Práce Linux administrátora

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #60 kdy: 18. 12. 2018, 10:35:22 »
Este nikto tu nezmienil, ze na VS okrem titulu ziskas aj vela kontaktov. [...] a v buducnosti moze prist nejaka ta zaujimava ponuka aj od nich.
Tím chceš říct, že v práci žádné kontakty nezískáš nebo od těch kontaktů žádná nabídka nemůže přijít?


Lamar

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #61 kdy: 18. 12. 2018, 10:45:51 »
Po 3,5 roku som nastupil do korporacie bez vysokej skoly na aplikacne oddelenie (pozadovali vysoku skolu ale prijali ma) Predtym som pracoval ako 1st/2nd support v malej firme kde nikto nemal vysoku skolu.

95% ludi tu ma vysoku skolu, za toho pol roka co som tu som dostal asi dvakrát otazku aku mam vysoku skolu/preco som nesiel na vysku atd.

Poviem uprimne bolo mi trapne, citil som sa menejcenny bez vysokej skoly. Viem ze na vysoku skolu nemam, co sa tyka informatiky nakoľko mi vobec nejde matika, no aj napriek tomu chcem skusit externe aplikovanu informatiku.

Keby mozem vratit cas, urcite by som siel na VS hned po strednej.

Vysoka ti pomoze vo velkej miere prekonat obdobie kedy si este "dieta" a nastupis do prvej prace uz trochu viac vyspely. Clovek, ktory nema VS musi toto pretrpiet. Zazivam to teraz, mam 23, som jednoznacne najmladsi z celeho IT oddelenia (100 ludi) a je to poznat hlavne v komunikacii/vyjadovani/samozrejme vedomostiach/pohladoch na problemy. Neviem tak dobre komunikovat, citim sa tu fakt niekedy ako dieta.

Treba to jedine asi iba preckat... toto je moj pohlad na vec, respektujem kazdy iny nazor no takto sa citim ja bez VS v korporatnom prostredi.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #62 kdy: 18. 12. 2018, 10:46:00 »
Tj. vysokoškolák najde milión důvodů, proč je vysoká škola super, člověk co nemá vysokou najde milion důvodů, proč je vysoká na prd. A tahle diskuze se strhla jen na jedno téma "Proč já si myslím, že jsem super díky tomu, že mám/nemám (vhodné zaškrtni) vysokou".
Je to tak. Racionalizace je strašná svině.

Ono ale i kdyby k tomu tématu diskutující přistupovali fakt extra pečlivě, stejně by měli problém to nějak rozlousknout, protože těch proměnných je tam strašně moc a navíc za každým rohem číhá falešná kauzalita (skutečně MFF dělá z lidí superhrdiny, nebo jenom superhrdiny úspěšně selektuje?).

Ono se stačí podívat na to, jak úspěšné firmy dělají hiring. X let se všude vykládaly historky o tom, jak se Google ptá na počty pinpongáčů v Boeingu a jak je to cool, načež se jednoho dne někdo v Googlu líp zamyslel, spočítal si to a zjistil, že o skutečné budoucí efektivitě v práci ty testy nevypovídají vůbec nic :)
« Poslední změna: 18. 12. 2018, 10:47:31 od Mirek Prýmek »

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #63 kdy: 18. 12. 2018, 10:53:58 »
neda sa najst studia s krivkou strmosti ucenia/naberania skills/ skusenosti.. cloveka s VS a cloveka bez VS a za kolko, pripadne ci ho dobehne/predbehne? to by mohol byt relevantny argument..

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #64 kdy: 18. 12. 2018, 11:04:58 »
Pro zamestnavatele je VS signal, ze uchazec o praci umi dokoncit to, co zacal. Proto ve firme nebereme lidi, co zacali VS, ale nedodelali ji. Obcas kvuli tomu prijdeme o SS, ktery by byl dobry zamestnanec, ale vyhneme se lemplum, coz je statisticky pravdepodobnejsi a pro firmu nakladne. VS take cloveka nauci nezhroutit se pod navalem prace/informaci, ale oddelenim “zrna od plev” a metodou “rozdel a panuj” se dostane k vysledku. Nic me me nepripravilo na budouci zivot vic, nez projit narocnyma zkouskama na VS.
To musi byt hrozne prazdny zivot....


Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #65 kdy: 18. 12. 2018, 11:08:01 »
neda sa najst studia s krivkou strmosti ucenia/naberania skills/ skusenosti.. cloveka s VS a cloveka bez VS a za kolko, pripadne ci ho dobehne/predbehne? to by mohol byt relevantny argument..
Něco se najít dá, ale vždycky je to problematický, protože k tomu, abys to udělal(a) fakt korektně, bys musel(a) mít k dispozici úplně stejný lidi v každé skupině. A to dost dobře nejde sehnat ;)

Možná je lepší se dívat spíš na úroveň celých států - koukat na to, po jakých reformách vzdělávacích systémů se jak pohnula prosperita toho státu apod.

Taky je tam ale spousta "filosofických" otázek kolem stanovení si toho cíle. Já jsem třeba docela pevně přesvědčenej o tom, že ve státech, který mají školné, hraje škola roli (hezky řečeno) "vytvářeče loajality" nebo (škaredě řečeno) "zotročovací". Když máš na účtě šesticiferný mínus a k tomu živíš tři hladové krky, tak to celkem přirozeně vede k tomu, že si v práci víc mákneš ;) Z hlediska ekonomiky je to pozitivní efekt. Z hlediska jedince? No nevím, radši bych se tomu vyhnul, kdybych měl na výběr ;)

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #66 kdy: 18. 12. 2018, 12:02:46 »
Este nikto tu nezmienil, ze na VS okrem titulu ziskas aj vela kontaktov. [...] a v buducnosti moze prist nejaka ta zaujimava ponuka aj od nich.
Tím chceš říct, že v práci žádné kontakty nezískáš nebo od těch kontaktů žádná nabídka nemůže přijít?

Ziskas a aj pride.. Ale ziskas lokalne kontakty.. Zatialco spoluziaci po VS sa rozlezu po celej republike/svete a sanca, ze pride zaujimava pracovna ponuka od nich je vacsia a budu to kontakty viac globalne ako ked sa pohybujes v jednej firme.
« Poslední změna: 18. 12. 2018, 12:06:10 od snuff1987 »

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #67 kdy: 18. 12. 2018, 12:06:27 »
Ale ziskas lokalne kontakty..
Ve světě globalizovaných firem, kdy tvůj druhej přímej nadřízenej sedí v Irsku, máte hromadu zákazníků a dodavatelů z celýho světa a když seš jenom trochu dobrej, musíš cestovat tolik, že ti to už leze krkem?

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #68 kdy: 18. 12. 2018, 13:42:49 »
musíš cestovat tolik, že ti to už leze krkem?
Do týhle fáze se ale nedostaneš přímým teleportem z gymplu. Musíš vědět, že je vůbec možný něco takového dělat. Teď už je to celkem běžný, ale když já jsem maturoval kdesi v zapadákově, vůbec by mě nenapadlo, že se do takového levelu můžu dopracovat.

A připustíme-li, že čas se nezastavil, obdobně jak pro mě a možná i tebe před X lety byla nová možnost lítat po světě a "dělat experta", tak možnosti jsou dneska zase o kousek dál. A zrovna univerzita je místo, kde máš šanci poznat nové lidi, s nima i nové možnosti. K tomu nějaké základní univerzální know-how a jako bonus papír na hlavu.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #69 kdy: 18. 12. 2018, 15:10:15 »
K tomu nějaké základní univerzální know-how a jako bonus papír na hlavu.

Papíry na hlavu si zajistíš mnoha způsoby, třeba cestou s CK Protopotov, poznáš svět a získáš papíry na hlavu i přítelkyni z Ukrajiny ;)

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #70 kdy: 18. 12. 2018, 15:25:38 »
Do týhle fáze se ale nedostaneš přímým teleportem z gymplu.
To záleží na okolnostech. V některých firmách se někteří schopní lidi můžou do téhle fáze dostat relativně rychle. Nejde o to, že by byli takoví géniové, ale o to, že firma takhle prostě funguje a někdo tam jet musí. Matadoři už toho mají plný kecky, tak proč tam neposlat dostatečně zaučeného nováčka, že.

Musíš vědět, že je vůbec možný něco takového dělat.
Jednak nemusíš, protože se ti prostě může stát, že jednoho dne přijde šéf a zeptá se tě, jestli bys chtěl cestovat - pochopitelně tónem, který naznačuje, že jestli nechtěl, nemusíš už zítra chodit. Nebo to dělat chceš a v práci se dozvíš, že to jde, tak po dvou měsících. Naopak na VŠ se to nemusíš dozvědět nikdy.

Teď už je to celkem běžný, ale když já jsem maturoval kdesi v zapadákově, vůbec by mě nenapadlo, že se do takového levelu můžu dopracovat.
Mně to vůbec nepřijde jako "takový level", já bych to nedělal ani za prase. řekl jsem to jenom proto, že mi přijde mírně úsměvná argumentace, že ty pravé neocenitelné kontakty líp než na pracovních cestách získáš tím, že si za poslední usmolenou dvoustovku koupíš Tuzemák a vypaříš ho na kolejích s Lojzou z Horní Krhové.

(Nechci to přehnaně parodovat, jasně, příležitost to je, akorát mi nepřijde tak zjevně lepší než v práci. Moje zkušenost je přesně opačná - na škole jsem se neseznámil prakticky s nikým, v práci s fůrou zajímavých lidí)

A zrovna univerzita je místo, kde máš šanci poznat nové lidi, s nima i nové možnosti.
...čímž se vůbec neliší od práce :)

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #71 kdy: 18. 12. 2018, 18:58:48 »

Něco se najít dá, ale vždycky je to problematický, protože k tomu, abys to udělal(a) fakt korektně, bys musel(a) mít k dispozici úplně stejný lidi v každé skupině. A to dost dobře nejde sehnat ;)

Možná je lepší se dívat spíš na úroveň celých států - koukat na to, po jakých reformách vzdělávacích systémů se jak pohnula prosperita toho státu apod.

Taky je tam ale spousta "filosofických" otázek kolem stanovení si toho cíle. Já jsem třeba docela pevně přesvědčenej o tom, že ve státech, který mají školné, hraje škola roli (hezky řečeno) "vytvářeče loajality" nebo (škaredě řečeno) "zotročovací". Když máš na účtě šesticiferný mínus a k tomu živíš tři hladové krky, tak to celkem přirozeně vede k tomu, že si v práci víc mákneš ;) Z hlediska ekonomiky je to pozitivní efekt. Z hlediska jedince? No nevím, radši bych se tomu vyhnul, kdybych měl na výběr ;)

nie som teraz pri pocitaci a na mobile sa mi to nepodarilo dohladat, ale viem, ze som kedysi videl takyto Graf, ktory hovoril o tom, ze pri clovekovi bez vs je ta krivka za tych 5 rokov o dost strmsia, ale po urcitej dobe zacne stagnovat, pri com clovek na vs ma ten Rast pomalsi, ale casom cloveka bez VS dobehne a predbehne, co je urcite samozrejme velmi individualne, ale podla tej studie sa dalo vo vseobecnosti tvrdit, ze ta VS zrejme zmysel ma.. ked budem na pc, skusim dohladat a dat to sem.. ale hovorim, isto su vynimky

Izidor Kopecki

Sociologie jako pseudoobor
« Odpověď #72 kdy: 19. 12. 2018, 12:38:43 »
když jsme u té sociologie, jak si programátoři často myslí, že ostatní obory, jako psychologie, ekonomie atd. jsou jen pseudoobory
IT je taky jen pseudoobor, horší ale je, že si to myslí fyzici, to se nedá jen tak pominout.

Izidor Kopecki

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #73 kdy: 19. 12. 2018, 12:45:21 »
když se prostě každej drží svýho kopita
Čehože se to mám držet?

Izidor Kopecki

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #74 kdy: 19. 12. 2018, 12:54:21 »
Viz. moje zkušenost s matikářkou na VŠ, která učila integrály, ale neznala žádné konkrétní použití integrálů v praxi.
No a? Matematici si většinou řeší jen matiku a praxe je nezajímá. Na pováženou by to bylo u fyzika nebo ekonoma.