Ja pouzivam rsync To by melo byt na vsech distribucich a v terminalu se pouziva.
Pokud zalohujes mezi dvema misty na lokalu (extreni disk a pod.):
rsync -ahvc --delete --progress ${ZDROJ} ${CIL}
Pokud zalohujes mezi servery, tak cesta ze vzdaleneho mista na lokal:
rsync -ahvc -e ssh --delete --progress user@server:${ZDROJ} ${CIL}
Od lokalu na vzdaleny server:
rsync -ahvc -e ssh --delete --progress ${ZDROJ} user@server:${CIL}
-e ssh pouzije ssh pri prenosu z-na vzdaleny PC, vzdy se zepta na hslo. Pokud je zdroj a cil lokalni, -e ssh se tam nedava, hned se spusti, bez zeptani se na neco. Tak je potreba mit spravne nastavene parametry.
--progress vypisuje prubeh akce.
--delete Smaze soubory, ktere nejsou ve zdroji ale v cili ano (promaze cilovou slozku). Proto pred spustenim se ujisti o spravnem zadani prikazu.,
-ahvc c nakonci znamena, ze se budou porovnavat kontrolni soucty, ne datum a cas posledni zmeny souboru. Trva to ale dyl, hlavne u velkeho mnozstvi dat spocteni kontrolnich souctu chvili trva. 1 TB i par hodin. Bez pocitani kontrolnich souctu das pouze -ahv misto -ahvc a je to rychlejsi.
--bwlimit=1000k Je limit rychlosti prenosu po siti v kB (nebo kb ? kiB ? ted nevim).Ale slouzi pro omezeni rychlosti, kdyz se po zabrani celeho pasma seka internet.
Cil a zdroj se zadava s celou cestou a pred spustenim se ujisti, zdaly je cil a zdroj zadan spravne, hlavne to neprohod. A samozrejme to muzes spustit v terminalu, kdy chces. Lepsi v dobe, kdy se s cilem a zdrojem nemanipuluje. Akorat srync na serveru nejde prez nohup, ssh spojeni obcas pada. Tam lze pak pouzit screen.