Jak na problémy se spaním u programátorů?

P...

Re:Jak na problémy se spaním u programátorů?
« Odpověď #30 kdy: 14. 10. 2018, 12:27:58 »
Já to měl před cca 6 lety taky tak, najednou jsme nemohl spát, byl pořád unavený. Napřed jsem byl nadšený, že mám víc času :) Nicméně jsem udělal vlkou chybu, že jsem nezačal hned chodit po doktorech. Potíže se stupňovaly, po roce a něco přišly slabší deprese, bolesti kloubů, řešil jsem to prášky na spaní, prášky na artrozu, dopňky stravy... Po pěti letech utrpení borelie vyrazily do finálního útoku, konečně se vyrazily na kůži, pan doktor to bystře rozpoznal, za měsíc antibiotik borelie pochcíplay, a po dvou letech nemám jediný problém, možná jenom ty klouby už nebudou nikdy 100%. takže doporučuji nepodceňovat, může to být příznak mnoha naprosto nečekaných nemocí.


martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na problémy se spaním u programátorů?
« Odpověď #31 kdy: 14. 10. 2018, 13:43:42 »
Problém s tím nemám, jelikož vstávám až se mi chce...  ale všiml jsem si, že s trávou usnu mnohem dřív... :D (což ale nutně neznamená, že se mi chce dřív z postele...)
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P

Ivan Nový

Re:Jak na problémy se spaním u programátorů?
« Odpověď #32 kdy: 14. 10. 2018, 14:14:01 »
Vhodné je spát od 22:00 do 2:00, to se regeneruje mozek.

b

Re:Jak na problémy se spaním u programátorů?
« Odpověď #33 kdy: 14. 10. 2018, 14:23:04 »
Vhodné je spát od 22:00 do 2:00, to se regeneruje mozek.

Mas k tomu nejaky zdroj? Mozek se prece regeneruje v rem fazi spanku.

Ivan Nový

Re:Jak na problémy se spaním u programátorů?
« Odpověď #34 kdy: 14. 10. 2018, 14:44:18 »
Vhodné je spát od 22:00 do 2:00, to se regeneruje mozek.

Mas k tomu nejaky zdroj? Mozek se prece regeneruje v rem fazi spanku.
Slyšel jsem to od předního českého neurochirurga Beneše.


Inkvizitor

Re:Jak na problémy se spaním u programátorů?
« Odpověď #35 kdy: 14. 10. 2018, 15:46:57 »
Vhodné je spát od 22:00 do 2:00, to se regeneruje mozek.

Mas k tomu nejaky zdroj? Mozek se prece regeneruje v rem fazi spanku.
Slyšel jsem to od předního českého neurochirurga Beneše.

Ano, říká se tomu magická síla dvojek. Ještě lepší je spát od 22:22 do 2:22, ale ta přesnost usínání je nesnadný úkol.

MasoxCZ

Re:Jak na problémy se spaním u programátorů?
« Odpověď #36 kdy: 14. 10. 2018, 15:51:21 »
Vhodné je spát od 22:00 do 2:00, to se regeneruje mozek.

Mas k tomu nejaky zdroj? Mozek se prece regeneruje v rem fazi spanku.
Slyšel jsem to od předního českého neurochirurga Beneše.

Ano, říká se tomu magická síla dvojek. Ještě lepší je spát od 22:22 do 2:22, ale ta přesnost usínání je nesnadný úkol.

Arduino + kovadlina...

hugo chavez

Re:Jak na problemy se spanim u programatoru?
« Odpověď #37 kdy: 14. 10. 2018, 18:12:58 »
Nekourim. Proc?

Jen tak, nikotin je stimulant a muze branit ve spanku.

Presne tak, muj znamej si takhle nabeh' protoze si chtel odvyknout kourit tak se polepil tema nikotinovejma naplastma a pak namisto spanku v noci lital po byte jak ten kralicek Duracell  ;D
Pres den mu to nevadilo ze je hyperaktivni ale kdyz se 2 noci po sobe nemoh vyspat tak zavolal doktorovi a ten mu vysvetlil ze je debil co neumi cist pribalovej letak  ;D

hugo chavez

Re:Jak na problémy se spaním u programátorů?
« Odpověď #38 kdy: 14. 10. 2018, 18:41:47 »
Změnit rytmus večer tak, abys měl klidněji, mozkově nenáročnou činnost, četbu, starat se o domácí zvěř, sledovat chvíli hvězdy třeba.
Zpomalit rytmus, metabolismus, studená sprcha, teplé mlíko, houpání v houpacím křesle třeba. Něco co uklimbá.
Mít klidnou hlavu, neřešit závažné otázky hodinu před usnutím, nehádat se, nehonit. Co udělám jednou v fofru budu zpravidla ještě 2x později předělávat = tak proč spěchat.

To co pises jsou urcite dobre obecne rady......anti-stressove rady.....
clovek urcite neusne kdyz usilovne premysli nad nejakym problemem......

Co je ale nejvetsi zlo soucasnosti ZEJMENA PRO DETI A TEENS, je cumeni do mobilu/laptopu/PC vecer pred usnutim.
Modra barva kterou tyhle displeje vyzarujou spolehlive brani tvorbe melatoninu coz je hormonalni prekurzor spanku.......
V mozku mame totiz zdrivejska zakodovanu modrou jako barvu ranni oblohy aka "je potreba vstavat!"
Clovek stejne jako zvirata vystavena pravidelnemu stridani dne a noci (zivocichove v jeskynich a velkych hloubkach maji jiny system) ma naprogramovan biorytmus prave na rytmicke stridani techto stavu aka "cirkadialni rytmy".
Alkohol, stimulanty (napr pervitin= se podivejte jak vypadaji vecne nevyspale smazky) letani mezi ruznymi casovymi pasmy (jet-leg), pobyt v prostorach BEZ prirozeneho osvetleni s plnym spektrem (ponorky, kosmicke lodi) apod, to vsechno spolehlive rozhodi cirkadialni rytmus zivocicha (nejen cloveka, i napr. hmyzu v nasich presvicenych velkomestech kdy hmyz je zmaten a nevi kdy je vlastne skutecna noc)

Z nekvalitniho spanku uz je pak jen krok k zavaznejsim zdravotnim komplikacim, depresi apod.
Je znama vec ze 1 ze spoustecu rakovinneho bujeni je vytrvaly dlouhodoby stress...........a ten muze pramenit i napr z nedostaku KVALITNIHO spanku (= obsahujiciho REM fazi v dostatecne delce)
Proto v Cesku ale i v jinych zemich existujou tzv "spankove laboratore" protoze medicina si je plne vedoma nezbytnosti kvalitniho spanku a nebezpecnych dopadu jeho  nedostatku na populaci.

PS: sam jsem nezkousel ale tady je tip od 60tileteho programatora ktery take mel problemy s usinanim, a protoze je to clovek s vysokym IQ ktery pristupuje k vecem "technicky" a pragmaticky, snazil se pomoct sam sobe tim ze nejdriv nastudoval kde se co dalo o dotycnem problemu a pak trochu experimentoval.
Vysledky jsou popsany nize, ale chtel bych upozornit ze ten clovek NEMEL ZADNEJ ZAJEM VYDELAT NA TOM $, jeho motivaci bylo ciste vyreseni jeho vlastniho problemu s tim ze se o nabyte poznatky podelil s verejnosti, takze tak je potreba k tomu pristupovat, a vzhledem k tomu, ze jsme jako lide ruzni, je jasne efekt bude ruzny i na kazdem jednotlivci.

https://www.reddit.com/r/SGU/comments/4nyz5s/steve_gibsons_healthy_sleep_formula/

https://www.grc.com/health/sleep/healthy_sleep_formula.htm



xhamsterr

Re:Jak na problémy se spaním u programátorů?
« Odpověď #40 kdy: 15. 10. 2018, 08:10:06 »
Komu se zda o praci az z toho vlastne ani nemuze spat ten je na hlavu  nebi nezvlada svoji pozici8)

m.

Re:Jak na problémy se spaním u programátorů?
« Odpověď #41 kdy: 15. 10. 2018, 08:55:46 »
Pravidelne sportovat. Clovek neni delanej na celozivotni sezeni na zidli. Kdyz se nehybeme, tak se nemuzeme divit, ze je nam pak blbe.

Sodik

Re:Jak na problémy se spaním u programátorů?
« Odpověď #42 kdy: 15. 10. 2018, 09:35:18 »
Jednoznacne respektovat cirkadialny rytmus. A po zotmeni sa vyhubat svetlu s nevhodnou vlnovou dlzkou (hlavne modre svetlo cca 580nm). Nadmerne vystavovanie sa modremu svetlu (pozor aj 'tepla biela' LED ma podstatne viac modrej zlozky ako klasicka edisonka, co vyplyva z konstrukcie PN priechodu u lediek) ma za nasledok oneskorene vyplavovanie melatoninu a z dlhodobeho hladiska celkovo mensiu hladinu melatoninu v krvi.
Spanok, resp neschopnost zaspat je iba jedna strana mince, druha je potom nachylnost na rozne imunitne onemocnenia typu kozne ekzemy etc. Vplyv melatoninu na normalne fungovanie imunitneho systemu bol potvrdeny relativne nedavno (tusim r.2016), okrem toho ma telo protizapalove ucinky a antioxidacne ucinky.

Redukovat mieru modreho svetla lze samozrejme druhom (resp absenciou) umeleho osvetlenia po zotmeni. Ale ked to inac nejde tak existuju nastroje napr RedShift, ktory reguluje farebnu teplotu obrazovky.

Dalsia moznost ako pozitivne vplyvat na spankovy rytmus je strava ale to je uplne ina kapitola. V kazdom pripade vyzaduju oba aspekty (cirkadialny rytmus / svetlo, a strava)  dlhodoby vplyv a sebadisciplinu. Mozno preto je tento sposob riesenia menej popularny ako zazreacne pilule atp.

Yokotashi

Re:Jak na problémy se spaním u programátorů?
« Odpověď #43 kdy: 16. 10. 2018, 03:45:34 »
Vstavat v dobe, kdy vase telo chce vstavat. Pak je vsechno v pohode bez ohledu na svetlo, monitory, nesportovani a cokoliv dalsiho.

Pokud chce vase telo vstavat v poledne, tak budete dost dlouho hledat praci, ale ten pocit zivota bez spankove deprivace stoji za kazdou hodinu stravenou hledanim prace a za kazdou tisicovku mesicne, kterou jste nedostali oproti te uzasne firme, ktera nabizela hodne moc, ale mela meetingy v osm rano.

TomášT

Re:Jak na problémy se spaním u programátorů?
« Odpověď #44 kdy: 16. 10. 2018, 09:57:27 »
Já to zažil dokonce jsem neusnul před jednou ráno. A nakonec se povedlo Dneska bez problémů vstávám v 5:00 a jsem vyspalej. :-) Pomohla mi tomu změna životosprávy. Neaktivní způsob života (sezení na zadeki protože vývoj SW) jsem musel změnit a začít docela dost sportovat, nyní padám v 22 do postele a během 5ti minut jsem mrtvej :-)