reklama

Vymazání HDD před prodejem NB

Re:Vymazání HDD před prodejem NB
« Odpověď #15 kdy: 03. 11. 2019, 00:27:46 »
Vzhledem k ceně nových disků se spíše vyplatí koupit a dát tam úplně novej než ztrácet čas nějakým složitým mazáním původního.

reklama

« Odpověď #16 kdy: 03. 11. 2019, 01:48:37 »
dd if=/dev/random of=/dev/sdX
Pokud se jedná o OS Linux tak /dev/random bych určitě nepoužil.
Než by to doběhlo tak budeš mít vousy až na zem. Tento device přestane dávat náhodná data když nemá dostatek entropie.
Kdyz už tak /dev/urandom

PanVP

« Odpověď #17 kdy: 03. 11. 2019, 03:35:01 »
Zřejmě velmi dobrá poznámka.  (Nedokážu to rozporovat.)
Ostatně tady nejde o vytvoření bezpečných náhodných dat, ale o vytvoření balastu, který nepůjde komprimovat, což můžou být i filmy  ;D

« Odpověď #18 kdy: 03. 11. 2019, 07:29:52 »
Hele, to po vás všech jde NSA, GRU a podobné organizace? Po přepsání HDD nulami z /dev/zero z toho disku v běžných domácích podmínkách nikdo nedostane už ani bit, a myslím že to je to na co se tazatel ptá.

« Odpověď #19 kdy: 03. 11. 2019, 09:09:34 »
Diskuze se začíná posouvat někam, čemu už nerozumím  ;D Mám dva NB s tím, že na jednom je Windows a na druhém Linux. Zatím jsem to vymyslela tak, že u NB s Windows jsem nahrála na USB disk DBAN. Nabootuju z USB a smažu komplet disk. U toho Linuxového NB musím tedy nabootovat live distribuci, a z terminálu poté přepsat disk nulami ano? Jak tedy prosím s příkazem dev/zero postupovat?

reklama

« Odpověď #20 kdy: 03. 11. 2019, 09:17:22 »
Pro klasické HDD bych použil DBAN. Nabootovat DBAN,zvolit typ mazání a nechat běžet. DoD 7 průběhů je akorát :-)

Pro SSD bych disk několikrát přepsal nulama a pak přes hdparm pustil příkaz secure erase.

k3dAR

• 1 111
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
« Odpověď #21 kdy: 03. 11. 2019, 15:07:25 »
Diskuze se začíná posouvat někam, čemu už nerozumím  ;D Mám dva NB s tím, že na jednom je Windows a na druhém Linux. Zatím jsem to vymyslela tak, že u NB s Windows jsem nahrála na USB disk DBAN. Nabootuju z USB a smažu komplet disk. U toho Linuxového NB musím tedy nabootovat live distribuci, a z terminálu poté přepsat disk nulami ano? Jak tedy prosím s příkazem dev/zero postupovat?

pokud mas v obou HDD a ne SSD tak rozjeta diskuze se ubrala prave smerem k bezpecnemu mazani SSD ktere te nemusi zajimat...

jestli chapu dobre ze prodavas (nebo jen mazes HDD) v dvou notebookach, 1 s linuxem a 1 s windows, tak jakmile nastartujes cokoliv z USB , tak uz je irelevantni co za OS je na cilovem disku, tzn. i tim DBAN muzes smazat krome NB-Windows i NB-Linux...

pridam konkretni pouziti zmineneho shred, kdyz bys nastartovala USB-Live-Mint tak pustis terminal a:
Kód: [Vybrat]
# nainstalujes shred
sudo apt update && sudo apt install shred

# pustis s parametry v (zobrazuj prubeh) n1 (prepis bordelem 1x) z (pak to prepis nulama)
sudo shred -v -z -n1 /dev/sdX
misto sdX musis dat oznaceni HDD, ktere nejspis bude sda, ale radeji overit, napr pres:
sudo parted /dev/sda printjestli vyrobce, model, velikost odpovida HDD kterej chces mazat...

nebo muzes take z USB-Mintu nainstalovat nastroj "nwipe", ten sice se take pousti z terminalu, ale ma "textovo-graficke rozhrani"
sudo apt update && sudo apt install nwipe
sudo nwipe
sipkama najedes na disk co chces smazat, zmacknes mezeru ktera ho oznaci "wipe" a pak (kdyz si overis ze je oznacene opravdu to spravne) shift+S

« Odpověď #22 kdy: 03. 11. 2019, 23:09:47 »
Super, diky za rady a za podrobny navod, vyzkousim  :)

reklama