Jakou VŠ?

Jakou VŠ?
« kdy: 31. 08. 2019, 23:07:30 »
Info o mě: Aktuálně budu nastupovat do maturitního ročníku na gymplu. Takže se blíží úvahy, kam na výšku. Jsem si zcela jistý, že mým dalším směrem bude informatika. Hlavně v posledním roce jsem propadl programování (ne web). Podařilo se mi i získat brigádu v oboru. Řekl bych, že jsem spíš praktický typ. Určitě nehledám nějakou hardcore matematiku. Nevadí mi, myslím že mi poměrně jde a je mi jasné, že to k informatice patří. Nicméně nevidím v ní nějaké svoje hobby nebo smysl života a beru ji spíše jen jako nutnost. Baví mě hlavně řešení problémů.

Moje dosavadní úvahy: Co jsem se tak díval tak dobré možnosti jsou Praha, Brno. Láká mě spíš Brno, mám to k němu i blíž. Takže hlavní volba je z mého pohledu mezi MU FI a VUT FIT. Nijak do hloubky jsem to zatím neanalyzoval, ale nejvíc mě zatím oslovil Programování a vývoj aplikací na MU. Nicméně všude se píše, že MU je daleko teoretičtější, což nevím jestli je úplně pro mě. (Samozřejmě na školu se chodí pro teorii, ale nic se nesmí přehánět a nerad bych dělal něco, co mi vyloženě nesedí.)

Jakou školu, případně jaký obor byste mi doporučili? Jakékoli zkušenosti jsou vítány.


mukel

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #1 kdy: 31. 08. 2019, 23:46:16 »
Tak to by som volil FIT VUT. Ale pamätaj si, čo som na DOD videl, že je to tam viac orientované na HW. Prezentujúci ohurovali tým, ako si na niektorom predmete naprogramujete procesor... ale je to tam zamerané viac na prax ako FI MU, aj keď aj tam je veľa predmetov, z ktorých si môžeš vybrať. Neštudoval som však ani jednu z nich, takže z vlastnej skúsenosti to nemám.

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #2 kdy: 31. 08. 2019, 23:49:41 »
Hlavním argumentem učitelů z FI pro tu "teoretičnost" je to, že praktické věci se stále velmi rychle mění, zatímco ta teorie Vám zůstane. Jako absolvent FI mohu potvrdit: kde je konec tomu Borland Pascalu, který jsem tenkrát proháněl, zatímco teorie (Halting Problem, třídy složitosti) nese ovoce stále. Přitom sám jsem také spíše praktický typ, ale zjistil jsem, že je praktické znát teorii :)

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #3 kdy: 01. 09. 2019, 01:34:35 »
Jsem student na FIT VUT. Nastupuji na magisterské studium, takže se ti pokusím shrnout o čem studium tady je.

Bakalářské studium na FIT VUT není specializované. Pokrývá veskrze všechny oblasti informatiky a snaží se v tobě vytvořit široký i hluboký přehled všech oblastech. Většina předmětů je povinných. Budeš muset absolvovat předměty jako Základy programování, Algoritmy, síťové aplikace, návrh číslicových systémů, principy programovacích jazyků a OOP nebo databázové systémy. Předměty narozdíl od FI MUNI nejsou koncipovány teoreticky. V každém předmětu se vytváří nějaké projekty, které v tobě budují praktické dovednosti, a nutí tě, aby sis dané učivo i reálně vyzkoušel. V operačních systémech tak třeba budeš psát paralelní aplikaci, v síťových aplikacích vytvářet vlastní DNS sniffer, v návrhu počítačových systémů si vytvoříš ve VHDL svůj vlastní mikrokontroler a v překladačích si napíšeš od základu vlastní překladač vyššího programovacího jazyka. Některé projekty jsou i týmové. Týmy si vytváří samotní studenti. Některé projekty jsou i s prezentací. Zkouška poté spíše doplňuje body z projektů a spolu tvoří známku. Státnice se poté dělají z otázek, které jsou "výcucem" ze všech povinných předmětů. Po dokončení by jsi měl být schopen pracovat ve všech oblastech běžné informatiky, a mezery si případně si případně doplnit z dokumentace. Matematiky je méně než na FI MUNI a je koncipována více prakticky. Samozdřejmě základ v podobě matematické analýzy a lineární algebry zůstává. Jsou ale spíše vybrány takové oblasti, které jsou důležité pro informatiky a pro pochopení zákonitostí učených v jiných předmětech (Formální jazyky, vyčíslitelnost, signály...).

Magisterské studim je poté (nově) velmi specializované. Volíš si z cca dvanácti specializací. Těmi může být vývoj software, verifikace a testování, počítačové sítě, superpočítání nebo matematické metody. V dané oblasti jdeš poté jak teoreticky tak prakticky mnohem více do hloubky. Především náročností teorie (které tolik na bc není) a složitostí projektů.

Studium na FIT VUT mi relativně vyhovuje. Především to, že jsem nucen pracovat samostatně a díky projektům proniknout do každé problematiky trochu hlouběji.

Pokud tě zajímá víc, zastav se na DOD, případně se ozvi na na facebookové skupině studentské uni FIT VUT. Je to suprová parta lidí, která ti na vše odpoví a vše vysvětlí.

Koukni taky na stránky FITu https://www.fit.vut.cz/.cs. Najdeš tam podrobné osnovy všech volitelných i povinných předmětů https://www.fit.vut.cz/study/program/18/.cs. Pokud tě zajímá jak vypadá úroveň absolventů, můžeš si prohlédnout i jejich závěrečné práce  https://www.fit.vut.cz/study/theses/.cs?stud=&sup=&title=&keywd=&year=2018&type=ALL :)

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #4 kdy: 01. 09. 2019, 08:00:31 »
zatímco teorie (Halting Problem, třídy složitosti) nese ovoce stále. Přitom sám jsem také spíše praktický typ, ale zjistil jsem, že je praktické znát teorii :)
Co je podle tebe "Halting Problem" a jaké ovoce pro praxi nese?


Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #5 kdy: 01. 09. 2019, 09:09:01 »
Jak psali předřečníci, zkus se kouknout na DOD. V případě FI ještě existuje akce Poznej FI (https://poznej.fi.muni.cz/).

Jinak je pravda, že FI je v základu teoretičtější, ale rozvrh si můžeš do velké míry přizpůsobit sobě - je tam i spousta praktických i užitečných předmětů. Pokud nepůjdeš cestou Matematické informatiky, tak by s teorií nějak velký problém být neměl.

Co se matiky týče, vždycky byly na výběr dvě verze - jedna základní, druhá pokročilá s týdenní dvouhodinovkou navíc a na konci s ústní zkouškou pro ty, kteří chtěli znát víc nebo chtěli lépe chápat tu teorii za tím.

Týmové projekty, jak psal předřečník z FITu, na FI v povinných předmětech až na výjimky nejsou.

zatímco teorie (Halting Problem, třídy složitosti) nese ovoce stále. Přitom sám jsem také spíše praktický typ, ale zjistil jsem, že je praktické znát teorii :)
Co je podle tebe "Halting Problem" a jaké ovoce pro praxi nese?

A nechceš se ho zeptat i na to, co jsou podle něho "třídy složitosti"?

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #6 kdy: 01. 09. 2019, 09:17:16 »
A nechceš se ho zeptat i na to, co jsou podle něho "třídy složitosti"?
Kdybych se na to chtěl zeptat, tak bych se na to zeptal :)

Třídy složitosti jsou (v tom nejzákladnějším principu) triviální a opravdu vcelku využitelná věc. Semtam se člověk v praxi opravdu setká s tím, že je třeba u nějaké knihovní funkce napsáno, jakou má složitost, a jednou dvakrát za život ho to opravdu i zajímá ;)

Ovšem co se týče "Halting Problemu" (ať už to má být cokoli), tak by mě ty podrobnosti fakt zajímaly.

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #7 kdy: 01. 09. 2019, 09:26:42 »
A nechceš se ho zeptat i na to, co jsou podle něho "třídy složitosti"?
Kdybych se na to chtěl zeptat, tak bych se na to zeptal :)

Třídy složitosti jsou (v tom nejzákladnějším principu) triviální a opravdu vcelku využitelná věc. Semtam se člověk v praxi opravdu setká s tím, že je třeba u nějaké knihovní funkce napsáno, jakou má složitost, a jednou dvakrát za život ho to opravdu i zajímá ;)

Ovšem co se týče "Halting Problemu" (ať už to má být cokoli), tak by mě ty podrobnosti fakt zajímaly.

Teorie kolem zastaveni Turingova stroje je slozita v praxi se s ni potkáš nejčastěji na zastávce autobusu.

Podle toho jaké dáš řidiči vstupy, tak ti zastaví, nebo ne.

Například v ČR zatím zastaví, když stojíš na zastávce, někde večer musíš přidat další vstup zamávání na řidiče. V Irsku je nutné použít vstup mávání na řidiče pokaždé. Vstup v podobě vyskytování se na zastávce se ignoruje. :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #8 kdy: 01. 09. 2019, 09:59:28 »
A nechceš se ho zeptat i na to, co jsou podle něho "třídy složitosti"?
Kdybych se na to chtěl zeptat, tak bych se na to zeptal :)

Třídy složitosti jsou (v tom nejzákladnějším principu) triviální a opravdu vcelku využitelná věc. Semtam se člověk v praxi opravdu setká s tím, že je třeba u nějaké knihovní funkce napsáno, jakou má složitost, a jednou dvakrát za život ho to opravdu i zajímá ;)

Ovšem co se týče "Halting Problemu" (ať už to má být cokoli), tak by mě ty podrobnosti fakt zajímaly.

Teorie kolem zastaveni Turingova stroje je slozita v praxi se s ni potkáš nejčastěji na zastávce autobusu.

Podle toho jaké dáš řidiči vstupy, tak ti zastaví, nebo ne.

Například v ČR zatím zastaví, když stojíš na zastávce, někde večer musíš přidat další vstup zamávání na řidiče. V Irsku je nutné použít vstup mávání na řidiče pokaždé. Vstup v podobě vyskytování se na zastávce se ignoruje. :)
V bolívijském La Pazu zase musíš mávat, když nechceš, aby zastavil.

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #9 kdy: 01. 09. 2019, 10:37:00 »
A nechceš se ho zeptat i na to, co jsou podle něho "třídy složitosti"?
Kdybych se na to chtěl zeptat, tak bych se na to zeptal :)

Třídy složitosti jsou (v tom nejzákladnějším principu) triviální a opravdu vcelku využitelná věc. Semtam se člověk v praxi opravdu setká s tím, že je třeba u nějaké knihovní funkce napsáno, jakou má složitost, a jednou dvakrát za život ho to opravdu i zajímá ;)

Ovšem co se týče "Halting Problemu" (ať už to má být cokoli), tak by mě ty podrobnosti fakt zajímaly.

Ne, já jen přemýšlím, jestli zase trollíš nebo co to má být... :)

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #10 kdy: 01. 09. 2019, 10:41:43 »
Ne, já jen přemýšlím, jestli zase trollíš nebo co to má být... :)
Dan tvrdí, že znalost "Halting Problem" se pro praktické IT hodí. A mě by zajímalo, kde a k čemu se to hodí. Je to trolling jenom částečně, protože klidně řeknu, proč se na to ptám: protože podle mě to není pravda, znalost HP není imho z praktického hlediska víceméně k ničemu a jestliže tohle někdo tvrdí, tak buď 1) jenom opakuje to, co mu nakukali na škole, aniž by si to jakkoli ověřil 2) HP ve skutečnosti moc nechápe.

Na tuhle věc se ptám pokaždé, když tady někdo tenhle argument vytáhne. Opakuje se to pravidelně a ještě nikdy to nedopadlo jinak než 1) nebo 2).

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #11 kdy: 01. 09. 2019, 12:02:07 »
Ne, já jen přemýšlím, jestli zase trollíš nebo co to má být... :)
Dan tvrdí, že znalost "Halting Problem" se pro praktické IT hodí. A mě by zajímalo, kde a k čemu se to hodí. Je to trolling jenom částečně, protože klidně řeknu, proč se na to ptám: protože podle mě to není pravda, znalost HP není imho z praktického hlediska víceméně k ničemu
Tak minimálně to může někomu ušetřit čas při hledání algoritmu, který prokazatelně nemůže existovat. Přitom zrovna HP je tak jednoduchý koncept, že těch 15 minut přednášky za ten výklad stojí, studenti beztak už budou diagonální metodu znát z analýzy nebo teorie množin.

Na obecnější rovině - umět vypočítat gravitační dilataci času taky není praktické, pokud teda zrovna někdo nenavrhuje GPS, což asi 99,999% fyziků nikdy dělat nebude, a stejně se to učí všichni. Možná mi jen uniká ta správná definice slova “praktické.”

BTW nepřipadá mi moc moudré odrazovat lidi od studia VŠ nebo jim ji dokonce znechucovat, pokud teda nechceme společnost  podle dementního Hanáka (Svaz průmyslu), na rozdíl od něj běžnému občanovi nikdo nezaplatí ukrajinský “diplom z Oxfordu.”

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #12 kdy: 01. 09. 2019, 12:51:20 »
Tak minimálně to může někomu ušetřit čas při hledání algoritmu, který prokazatelně nemůže existovat.
Ani to ne. Protože algoritus pro predikci zastavení neomezeného stroje nikdy nikdo hledat nebude :)

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #13 kdy: 01. 09. 2019, 13:04:57 »
Tak minimálně to může někomu ušetřit čas při hledání algoritmu, který prokazatelně nemůže existovat.
Ani to ne. Protože algoritus pro predikci zastavení neomezeného stroje nikdy nikdo hledat nebude :)

Chudák Alan.

Re:Jakou VŠ?
« Odpověď #14 kdy: 01. 09. 2019, 13:31:27 »
BTW nepřipadá mi moc moudré odrazovat lidi od studia VŠ nebo jim ji dokonce znechucovat, pokud teda nechceme společnost  podle dementního Hanáka (Svaz průmyslu), na rozdíl od něj běžnému občanovi nikdo nezaplatí ukrajinský “diplom z Oxfordu.”
To mi doufám nepodsouváš. Já bych nikoho nikdy od studia VŠ neodrazoval.