Přípojky dílny na zahradě

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Přípojky dílny na zahradě
« kdy: 22. 07. 2019, 14:03:27 »
Stavim na zahrade takovou malou garaz, dilnu. Vzdalenost od domu je cca 20m, nicmene k mistu kde jsou rozvody elektro/voda/ethernet switch+router je cca 80m.

Rad bych propojil dilnu a dum: NN 3F/400V, voda, stlaceny vzduch, ethernet (staci asi 100Mbit). Vse bych rad vedl jednim vykopem, preci jen rozhrabat celou zahradu nekolika trasami aby bylo NN a data oddelene se mi moc nechce. Plan je tedy strcit co nejhloubeji: NN + vodu, zapiskovat, a nekam mene hluboko pod povrch strcit ethernet + stlaceny vzduch.

Moje otazky:
- je to docela delka, bude soubeh ethernetu a rozvodu NN delat problemy?

- jakou byste volili vzdalenost mezi NN a ethernetem ? Plan byl hloubka vykopu cca 70cm, dolu voda + elektro a ethernet o cca 30cm vyse, tzn. 40cm pod zem (nad tim bude travnik).

- ethernet bude v nejake chranicce, bude realne v pripade problemu (ze mi treba nejaky delnik presekne kabel atd.) natahnout v takoveto delce a s dvema obloukovymi ohyby po ceste (90st) protahnout novy kabel ?

- druha varianta ethernetu je delka v chranicce cca 25m a potom vedeny pod soklem domu (prset by tam nemelo, ale mrznout to bude).

- jakou chranicku pouzit na ten ethernet ? Klasiku 40mm do zeme, nebo neco jineho ?
« Poslední změna: 22. 07. 2019, 22:39:39 od Petr Krčmář »


Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #1 kdy: 22. 07. 2019, 14:53:08 »
Nechte si vypracovat projekt u projektanta, uz kvuli te elektrice.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #2 kdy: 22. 07. 2019, 15:12:12 »
Ak presekne chranicku a bude zdeformovana /zasypana/, tak pravdepodobne do nej zatiahnut nepojde nic...
Osobne davam obycajne HDPE vodovodne trubky, lepsie sa v nich klze kabel, aj su masivnejsie na destrukciu ....
Do jednej hrubsej moze byt subezne zatiahnuty jeden alebo viac ethernetov + dalsie zatahovacie droty do buducna, ak treba.

Co sa tyka verzie 25m, v pripade pouzitia outdoor kabla je to jedno, ze mrzne ...

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #3 kdy: 22. 07. 2019, 15:23:56 »
czechsys: muj dotaz smeroval ciste mimo pripojku NN (230V), prave s omezenim na ty datove veci.

Medo77: "Uzka" HDPE/LDPE trubka muze byt dobra, nicmene u vetsich prumeru uz vychazi mnohem ekonomicteji chranicka s hladkym vnitrkem. Nemyslel jsem destrukci chranicky, to je samozrejme konecna, ale spis ze zednik  prijde se slovy "koukal tady nejaky kabel tak jsem zatahnul a ono se to ...". Clovek by neveril ceho jsou nekteri manualne pracujici jedinci schopni.

Pokud jde o outdoor kabel, jeden takovy jem koupil loni pro nejake venkovni zasuvky a moc me jeho kvalita nepresvedcila. Nejake site jsem tahal naposledy kolem roku 2006, tehdy byly jine ceny i jina kvalita, to co se prodava dnes mne desi (a evidentne neplati drazsi => kvalitnejsi a nemam uz zkusenosti z praxe).

Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #4 kdy: 22. 07. 2019, 15:25:30 »
Pokud vám stačí 100mbit, udělal bych P2P spoj klidně na 802.11ac, tak budete mít ~300mbps v nejhorším případě a nemusíte řešit rušení/odstup ethernetu od NN


mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #5 kdy: 22. 07. 2019, 15:36:37 »
Chtel bych drat, nechci dalsi aktivni zarizeni ktera se mohou pokazit. https://en.wikipedia.org/wiki/KISS_principle Vykop bude tak ci tak a to je na tom asi ta nejdrazsi cast.

Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #6 kdy: 22. 07. 2019, 15:41:49 »
Stavim na zahrade takovou malou garaz, dilnu. Vzdalenost od domu je cca 20m, nicmene k mistu kde jsou rozvody elektro/voda/ethernet switch+router je cca 80m.

Rad bych propojil dilnu a dum: NN 3F/400V, voda, stlaceny vzduch, ethernet (staci asi 100Mbit). Vse bych rad vedl jednim vykopem, preci jen rozhrabat celou zahradu nekolika trasami aby bylo NN a data oddelene se mi moc nechce. Plan je tedy strcit co nejhloubeji: NN + vodu, zapiskovat, a nekam mene hluboko pod povrch strcit ethernet + stlaceny vzduch.

Moje otazky:
- je to docela delka, bude soubeh ethernetu a rozvodu NN delat problemy?

- jakou byste volili vzdalenost mezi NN a ethernetem ? Plan byl hloubka vykopu cca 70cm, dolu voda + elektro a ethernet o cca 30cm vyse, tzn. 40cm pod zem (nad tim bude travnik).

- ethernet bude v nejake chranicce, bude realne v pripade problemu (ze mi treba nejaky delnik presekne kabel atd.) natahnout v takoveto delce a s dvema obloukovymi ohyby po ceste (90st) protahnout novy kabel ?

- druha varianta ethernetu je delka v chranicce cca 25m a potom vedeny pod soklem domu (prset by tam nemelo, ale mrznout to bude).

- jakou chranicku pouzit na ten ethernet ? Klasiku 40mm do zeme, nebo neco jineho ?

tady tii vysvetluji soubeh https://elektrika.cz/data/clanky/horak-5-soubeh-a-krizeni-vedeni

a tady je info o tom jak ulozit ty kabely do zeme https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,11783.0.html

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #7 kdy: 22. 07. 2019, 15:46:22 »
Zvlast chranicku pro ethernet (tam muzes pouzit stineny kabel, kdyz budes chtit)
Zvlast chranicku pro cyky 5x2,5 elektriku
Zvlast chranicku pro vzduch
Zvlast vodu

Treba vsechno ve stejnych (ale nejak oznacenych) HDPE trubkach.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #8 kdy: 22. 07. 2019, 17:55:19 »
ad odkaz na soubehy na elektrika: tech min. 20cm je jasnych, psal jsem ze to bude asi 30cm od sebe, spis mi slo o praktickou zkusenost jestli nekdo ma natazeny ethernet v desitkach metru podelne s NN kabelem. Asi pujdu do varianty 25m chranicka DN40 a pak okolo baraku, to bude nejjednodussi na opravy/zmeny. Jinak NN bude CYKY-J 5x6, ta zminovana 2,5mm^2 by asi pekne topila.

Od panu "kompresoraku" jsem dostal jeste dobry tip dat vsechno precizne do spadu (loni jsem nekde jinde budoval kanalizaci a bagrista jemne "nacnul" chranicku od pripojky NN mistni cisticky a asi pul hodiny z toho tekla voda-slo jen o drobne poskozeni te chranicky neprimym "zasahem", zaujalo mne kolik v tom bylo vody).

Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #9 kdy: 22. 07. 2019, 18:09:26 »
doporučil bych místo ethernetového kabelu natáhnout optiku, převodníky dneska nestojí majlant a není nutné bát se při bouřce. Krom toho, souběh je pak bezproblémový s libovolnou elektrikou bez nutnosti držet odstupy. A kabel dneska navaří kde kdo.

S návrhem místo chráničky použít HDPE vodovodní trubku se jen a jen ztotožním - je to potom na furt. Stejně tak je fajn zatáhnout tam i svazeček silných silonových vláken - až se za pár let bude třeba měnit technologie, bude nový drát protažený za deset minut.

Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #10 kdy: 22. 07. 2019, 18:16:28 »
Presne, natahnout optiku jak uz kdosi doporucil. Rovnou ji strcit do obycejny chranicky. Klidne si nech udelat 120ti metrovej patch kabel optickej, nebo si pak proste pozvi nekoho na provareni, dneska to dela kde kdo. A budes mit nadosmrti klid :-)

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #11 kdy: 22. 07. 2019, 18:37:09 »
Diky za tip s optikou, ani jsem o tom nepremyslel. Mimochodem, opravdu se mam bat bourky, kdyz cat5/6 ethernet bude pod zemi a obe mista dobre prizemnena (NN v TNC-S) ? Dilna bude koukat jen asi 3m nad teren, nehrozi myslim uder bleskem (par metru od ni stoji dalsi 2 RD ktere ma urcite > 8m). Nemam uplne predstavu co se muze naindukovat na tak dlouhy kabel.

Kazdopadne je jasne, ze pujdu do varianty 25m chranicky a pak nejak po dome, uz jen kvuli dalsimu rozvoji. V dilne potrebuju mit 100% funkcni IP, uz jen kvuli 3D tiskarne, laseru, frezce, atd., abych tam nemusel chodit casto a mohl to kontrolovat a ovladat i vzdalene.

Docela si nadavam, ze jsem pri stavbe domu cca 15 let zpatky neudelal nejake prostupy navic, ted' by se mi moc hodily.  Grrr..

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #12 kdy: 22. 07. 2019, 21:06:57 »
Diky za tip s optikou, ani jsem o tom nepremyslel. Mimochodem, opravdu se mam bat bourky, kdyz cat5/6 ethernet bude pod zemi a obe mista dobre prizemnena (NN v TNC-S) ? Dilna bude koukat jen asi 3m nad teren, nehrozi myslim uder bleskem (par metru od ni stoji dalsi 2 RD ktere ma urcite > 8m). Nemam uplne predstavu co se muze naindukovat na tak dlouhy kabel.
........
Ahoj,
mam jednu kabelovou trasu o delce 120m mezi 2 RD, ktera je prasacky vedena po plotech, tedy nad zemi bez chranicky.
Funguje bez problemu 1Gbit full duplex a uz tomu bude skoro 5 let. Pouzil jsem tenkrat UBNT TC-Carrier https://www.ui.com/accessories/toughcable/ + konektory UBNT TC-CON-100

Kazdopadne se pripojuji k doporuceni ostatnich a to pouzit opticky kabel misto metaliky.
V dobe kdy jsme zmineny kabel tahali bylo reseni optikou cenove jinde nez je dnes.

Prave z duvodu poklesu ceny a dostupnosti sitovych prvku se chystame zmineny kabel a dalsi "kostlivce ve skrini" v dohledne dobe predelat na optiku.

Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #13 kdy: 22. 07. 2019, 21:13:09 »
Jsou místa, kde se může při bouřce naindukovat prakticky cokoli. Nám to vytrhlo telefonní vedení ze zásuvky, kabel šel asi 20m pod zemí a asi 4m po zdi. Elektronika samozřejmě odešla komplet, naštěstí nic nechytlo. Ale tuším že ethernet je opticky oddělený tak jako tak v každé síťovce, takže galvanické oddělení a ochrana proti slabším indukcím je standardní součástí technologie (kdyžtak mě někdo opravte).

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #14 kdy: 22. 07. 2019, 22:19:23 »
... Ale tuším že ethernet je opticky oddělený tak jako tak v každé síťovce, takže galvanické oddělení a ochrana proti slabším indukcím je standardní součástí technologie (kdyžtak mě někdo opravte).
Nevim zda jsem spravne pochopil tuto vetu.
Pokud vezmu sitovku jako klasickou kartu v PC pripadne obecne aktivni sitovy prvek tak by tam jista tolerance vuci indukci byt mela. Jak velka netusim a pravdepodobne se to lisi dle vyrobce. Pokud ma nekdo vice detailnejsich informaci at se podeli samotneho by me to zajimalo.

V rychlosti jsem nasel jen starsi hruby nastin problemu od Texas Instruments http://www.ti.com/lit/an/snla087a/snla087a.pdf

Ohledne bourky a vyboju, zazil jsem u nas relativne blizky uder blesku. Vyboj pres telefonni vedeni odpalil jak drat (prepalil/upalil) v rozvodne skrini Cetin tak VDSL modem ze ktereho putoval dale pres UTP do pripojeneho Mikrotiku a z nej nasledne do TP-Link switche. VDSL modem a TP-Link byly na odpis ale k memu prekvapeni to Mikrotik prezil a stejne tak zarizeni pripojene ke switchi. Napajeci adaptery pro MK,VDSL modem, TP-Link byly pripojeny k prepetove ochrane. Z zadny z nich nebyl poskozen, byly to obycejne 2 zilove adaptery bez stineni.