Co se vám nelíbí na linuxu?

balki

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #105 kdy: 15. 08. 2018, 09:12:45 »
Pokiaľ v klikátku neidú nastaviť nejaké veci, je to chyba toho klikátka, to znamená, že to niekto odflákol. Nesúhlasím s názorom, že klikátka robia z ľudí nepremýšľajúce opice. I v tom klikátku musí človek rozmýšľať, čo a ako nastaviť, iba sa to nastavuje jednoduššie. Naopak klikátka umožnili niektorým ľuďom nastavovať veci, ktoré by cez terminál nezvládli. Čiže rozšírili okruh ľudí, ktorí si veci vedia sami nastaviť. A to by malo byť cieľom nie? Alebo chceme stav, kde sa v nastavovaní linuxu vyzná iba úzky okruh ľudí, ktorí nemajú problém všetko nastavovať cez terminál?

Skôr s klikátkami je problém, že sa rozšíri počet ludí, ktorí si vedia niečo nastaviť, ale blbo, lebo nevedia vlastne, čo robia a ani im to poyom nejde.  Nastavovacie klikatka dopadnu ako wizardy, ktore funguju za velmi specifickych idealnych podmienok, alebo potom vyzeraju ako ovladaci panel z cernobylskej jadrovej elektrarne. Uz sa mi neraz stalo, ze klikatko nerobilo, co bolo treba a musel som pokutne editovat vo windows registre a zasmodrchane textove subory.

Mala poznámka - hele pepo kdiš kceš psát po slověnsky tak jse to přosim naůč, jak vaši hymnu "skákal pes pšes oves".


Michal Kovacic

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #106 kdy: 15. 08. 2018, 09:55:00 »

Skôr s klikátkami je problém, že sa rozšíri počet ludí, ktorí si vedia niečo nastaviť, ale blbo, lebo nevedia vlastne, čo robia a ani im to poyom nejde.  ...

Hmmm... Dovolím si nesouhlasit - pochopení detailů jak pracuje FS, memory management, network, procesy... to jsou detaily, které jsou pro zcela vyvolené. Očekávat pochopení co a proč dělají klikátka (nebo přípazový řádek) je zcela mimo realitu prakticky všech. OS je zde aby sloužil a ne naopak - a pokud mohou lidi řídit automobil bez znalosti tepelného cyklu, chemie spalování uhlovodíků nebo mechaniky motoru, není důvod aby OS nebyl stejný black box kam se "lije benzín a někam občas voda"...

A že to je složité? To je pravda a je na IT pracovat na zjednudušení pro "normální" lidi - ti totiž celou tuhle legraci financují :-)

balki

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #107 kdy: 15. 08. 2018, 10:15:23 »

Skôr s klikátkami je problém, že sa rozšíri počet ludí, ktorí si vedia niečo nastaviť, ale blbo, lebo nevedia vlastne, čo robia a ani im to poyom nejde.  ...

Hmmm... Dovolím si nesouhlasit - pochopení detailů jak pracuje FS, memory management, network, procesy... to jsou detaily, které jsou pro zcela vyvolené. Očekávat pochopení co a proč dělají klikátka (nebo přípazový řádek) je zcela mimo realitu prakticky všech. OS je zde aby sloužil a ne naopak - a pokud mohou lidi řídit automobil bez znalosti tepelného cyklu, chemie spalování uhlovodíků nebo mechaniky motoru, není důvod aby OS nebyl stejný black box kam se "lije benzín a někam občas voda"...

A že to je složité? To je pravda a je na IT pracovat na zjednudušení pro "normální" lidi - ti totiž celou tuhle legraci financují :-)

"Normalni lidi" to nefinancuju. Ti leda tak pouzivaju pocitac ako terminal pre facebook.

bakakaika

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #108 kdy: 15. 08. 2018, 11:04:58 »

Skôr s klikátkami je problém, že sa rozšíri počet ludí, ktorí si vedia niečo nastaviť, ale blbo, lebo nevedia vlastne, čo robia a ani im to poyom nejde.  ...

Hmmm... Dovolím si nesouhlasit - pochopení detailů jak pracuje FS, memory management, network, procesy... to jsou detaily, které jsou pro zcela vyvolené. Očekávat pochopení co a proč dělají klikátka (nebo přípazový řádek) je zcela mimo realitu prakticky všech. OS je zde aby sloužil a ne naopak - a pokud mohou lidi řídit automobil bez znalosti tepelného cyklu, chemie spalování uhlovodíků nebo mechaniky motoru, není důvod aby OS nebyl stejný black box kam se "lije benzín a někam občas voda"...

A že to je složité? To je pravda a je na IT pracovat na zjednudušení pro "normální" lidi - ti totiž celou tuhle legraci financují :-)

"Normalni lidi" to nefinancuju. Ti leda tak pouzivaju pocitac ako terminal pre facebook.

Nesnáším tenhle komunitní elitismus. Grafikové, manažeři, stavební/materialoví inženýři, účetní a cokoliv jiného jsou profesionálové kteří toto fakt k životu nepotřebují vědět.  Ani spousta programátorů, kteří se prostě orientují jiným směrem.

balki

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #109 kdy: 15. 08. 2018, 11:40:27 »

Skôr s klikátkami je problém, že sa rozšíri počet ludí, ktorí si vedia niečo nastaviť, ale blbo, lebo nevedia vlastne, čo robia a ani im to poyom nejde.  ...

Hmmm... Dovolím si nesouhlasit - pochopení detailů jak pracuje FS, memory management, network, procesy... to jsou detaily, které jsou pro zcela vyvolené. Očekávat pochopení co a proč dělají klikátka (nebo přípazový řádek) je zcela mimo realitu prakticky všech. OS je zde aby sloužil a ne naopak - a pokud mohou lidi řídit automobil bez znalosti tepelného cyklu, chemie spalování uhlovodíků nebo mechaniky motoru, není důvod aby OS nebyl stejný black box kam se "lije benzín a někam občas voda"...

A že to je složité? To je pravda a je na IT pracovat na zjednudušení pro "normální" lidi - ti totiž celou tuhle legraci financují :-)

"Normalni lidi" to nefinancuju. Ti leda tak pouzivaju pocitac ako terminal pre facebook.

Nesnáším tenhle komunitní elitismus. Grafikové, manažeři, stavební/materialoví inženýři, účetní a cokoliv jiného jsou profesionálové kteří toto fakt k životu nepotřebují vědět.  Ani spousta programátorů, kteří se prostě orientují jiným směrem.

Takymto to aj tak vacsinou chodi nejaky lozo za cokoladu nastavit. Proste gui neviem naco do unixu a unix like os pridavali ...


Pista

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #110 kdy: 15. 08. 2018, 11:50:26 »
Odpoviem na pôvodnú otázku. Hoc,,, som po pravde v prekvapivom šoku z reakcií ktoré sa dostavili. Musím povedať, že všetky sú pravdivé. Ale o to je to šokujúcejšie, že sa takto spontánne vyrolovali na takomto, pro-Linuxovom webe, kde by som očakával ružové okuliare.

Tá odpoveď: "Na Linuxe mi vadí, že aj dnes je tam, kde bol pred 20 rokmi". Najmä desktopová oblasť. Všetky tie detaily už boli viac-menej povedané predo-mnou.

BTW: Aj tento portál navštevujem a tento príspevok píšem z Windows 10. :-)

Zrzka

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #111 kdy: 15. 08. 2018, 12:43:37 »
Přesně takoví jako ty by si měli vytáhnout hlavu z tý svý smradlavý (_|_). Problém je ten, že ty se chceš na něco zeptat, ale na tu samou otázku se chce zeptat třeba desítky nebo stovky případně i tisíce dalších. Uvědomte si všichni laskavě, že s velmi vysokou pravděpodobností daný problém už někdo řešil a vážně není v silách komunity odpovídat každému zvlášť.  Ti lidé to často dělají ve svém volném čase zadarmo.

&

"Normalni lidi" to nefinancuju. Ti leda tak pouzivaju pocitac ako terminal pre facebook.

Před 20, 30, ... lety tu byla super atmosféra kolem počítačů, lidé se scházeli v klubech, sdíleli informace, velmi ochotně je opakovali, klidně i 10x, ... A dnes? Dost se toho vytratilo, elitní spolky, nevíš, Google ty de**le, nauč se číst, ... Pokud se tolik lidí ptá a neví, znamená to, že systém není připraven na masu uživatelů typu běžný Franta a je v něm něco hodně špatně (UX, intuitivnost, ...). Nejlepší argument je ve svém volném čase zadarmo - tak to nedělej nebo tak alespoň nereaguj :) Lepší je otázka bez odpovědi než odpověd vytáhni si hlavu z tý stramadlavý (_|_).

Kdybych to měl parafrázovat, hlavu z tý smradlavý (_|_) by si měli vytáhnout ti, kteří takto reagují.

bakakaika

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #112 kdy: 15. 08. 2018, 12:50:36 »

Takymto to aj tak vacsinou chodi nejaky lozo za cokoladu nastavit. Proste gui neviem naco do unixu a unix like os pridavali ...

Vy píšete sem na fórum z příkazové řádky?

balki

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #113 kdy: 15. 08. 2018, 13:02:32 »

Takymto to aj tak vacsinou chodi nejaky lozo za cokoladu nastavit. Proste gui neviem naco do unixu a unix like os pridavali ...

Vy píšete sem na fórum z příkazové řádky?

Z emulatora terminalu.

Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #114 kdy: 15. 08. 2018, 13:12:41 »
Před 20, 30, ... lety tu byla super atmosféra kolem počítačů, lidé se scházeli v klubech, sdíleli informace, velmi ochotně je opakovali, klidně i 10x, ... A dnes? Dost se toho vytratilo, elitní spolky, nevíš, Google ty de**le, nauč se číst, ...

Tu dobu jsem nezažil ve věku, že bych o ní a počítačích mohl vyprávět, ale není možné, že od té doby prostě ten google a spol. vznikl a umožnil, aby se otázka zodpověděla jenom poprvé a další tazatelé si jí mohli najít? Řešil jsem s linuxem řadu problémů i "problémů". Počínaje nefunkčním zvukem na mojí první instalaci linuxu. Ten problém jsem si způsobil tím, že jsem měl zapojený sluchátka, který visely ze stolu dolů. Samozřejmě zvuk funkční, jenom nebyl slyšet. A světe div se, nebyl jsem první, komu se to stalo. Zcela chápu, že na tuhle sortu otázek se lidem podruhé odpovídat nechce :D.

Druhá výhoda "UTFG" je ta, že tazatel nevyřeší jediný problém, ale celou skupinu problémů. Tu skupinu problémů, kde odpověď je odkaz na první výsledek rozumného dotazu do googlu. Čili tazatel to vyřeší za pět minut a nemusí čekat, až mu odpověď za pár hodin najde někdo jiný.

Navíc podle mého pozorování je arogance odpovědí na aroganci. Nefunguje mi to, opravte mi to. Co na to máš rozumného odpovědět? Na druhou stranu, když rozumně formuluju dotaz, připojím základní informace, pokračuju tím, co jsem bezvýsledně zkusil a dotaz zakončím větou, že jestli nějaká informace chybí, tak jí dodám - tak i od podpory proprietárních věcí dostávám řešení během jednoho-dvou e-mailů.

Google jsem zkusil, ale nepomohl mi znamená "tenhle člověk si nechce zanadávat, chce vyřešit svůj problém".

Pina!

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #115 kdy: 15. 08. 2018, 13:30:13 »
Najhorsia vec je komunita. Je to krasne vidiet aj v tomto vlakne. Linux pritahuje dusevne chorych ludi, ktori skrachovali v kazdej inej oblasti svojho zivota, tak si dokazuju nadradenost tym, ze pouzivaju co najobskurnejsie softverove nezmysly. balki je dokonaly priklad, uctovnici, manazeri, architekti su pre neho nimandi, lebo ich nezaujimaju inody ani planovanie procesov Linuxe. Problem Linuxu je proste vacsina komunity a hotovo.

Zrzka

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #116 kdy: 15. 08. 2018, 13:32:17 »
Tu dobu jsem nezažil ve věku, že bych o ní a počítačích mohl vyprávět, ale není možné, že od té doby prostě ten google a spol. vznikl a umožnil, aby se otázka zodpověděla jenom poprvé a další tazatelé si jí mohli najít? Řešil jsem s linuxem řadu problémů i "problémů". Počínaje nefunkčním zvukem na mojí první instalaci linuxu. Ten problém jsem si způsobil tím, že jsem měl zapojený sluchátka, který visely ze stolu dolů. Samozřejmě zvuk funkční, jenom nebyl slyšet. A světe div se, nebyl jsem první, komu se to stalo. Zcela chápu, že na tuhle sortu otázek se lidem podruhé odpovídat nechce :D.

To ale znamená, že tato otázka byla zodpovězena na fóru, které má funkční vyhledávání, Google to zvládne indexovat a je to fórum v mém rodném jazyce. Mluvím z pohledu běžného Franty, který mnohdá ani netuší jak správně položit dotaz aby dostal relevantní výsledky. Chápu, že se odpovídat nechce, ale dá se odpovědět i odkazem do fóra kde to je již vyřešeno, atd. Prostě je to jenom o lidech :)

Druhá výhoda "UTFG" je ta, že tazatel nevyřeší jediný problém, ale celou skupinu problémů. Tu skupinu problémů, kde odpověď je odkaz na první výsledek rozumného dotazu do googlu. Čili tazatel to vyřeší za pět minut a nemusí čekat, až mu odpověď za pár hodin najde někdo jiný.

Běžný Franta si na UTFG řekne, že s Linuxem skončil a nainstaluje si zpátky Windows. A pokud komunita chce (třeba to nechce, kdo ví), aby se Linux rozšířil mězi běžné Franty, měla by odpovědi typu UTFG zvážit a reagovat jinak.

Navíc podle mého pozorování je arogance odpovědí na aroganci. Nefunguje mi to, opravte mi to. Co na to máš rozumného odpovědět? Na druhou stranu, když rozumně formuluju dotaz, připojím základní informace, pokračuju tím, co jsem bezvýsledně zkusil a dotaz zakončím větou, že jestli nějaká informace chybí, tak jí dodám - tak i od podpory proprietárních věcí dostávám řešení během jednoho-dvou e-mailů.

Jak jsem psal, je to o lidech. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Neboli když někdo arogantně položí dotaz, může předpokládat, že dostane arogantní odpověď. Pokud je dotaz položen normálně, člověk se snaží pomoci, i po desáté, i když je to unávné, v případě, že o toho uživatele stojí, chce aby se produkt rozšířil, ...

Google jsem zkusil, ale nepomohl mi znamená "tenhle člověk si nechce zanadávat, chce vyřešit svůj problém".

Ono je dost vidět (většinou), zda-li opravdu něco zkoušel nebo ne.

Nic není černobílé a záleží na obou stranách (tazatel, reagující). Nemá cenu se asi babrat v detailech jak je dotaz položen, apod. Příklady najdeme z celého spektra (arogantní, běžné, detailní, ...). Spíš mi šlo o to, že jestli chce komunita kolem Linuxu aby se rozšířil, měla by se podle toho tak chovat. Nebo se alespoň snažit. Je potřeba si uvědomit, že to dost lidí může odradit a to nemusí být ten správný dlouhodobý cíl.

Neříkám, že Linuxová komunita stojí za starou bačkoru, nehodnotím ji, blbci jsou všude. Ale dělat support stylem UTFG v komerční sféře, za 5 minut člověk vyletí jako namydlený blesk. A argument, že to dělám zadarmo (jak někdo psal) neberu, člověk to dělat nemusí. Stačí ten dotaz ignorovat a nebýt nepřátelský. Najdou se jiní, kteří ochotně odpoví na ten samý dotaz i po desáté.

Trader

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #117 kdy: 15. 08. 2018, 13:35:05 »
Linux pritahuje dusevne chorych ludi
A co dá někdo duševně zdravý na server?

Zrzka

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #118 kdy: 15. 08. 2018, 13:38:39 »
Linux pritahuje dusevne chorych ludi
A co dá někdo duševně zdravý na server?

Celé to vlákno směřuje spíš k desktopu než k serverům (podle reakcí, v dotazu nebylo specifikováno). Každopádně jsem v tom případě duševně chorý, protože Linux mám na všech serverech (nejen) :)

MP

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #119 kdy: 15. 08. 2018, 13:45:56 »
Nefunkcni LTS !!! 18.04.1 - a pak chtejte fungovat s desktopem...