Odstítění WiFi od sousedů

Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #15 kdy: 07. 03. 2019, 22:13:07 »
Existuje riešenie aj pre 2.4 GHz veľmi zarušené pásmo, resp. voľakedy dávno na Linuxe existovalo. Bolo možné užívateľsky pomocou iwconfig nastavovať citlivosť (útlm) anténového zosilovača. Niekto to nepovažoval za dôležité, tak užívateľské nastavenie z nových ovládačov vypustil. Je to nastavované automaticky podľa signálu z AP.  Ja som si to do ovládača dorobil tak ako to voľakedy bolo a keď sa to zatlmí, tak nieje problém fungovať ani keď je na rovnakom kanáli 20 ďaľšich slabších sietí.


Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #16 kdy: 07. 03. 2019, 22:58:05 »
Vzhledem k tomu, že 5GHz neprojde snad ani přes dvě tenké zdi...
5GHz wifi je k ničemu hned, jak projdete do vedlejší místnosti. Není to řešení.
Reality check: zkusil jsem to teď ze zvědavosti na notebooku vedle na stole. Přes dvě cihlové třicítky zdi (a nějaký nábytek) není signál pochopitelně žádná sláva a je samozřejmě slabší než 2.4GHz ze stejného AP, ale i tak přes 5GHz protlačím víc než přes 2.4GHz. Tož tak...

Příloha pak ukazuje typický přehled toho, co bylo kolem k vidění za posledních 24 hodin: 9x 2.4 GHz, 0x 5GHz. Obvykle ten poměr  bývá tak 10:1.

Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #17 kdy: 08. 03. 2019, 00:03:22 »
Za 24 hodin jen 10 vysílačů, to je klidný kraj  ;D
Já si na AP pustil scanner jen na minutu (ale nemám s tím ani na 2.4GHz vcelku problém, kanál je nastavený na "auto"):




Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #18 kdy: 08. 03. 2019, 06:52:59 »
Vzhledem k tomu, že 5GHz neprojde snad ani přes dvě tenké zdi...
5GHz wifi je k ničemu hned, jak projdete do vedlejší místnosti. Není to řešení.
Reality check: zkusil jsem to teď ze zvědavosti na notebooku vedle na stole. Přes dvě cihlové třicítky zdi (a nějaký nábytek) není signál pochopitelně žádná sláva a je samozřejmě slabší než 2.4GHz ze stejného AP, ale i tak přes 5GHz protlačím víc než přes 2.4GHz. Tož tak...
Já to zkoušel v paneláku, kde skrz jednu zeď na sedm metrů chytám naprd i 2.4GHz. 5GHz bylo samozřejmě mimo, funguje jen v obýváku - vlastně funguje "na přímou viditelnost". Zkoušel jsem to i doma na vesnici v novém domě, kde zdi jsou z Ytongu (tvárnice). Opět funguje jen v obýváku (tam, kde je vysílač). Takže 5GHz ne, díky.

Novou kartu jsem tedy přehodil zpět na 2.4GHz, napáli výkon naplno (asi 23dBm, dal k tomu 8dBi anténu a najednou jsem chytal sousedy 100 metrů daleko. Ale mnohem lepší situace pro mě a moje zařízení nastala ve chvíli, kdy jsem podladil výkon na 12dBm (tedy do kýžených celkových 20) - mám teď práh šumu na -102 až -104 dBm, zatímco předtím byl kolem -93. Teď už nemám problémy s chycením signálu různě po domě, je to lepší, než s napáleným výkonem. Předpokládám, že je to tím, že nezesiluju tolik signály a s nimi tedy ani šum, takže karta pracuje s čistším signálem.

Možná by taková věc pomohla i tazateli, ale ruku do ohně za to nedávám. Pořád je cenově dostupnější a systémově správnější obejít okolní byty a zkusit se domluvit.

Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #19 kdy: 08. 03. 2019, 08:16:42 »
Ahoj existuju na to napriklad specialne farby ale je to celkom draha zalezitost. Osobne skusenosti s tym nemam ale rozmyslal som nad tym dat si nieco taketo na bocne steny. Nestastie hlavne starych bytoviek je, ze privod interentu je na kraji bytu a tam maju ludia aj wifi router. Vdak tomu to zhavia na 100% aby bol signal aj na druhej strane bytu a polovica signalu ide k susedom. Staci to posunut viacej do stredu a v beznom byte sa da pri 2.4GHz kludne stiahnut vykon na 50% .

V domoch nechtiac dobre blokuje signal hlinikova folia pod sadrokarton. V novych domoch vdaka tomu je slusny problem s mobilnym signalom/internetom. Router/LTE modem som uz par krat daval takto pod strechu nad tu foliu alebo von.

https://www.wireless-protection.org/product/emf-paint-wifi-blocking-paint/
http://www.lessemf.com/paint.html


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #20 kdy: 08. 03. 2019, 14:34:44 »
Já to zkoušel v paneláku, kde skrz jednu zeď na sedm metrů chytám naprd i 2.4GHz. 5GHz bylo samozřejmě mimo, funguje jen v obýváku - vlastně funguje "na přímou viditelnost". Zkoušel jsem to i doma na vesnici v novém domě, kde zdi jsou z Ytongu (tvárnice). Opět funguje jen v obýváku (tam, kde je vysílač). Takže 5GHz ne, díky.
asi mas smecko router, nemam problem s 5GHz sikmo pres 2 zdi(porobeton) a 1 strop, vzdalenost celkem ~15m, router TP-Link TL-WDR4300 s OpenWRT (default image)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #21 kdy: 08. 03. 2019, 19:37:04 »
Já to zkoušel v paneláku, kde skrz jednu zeď na sedm metrů chytám naprd i 2.4GHz. 5GHz bylo samozřejmě mimo, funguje jen v obýváku - vlastně funguje "na přímou viditelnost". Zkoušel jsem to i doma na vesnici v novém domě, kde zdi jsou z Ytongu (tvárnice). Opět funguje jen v obýváku (tam, kde je vysílač). Takže 5GHz ne, díky.
asi mas smecko router, nemam problem s 5GHz sikmo pres 2 zdi(porobeton) a 1 strop, vzdalenost celkem ~15m, router TP-Link TL-WDR4300 s OpenWRT (default image)
V tý bytovce ten "router" se set-top.boxem v jednom od UPC bude určitě bůhví jaká kvalita... Ale doma mi jede Mikrotik 433 s kartou (tuším) R52HnD a to už si nemyslím, že by bylo šméčko. Možná koncový zařízení (mobily, noťasy) - bůhví, jaký v nich jsou antény... Ale jedu dál na 2,4GHz a nestěžuju si. Počítače stejně jedu přes kabely, když to jde.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #22 kdy: 08. 03. 2019, 21:04:57 »
Já to zkoušel v paneláku, kde skrz jednu zeď na sedm metrů chytám naprd i 2.4GHz. 5GHz bylo samozřejmě mimo, funguje jen v obýváku - vlastně funguje "na přímou viditelnost". Zkoušel jsem to i doma na vesnici v novém domě, kde zdi jsou z Ytongu (tvárnice). Opět funguje jen v obýváku (tam, kde je vysílač). Takže 5GHz ne, díky.
asi mas smecko router, nemam problem s 5GHz sikmo pres 2 zdi(porobeton) a 1 strop, vzdalenost celkem ~15m, router TP-Link TL-WDR4300 s OpenWRT (default image)
V tý bytovce ten "router" se set-top.boxem v jednom od UPC bude určitě bůhví jaká kvalita... Ale doma mi jede Mikrotik 433 s kartou (tuším) R52HnD a to už si nemyslím, že by bylo šméčko. Možná koncový zařízení (mobily, noťasy) - bůhví, jaký v nich jsou antény... Ale jedu dál na 2,4GHz a nestěžuju si. Počítače stejně jedu přes kabely, když to jde.

TP Link Archer AC750, panelák. Na 5 GHz mi to bez problémů proleze napříč bytem od jedné obvodové zdi až na balkón na druhé straně, tj. přes jednu plnou stěnu a druhou s oknem a dveřmi.

Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #23 kdy: 09. 03. 2019, 09:56:04 »
Díky všem moc za reakce! Vyzkouším ještě ty folie a nátěr uvidím. Cvičně jsem před časem zkoušel svůj router (Huawei, který dává PODA) vložit do krabičky pokryté alobalem ale na mobilu/ntb se síla signálu nijak neprojevila. Tak buď o bylo rukama nebo alobal nebyl alobal:) Ale o tom, že by to mělo blokovat signál jsem četl na více zdrojích, tak tipuju, že  to bylo spíše rukama a budu ještě experimentovat

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #24 kdy: 09. 03. 2019, 21:39:22 »
1. prejdi na kabel a vyser se na wifi
2. nastav si naky iny vhodny kanal
3. nainstaluj si na obvodove zdi elektrotlumici material. zelezne sitky. hlinikove plechy. nebo co te napadne. sprav s toho faradaiovu klec a budes mit pokoj.

Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #25 kdy: 11. 03. 2019, 08:24:13 »
1. prejdi na kabel a vyser se na wifi
2. nastav si naky iny vhodny kanal
3. nainstaluj si na obvodove zdi elektrotlumici material. zelezne sitky. hlinikove plechy. nebo co te napadne. sprav s toho faradaiovu klec a budes mit pokoj.

Potom nech si ale nazbudne priviest pevnu linku, lebo mobil mu bude nanic :)

Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #26 kdy: 11. 03. 2019, 08:38:50 »
My jsme v bytě přešli na 5 GHz. Jedině desktop, který nemá wifinu, teď používá PowerLine adaptér.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #27 kdy: 11. 03. 2019, 08:57:20 »
Díky všem moc za reakce! Vyzkouším ještě ty folie a nátěr uvidím. Cvičně jsem před časem zkoušel svůj router (Huawei, který dává PODA) vložit do krabičky pokryté alobalem ale na mobilu/ntb se síla signálu nijak neprojevila. Tak buď o bylo rukama nebo alobal nebyl alobal:) Ale o tom, že by to mělo blokovat signál jsem četl na více zdrojích, tak tipuju, že  to bylo spíše rukama a budu ještě experimentovat

Pokud má stínění opravdu fungovat, musí se udělat pořádně, a v mikrovlnných pásmech to platí obzvlášť. Zapomeňte na alobaly a hraběcí rady typu "udělej si Faradayovu klec". Stačí se podívat na profi mikrovlnná zařízení, rozhodně se tam materiálem nešetří, krabičky bývají frézované, konektory robustní, pokud se někde vyskytují šrouby nebo nýty, pak velmi nahusto. Při údržbách radarů (vojna) se vlnovody před smotováním čistily čistým lihem; mastná skvrna, třeba otisk prstu, by mohla změnit vid šíření vlny.
Byl jsem při vývoji zařízení, pro které se použila na vyzařování certifikovaná bedýnka tuzemského výrobce. Zákazník přesto požadoval provedení testů ve zkušebně, no a piksla neprošla. Hledala se příčina, výrobce byl nešťastný, a pak na to přišel - použily se jiné nýty, než při certifikačním měření. Při něm byly plné, na dodané bedně byly trhací, tj. původně s dírkami - ty sice byly roztemovány, ale nestačilo to.
Závěr? Mikrovlny jsou jiný svět. Kdo se jim chce skutečně věnovat, musí hodně studovat a bude potřebovat speciální pasáže matematiky. Ohledně běžných uživatelů - wifinářů; tam je to jedno, budou se pohybovat stejně jen na povrchu věci a vystačí s jakoukoliv představou.