmy  ;D

Kamui

Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #18 kdy: 03. 11. 2019, 07:29:52 »
Hele, to po vás všech jde NSA, GRU a podobné organizace? Po přepsání HDD nulami z /dev/zero z toho disku v běžných domácích podmínkách nikdo nedostane už ani bit, a myslím že to je to na co se tazatel ptá.

Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #19 kdy: 03. 11. 2019, 09:09:34 »
Diskuze se začíná posouvat někam, čemu už nerozumím  ;D Mám dva NB s tím, že na jednom je Windows a na druhém Linux. Zatím jsem to vymyslela tak, že u NB s Windows jsem nahrála na USB disk DBAN. Nabootuju z USB a smažu komplet disk. U toho Linuxového NB musím tedy nabootovat live distribuci, a z terminálu poté přepsat disk nulami ano? Jak tedy prosím s příkazem dev/zero postupovat?


bmann

Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #20 kdy: 03. 11. 2019, 09:17:22 »
Pro klasické HDD bych použil DBAN. Nabootovat DBAN,zvolit typ mazání a nechat běžet. DoD 7 průběhů je akorát :-)

Pro SSD bych disk několikrát přepsal nulama a pak přes hdparm pustil příkaz secure erase.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #21 kdy: 03. 11. 2019, 15:07:25 »
Diskuze se začíná posouvat někam, čemu už nerozumím  ;D Mám dva NB s tím, že na jednom je Windows a na druhém Linux. Zatím jsem to vymyslela tak, že u NB s Windows jsem nahrála na USB disk DBAN. Nabootuju z USB a smažu komplet disk. U toho Linuxového NB musím tedy nabootovat live distribuci, a z terminálu poté přepsat disk nulami ano? Jak tedy prosím s příkazem dev/zero postupovat?

pokud mas v obou HDD a ne SSD tak rozjeta diskuze se ubrala prave smerem k bezpecnemu mazani SSD ktere te nemusi zajimat...

jestli chapu dobre ze prodavas (nebo jen mazes HDD) v dvou notebookach, 1 s linuxem a 1 s windows, tak jakmile nastartujes cokoliv z USB , tak uz je irelevantni co za OS je na cilovem disku, tzn. i tim DBAN muzes smazat krome NB-Windows i NB-Linux...

pridam konkretni pouziti zmineneho shred, kdyz bys nastartovala USB-Live-Mint tak pustis terminal a:
Kód: [Vybrat]
# nainstalujes shred
sudo apt update && sudo apt install shred

# pustis s parametry v (zobrazuj prubeh) n1 (prepis bordelem 1x) z (pak to prepis nulama)
sudo shred -v -z -n1 /dev/sdX
misto sdX musis dat oznaceni HDD, ktere nejspis bude sda, ale radeji overit, napr pres:
Kód: [Vybrat]
sudo parted /dev/sda printjestli vyrobce, model, velikost odpovida HDD kterej chces mazat...

nebo muzes take z USB-Mintu nainstalovat nastroj "nwipe", ten sice se take pousti z terminalu, ale ma "textovo-graficke rozhrani"
Kód: [Vybrat]
sudo apt update && sudo apt install nwipe
sudo nwipe
sipkama najedes na disk co chces smazat, zmacknes mezeru ktera ho oznaci "wipe" a pak (kdyz si overis ze je oznacene opravdu to spravne) shift+S

Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #22 kdy: 03. 11. 2019, 23:09:47 »
Super, diky za rady a za podrobny navod, vyzkousim  :)

Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #23 kdy: 23. 12. 2019, 17:45:42 »
Ja jsem to delal tak, ze jsem nejdriv vymazal vsechna data normalne delete, tim se smazou jen hlavicky,soubory tam jsou, samozreme.

Pak jsem udelal skript,ktery porad precita velky textovy soubor, napr. knihu
Kód: [Vybrat]
cat "Kniha.txt" >> VelkySoubor.txt Kdyz je obash knihy dlouhy a skript bezi dlouho (cisice-miliony zavolani podle velikosti knihy a disku), nekolik cyklu (1-2 vnorene cykly a kazdy se provede ticiskrat radove), TXT soubor roste, az zaplni cely disk. Pak se ten VelkySoubor.txt smaze a od znova,parkrat se tak data prepisou. Driv sla data obnovit az po 11x prepsani, dnes uz to pujde po mensim poctu - data jsou husteji zapsana.

Urci dobre velikost knihy a disku, at skript nebezi, 100x dyl, nez ma, staci kousek prez kapacitu disku, pozor na MB, GB, TB vs. MiB, GiB, TiB.

Ale to je jen takova hracka, nikoliv optimalni reseni, samozrejme. Byly tu ve vlaknu jiz navrhnuty lepsi postupy.

Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #24 kdy: 23. 12. 2019, 17:48:21 »
Jo a SSD ma v kazde bunce urcity pocet zapisu, pk bunka-sektor nefunguje. Tim se zivotnostvsech bunek snizuje. I kdyz radove ten pocet cyklu je statisice, pocet prepsani disku pak jednotky. Ale na SSD se ten muj postup tolik nehodi.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #25 kdy: 23. 12. 2019, 19:13:09 »
Kup nové SSD, vlož místo původního HDD, který si ponecháš na zálohy.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #26 kdy: 23. 12. 2019, 20:19:00 »
Kup nové SSD, vlož místo původního HDD, který si ponecháš na zálohy.

souhlas, jednoduche a nejlepsi metoda.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #27 kdy: 23. 12. 2019, 20:31:21 »
Kup nové SSD, vlož místo původního HDD, který si ponecháš na zálohy.
souhlas, jednoduche a nejlepsi metoda.
nevim co je na tom nejlepsiho, investovat do ssd ktere se v prodejci cene cele nezaplati, investovat do ramecku na hdd, nebo pustit shred, coz je nastroj presne k reseni dotazu urcen ;-)

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #28 kdy: 23. 12. 2019, 22:18:08 »
Kup nové SSD, vlož místo původního HDD, který si ponecháš na zálohy.
souhlas, jednoduche a nejlepsi metoda.
nevim co je na tom nejlepsiho, investovat do ssd ktere se v prodejci cene cele nezaplati, investovat do ramecku na hdd, nebo pustit shred, coz je nastroj presne k reseni dotazu urcen ;-)

Notebook s vestavěným SSD se lépe prodává a disk s daty mi zůstane. Není třeba ho čistit.

Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #29 kdy: 23. 12. 2019, 23:59:55 »


Pak jsem udelal skript,ktery porad precita velky textovy soubor, napr. knihu
Kód: [Vybrat]
cat "Kniha.txt" >> VelkySoubor.txt Kdyz je obash knihy dlouhy a skript bezi dlouho (cisice-miliony zavolani podle velikosti knihy a disku), nekolik cyklu (1-2 vnorene cykly a kazdy se provede ticiskrat radove), TXT soubor roste, az zaplni cely disk. Pak se ten VelkySoubor.txt smaze a od znova,parkrat se tak data prepisou. Driv sla data obnovit az po 11x prepsani, dnes uz to pujde po mensim poctu - data jsou husteji zapsana.


Takový ottův slovník naučný má 1000 stran, každá 3000 znaků. A abychom vyplnili prostor, který zaujímá ta knížka, potřebujem tak štos disků 2x2x3, možná ani to ne, ale spíš 2x2x4. A těch svazků je 30.... Nepřeháníš to trochu s tím  přepisováním?  To ten disk bude přepsán nejmíň 12x a pokud jsi sběratel a máš všech 30 dílů... kam se na tebe hrabe skartační oddělení NSA.
« Poslední změna: 24. 12. 2019, 00:01:44 od Pivotal »