Bazoš - kupující nezaplatil, co dál

Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« kdy: 25. 09. 2019, 09:48:12 »
Zdravím, zase jedna do pléna.

1. rozprodával jsem PC, SW i HW, za pěkný balík licencí (hry, programy, steam, origin,...) mi jeden z kupujících nezaplatil, respektive, stejně jako s ostatními jsem se domluvil, že pošle peníze na účet, hodí mi na email potvrzení z banky o transakci a pošlu klíče/přihl. údaje. Bankovní potvrzení poslal, ale peníze stejně nepřišli, nějak to ošulil.

2. vím.. blbec... atd... ale tohle je poprvé co se mi to stalo, doteď jsem i při částkách 5-10 tis. měl dobré zkušenosti

3. stáhnout si licence zpátky by teoreticky šlo, ale zaprvé je už nechci a za druhé v případě her co já vim co s tím stihl udělat a stálo by to dost času

4. vymáhat to nejde, protože nemám číslo jeho OP, adresu, celé jméno atd. To bych nic neprodal, kdybych po každém chtěl smlouvu a plné údaje na bazoši..., mám jen jeho FB, tel číslo (mluvil jsem s ním, proto se mi to zdálo, že to stojí za risk) a asi stovku emailů s výmluvami, proč nepřišli peníze, teď už nereaguje.

To jsem si myslel, že když mu chci ukázat, že tohle se nedělá, tak si někde zaplatím právníka/nevim a udělám mu problém, ale u všech to skončí tím, že nemám jeho občanku... wtf už je to pár měsíců a stále mám chuť to nenechat plavat


McFly

  • *****
  • 560
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« Odpověď #1 kdy: 25. 09. 2019, 09:56:39 »
Je škoda vyšší než 5000,- Kč? Pokud ano, obrátil bych se na policii.

Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« Odpověď #2 kdy: 25. 09. 2019, 09:59:29 »
Máš číslo účtu a potvrzení o platbě. Možná by šlo se zeptat banky, proč transakce neproběhla.

U této částky už se to potom dá hodit na stát. Je to trestný čin podvodu a překročil hranici pro přestupek. Takže nejdřív mu napiš, že jak nezaplatí, podáš trestní oznámení pro podvod a potom na policii a sepsat to.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« Odpověď #3 kdy: 25. 09. 2019, 10:44:10 »
Nuz keby si mal znameho policajta, resp. trafis na normalneho policajta, ktory to bude chciet vyriesit, tak telefonne cislo uplne postaci.

Na jeho zaklade si vylustruje meno, adresu, ... Zavola mu, predstavi sa (neviem ako u Vas, u nas volaju samizda z ich predvolby 0976 alebo tak nejak takze typek vidi, ze zacina priharat), a opyta sa, ci to ide doriesit mimo zaznam, alebo sa ide unuvat podavat vysvetlenie na prislusne oddelenie ... Pri vysvetleni, ze uz je prekrocena hranica priestupku, sa vecsina ludi na riziko vykasle, zalezi ci chces mat zaznam v rejstriku .. Su potom problemy s hypotekami, zamestnanim mimo sukromnu sferu, teoreticky aj s podnikanim, ... Sud, exekucia, ... Cele sa to nabaluje ...

(riesil som nieco podobne s najmom... prachy mal kolega obratom na ucte).

Cele to mozno trochu komplikuje fakt, ze netusim, ci sa poljcat moze beztrestne hrabat v databazach, bez toho aby to extra zdovodonoval, ale ak s tym nema vela papierovaciek, tak mu v tom nic nebrani ...

Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« Odpověď #4 kdy: 25. 09. 2019, 10:56:31 »
Je to nad 5.000 Kč, policajty znám osobně, vím jak se v novinách dočtete, že ten který policajt někde vytahoval informace, ale já s tím za nima nemůžu, řadoví policajti jsou strašně hlídaný, a jakýkoliv požadavek na info z databází je logován a schvalován... nechci někomu ohrožovat zaměstnání takovým dotazem, proto jsem na online fóru a neřeším to "easy way" i když bych příležitost asi měl.

Zkoušel jsem mu samozřejmě vysvětlit, že jsem ochotný to řešit právně/soudně, ale to nezabralo. Trochu jsem mu udělal i mezi kámošema na FB negativní reklamu, ale zdá se, že jeho kámoši jsou ze stejnýho těsta a spíš ho šli pochválit.

Nechci PČR nějak hanit, ale mám obavu, že tohle by rychle skončilo odložené "bo není čas na morálku, páč řešíme vybírání pokut za radary" - prostě vedení PČR nastavilo priority jinde.


Don.J

Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« Odpověď #5 kdy: 25. 09. 2019, 11:35:50 »
Předjímání toho jak to dopadne si nech pro sebe a jdi na policii a podej trestní oznámení.
Zabývat se tím ze zákona musí i kdyby šlo o korunu a co ty víš, třeba tě překvapí.

Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« Odpověď #6 kdy: 25. 09. 2019, 11:45:30 »
Nemůžou to odložit jen tak bez zdůvodnění. Navíc hospodářská kriminálka je něco jiného než dopraváci a úplně něco jiného než měšťáci.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« Odpověď #7 kdy: 25. 09. 2019, 12:33:51 »
Souhlas. Když by se na to každý vykašlal, tak se to stane normou. Podej trestní oznámení.

Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« Odpověď #8 kdy: 25. 09. 2019, 13:09:20 »
Vy si to představujete moc jednoduše :D Ale asi jo, někdo musí prošlapat tu neznámou cestu, aby pak mohl říct... "Tudy ne, přátelé".

Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« Odpověď #9 kdy: 25. 09. 2019, 13:26:40 »
Kdyz podas trestni oznameni policie se tim musi zabejvat a myslim ze kdyz tam dodas i potrebne informace tak by ti meli pomoci

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« Odpověď #10 kdy: 25. 09. 2019, 13:31:34 »
Vy si to představujete moc jednoduše :D Ale asi jo, někdo musí prošlapat tu neznámou cestu, aby pak mohl říct... "Tudy ne, přátelé".
Před barákem se mi mlátili dva chlápci. Jeden do druhého fakt tvrdě bušil. Otevřel jsem okno, zařval na ně, ať toho nechaj a zavolal policii. Měl jsem bobky až za ušima. Poprvé je to vždycky těžký.

Exe

Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« Odpověď #11 kdy: 25. 09. 2019, 13:40:02 »
Mě jednou obrala jedna *** o penízky, pod 5K, a šel jsem na policii. Přes dva roky to má na stole kriminálka ve Zlíně a paní stíhají, jelikož takhle obrala hromady lidí celkem cca za 300K  ;D ;D. Jsem tam zapsaný k vrácení peněz, ale asi se nikdy nedočkám  ;D.. aspoň má paní zavařeno.

cruci

  • *
  • 21
  • plz be kind
    • Zobrazit profil
Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« Odpověď #12 kdy: 25. 09. 2019, 14:45:19 »
Ako nechapem naco uz pol roka cakas? Mal si uz byt davno na policii.

dzavy

Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« Odpověď #13 kdy: 26. 09. 2019, 16:41:14 »
Stalo se mi to samy, ale byla to cca stovka, tak jsem to neresil.

A asi jsem prisel na to, jak to delaj - zadaj platbu se splatnosti az o den/dva pozdeji. Pak poslou potvrzeni o zadani platby, u me jeste pripojil nejakej blabol ze se mu tam ten datum sam nastavil, ja poslu zbozi a oni tu cekajici platbu pak zrusej.

Džan

Re:Bazoš - kupující nezaplatil, co dál
« Odpověď #14 kdy: 26. 09. 2019, 18:13:09 »
Nebo prostě zfalšují ten dokument, málokdo si skutečně ověřuje elektronický podpis a ani to není záruka, viz. nedávný článek https://www.root.cz/clanky/podvrzene-jmeno-a-zmena-pdf-po-podepsani-pro-vetsinu-pdf-ctecek-zadny-problem/
A vzhledem k tomu, že ty prachy už většinou chodí stejný den, vyplatí se počkat.