Co se vám nelíbí na linuxu?

Asd

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #75 kdy: 12. 08. 2018, 13:20:10 »
Citace
našel jsem Zotac nano CI320 a na něm to z nepochopitelného důvodu padá

Před nějakou dobou jsem od Zotacu koupil ne zrovna nejlevnější PCIe disk. Už instalace systému nebyla úplně bezproblémová, ale pak to dokonce dva měsíce fungovalo, než disk záhadně přešel do stavu read-only. Dřív jsem tuhle značku měl v kategorii těch lepších, teď už jim moc nevěřím.


dustin

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #76 kdy: 12. 08. 2018, 14:57:04 »
Zotac nano CI320

A proč myslíš, že taková plastová hračka zvládne 24/7 provoz? Pro tohle bych volil pořádného značkového tenkého klienta HP nebo Dell (starší s DDR3 stojí pár stovek). A i u nich by mě nepřekvapilo, kdyby se to jednou za pár měsíců zahryzlo.

Používám HP T5740 (ještě s Atomem) jako domácí router na rozpálené půdě, restart tak jednou za kvartál. OS debian stable.

jungi

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #77 kdy: 12. 08. 2018, 16:03:55 »
Hlavne linux je uplne nevhodny pre beznych uzivatelov.
Uz vidim ako si bezny clovek bude sam kompilovat driver po kazdom update jadra.

Dalsia vec, vadi mi komunita.
Vadi mi, ze cez gui nejde takmer nic spravit a pri tom to ma byt desktopovy system.
Pri kazdej zmene cohokolvek menia jadro.
Ziadna kompatibilita.
Updaty rozbijaju veci.
Z toho čo si napísal je čiastočne pravda možno iba to, že updaty môžu rozbiť veci. To však robia aj aktualizácie win10. V živote som nemusel kompilovať na linuxe driver. Jadro meniť nemusíš, ak nechceš, môžeš používať pôvodné. Čo konkrétne neide cez GUI spraviť, čo ide vo windows? A kompatibilita? Tak s tou je často problém aj vo windows.

Updaty na linuxu toho tolik nerozbijí jelikož periférie většinou nefungovali ani na starých verzích

Cent2x

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #78 kdy: 12. 08. 2018, 17:19:15 »
Citace
našel jsem Zotac nano CI320 a na něm to z nepochopitelného důvodu padá

Před nějakou dobou jsem od Zotacu koupil ne zrovna nejlevnější PCIe disk. Už instalace systému nebyla úplně bezproblémová, ale pak to dokonce dva měsíce fungovalo, než disk záhadně přešel do stavu read-only. Dřív jsem tuhle značku měl v kategorii těch lepších, teď už jim moc nevěřím.

Jenomže, čemu má pak člověk věřit, dnešní HW je samý bug a chyba. :-D

Cent2x

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #79 kdy: 12. 08. 2018, 17:30:14 »
Zotac nano CI320

A proč myslíš, že taková plastová hračka zvládne 24/7 provoz? Pro tohle bych volil pořádného značkového tenkého klienta HP nebo Dell (starší s DDR3 stojí pár stovek). A i u nich by mě nepřekvapilo, kdyby se to jednou za pár měsíců zahryzlo.

Používám HP T5740 (ještě s Atomem) jako domácí router na rozpálené půdě, restart tak jednou za kvartál. OS debian stable.

Souhlasím, máš asi pravdu a mám na to přehnané nároky :-) Už jsem se díval, že bych si sestrojil po letech něco sám třeba nějakou mini itx desku s integrovaným CPU, ale jak pak čtu fóra na netu, tak je všude nějaký zádrhel s nestabilitou. Buďto za to může nové CPU a nebo nekompatibilita desky a Linux jako takového a trvá dlouho než se to vyřeší. Stolní PC má na každodenní provoz velkou spotřebu. Zádrhel, je ale hodně v tom, že windows s tímhle jedou klidně v kuse. Dokud se teda náhodou nenainstaluje nějaká super aktulaizace :-D, ale Linux padne častěji.

Teď se dívám na ten tvůj HP T5740, kde sá něco podobného sehnat? Aukro? bazos? :)


eiffel

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #80 kdy: 12. 08. 2018, 17:33:29 »
Linux je svoboda. Lidé touží po svobodě a bojují za ni. Zkuste si jen představit v jaké beznaději bychom se potáceli bez linuxu! A Bash také miluji:)

PS: Ještě si zkuste spočítat kolik Česko zaplatilo Microsoftu za MS DOS a MS Windows a MS Office každých pár roků znovu a znovu ........... a to mi taky vadí:(
A svoboda je anarchie.
Je mi fuk, kolik kdo zaplatil MS. Nějak jim to chodí a mají to všichni. Opeoffice vydržely u nás 2 dny a pak jsme pěkně zaplatili MS. A máme klid. A paradoxně i svobodu.

Livan

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #81 kdy: 12. 08. 2018, 17:39:05 »
Updaty na linuxu toho tolik nerozbijí jelikož periférie většinou nefungovali ani na starých verzích
Já teda používám linux na třech počítačích a ani na jednom jsem neměl s periferiemi problém. Takže ono je to i o výběru hardvéru. Je dobré si předem kompatibilitu ověřit a hlavně nekupovat úplně nové věci.

dustin

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #82 kdy: 12. 08. 2018, 19:51:56 »
Zádrhel, je ale hodně v tom, že windows s tímhle jedou klidně v kuse.

A to máš opravdu vyzkoušené, nebo si to jenom myslíš?

Citace
Teď se dívám na ten tvůj HP T5740, kde sá něco podobného sehnat? Aukro? bazos? :)

Tenkých klientů je plný ebay. T5740 je už hluboká historie, 32bitový atom je dnes již hodně nepraktický. Pokud nepotřebuješ výkon, doporučuju T610, ale má to starší CPU, než ten Celeron http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/438578#73 . Mechanicky je to pěkně udělané, celokovové (plasty jsou navěšené až na krabici), pořádné chladiče přes heat pipy, váží 1,5kg.

Cent2x

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #83 kdy: 12. 08. 2018, 21:26:07 »
Zádrhel, je ale hodně v tom, že windows s tímhle jedou klidně v kuse.

Nejakou dobu jsem to použival s windows, neběžel sice měsíc v kuse, ale po týdnu nepadl.

Díky za doporučení, už jsem něco našel v česku.  Popřemýšlím a možná vyzkouším.

A to máš opravdu vyzkoušené, nebo si to jenom myslíš?

Citace
Teď se dívám na ten tvůj HP T5740, kde sá něco podobného sehnat? Aukro? bazos? :)

Tenkých klientů je plný ebay. T5740 je už hluboká historie, 32bitový atom je dnes již hodně nepraktický. Pokud nepotřebuješ výkon, doporučuju T610, ale má to starší CPU, než ten Celeron http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/438578#73 . Mechanicky je to pěkně udělané, celokovové (plasty jsou navěšené až na krabici), pořádné chladiče přes heat pipy, váží 1,5kg.

harrison314

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #84 kdy: 13. 08. 2018, 07:27:22 »
Updaty na linuxu toho tolik nerozbijí jelikož periférie většinou nefungovali ani na starých verzích
Já teda používám linux na třech počítačích a ani na jednom jsem neměl s periferiemi problém. Takže ono je to i o výběru hardvéru. Je dobré si předem kompatibilitu ověřit a hlavně nekupovat úplně nové věci.

Takto teda podla mna ta sloboda nevyzera :D

balki

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #85 kdy: 13. 08. 2018, 09:05:20 »
Updaty na linuxu toho tolik nerozbijí jelikož periférie většinou nefungovali ani na starých verzích
Já teda používám linux na třech počítačích a ani na jednom jsem neměl s periferiemi problém. Takže ono je to i o výběru hardvéru. Je dobré si předem kompatibilitu ověřit a hlavně nekupovat úplně nové věci.

Takto teda podla mna ta sloboda nevyzera :D

Asi slobode zle rozumiete a preto si ju ani nezasluzite.  Sloboda neznamena, ze pokial hardver pouziva nejake nestandardne zalezitosti, tak musite mat ihned k dispozicii ovladac. Logicky je dostupny, az ked ho niekto vytvori. Skor slobodne ovladace zarucuju to, ze sa neupisete na pripojenie k human centipede. (to bol odkaz na south park pre skor narodenych) A ak je dostupny slobodny ovladac, nemusite par rokov stary "legacy" hardver zahadzovat do kybla.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #86 kdy: 13. 08. 2018, 09:11:49 »
navic to nejspis dopada tak ze nemuzu kupovat libovolnou levnou cinu z ebaye ale konkretni typ konkretniho znackoveho vyrobce (ktery samozrejme cenu vyvoje ovladacu pro linux a treba i mac os promitne do vyssi ceny pristroje), takze je to i drazsi

Zrzka

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #87 kdy: 13. 08. 2018, 10:48:58 »
Se zájmem (bez ironie) jsem si to téma přečetl. Přidám pár svých postřehů ...

  • S počítačema jsem začínal když tu bylo IQ 151 a jsem u nich stále. Tím chci říct, že nejsem lama a dost věcí si vyřeším sám, včetně zásahů do kernelu, apod.
  • Linux jsem používal přes 10 let (tenkrát to byl jeden z prvních Red Hatů).
  • Byla to doba kdy jsem měl moře času (VŠ, koleje) a rozjíždění všeho možného jsem považoval za zábavu.
  • Linux měl problémy na kdejakém zařízení, ale nevadilo mi to (zábava). Postupem času se to zlepšovalo.
  • Škola skončila a já pro práci potřeboval stabilitu a konzistenci. Volně dostupné distribuce to nesplňovali a začal jsem si platit SLED (SuSE Linux Enterprise Desktop) v domnění, že to bude lepší. Bylo a nebylo. Uspávání / probouzení nefungovalo, SLED měl zastaralé verze věcí jako OpenOffice.org, GCC, kernel, ... Na jednu stranu jsem si pomohl, na druhou stranu moc ne. Stabilita byla lepší, ale čekání na nové verze bylo utrpení když vidíte co nového se kolem děje. Asi bylo na SLED moc brzo.
  • Mohl jsem si koupit doporučovaný notebook, ale ani jeden z nich jsem nechtěl nebo stál nekřesťanské peníze. Tenkrát jsem jich tolik neměl.
  • Zkoušel jsem to dlouho (Linux na desktopu) a pohár po pár letech přetekl. Potřeboval jsem pracovat a počítač mi měl sloužit, ne já jemu.
  • Fast forward o pár let, něco vyděláno a přešel jsem na macOS (už je to 10 let). Nelituju toho ani na vteřinu. Není to dokonalý systém, nic není dokonalý, ale pro mé potřeby je plně dostačující.
  • Jsem locknutý v eko systému Applu, ano a je mi to jedno, protože všechno funguje jak má (nejenom macOS, ale iOS, Apple TV, ...). Žena je taky poměrně dost nadšená (přešla z Androidu a už ho nechce ani vidět).
  • Všechno mám vyzálohované (fotky, ...) a uvidíme co přinese budoucnost.
  • Pokud Apple půjde pod drn, budu řešit co dál. Do té doby nevidím lepší alternativu.

A co že mi na Linuxu vadí (jednou za rok nějaký desktop zkusím, abych se podíval kam se to posunulo)?

  • Neustálé změny (v GNOME, KDE, ...).
  • ACPI & uspávání & probouzení - fakticky to není problém Linuxu, ale v obecné rovině ano. Uživatele nezajímá, že to je zpackaná implementace ACPI v daném zařízení.
  • Nic moc UI / UX - co aplikace to vlastní styl, intuitivnost nula, ...
  • Svaté války - ano, pořád tu jsou, open source / free je best, blabla, ...
  • Roztříštěnost - možnost volby? Běžný Franta uživatel ji nechce, chce se naučit jednu věc a tu používat.
  • Ovladače - problém výrobců, nedodávají nebo uzavřený HW. Opět to BFU nezajímá.

A mnoho dalších. Pokud chci počítač používat jako nástroj, vyberu si to nejlepší co je k dispozici a je mi fuk jestli to je Microsoft Windows, placený nástroj, macOS, Linux, open source aplikace, ... Primárně jedu na macOS, mám i Windows, Linux, platím si Microsoft Office, ... Kombinuju a používám to co mi pomůže nejrychleji dosáhnut splnění zadaného úkolu. Kdybych si měl znovu vybrat jeden systém (pro desktop), bez možnosti kombinovat, bude to buď macOS nebo Windows. Určitě to nebude Linux.

Nemyslím si, že Linux bude na desktopu někdy králem. To by se musel stát zázrak a ten se nestane. To by musel přijít někdo jako Linus, stát se rádoby benevolentním diktátorem, všechno to nějak sjednotit, táhnout kupředu, udávat směr, ...

Linux nehejtuju, mám ho pořád rád, ale na desktop mi nesmí. Někomu může vyhovovat, proč ne, ale já si své prožil a znovu už nechci. Možná je to taky nedostatkem času, resp. neochotou ho věnovat výše zmíněným problémům. A taky tím, že se chci koukat na hezké věci (aplikace), ta práce je potom prostě příjemnější. Asi už jsem starej fotr od rodiny (40) ... :)

Chytrak

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #88 kdy: 13. 08. 2018, 11:34:52 »

  • Roztříštěnost - možnost volby? Běžný Franta uživatel ji nechce, chce se naučit jednu věc a tu používat.


Já bych tady u té roztříštěnosti jen podotkl, že jsem asi něco mezi a možnost volby bych rád měl i když né za každou cenu.
O čem je řeč..

Nejsem BFU - u něj se předpokládá, že nemá volbu, bude to dělat tak jak si řekl programátor / UX pán, že takhle to je nejlěpší.

Nejsem HardCore fan Linuxu (nehejtím ho, mám ho rád, ale nejsem fanatik) - takže abych za každou volbu kterou nemám k dispozici začal tahat zdrojáky z repa a upravovat si to podle sebe (hlavně když jsem viděl zdrojáky linuxu asi tak 2x v životě na kukačku), tak to zase jako taky ne..

Jsem z tohodle pohledu asi hermafrodit, a chci možnost volby, ovšem kompilovat si pokaždé když mě napadne nějaká změna, tak to zase ne. Nejsem občas líný dát request na fci/změnu, ale dělat to sám nebudu. Period...

Zrzka

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #89 kdy: 13. 08. 2018, 11:58:22 »
Nejsem BFU - u něj se předpokládá, že nemá volbu, bude to dělat tak jak si řekl programátor / UX pán, že takhle to je nejlěpší.

To se celkem lehce řekne, ale hůř udělá. Když dostanete na výběr ...

  • Odladěná aplikace, konzistentní, která funguje, chová se předvídatelně, dělá to co má a nemá tisíce přepínačů na kdejakou blbinu (jedno jestli v UI nebo v konfiguráku). Může mít i nějaké to omezení, které irituje, ale není zásadní.
  • Aplikaci, která nabízí desítky, někdy i stovky či více voleb, není tak odladěná, občas spadne, občas udělá co nemá, ... Neb se to hůře ladí / udržuje.

Co si vyberete? Já to první. Můžu občas nadávat, že něco nejde změnit, přiohnout, ale pak jsem zase rád, že to co tam je zase funguje jak má.

Jsem z tohodle pohledu asi hermafrodit, a chci možnost volby, ovšem kompilovat si pokaždé když mě napadne nějaká změna, tak to zase ne. Nejsem občas líný dát request na fci/změnu, ale dělat to sám nebudu. Period...

Dost bude záležet na nějakém konkrétním případě, protože pod tímto si člověk může představit cokoli. Myšleno co znamená možnost volby - přesunout tlačítko v UI? Změnit chování? Atd.