Jakou VŠ?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #75 kdy: 01. 09. 2019, 19:43:30 »
Proto teď ti nejlepší výzkumníci volají v ČR po univerzitách a výzkumných centrech “of excellence,” kde by se mohli věnovat špičkovému výzkumu, aniž by jim do toho někdo se základním vzděláním kecal.
Ale to už je dááááávno. http://abicko.avcr.cz/archiv/1999/6/obsah/centra-excelence.html - podívej se na rok vydání :)
Není. To je přece něco úplně jiného a navíc šlo o program omezený na pár let, čili dávná historie. Tato centra si pamatuju, na MFF konkrétně Centrum komputační lingvistiky, to vzniklo tak, že hromada lidí přešla formálně z katedry pod CKL, tam byla do zániku centra (financování bylo na pevnou dobu, teď už nevím, jestli pět let nebo víc) a pak se zase vrátila papírově normálně na katedru. Přitom seděli celou dobu v těch samých kanclech na stejných žídlích. Tohle fakt nemá s tím současným plánem nic společného.

(Vygooglit si "centrum excelence" a pak mávat předpotopním článkem o něčem úplně jiném je úroveň tak možná ovčáčka, asi máš špatný den :P)


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #76 kdy: 01. 09. 2019, 19:54:11 »
Jenže to jsme zase u toho obrovského rozptylu. Pokud má někdo jako praxi práci v CERNu, bude upřednostňovat programování urychlovačů a jako background částicovou fyziku, někdo z ESA nebo NASA či SpaceX zase řízení raketoplánů a jako background astronomii, astrofyziku, webař hnutí ANO lízání Babišovy víš co apod. Jeden člověk nemůže ze své zkušenosti rozhodovat o relevantnosti oboru. Právě proto vznikají skupinově osnovy.
Myslel jsem v tom konkrétním svém oboru. Něco jiného je, když učí embedded systémy někdo, kdo na to má zároveň i vlastní firmu, a někdo, kdo byl celý život jenom na univerzitě a jediné kritérium vhodnosti, které zná, je počet publikací.
To jistě, ale mít vlastní firmu je dost silné kritérium. Navíc ten, kdo má vlastní úspěšnou firmu (a opravdu se jí věnuje), nemá na učení čas.

Počet publikací je pochopitelně stupidní kritérium, ale tak to ve výzkumu nefungovalo nikdy, jde o kvalitu (resp. kvalitu časopisu, kde práce vyšla, což silně koreluje).

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #77 kdy: 01. 09. 2019, 20:03:27 »
To jistě, ale mít vlastní firmu je dost silné kritérium. Navíc ten, kdo má vlastní úspěšnou firmu (a opravdu se jí věnuje), nemá na učení čas.
Mně přišlo že to byla naprosto jasná narážka na Pavla Píšu.

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #78 kdy: 01. 09. 2019, 20:03:50 »
(Vygooglit si "centrum excelence" a pak mávat předpotopním článkem o něčem úplně jiném je úroveň tak možná ovčáčka, asi máš špatný den :P)
Chtěl jsem tím říct, že ta myšlenka/tendence autonomních center je stará, ne že to byl dobrý program (o tom nic nevím).

To jistě, ale mít vlastní firmu je dost silné kritérium. Navíc ten, kdo má vlastní úspěšnou firmu (a opravdu se jí věnuje), nemá na učení čas.
Když jsem to psal, vytanul mi zrovna na mysli jako dobrej příklad Pavel Píša (https://www.youtube.com/watch?v=hYC-XznyOlQ) jehož přednášky prokládaný historkama z praxe, jsou prostě lahůdka. Ta konkrétní zkušenost z praxe to prostě vždycky vytáhne o level výš. A že takových lidí moc není. No není, no. Zvlášť pokud lidi z praxe nemají žádnou motivaci se těma VŠ bublinama prodrávat dovnitř :)

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #79 kdy: 01. 09. 2019, 20:05:01 »
Mně přišlo že to byla naprosto jasná narážka na Pavla Píšu.
Bingo! Získáváš zlatýho bludišťáka :)

...a zároveň je to dost smutný, že když se tohle řekne, napadne nás oba jeden konkrétní člověk... :(


Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #80 kdy: 01. 09. 2019, 20:08:01 »
Počet publikací je pochopitelně stupidní kritérium, ale tak to ve výzkumu nefungovalo nikdy, jde o kvalitu (resp. kvalitu časopisu, kde práce vyšla, což silně koreluje).
O té "kvalitě publikací" bych mohl vykládat velmi zábavné/hrůzostrašné historky (podle toho, jak se na to člověk dívá). Ale nerad na to vzpomínám :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #81 kdy: 01. 09. 2019, 20:21:13 »
Když jsem to psal, vytanul mi zrovna na mysli jako dobrej příklad Pavel Píša (https://www.youtube.com/watch?v=hYC-XznyOlQ) jehož přednášky prokládaný historkama z praxe, jsou prostě lahůdka. Ta konkrétní zkušenost z praxe to prostě vždycky vytáhne o level výš. A že takových lidí moc není. No není, no. Zvlášť pokud lidi z praxe nemají žádnou motivaci se těma VŠ bublinama prodrávat dovnitř :)
Jo, to je dobrý, právě tak nějak to vesměs funguje v Británii, teda aspoň tam, kde to má smysl, v přednášce o Galoisově teorii moc historek z praxe nebývá. V ČR pamatuju, že si na semináře zvali lidi z praxe, aby studentům vykládali o reálných projektech, ale moc o to nebyl zájem.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #82 kdy: 01. 09. 2019, 20:24:11 »
Počet publikací je pochopitelně stupidní kritérium, ale tak to ve výzkumu nefungovalo nikdy, jde o kvalitu (resp. kvalitu časopisu, kde práce vyšla, což silně koreluje).
O té "kvalitě publikací" bych mohl vykládat velmi zábavné/hrůzostrašné historky (podle toho, jak se na to člověk dívá)
To asi každý, zvlášť když se hodnocení v ČR furt mění. Právě proto se chtějí ti nejlepší (s nejlepšími výsledky) vydělit do samostatných jednotek a soustředit na výzkum.

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #83 kdy: 01. 09. 2019, 20:28:31 »
To asi každý, zvlášť když se hodnocení v ČR furt mění. Právě proto se chtějí ti nejlepší (s nejlepšími výsledky) vydělit do samostatných jednotek a soustředit na výzkum.
Jj, já to chápu. A myslím si, že je to dobrej model. Pokud je někdo nezpochybnitelná kapacita, tak ať má balík peněz a dělá si s nima co chce. Akorát to fakt musí být kapacita a ne nějakej potěmkin.

Beztak ono to neoficiálně tak funguje všude - pokud člověk má grantů víc, tak nikdo nezkontroluje, kolik času věnuje kterýmu, že :) Takže nejvíc logicky tomu, kterej ho nejvíc baví/zajímá :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #84 kdy: 01. 09. 2019, 21:25:28 »
To asi každý, zvlášť když se hodnocení v ČR furt mění. Právě proto se chtějí ti nejlepší (s nejlepšími výsledky) vydělit do samostatných jednotek a soustředit na výzkum.
Jj, já to chápu. A myslím si, že je to dobrej model. Pokud je někdo nezpochybnitelná kapacita, tak ať má balík peněz a dělá si s nima co chce. Akorát to fakt musí být kapacita a ne nějakej potěmkin.

Beztak ono to neoficiálně tak funguje všude
To nevím, ale v Británii moc ne.

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #85 kdy: 02. 09. 2019, 00:18:53 »
Díky za těch pár rad/zkušenosti, které jsem zaregistroval. Zbytek mi připadá, jako docela OT flame a nevypadá to, že by z toho něco hodnotného vzešlo.

Na dny otevřených dveří určitě zajdu a uvidím.

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #86 kdy: 02. 09. 2019, 08:12:06 »
Zbytek mi připadá, jako docela OT flame a nevypadá to, že by z toho něco hodnotného vzešlo.
To mě mrzí. Pokud by sis z toho měl vzít jenom jednu větu, tak za mě by měla být: dej si pozor na to, když ti někdo tvrdí něco o tom, že znalost teorie z tebe udělá lepšího praktika - ověř si (nejlíp u absolventů), jestli to říká se skutečnou znalostí praxe, nebo je to jenom alibismus, jehož cílem je obhájit status quo...

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #87 kdy: 02. 09. 2019, 10:56:44 »
Zbytek mi připadá, jako docela OT flame a nevypadá to, že by z toho něco hodnotného vzešlo.
To mě mrzí. Pokud by sis z toho měl vzít jenom jednu větu, tak za mě by měla být: dej si pozor na to, když ti někdo tvrdí něco o tom, že znalost teorie z tebe udělá lepšího praktika - ověř si (nejlíp u absolventů), jestli to říká se skutečnou znalostí praxe, nebo je to jenom alibismus, jehož cílem je obhájit status quo...
Ty si nedáš pokoj  :D

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #88 kdy: 02. 09. 2019, 11:39:18 »
Ty si nedáš pokoj  :D
Nedám, protože tahle obhajoba teorie čistě z alibismu je podle mě častá a docela nebezpečná. Když někdo o škole teprve uvažuje a o oboru nic neví, může se mu jevit to "naučíme vás neměnné obecné principy" jako super věc. Mně to tak taky připadalo - dokud jsem se nepotkal s realitou...

BTW: Podle průzkumu OECD z roku 2013 mají s překvalifikovaností větší problém než ČR jen tři státy - Irsko, Španělsko a Rakousko. https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cesko-je-v-dulezitych-oborech-stale-jen-montovnou-40003811

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #89 kdy: 02. 09. 2019, 11:51:32 »
Ty si nedáš pokoj  :D
Nedám, protože tahle obhajoba teorie čistě z alibismu je podle mě častá a docela nebezpečná. Když někdo o škole teprve uvažuje a o oboru nic neví, může se mu jevit to "naučíme vás neměnné obecné principy" jako super věc. Mně to tak taky připadalo - dokud jsem se nepotkal s realitou...

BTW: Podle průzkumu OECD z roku 2013 mají s překvalifikovaností větší problém než ČR jen tři státy - Irsko, Španělsko a Rakousko. https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cesko-je-v-dulezitych-oborech-stale-jen-montovnou-40003811
Jenže ono to není binární, určitá míra teorie je skutečně potřeba a žádný “praktik” se bez ní neobejde. Debata by se tedy měla vést, když už, o míře nezbytné teorie.

Správně jsi tedy mohl říct “teorie dělá lepšího praktika, ale od určité míry je už její přínos menší a nemusí se vyplatit.” Ono jako v jiných případech z kognitivistiky je ten přínos logaritmický, tj. na začátku mi znalost (elementární) teorie přinese strašně moc, ale pak si křivka “lehá,” až najednou zjistím, že už mi další (stále pokročilejší) teoretické znalosti téměř nic v praxi nepřinesou.

Je opravdu důležité tohle říct, zjednodušování je strašně nebezpečné. Tento princip je obecný, řešit z hlavy nedosažitelné kardinály opravdu k ničemu není, ale trojčlenka je pro mnoho lidí prostě příliš málo (a v IT to platí tuplem).