Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání

Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #30 kdy: 19. 08. 2018, 07:28:59 »
Nejde o to, jestli tě něco omlouvá, ale reálná situace. Ty jsi vymyslel třeba svoji část a úplně stejně bys ji dělal jinde. Tak prostě použiješ ten kód. Podstatné na tom je, že na to přijít nejde. Takže je vůbec otázka, proč bys to psal znovu. Mě to zajímá jen tak ze zajímavosti, protože přijít na to fakt nejde a zároveň je to tvoje práce, kterou si chceš schovat. Úplně normální věc.
Původní otázka nezněla, jestli se na to přijde, ale jestli je to legální. A mimochodem, těch, kteří si byli jistí, že se na to nepřijde, jsou plné věznice.

S tím souhlasím. Ty věznice jsou píčovina. Nikdo to nepozná. Když vezmu běžný tupý web v Pythonu, tak všechny budou vypadat stejně. A takových případů je většina.

Progr, obvykle mas v repository kod ktery neni jenom tvuj. A i kdyby jsi byl jediny programator na projektu (treba bankovni aplikace), nemuzes jenom tak vzit vsechen kod a rict u jineho zakaznika ze misto roku prace ti to bude trvat 2 dny protoze uz ten kod mas. Ten kod totizto patri tvemu zamestnavateli, pokud jsi byl zamestnanec, pokud jsi byl na ico tak mate tohle smluvne patrne osetrene. Zakon je v tomhle jednoznacny, to ze si ten kod vemes sebou te proste neomlouva jakkoliv by jsi to moc chtel.

Nejde o to, jestli tě něco omlouvá, ale reálná situace. Ty jsi vymyslel třeba svoji část a úplně stejně bys ji dělal jinde. Tak prostě použiješ ten kód. Podstatné na tom je, že na to přijít nejde. Takže je vůbec otázka, proč bys to psal znovu. Mě to zajímá jen tak ze zajímavosti, protože přijít na to fakt nejde a zároveň je to tvoje práce, kterou si chceš schovat. Úplně normální věc.

Ty děláš tak nudné projekty, že můžeš velký kus starého užít znovu?

To je asi jako ptát se právníka, jestli používá někdy šablony na smlouvy :D Většina aplikací jsou jednoduché sračky, které lze generovat.

To musíš mít dost nudný pracovní život...


Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #31 kdy: 19. 08. 2018, 14:47:05 »
Práva dílo užít
§ 12

Právo dílo užít
(1) Autor má právo své dílo užít v původní nebo jiným zpracované či jinak změněné podobě, samostatně nebo v souboru anebo ve spojení s jiným dílem či prvky a udělit jiné osobě smlouvou oprávnění k výkonu tohoto práva; jiná osoba může dílo užít bez udělení takového oprávnění pouze v případech stanovených tímto zákonem.

(2) Poskytnutím oprávnění podle odstavce 1 právo autorovi nezaniká; autorovi vzniká pouze povinnost strpět zásah do práva dílo užít jinou osobou v rozsahu vyplývajícím ze smlouvy.


Míla Rozner

Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #32 kdy: 19. 08. 2018, 15:21:29 »
Nechci do toho moc zabrušovat, ale:
Citace
Zaměstnanecké dílo:
(4) Autorova osobnostní práva k zaměstnaneckému dílu zůstávají nedotčena.

Osobnostní práva:
(1) Autor má právo rozhodnout o zveřejnění svého díla.
(4) Osobnostních práv se autor nemůže vzdát;
to znamená, že autor programu (byť vytvořeného pro zaměstnavatele) může rozhodnout o jeho zveřejnění? Nebo mi něco uchází?

Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #33 kdy: 19. 08. 2018, 16:50:29 »
Nechci do toho moc zabrušovat, ale:
Citace
Zaměstnanecké dílo:
(4) Autorova osobnostní práva k zaměstnaneckému dílu zůstávají nedotčena.

Osobnostní práva:
(1) Autor má právo rozhodnout o zveřejnění svého díla.
(4) Osobnostních práv se autor nemůže vzdát;
to znamená, že autor programu (byť vytvořeného pro zaměstnavatele) může rozhodnout o jeho zveřejnění? Nebo mi něco uchází?

Celý ten odstavec 4 zní:

Citace
Autorova osobnostní práva k zaměstnaneckému dílu zůstávají nedotčena. Vykonává-li zaměstnavatel majetková práva k zaměstnaneckému dílu, má se za to, že autor svolil ke zveřejnění, úpravám, zpracování včetně překladu, spojení s jiným dílem, zařazení do díla souborného, jakož i k tomu, aby uváděl zaměstnanecké dílo na veřejnost pod svým jménem, ledaže je sjednáno jinak.

A zveřejnění díla je definováno v § 4:
Citace
Prvním oprávněným veřejným přednesením, provedením, předvedením, vystavením, vydáním či jiným zpřístupněním veřejnosti je dílo zveřejněno.

Zveřejnění díla tedy neznamená třeba jeho vydání jako freeware nebo jako opensource, ale představení, že vůbec takové dílo existuje. Aby mohl program někdo použít, musel by mít právo vytvářet kopie, které patří mezi majetková práva, a ta nevykonává autor ale zaměstnavatel.

Oliver

Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #34 kdy: 21. 08. 2018, 10:33:13 »
On existuje někdo kdo si nebere zdrojáky domů? Já poslední dobou nedělám nic jiného, než že se nechám zaměstnat, stáhnu celý git co tam maj a spolupráci zas po chvíli ukončím. Už mám docela slušnou sbírku. Občas to beru i s kompletními dumpy databází. Třeba se to bude hodit. Jo a mám to samozřejmě na dvojitě šifrovaném NASu doma bez přístupu na vnější internet kvůli bezpečnosti, takže hackerů se nebojím. Mám to pro vlastní inspiraci při řešení problémů.


kikina

Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #35 kdy: 21. 08. 2018, 10:42:13 »
On existuje někdo kdo si nebere zdrojáky domů? Já poslední dobou nedělám nic jiného, než že se nechám zaměstnat, stáhnu celý git co tam maj a spolupráci zas po chvíli ukončím. Už mám docela slušnou sbírku. Občas to beru i s kompletními dumpy databází. Třeba se to bude hodit. Jo a mám to samozřejmě na dvojitě šifrovaném NASu doma bez přístupu na vnější internet kvůli bezpečnosti, takže hackerů se nebojím. Mám to pro vlastní inspiraci při řešení problémů.

to je podobna nemoc, jako ti lidi co si domu tahaji smeti a pak maji cely byt zaneradeny odpadem.

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #36 kdy: 21. 08. 2018, 10:44:22 »
Pokud jsou to zdrojaky, na kterych si delal sam a nejsi jen spoliautor, tak so muzes s nimi delat, co chces, protoze autor jsi ty a dle zakona o autorstvi te nemuze nikdo pripravit. Ano podepisuje se nejaka smlouva o autorskych pravech, ale to proto, ze potrebuji od tebe jako autora souhlas s kodama nakladat.

Pokud si napr. Napises nejaky algoritmus mebo funkci v praci, tak je to tvuj vytvor a muzes si s nim nakladat jakkoliv. Pokud s firmou podepises smlouvu, tak te o to pravo nemuze pripravit, pokud to ve smlouve je, tak smlouva je neplatna. Ve smlouve zpravidla je, ze udilis firme souhlas s kodem nakladat podle jejich potreby.
To je slušný blábol. Ten, kdo by se tím řídil, bude jednou nakonec hodně překvapený.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #37 kdy: 21. 08. 2018, 10:46:30 »
Olivere, kdyz vychazim z toho, ze naprosta vetsina kodu jsou sracky, tak se vlastne musis prehrabavat gigabajty sracek aby jsi neco “vymyslel”. To chapu, ze dlouho nikde nevydrzis, brzy by poznali ze nic neumis.  ;) ::)

Oliver

Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #38 kdy: 21. 08. 2018, 10:51:41 »
Olivere, kdyz vychazim z toho, ze naprosta vetsina kodu jsou sracky, tak se vlastne musis prehrabavat gigabajty sracek aby jsi neco “vymyslel”. To chapu, ze dlouho nikde nevydrzis, brzy by poznali ze nic neumis.  ;) ::)
To si nemyslím. Naposled se mi to hodilo, když jsem řešil nový modul na komunikaci s jedním erp a ejhle ono to už bylo vyřešené v předchozím systému. Takže jsem se inspiroval, jak to bylo a pak to celé napsal na první dobrou. Prostě profit. Proč bych takové věci měl psát od nuly? Jsem snad lopata?

Karel

Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #39 kdy: 21. 08. 2018, 11:32:32 »
....
Naposled se mi to hodilo, když jsem řešil nový modul na komunikaci s jedním erp a ejhle ono to už bylo vyřešené v předchozím systému. Takže jsem se inspiroval, jak to bylo a pak to celé napsal na první dobrou. Prostě profit. Proč bych takové věci měl psát od nuly? Jsem snad lopata?

Já myslím, že přesně tohle je definice lopaty. Málo invence, jen přehazuje existující kód z jedné hromady na druhou.

Tedy, ne že by se lopata nehodila. Ono je vždycky fajn, když je něco hotové rychle. Problém nastává jen ve chvíli, kdy lopata nenajde vhodný kus kódu k přehození a sama ho napsat nedokáže, nebo když náhodou přehodí z jedné hromady na druhou kus kódu, ve kterém je chyba. Lopata ji neuvidí. Ne proto, že by byla hloupá a nechápala, to ne. Neuvidí ji proto, že háže a nekouká.

A jen pro pořádek: já si své zdrojové kódy z obou zaměstnání také odnesl. Ale nikdy mi k ničemu nebyly. Spíše jsem uvažoval, že napíšu knihu o tom, jak ERP a logistické systémy vytvářet, než že bych měl potřebu koukat se do starých zrojáků. Ve chvíli kdy víte, co ta aplikace dělá, nepřináší konkrétní SELECT žádnou extra výhodu.

Tomáš Marný

Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #40 kdy: 21. 08. 2018, 11:43:09 »
Ahojte, chcem sa spytat na Vas nazor, ci vec ktoru robievam je legalna, a co si o tom myslite.

Ak niekde pracujem na nejakom projekte, tak pred odchodom z prace si zdrojaky nahrajem do svojho privatneho repozitara. Zdrojaky nevypustam do sveta, mam ich len pre vlastnu potrebu, pretoze niekedy v buducnosti sa mi moze stat, ze opat riesim problem, ktory sme riesili na minulom projekte v inej firme, a mozem sa takto pozriet ako to bolo riesene.

Co vy na to? Je to ok, alebo ak to zamestnavatel zisti, tak moze byt z toho maler? Dik

1. Těžko by se na to přišlo.
2. Musel by to být nějaký ucelený, originální postup.
3. V případě pouhého fragmentu kódu prakticky nepostižitelné.
4. Je třeba mít na paměti, že i korektní postup v souladu s Autorským zákonem se může dostat do konfliktu s Občanským zákoníkem – viz pojmy jako know-how, obchodní tajemství, nekalá soutěž –, či dokonce s Trestním zákonem.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #41 kdy: 21. 08. 2018, 12:04:03 »
Diky Karle, presne tak to vnimam.

Lol Phirae

Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #42 kdy: 21. 08. 2018, 12:24:22 »
Diky Karle

Hlavně vracejte ty hnědý podšálky...  :P

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #43 kdy: 21. 08. 2018, 12:38:51 »
Vy si z toho děláte srandu, ale jestli se ty hnědý podšálky ztratí, budete muset pít z těch rozpálenejch bílejch. A to se fakt nedá.

Oliver

Re:Ponechání zdrojáků z předchozích zaměstnání
« Odpověď #44 kdy: 21. 08. 2018, 12:40:47 »
....
Naposled se mi to hodilo, když jsem řešil nový modul na komunikaci s jedním erp a ejhle ono to už bylo vyřešené v předchozím systému. Takže jsem se inspiroval, jak to bylo a pak to celé napsal na první dobrou. Prostě profit. Proč bych takové věci měl psát od nuly? Jsem snad lopata?

Já myslím, že přesně tohle je definice lopaty. Málo invence, jen přehazuje existující kód z jedné hromady na druhou.

Tedy, ne že by se lopata nehodila. Ono je vždycky fajn, když je něco hotové rychle. Problém nastává jen ve chvíli, kdy lopata nenajde vhodný kus kódu k přehození a sama ho napsat nedokáže, nebo když náhodou přehodí z jedné hromady na druhou kus kódu, ve kterém je chyba. Lopata ji neuvidí. Ne proto, že by byla hloupá a nechápala, to ne. Neuvidí ji proto, že háže a nekouká.

A jen pro pořádek: já si své zdrojové kódy z obou zaměstnání také odnesl. Ale nikdy mi k ničemu nebyly. Spíše jsem uvažoval, že napíšu knihu o tom, jak ERP a logistické systémy vytvářet, než že bych měl potřebu koukat se do starých zrojáků. Ve chvíli kdy víte, co ta aplikace dělá, nepřináší konkrétní SELECT žádnou extra výhodu.
Pravdu díš KARLE. Tohle je LoPaTa style. Nicméně pokud vím, napsal jsem že to používám pro inspiraci a poté píši z jedné vody načisto vlastní kód. Nejsem zloděj, abych kód co nepatří mě, tupě překopíroval. A ano je takových mraky. A pak se divíme, že ty podšálky KARLE nikdo nevrací. Nemůže, ona je totiž pokaždé sežere ta stejná chyba v kódu, kterou ceset lopat překopírovalo do dalších projektů, protože jen vzali kupku hlíny a hodily do jiného projektu a od-pípli si to své issue.