Rozbitá záda, karpály

Rozbitá záda, karpály
« kdy: 02. 06. 2019, 15:52:20 »
Zdánlivě trochu off topic, ale s oním "uplatněním" to dřív nebo později často souvisí:
Máte nějaké vychytávky jak předcházet bolestem zad a karpálům? Co má v tomhle opravdu význam dělat, případně koupit? Narážím např. na ergonomické židle - ve většině firem jsou obyč. křesla, která se nedají ani pořádně seštelovat v bedrech. Stojí za to koupit nějakou dražší?

Osvědčily se mi zatím jen dvě věci systémem pokus omyl, o kterých ani nevím, jestli k něčemu dlouhodobě budou:
- klávesnice dál na stole, většina předkloktí položená na stole
- overball (malý nafukovací míč) mezi opěradlem a zády

Takové ty rady "seďte rovně, kolena do pravého úhlu" atd. nejsou udržitelné víc než desítky minut denně, když na to člověk myslí (= nemaká).
Na ortopedii jsem rezignoval, prý to mám z toho, že nesportuju, naopak ženě řekli, že má tytéž problémy z toho, že sportuje.

Z toho jak se to zatím vyvíjí to vidím na invalidní důchod ve 40.


hechj

Re:Rozbitá záda, karpály
« Odpověď #1 kdy: 02. 06. 2019, 17:52:20 »
Ochablé svalstvo je na nic i když máš za zády balon. Já chodím na TRX 1x týdně. Základem je cvičení břicha. Já jsem navíc vyhodil matraci z postele a nahradil ji karimatkou (ale to je prý extrém).
To je blbá odpověď, co? Chtěl jsi pomůcku a doporučil jsem ti cvičení.
Jirka

5R

Re:Rozbitá záda, karpály
« Odpověď #2 kdy: 02. 06. 2019, 18:14:07 »
Ja reagujem na vsetko co zacina byt nepohodlne. Potrebujem stol v spravnej vyske, kreslo na ktorom sa dobre sedi aj opiera, vela priestoru na stole na ruky, hlavne na ruku s mysou, aby som ju celu mohol polozit na stol a menit polohy (to pises aj ty, ze sa ti osvedcilo) a ked mam chut, raz za cas zmenim klavesnicu s nizkym zdvihom za klavesnicu s vysokym a potom naopak (ked mam pocit, ze prsty dostavaju zabrat). Kedysi som progamoval s vylozenymi nohami a klavesnicou na stehnach.. akukolvek polohu ktora mi je pohodlna. Volnost v pohybe je podmienena (aspon v mojom pripade) externym monitorom, externou klavescicou a dostatocnym priestorom okolo vsetkeho.

Roky pouzivam bezdrotovy trackball namiesto mysi a ked sa vraciam ku stolu, cumim v akej polohe som ho nechal. Pred rokom mi po zmene stolicky/kresla zacala strasne prekazat full klavesnica, zistil som ze som kvoli nej ciastocne vytoceny do strany, tak som kupil klavesnicu bez numerickej casti a problem je prec.

Skratka cokolvek co sa ti nezda skus dat do takej polohy, aby to bolo pohodlne, pocnuc monitorom, stolom a stolickou.
A nerobit x hodinove zatahy bez prestavok.

Tusim aj v zakonniku prace kedysi bolo, ze clovek za pocitacom ma mat z kazdej hodiny 15 minut pauzu. Smart hodinky na ruke tiez kazdu hodinu "otravuju" s nejakym cvikom, tak to robim, mam z toho minimalne dobry pocit. A obcas je najlepsie ist si na 10 minut (a niekedy aj na 30) lahnut na pohovku a nechat telo odpocinut a hlavu tiez, je to osviezujuce.
« Poslední změna: 02. 06. 2019, 18:18:39 od 5R »

Re:Rozbitá záda, karpály
« Odpověď #3 kdy: 02. 06. 2019, 20:47:37 »
Správná výška stolu a rozumná židle jsou samozřejmě důležité. Ale základ je cvičit, něco dělat. To žádné vybavení nenahradí.

Ještě před pár lety jsem měl každou chvíli zaseknuté svaly kolem lopatek - klasická natažená ruka s myší, nahrbená záda. Objevil jsem kondiční box - prostě trénink horní poloviny těla a břicha. Dvakrát týdně hodina a od té doby jsem měl pokoj. Pak jsem vynechal půl roku a na silvestra jsem se plazil na pohotovost s houserem a škemral o injekci. Pak i na nový rok a pár dalších dnů. Klasika.

Zmiňované TRX je také super, vlastně nejlepší.

Pokud nemáš vrozené dispozice, ber cvičení jako nedílnou součást práce. Bez něj tu práci nemůžeš dlouhodobě vykonávat.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 083
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozbitá záda, karpály
« Odpověď #4 kdy: 02. 06. 2019, 21:20:53 »
Ty perdo seber se a tahni do gymu. ASPOŇ dvakrát třikrát týdně.
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


Re:Rozbitá záda, karpály
« Odpověď #5 kdy: 02. 06. 2019, 22:00:11 »
ten tvuj slavne "gym" (proc to do zadeke nejde cesky???) je tak akorat na uplne dorazeni. zacit musis jinde:
- obcas nejaky plavani
- posilovani v ramci mezi, ale pouze vlastnim telem (kniha Tělo jako posilovna)
- mnohem lepsi nez vsechny zidle je zvedaci stul a nekolikrat denne zmenit polohu
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Medo77

  • ****
  • 295
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozbitá záda, karpály
« Odpověď #6 kdy: 02. 06. 2019, 22:17:27 »
Ako uz bolo uvedene - cvicit.
Mozes zacat aj len chodzou (skor sviznejsie tempi do kopca). Ak si viazany na byt, zaklapacky (zhyby na bruchu naopak), alebo sa zavesit na 5 minut denne na tyc (5 minut dokopy, nie na jeden zatah).(je to celkom srandovna technika, ktora formuje velku cast hornej polovice tela). Variabilne k tomu mozes pridat lavicu (plank ? Alebo ako sa tomu nadava).

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozbitá záda, karpály
« Odpověď #7 kdy: 02. 06. 2019, 22:26:03 »
- mnohem lepsi nez vsechny zidle je zvedaci stul a nekolikrat denne zmenit polohu

to úplně stačí. Historicky se v technických profesích pracovalo převážně ve stoje u rýsovacích prken a zdravotní problémy neexistovaly. Osobně jsem se mimo root.cz s ničím podobným nesetkal. Asi to nesouvisí s profesí.

JmJ

  • ****
  • 322
    • Zobrazit profil
Re:Rozbitá záda, karpály
« Odpověď #8 kdy: 03. 06. 2019, 08:25:00 »
Pridam se k ostatnim - hlavne pohyb. Dobra zidle - tedy takova ktera dotycnemu nezpusobuje problemy a stejne tak mys, klavesnice a celkove rozlozeni pracovniho stolu jsou samozrejme take dulezite.

Kazdopadne nez se zavirat nekam do telocvicen, tak je myslim lepsi zacit obycejnou chuzi misto dopravnich presotredku a zkusit obecne turistiku, kolo, plavani, lyzovani, beh. Vse v mire rozumne, zadne silene vykony. Telo se u toho musi rozhybat a mysl si naopak odpocinout. A pocvicit si muzete i v kanclu nebo doma, staci blbe drepy, nejaky ten klik, klidne se oprit rukama o stul at to v kanclu nedela ostudu ;-).

A takove domaci prace, to muze byt taky telocvik. Od vytreni podlahy, pres malovani, trochu toho zahradkareni, odklizeni snehu az po opravu auta. Vseho s rozumem, ale nesedet na zadku a nehnit.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 083
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozbitá záda, karpály
« Odpověď #9 kdy: 03. 06. 2019, 09:06:28 »
Člověk, kterej sedí 8-10 a více hodin v židli u počítače tomu chůze a turistika moc nepomůže.
Je nezbytně nutné zpevnit svalstvo aby ten skeleton neprojel jak špejle máslem :_)

vybersi = ['workout', 'gymnastika', 'čínky', 'kombinace']

inspirace:
https://www.youtube.com/user/TheMiamiTrainer
« Poslední změna: 03. 06. 2019, 09:08:03 od ZAJDAN »
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

JmJ

  • ****
  • 322
    • Zobrazit profil
Re:Rozbitá záda, karpály
« Odpověď #10 kdy: 03. 06. 2019, 09:21:45 »
Chuze s batohem na zadech vam zpevni ledacos a navic vam i roztahne hrudni kosicek, posili srdce a prirodni scenerie rozjitri ducha. Clovek neni jen kosterni svalstvo.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 083
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozbitá záda, karpály
« Odpověď #11 kdy: 03. 06. 2019, 09:33:09 »
Chuze s batohem na zadech vam zpevni ledacos a navic vam i roztahne hrudni kosicek, posili srdce a prirodni scenerie rozjitri ducha. Clovek neni jen kosterni svalstvo.
nepochybuji, naopak souhlasím, jen se snažím říct, že je nutné si vybudovat pevné svalstvo a poté kombinovat vše..cvičení, protahování, chůzi, běh, turistiku
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:Rozbitá záda, karpály
« Odpověď #12 kdy: 03. 06. 2019, 11:09:50 »
Jedine co mi opravdu pomohlo je cviceni. Zpevneny stred tela a tzv. "svalovy korzet patere". A nemyslim tim nejake zapoleni se strojema ve fitku za 500 Kc mesicne, ale telocvicna s trenerem zamerenym na cviceni s vlastni vahou a prirozenej pohyb.

Re:Rozbitá záda, karpály
« Odpověď #13 kdy: 03. 06. 2019, 11:17:16 »

Re:Rozbitá záda, karpály
« Odpověď #14 kdy: 03. 06. 2019, 11:59:00 »
Pred rokmi som riešil podobný problém (viď https://forum.root.cz/index.php?topic=9565.0). Vyriešil to u mňa pes. Poriadny polovnícky pes (weimarský stavač) ktorý ma 5-6 krát do týždňa vytiahne do lesa, nezávisle od počasia, na 6-14 km prechádzku. Okrem toho chodím ku klientom (robím pc podporu v BA) pešo a na bicykli. Spolu nachodím mesačne 150-200km a najazdim asi 100km.
Okrem pohybovej stránky má tento problém aj duchovný rozmer. Čím budeš starší, tým budeš viac potrebovať takúto psychohygienu...