Proč ateisté nepoužívají logiku ?

Ivan Nový

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1680 kdy: 09. 08. 2018, 08:30:59 »
@ Nekola

Ne na Googlu, jsou o tom i odborné články. Třeba při tom najdete něco co vás osvítí.


lojzik

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1681 kdy: 09. 08. 2018, 08:36:43 »
@ Nekola

Ne na Googlu, jsou o tom i odborné články. Třeba při tom najdete něco co vás osvítí.
zkoušim googlit co napsal Ivan Nový ke změnám desatera, ale nějak se nedaří. Asi bude jednodušší dát odkaz, určitě víš kam si to psal.

Josef

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1682 kdy: 09. 08. 2018, 08:44:50 »
Bavime se o základních principech. Podvádět je tedy obecně Ok? Prostě podvádět manželku či přítelkyni je přece špatně. Rozvod s tím, že podvádím nemá co dělat. To je přece jiné téma.
A já někde psal, že VŠECHNA pravidle v bibli jsou blbě? Nebo snad tvrdíš, že NĚKTERÁ pravidla v bibli jsou dobře a jiná špatně? Pokud jo, tak na tom se shodneme....

Citace
Chceš snad říci, že kvůli rozvodům zrušíme jakýkoliv požadavek na to být poctivý a věrný? Např. i co se týče kupříkladu peněz. (Bavíme se obecně.) To snad nemyslíš vážně.
Tradiční katolíci (resp. Ježíš?) to celé redefinovali tak, že pokud je člověk rozvedený (bez ohledu na to, která strana se rozvedla) a vezme si někoho jiného, tak není poctivý a věrný. S touhle definicí (která se tak de-fakto stává součástí desatera) se z toho bodu o věrnosti stává něco, co je špatně. Změnou této definice (třeba klidně zpátky na to, jak to napsal Bůh na tu desku), se mění desatero.

Takže ano, myslím to vážně.

Když to tak píšu, tak Ježíš vlastně "měnil ten ideál". To nebylo špatně?

Citace
Nebo na místo jednoduchého desatera budeme muset mít dva milióny přikázání, tři miliony výjimek, a osm milionů upřesnění? Abychom postihli všechny varianty.
Takže z Bible platí jen desatero a zbytek ne? Co třeba ten bod č.1 z desatera?
Citace
Bavím se o tom, že v zásadě víme, co je správné. Ty uvádíš manžela hrubiána v intenzitě fyzického násilí. Ok. Žena s takovým nemusí být. Takže vidíš, co je správné, ale už bys měnil desatero.
Kdes přišel na to, že s takovým žena nemusí být? V manželském slibu ti lidé slibují, že toho druhého nikdy neopustí. Tečka. To, že před nějakým cca. jedním stoletím to začala církev interpretovat stylem "no oni sice nežijí spolu, ale ona ho vlastně neopustila" je přesně "změna pravidel"..

Citace
No, a že někdy řešení nebude někomu vyhovovat. To ani po rozvodu mi nikdo nevrátí, co za šrámy jsem v tom manželství utrpěl. Co děti? Takže vždy bude někdo nevratně poškozen. Jak chceš napravit toto? Nebo to, že manžel ženu bil. Změnou desatera? To je prostě naivní.
Nikdo tu nemluvil o "napravování"; jenom nechápu, proč těm lidem, kteří prostě v týhle blbý situaci jsou dělat ten život ještě těžší. Kvůli tomu, že církev má nějaký ideál a když holt někdo ideálu neodpovídá, tak je mu potřeba zničit život?


Citace
Kvůli tomu, že se prokazatelně dějí nechutné a hrozné věci, přece nemůžeme slevit z ideálu. Protože jinak za chvíli už žádný mít nebudeme.
Jsi vůbec schopen pochopit a myšlenku, že by ten "ideál" mohl být špatně?

Já se s Tebou vůbec nepřu o konkrétní ustanovení a praxi v církvi, tím méně katolické. Jsem protestant. Na takovou diskuzi jsou teologové. A zvlášť ve vyhraněných případech. A to je na nějaké křesťanské fórum. A v konkrétním lidském případě jsou tu na řešení instituce kněží, pastorů apod. Samozřejmě s tím, pokud o to ten který člověk stojí. A má k jim důvěru.

Má připomínka byla ve smyslu toho, že jakýkoli systém, pokud budou zpochybňovány jeho základní postuláty, se drolí až z něj v posledku nezbude nic. A také, že ty neobyčejnější věci jsou celkem jasné. Jako kupříkladu vražda a manželská věrnost.  A že křesťanství je tisíciletími ověřený etický systém. Takže nemam potřebu navrhovat něco zásadního měnit.
 

Ivan Nový

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1683 kdy: 09. 08. 2018, 08:45:01 »
@ Nekola

Ne na Googlu, jsou o tom i odborné články. Třeba při tom najdete něco co vás osvítí.
zkoušim googlit co napsal Ivan Nový ke změnám desatera, ale nějak se nedaří. Asi bude jednodušší dát odkaz, určitě víš kam si to psal.

https://www.bibleazdravi.net/pp.desaterovbibli.html

Pro katolíky je závazný katechismus, nikoliv Bible, tu jim kněží nedporučují číst, a byly doby, kdy jim to přímo zakazovali, prý proto, že na to nejsou povolaní a mohli by si slova Krista špatně vysvětlit :-)))

lojzik

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1684 kdy: 09. 08. 2018, 08:52:05 »
@ Nekola

Ne na Googlu, jsou o tom i odborné články. Třeba při tom najdete něco co vás osvítí.
zkoušim googlit co napsal Ivan Nový ke změnám desatera, ale nějak se nedaří. Asi bude jednodušší dát odkaz, určitě víš kam si to psal.

https://www.bibleazdravi.net/pp.desaterovbibli.html

Pro katolíky je závazný katechismus, nikoliv Bible, tu jim kněží nedporučují číst, a byly doby, kdy jim to přímo zakazovali, prý proto, že na to nejsou povolaní a mohli by si slova Krista špatně vysvětlit :-)))
"Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí," bůh se s tim moc nemaže. Trestem na příbuzných se vyznačují brutální diktatury


Josef

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1685 kdy: 09. 08. 2018, 08:53:14 »
Nebo to neustále "dokazování" citacemi z Bible. To je stejně relevantní, jako bych tady dokazoval nadpřirozené záhady a vznik života existencí mimozemšťanů citacemi z Dänikena, které jsem jako malý četl a tenkrát mi to přišlo jako fakt hustý.

Ale vyrostl jsi z toho ;-)
Tahle naděje je i pro ostatní...

Tak to mám naději.  :D :D :D

Legrácky beru...

F.F.

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1686 kdy: 09. 08. 2018, 08:57:46 »
"Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí," bůh se s tim moc nemaže. Trestem na příbuzných se vyznačují brutální diktatury

Musis si uvedomit ze to narizeni plati pro padle lidstvo. Sme daleko od idealu a vnimani jako plevel ci krysy. Proto se stary zakon s hrisniky moc nemaze. Krestanstvo navic prineslo ideu dedicneho hrichu. Mozna je to "geneticka" zalezitost, samozrejme v duchovnim rozmeru.

Ivan Nový

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1687 kdy: 09. 08. 2018, 08:59:21 »
@ Nekola

Ne na Googlu, jsou o tom i odborné články. Třeba při tom najdete něco co vás osvítí.
zkoušim googlit co napsal Ivan Nový ke změnám desatera, ale nějak se nedaří. Asi bude jednodušší dát odkaz, určitě víš kam si to psal.

https://www.bibleazdravi.net/pp.desaterovbibli.html

Pro katolíky je závazný katechismus, nikoliv Bible, tu jim kněží nedporučují číst, a byly doby, kdy jim to přímo zakazovali, prý proto, že na to nejsou povolaní a mohli by si slova Krista špatně vysvětlit :-)))
"Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí," bůh se s tim moc nemaže. Trestem na příbuzných se vyznačují brutální diktatury
No za páchané zlo na lidi seslal i potopu a zachránila se jen rodina Noeho, ostatní zahynuli. Nejsme s Bohem na stejné úrovni. Není to o demokracii, je to vnější autorita. Ale s úředníky státu či elitami jsme na stejné úrovni, jsme stejně svobodní jako oni a přesto se nad nás vyvyšují a v totalitě dvojnásob. Proto pravidla mají být určená vnější autoritou, aby člověk nepodléhal člověku, což je z hlediska křesťanství hřích. Demokracie v tomto směru není ideální, protože se demokraticky může prosadit i zlo. Proto to v USA mají dobře, tam pravidla pochází od Boha a stát je nemůže měnit.

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1688 kdy: 09. 08. 2018, 09:01:24 »
"Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí," bůh se s tim moc nemaže. Trestem na příbuzných se vyznačují brutální diktatury

Tak hlavne ze mame svobodnou vuli. Jen dokud treba fotr neco neposere...

MasoxCZ

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1689 kdy: 09. 08. 2018, 09:03:53 »
Navíc Bible akcentuje, že Bůh hledí k srdci. Není to primárně o tom, že bych měl dodržovat nějaká pravidla kultu či náboženství (jak se pletli farizejové). Ale o tom, abych já sám za sebe, co nejlépe jednal v souladu s tím, co je správné. A co je správné je, je jak píšu celkem jasné. Proto také bezbožnost (jednání mimo Boží pravidla) je špatná.

To jako fakt vážně? Takže chceš říct, že psychopat vlastně nehřeší? To se docela povedlo, tos měl nadhodit u soudu s Roubalem. Nemusel natáhnout brka po 25ti letech na Mírově.


Hřeší každý i vy. Člověk se rodí jako špatný. To je křesťanské východisko. Kristus byl k nám vyslán, aby svou obětí smyl naše hříchy a aby my jsme měli možnost věčného života. Jinak za úkladnou vraždu je i v Novém Zákoně trest smrti. Zrušení trestu smrti za úkladnou vraždu je levicové, nekřesťanské.

Co kdybyste se domluvili, abyste tvrdili alespoň orientačně totéž?
Oba tvrdítě že jste věřící křesťané, jeden tvrdí že morálka je podle Krista subjektivní (viz výše, to na co jsem reagoval), druhý zase přichází s presumpcí viny ("KAŽDÝ" hřeší) bez odpovědnosti ("odpuštění je automatické, neboť skrze Kristovu oběť"). Každou chvíli si nejen vzájemně, ale i každý zvlášť sám sobě protiřečíte, ale přesto tvrdíte, že to dává smysl. A přesto vám to ani jednomu nepřijde divný.
Oba mi připomínáte Alenku při souboji s Tlachapoudem... "Někdy jsem už před snídaní schopná uvěřit i sedmi nemožnostem".

Obávám, že jsi to nepochopil.  :D Každý hřeší. A proto potřebuje přijmout Krista. A to je zadarmo. Jaksi automaticky to pak věřícího, vyjímá z problému.

Jinak samozřejmě řekneš, že je to paradox. A můžeš mít řadu námitek. Ano, i Apoštol Pavel i tomu dospěl, když zvolal, a to máte hřešit, aby se rozhojnila milost? A vysvětlil to dál v textu. Ale znovu, nejsem křesťan, co mlátí lidi Božím slovem.

Potřebu jeho přijetí sice výslovně necítím, ale tohle dává (možná paradoxně) konečně smysl jako jedna z prvních věcí v tomhle vlákně.

lojzik

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1690 kdy: 09. 08. 2018, 09:06:56 »
@ Nekola

Ne na Googlu, jsou o tom i odborné články. Třeba při tom najdete něco co vás osvítí.
zkoušim googlit co napsal Ivan Nový ke změnám desatera, ale nějak se nedaří. Asi bude jednodušší dát odkaz, určitě víš kam si to psal.

https://www.bibleazdravi.net/pp.desaterovbibli.html

Pro katolíky je závazný katechismus, nikoliv Bible, tu jim kněží nedporučují číst, a byly doby, kdy jim to přímo zakazovali, prý proto, že na to nejsou povolaní a mohli by si slova Krista špatně vysvětlit :-)))
"Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí," bůh se s tim moc nemaže. Trestem na příbuzných se vyznačují brutální diktatury
No za páchané zlo na lidi seslal i potopu a zachránila se jen rodina Noeho, ostatní zahynuli. Nejsme s Bohem na stejné úrovni. Není to o demokracii, je to vnější autorita. Ale s úředníky státu či elitami jsme na stejné úrovni, jsme stejně svobodní jako oni a přesto se nad nás vyvyšují a v totalitě dvojnásob. Proto pravidla mají být určená vnější autoritou, aby člověk nepodléhal člověku, což je z hlediska křesťanství hřích. Demokracie v tomto směru není ideální, protože se demokraticky může prosadit i zlo. Proto to v USA mají dobře, tam pravidla pochází od Boha a stát je nemůže měnit.
Žilo jednou jedno děvčátko a to dostalo od babičky k narozeninám dárek – červenou čepičku. Rádo ji nosilo, a proto jí říkali Červená karkulka. Babička bydlela za lesem a Karkulka ji často navštěvovala. Jednoho dne měla i babička narozeniny a maminka k ní Karkulku poslala s košíčkem plným dárků. Děvčátko muselo projít hlubokým lesem a proto jí maminka přikazovala: „Jdi rovnou k babičce, Karkulko, a nikde se nezdržuj a nescházej z cesty. Mohlo by se ti něco zlého přihodit.“

zbytek si vygoogli

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1691 kdy: 09. 08. 2018, 09:18:01 »
... pokud je Trump, biblický křesťan nezastaví ...

 ;D  :D  ;)  :)  ;D ;D

(pokud náhodou měl ještě někdo problém s tvou diagnózou, tak teď už to pochopili i ti poslední dva lidi)

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1692 kdy: 09. 08. 2018, 09:19:25 »
No za páchané zlo na lidi seslal i potopu a zachránila se jen rodina Noeho, ostatní zahynuli.
Ajajaj. Legenda o Noeovi, je jednim z nejslabsich mist v Bibli. Noea vynecham, vynecham i nutnost zvirata zivit, ale je tu daleko vetsi nesrovnalost. Dokazu pochopit, ze vysadil klokany v Australii a lamu v jizni Americe. Ale jak to chudak dokazal zaridit pro vsechny endemicke druhy, ktere existuji pouze na jednom jedinem miste na svete? A hlavne nesedi velikost Archy o mnoho radu. Dolni odhad poctu druhu na Zemi je nekde kolem 10M, pravdepodobne vic.

Mimochodem stale cekam na stanoveni pravidel pro autonomni rizeni (trolley problem). Klickujes jak zajic. Ono totiz minimalne na pocatku bude stat to autonomni rizeni za prd a bude hodne nedokonale. Jenze diky naproste absenci nepozornosti bude mit mene nehod nez lidsky ridic. To znamena mene mrtvych. A jelikoz Krista neumime naprogramovat, bude NUTNE naprogramovat chovani v hranichnich podminkach, kdy je nutne vybrat kdo zemre. A na rozdil od vlaku tady moznost volby je. Odpojit rizeni a nechat to na vuli bozi je jedna z nepotomejsich myslenek, ktere jsem kdy videl a rozhodne neni "krestanska" ani vzdalene.

Josef

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1693 kdy: 09. 08. 2018, 09:57:11 »
"Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí," bůh se s tim moc nemaže. Trestem na příbuzných se vyznačují brutální diktatury

Tak hlavne ze mame svobodnou vuli. Jen dokud treba fotr neco neposere...

Tak jestli Tvůj otec promrhá peníze, tak nic nezdědíš. Také to na Tebe má vliv a je to správné, nebo není?

Každopádně mimo to máš i tak možnost spasení. Vím, peníze To to sice nevrátí, ale mluvíme tu o hříchu.  ;D

Kiwi

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1694 kdy: 09. 08. 2018, 09:57:41 »
Tedy... nečekal jsem zázraky... ale... 113 stránek křesťanské "logiky"...  :) Kdyby někdo v životě propadal skepsi a spleenu a chtěl hledat útěchu v křesťanství, doporučím mu tuto diskusi. To ho rychle vyléčí.  :D

A pane Nový, bez legrace, vy evidentně máte nějaký psychický problém. To nijak nesouvisí s vaší vírou a není to z mé strany myšleno nijak peiorativně. Znal jsem člověka, který vykazoval stejné znaky chování jako vy. Byl to psychotik, ale časem se mu to rozvinulo ve schizofrenii a paranoiu, což nakonec vyústilo v sebevraždu. Problém takových lidí je v tom, že si nechtějí svou nemoc připustit, takže na účinnou pomoc pak už bývá pozdě.