Co se vám nelíbí na linuxu?

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #30 kdy: 10. 08. 2018, 12:09:55 »



externi periferie po zkusenostech krome usb (flash) disku radeji ani nezkousim, chci mit klid a ne furt neco resit, za tu namahu mi to nestoji,


Aha, takže vlastně nevíš, jestli to funguje, takže to by default nefunguje...


naposledy co jsem zkousel tak nefungovala HP LJ 5L pripojena pres redukci lpt port to usb, scanner Mustek BearPaw 2448CU Pro  a android Nexus 7 2013 pripojeny jako mass storage, a pak take nejaka multifunkce Canon Pixma co jsem mel jen na chvili pujcenou, ani jedno to vubec nedetekovalo ... (aspon ze ta usb klavesnice a usb mys funguje)
« Poslední změna: 10. 08. 2018, 12:15:27 od Lojza »


martyd.

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #31 kdy: 10. 08. 2018, 12:49:42 »
Na co režim spánku?
Zkoušel jse někdy popřemýšlet jaký je rozdíl mezi vypnutím a režimem spánku?
Po vypnutí nezůstane nic spuštěné, při spánku se vracím k rozdělané práci.
Na woknech používám spánek/hibernaci a restartuju tak jednou za týden. V ubuntu stačí jednou do spánku a všechno je  ztraceno.
Uptime u mě na desktopu: 102 days
Takže chyba bude asi někde jinde.

Právě naopak, chyba je přesně tady - v podpoře HW.
Ano, dnes již existují jednotky, možná dokonce desítky modelů notebooků, kde režim spánku funguje. Ale je toho málo a stejně to není spolehlivé.
Já mám zase přesně tohle na win. Není problém to 3 měsíce nevypínat a přitom ten noťas přenáším. Nakrátko spánek, na delší cestu hibernace.
Takže z mého pohledu zase nechápu ty řeči tady o stabilitě windows. Windows 10 mi tu běží od rána do noci o když nejsem doma a zažil jsem jednu jedinou BSOD a to bylo způsobeno hw vadou wifi karty.
Takže v čem je ten rozdíl?
Na linuxu funguje rečim spánku na desítkách modelů.
Na windows režim spánku na desítkách modelů z nějakého důvodu nefunguje. (možná, jám jsem takový nikdy neměl)

PetrM

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #32 kdy: 10. 08. 2018, 13:04:41 »
naposledy co jsem zkousel tak nefungovala HP LJ 5L pripojena pres redukci lpt port to usb,

Aha, takže co nemůže fungovat, to taky nefunguje. Aby se to rozjelo, tak potřebuješ ovladač k té redukci (= systém musí znát, co k tomu VID a PID přiřadit). Pak musí mít implementovaný správný systém komunikace (SPP, EPP, ECP). Další věc je časování, u LPT na systémové sběrnici máš jiný běh času, než když se na USB trefuješ náhodně v rámci 1ms rámců. Pak je tady absence standardu pro identifikaci zařízení na LPT a fakt, že se přenáší proprietální protokol, který musí autor ovladače získat reverse engineeringem nebo vyžebrat od výrobce... I pak by ale kulhala autokonfigurace a patrně bys musel tahta ovladač přes modprobe.

scanner Mustek BearPaw 2448CU Pro 

Tak tohle je ovšem taky muzejní kousek. USB 1.1, ovladače jenom do Win XP (na W7/8/10 by ti nejel taky) od pidi ťamanů bez podpory. Co čekáš, že Linux bude podporovat čtečky na děrný pásky garážové výroby? Aby někdo přidal podporu, musí se mu to vyplatit.

Na rovinu, mít takovou starou plečku doma, tak z ní vytahám použitelný součástky na hraní a zbytek odevzdám ve sběrným dvoře cestou pro něco podporovanýho. Asi ti tak udělali všichni.

a android Nexus 7 2013 pripojeny jako mass storage,

Tak srandoid obecně je problém. On se hodně brání při přístupu zvenčí a ani na widlích to prý není zrovna růžový kvůli nastavování práv (widle ani patlafoun nemám, nemůžu z vlastní zkušenosti soudit). Mass storage (flash, externí HDD) jede perfektně, problém je na straně patlafounu.

a pak take nejaka multifunkce Canon Pixma co jsem mel jen na chvili pujcenou,

Tak si nepůjčuj Canonku, ale Epsonku a všechno bude OK.

ani jedno to vubec nedetekovalo ... (aspon ze ta usb klavesnice a usb mys funguje)

Protože standardně připojení funguje v několika krocích. Vše je popsáno standardem.
1. Připojíš zařízení. Napájení se dostane do zařízení a to začne "něco dělat"
2. Zařízení naběhne a podívá se, jestli jsou datový linky připojený přes odpory 15k na zem. Pokud ne, je to nabíječka.
3. Zařízení připojí jeden datový vodič na napájení přes 1k5 (DM pro low speed, DP pro high speed)
4. Počítač detekuje jedničku na jednom z vodičů. Zavolá ovladač USB, ten zařízení vygeneruje dresu (číslo od 1 do 127, unikátní v rámci jedné sběrnice) a přiřadí mu ho. Huby se při tom naučí, kde to zařízení je.
5. Ovladač si s se zařízením popovídá. Zjistí VendorID (VID), ProductID(PID), rychlost a podporovaný třídy zařízení (HID, mass storage,...)
6. Ovladač USB mrkne, jestli zná VID a PID a podle toho přiřadí ovladač. Nebo hodí chybu do logu, když zařízení nezná.

V případě té tiskárny s redukcí, VID a PID měla maximálně ta redukce a tím jsme dojeli. Poznat něco na LPT přes ovladač USB je nesmysl.

V případě starýho skeneru neznámé značky taky, VID a PID nejsou v tabulce, záznam do logu a je to.

No a Canonka je obecně problém. Když výrobce něco nepodporuje, tak je to o reverzním engineeringu a každý se ti na to vybodne. Cenově jsou srovnatelný s konkurencí a pokud konkurence zveřejní protokol, nebo použije standard, tak není motivace desítky hodin očuchávat a analyzovat komunikaci. To se bere jako volba Canonu - nechceš prodávat linuxákům, tak neprodávej, přežijem i bez tebe.

K tématu do protokolu: Na linuxu někteří nesnáší, že podporuje standardy a nezalamuje se s nestandardníma vopičárnama, pokud to není nutný.

PetrM

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #33 kdy: 10. 08. 2018, 13:10:54 »
Právě naopak, chyba je přesně tady - v podpoře HW.

Jsou tři druhy ACPI.
1. Zprasený, co nefunguje nikdy
2. Zprasený, co výrobce na widlích řeší ovladačem a na zbytek světa se*e
3. Správně implementovaný, to funguje by default.

Pokud to nefunguje, je to výrobní / konstrukční vada a chce to takový stroj vzít, fláknout s ním prodejce po palici a říct, ať ti vrátí prachy a předá tu zprávu dál směrem k výrobci. Ne to házet na vadu operačního systému.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #34 kdy: 10. 08. 2018, 13:18:52 »
ja bych si pral aby linux mel excelentni detekci pripojeneho hw uz pri instalaci (neco jako UPnP), proste si ocichal pripojene zelezo a uz v ramci instalace pouzil vse potrebne , byt treba z balicku non-free (pripadne si to dotahal z webu vyrobcu)[/size], abych se o to vubec nemusel starat


to treba na win resi ten https://drp.su/en ktery vychazi z asi 20 GB sbirky driveru od samlab.ws ale je to online nastroj (nemusim si stahovat tech 20 GB) akorat bacha je potreba odkliknout v nastaveni ruzne predzaskrtnute volby jinak se docela uhnizdi v systemu a take velka obezretnost pokud bych tech pouzil nove drivery treba chipsetu apod. tak to muze dopadnout spatne, jinak se mi osvedcil jako velmi dobry nastroj aktualizace driveru


PetrM

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #35 kdy: 10. 08. 2018, 13:48:30 »
ja bych si pral aby linux mel excelentni detekci pripojeneho hw uz pri instalaci (neco jako UPnP), proste si ocichal pripojene zelezo a uz v ramci instalace pouzil vse potrebne , byt treba z balicku non-free (pripadne si to dotahal z webu vyrobcu), abych se o to vubec nemusel starat

Pozor, UPnP != PnP. UPnP je způsob jak prostřelit NAT, ne auto konfigurace zařízení.

PnP samozřejmě Linux podporuje, byť tomu tak neříkají. Většina HW má ovladače přímo v jádře a jsou dostupný jako stream nebo blok paměti.

PnP ale závisí na HW. Nutností je použití rozhraní s jeho podporou (tzn. PCI, PCIe, USB, BT,...). Detekovat nějakou prehistorickou potvoru na LPT prostě fyzicky nejde. Ani za redukcí.

Pak je podmínka, že zařízení musí být na seznamu. Často má brouk nějakou konfigurační EEPROMku a výrobce tam přepíše svoje data (VID, PID, název zařízení). I když hje to standardní komunikace zabudovaná v jádře, pokud to nepřidá do příslušné tabulky v linuxu, tak prostě Linux nemůže vědět, s čím má tu čest. Záznam do logu a ignorování neznámýho HW je v té situaci to nejbezpečnější, co se dá dělat.

No a pak je tady podpora ze strany výrobce. Když je někdo pako, co se nedrží standardů, nezveřejňuje dokumentaci a nedodává ovladače, tak smůla (jeho, on chce prodávat). Pokud si myslí, že pokud je na trhu 10 stejných kraviček za cenu 100-120€, on přijde s jedenáctou se stejnou funkcionalitou jako ostatní, ale nestandardním ovladačem a někdo za něho ten ovladač bez dokumentace napíše, tak se trošku plete. Jo kdyby byl jediný na trhu, nebo měl podíl nad 70%...

to treba na win resi ten https://drp.su/en ktery vychazi z asi 20 GB sbirky driveru od samlab.ws ale je to online nastroj (nemusim si stahovat tech 20 GB) akorat bacha je potreba odkliknout v nastaveni ruzne predzaskrtnute volby jinak se docela uhnizdi v systemu a take velka obezretnost pokud bych tech pouzil nove drivery treba chipsetu apod. tak to muze dopadnout spatne, jinak se mi osvedcil jako velmi dobry nastroj aktualizace driveru

Neřeší, ten řeší jenom stažení nějakýho záhadýho balíčku jedniček a nul, díky kterýmu se zařízení rozjede.

Ale není tam ani garance, že tam bude ovladač pro to konkrétní železo v konkrétní verzi pro konkrétní systém, ani že tam nebude přidaný nějaký virus (dostat se mimo user space mezi ovladače nebo do jádra je sen každýho viru), ani negarantuje podporu (když něco nefunguje, opravovat to nebudou) a dokonce tam ani ty ovladače nemusí být legálně / s vědomím autora.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #36 kdy: 10. 08. 2018, 14:09:39 »
To je nějaká nová móda chodit se prsit do diskuzí vlastní neschopností a svádět to na Linux? :D

-/+

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #37 kdy: 10. 08. 2018, 14:14:23 »
scanner Mustek BearPaw 2448CU Pro
Kdo to mysli se skenovanim vazne koupi si za $70 lifetime Vuescan. Hodne modelu Musteku podporuje - https://www.hamrick.com/vuescan/mustek.html#scanner-drivers muzes zkusit zadarmiko, jen skenuje na velky rozliseni s watermarkem.

Danny

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #38 kdy: 10. 08. 2018, 15:26:33 »
Obcas me kousne dependency hell. Taky obcas prilis prekotny vyvoj: mam ted schvalne LTS Ubuntu, abych se vyhnul rozbiti veci updatem a nedavno mi update grafickych knihoven/ovladacu rozbil grafiku, musel jsem downgradovat prislusne balicky.

Unknown

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #39 kdy: 10. 08. 2018, 15:42:23 »
Co se vám nelíbí na linuxu?

Komunita....

eiffel

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #40 kdy: 10. 08. 2018, 15:50:12 »
Na serverech nám nic jiného neběhá a je to super.
Leč:
Podpora plug-HW je příšerná. Polovina toho nechodí, ta druhá polovina mizerně.
Psal jsem tuhle nějaký spektrální analyzátor pod linuchem a krachl jsem na zvukovce, prý SB kompatibilní.... Cha cha...
Strčil jsem to do windows, chvíli zachrochtaly a už to jelo...
Takže místo linuxu tam šly win embedded a byl pokoj.
A jak rádi jsme licenci zaplatili...
O desktopu se nebavím, to je škoda slov. Nepoužíváme, vše jede max. v FB s vlastními knihovnami.
Neříkám, že windows jsou nějaký ideál, ale na práci, kde vyžaduji nějaká komfort jsou zlaté.
A ještě - samozřejmě si vyslechnu jaký jsem pitomec, že stačí sedět a kernel driver si napsat. Jenže - na to jednoduše nemám čas, ani chuť.

dustin

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #41 kdy: 10. 08. 2018, 16:13:56 »
Psal jsem tuhle nějaký spektrální analyzátor pod linuchem a krachl jsem na zvukovce, prý SB kompatibilní.... Cha cha...

Zrovna Creative pro SB (ani pro X-Fi) skoro nic nezveřejnil, dodnes open source drivery SB nestojí za nic, protože je to reverse engineering. Většina zvukovek šlape dobře a drivery v alse jsou. Narozdíl od win, kde (až donedávna?) nebyla ani podpora letitého standardu USB audio class 2 a drivery psali výrobci USB zvukovek (XMOS apod.)

avel

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #42 kdy: 10. 08. 2018, 16:24:09 »
Roku 2018 už nedají dobrovolníci dohromady plnohodnotný použitelný desktop. Kdyby už jenom proto, že chybí nějaký ten final boss který řekne: to hezké že si myslíš že to stačí, ale bude to takhle a takhle a padej makat.

ondatra2

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #43 kdy: 10. 08. 2018, 16:35:05 »
Jo, taky mi na novém Ubuntu přestaly fungovat drivery na Epson Scan V37. A nový výrobce nemá.

-/+

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #44 kdy: 10. 08. 2018, 16:47:36 »
Jo, taky mi na novém Ubuntu přestaly fungovat drivery na Epson Scan V37. A nový výrobce nemá.
https://www.hamrick.com/vuescan/epson_perfection_v37.html#technical-information