Práce Linux administrátora

Lukáš Folwarczny

Práce Linux administrátora
« kdy: 14. 12. 2018, 20:11:53 »
Dobrý den,

Mám takový dotaz. Jsem první rok na vysoké škole škole a již po prvním semestru mám problémy a nejsem si jistý jestli školu dokončím. Proto uvažuji že se na školu vykašlu a zaměřím se na Linux servery, které mě poslední dobou zaujaly a chtěl bych v tomto oboru v budoucnu pracovat. Jen se bojím že bez vysoké školy nebude můj plat stejný jako někoho kdo má papír z vysoké, i když budeme mít stejné zkušenosti a praxi. Proto má otázka zní, dá se slušně vydělat jako Linux administrátor bez vysoké, s tím že budu mít pár let praxi ? Děkuji.


drunkez

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #1 kdy: 14. 12. 2018, 21:23:20 »
ano

ale: ta vyska ti len pomoze (nie aby si mal lepsi plat, ale aby si rozumel veciam inak, (lepsie?))
kazdopadne uc sa skusaj citaj dokumentacie a skus ist co najdalej s vyskou:)

u

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #2 kdy: 14. 12. 2018, 21:57:23 »
Na to jestli mas vysokou nebo ne ti dneska zacina kde kdo kaslat. Dulezite je co skutecne umis a jak zadane veci resis. Kolikrat ani 1000 diplomu, titulu a certifikatu nema vubec zadny vyznam, kdyz je clovek blb, a ze jsem takovych potkal. Neni to pravidlo ale musi ho to proste bavit. Kdyz ho to nebavi, sebevetsi vyska to nezachrani. Ja mimochodem take nemam vysku, jsem stredoskolak navic z uplne jineho oboru, ale firmy se o me rvou a dokonce se me snazi vyssim platem pretahnout, pac jsem schopen dokazat ze umim to co nabizim. Je jim pak uplne jedno ze nemam zadne skoly, pac dokazu predvest kvalitnejsi vysledek nez lecktery vysokoskolak. Proc? Protoze me to bavi a samostudiem a vlastnimi zkusenostmi jsem se toho naucil mega hodne za ty desitky let co jsem uz ze skoly pryc. Ano, jsou IT firmy, kde na diplomech a titulech trvaji. Takovym bych se vyhnul. Asi to tam nebude stat za moc.

noname00

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #3 kdy: 14. 12. 2018, 22:09:16 »
Tie co vysokoskolsky papir vyzaduju to budu hlavne korporaty s open space  :P.

L.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #4 kdy: 14. 12. 2018, 23:02:46 »
Ano, jsou IT firmy, kde na diplomech a titulech trvaji. Takovym bych se vyhnul. Asi to tam nebude stat za moc.

Já jsem třeba dělal ve firmě, kde nemít VŠ diplom znamenalo při náboru prakticky stopku. Ne proto, že by to tam nestálo za moc, nebo že by tam pracovali arogantní psychopati. Ale praxe ukázala, že lidé, co nezvládli ani bakaláře jsou stejně z 99% nepoužitelní a kvůli tomu 1% nemělo smysl ztrácet čas. Takže tak.


.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #5 kdy: 14. 12. 2018, 23:05:24 »
Proc? Protoze me to bavi a samostudiem a vlastnimi zkusenostmi jsem se toho naucil mega hodne za ty desitky let co jsem uz ze skoly pryc.
Možná vám nedochází, že za ty desítky let, co jste ze školy pryč se situace dost změnila. Dnes je bakalář, co tehdy maturita. Na vysokou školu dnes jde kolem 60% všech studentů. To je víc, než jich tehdy šlo na střední školy. Pokud máte pocit, že od té doby se z Čechů stali géniové, pak můžeme dát rovnost mezi tehdejší maturitu a dnešní. V opačném případě si rovny nejsou.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #6 kdy: 14. 12. 2018, 23:33:38 »
jaka je pravdepodobnost, ze clovek, ktery nema zajem studovat VS bude mit zajem studovat cokoliv potrebne pro svuj karierni rozvou? Kdyz budu chtit implementovat neco narocneho a budu potrebovat aby si to zamestnanec nastudoval, taky mi rekne ze to proste nedava a asi si to nedodela? :D Znalosti a zkusenosti rozhoduji, ale pokud mam 2 naprosto stejne uchazece a 1 ma VS a druhy nema VS, tak ten s VS ma prednost protoze zvladl nejakou dobu chodit do skoly a slozil i nejake zkousky.

David

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #7 kdy: 14. 12. 2018, 23:55:32 »
Přesně. VŠ je prostě nějaký standard a když ji mají všichni (což není pravda), tak ji musíte mít taky. Začnu studovat Linux.. Musím se smát, když si to porovnám s tím vším, co znám já. Linux je jen jedna z věcí. Můžete si tím vydělat asi třeba 40 tisíc, ale bez titulu budete omezený a doporučuji si tu školu dodělat.

Meh

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #8 kdy: 15. 12. 2018, 00:36:41 »
jaka je pravdepodobnost, ze clovek, ktery nema zajem studovat VS bude mit zajem studovat cokoliv potrebne pro svuj karierni rozvou? Kdyz budu chtit implementovat neco narocneho a budu potrebovat aby si to zamestnanec nastudoval, taky mi rekne ze to proste nedava a asi si to nedodela? :D Znalosti a zkusenosti rozhoduji, ale pokud mam 2 naprosto stejne uchazece a 1 ma VS a druhy nema VS, tak ten s VS ma prednost protoze zvladl nejakou dobu chodit do skoly a slozil i nejake zkousky.

To ti s klidem rekne i vysokoskolak, protoze zadny zamestnanec, ktery provadi nejakou svou rutinni cinnost X, se nebude hrnout do provadeni nove, tim spis narocne cinnosti Y, pokud z toho nekoukaji nejake vyhody, napriklad vice penez, coz obvykle nekoukaji.

Jenda

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #9 kdy: 15. 12. 2018, 01:01:33 »
Můžete si tím vydělat asi třeba 40 tisíc, ale bez titulu budete omezený a doporučuji si tu školu dodělat.

Ve světle nedávných nedorozumění bych doporučil explicitně uvádět jednotky, tedy že se jedná o Eur/rok a ne CZK/měsíc.

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #10 kdy: 15. 12. 2018, 05:26:03 »
Můžete si tím vydělat asi třeba 40 tisíc, ale bez titulu budete omezený a doporučuji si tu školu dodělat.

Ve světle nedávných nedorozumění bych doporučil explicitně uvádět jednotky, tedy že se jedná o Eur/rok a ne CZK/měsíc.
+1 :)   Super :)

Jinak jeden známý to kdysi vystihl přesně:
S vysokoškolákama se bavím většinou v KFC...  když jim říkám, jestli chci kečup, nebo tatarku.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P

xhamsterr

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #11 kdy: 15. 12. 2018, 08:22:18 »
Na to jestli mas vysokou nebo ne ti dneska zacina kde kdo kaslat. ...
Zalezi na oboru a skole.

V soukromem sektoru je to tak, ze pokud je to nejaka skola neurciteho smeru s jakym koliv titulem nebo titul jako Bc a DiS v oboru tak je jasne, ze to nikoho nezajima a pudes mezi lopaty do vybehu - openspace. Pokud je to ing v oboru tak mas naslapnuto k peknemu mistecku protoze to znamena ze neco umis nebi ses alspon schopnej.

Ale ve statnim sektoru je tytul dulezity protoze primo ovlivnuje penize.


xhamsterr

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #12 kdy: 15. 12. 2018, 08:25:18 »
Můžete si tím vydělat asi třeba 40 tisíc, ale bez titulu budete omezený a doporučuji si tu školu dodělat.

Ve světle nedávných nedorozumění bych doporučil explicitně uvádět jednotky, tedy že se jedná o Eur/rok a ne CZK/měsíc.
+1 :)   Super :)

Jinak jeden známý to kdysi vystihl přesně:
S vysokoškolákama se bavím většinou v KFC...  když jim říkám, jestli chci kečup, nebo tatarku.
Tvuj znamy je hlupak. Chtel bych vedet jak to pozna?
I kdyz vzhledem k faktu, ze tam delaji vetsinou studenti tak je logicke ze vysokoskolaci.

Wily

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #13 kdy: 15. 12. 2018, 09:18:07 »
Ano, jsou IT firmy, kde na diplomech a titulech trvaji. Takovym bych se vyhnul. Asi to tam nebude stat za moc.

Já jsem třeba dělal ve firmě, kde nemít VŠ diplom znamenalo při náboru prakticky stopku. Ne proto, že by to tam nestálo za moc, nebo že by tam pracovali arogantní psychopati. Ale praxe ukázala, že lidé, co nezvládli ani bakaláře jsou stejně z 99% nepoužitelní a kvůli tomu 1% nemělo smysl ztrácet čas. Takže tak.

si docela omezenej opičák ;D

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #14 kdy: 15. 12. 2018, 10:15:46 »
No pravda je taková, že se říká, že 5 let praxe je stejných jako VŠ. Abych se přiznal, párkrát jsem dostal otázku proč nemám VŠ, ale že by mě to nějak diskvalifikovalo mi nepřijde, jako Linux admin jsem platově TOP a to pouze ze střední.

S tím co tu padlo, že člověk bez VŠ stěží zvládne sám studovat, nesouhlasím. Měsíčně čtu několik knížek, dělám si různé kurzy a pravidelně na sobě pracuji, výsledky mám kolikrát lepší než absolventi VŠ.

Na VŠ jsem šel, a konkrétně jsem tam přestal chodit, protože samotní učitelé nechápavě reagovali na otázku "a jak se daná věc dá použít v praxi" - pozn. dané věci v praxi se opravdu používají, jenom kantoři neměli ani představu, jaká je návaznost.

Mimo jiné znám i lidi s učňákem, kteří se stali třeba programátoři a zabývají se kvantovou fyzikou ve volném čase (ano, lidi s učňákem).

Samozřejmě absolventi VŠ, VŠ propagují, vidí v ní nějaký smysl, a nikdy třeba nepřiznají, že 5 let (minimálně) co studovali, by šlo třeba využít efektivněji.

Za  mě, jestli můžu poradit, jestli se ti nechce dělat VŠ, udělej si alespoň jazykovku, pokud mi něco v kariéře jako extrémně pomohlo tak je to plynulá znalost angličtiny, fakt že se hovorově domluvím mi doslova otevřel dveře v oboru. Jazykovka mě bavila mnohem více než VŠ a ještě jsem při ní stihnul dělat.

Jinak osobně proti VŠ nic nemám, dlouho mi trvalo naučit se "učit" a myslím, že pokud se někdo na VŠ naučí se pravidelně učit sám od sebe (tím nemyslím 2 dni před zkouškovým), tak je to fajn. Jen moje VŠ tohle neučila, bylo to jen síto, pro mě bez přidané hodnoty, ale to závisí asi škola od školy, jestli někdo má nějakou motivaci si jí udělat, a jakou.

Spousta lidí v mém okolí dělalo VŠ jen kvůli tomu, že mohli být na kolejích a po nocích chlastat a tahat domů holky, přičemž jim život platili rodiče (což mě ne).