Proč ateisté nepoužívají logiku ?

Kiwi

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1845 kdy: 10. 08. 2018, 11:31:59 »
A v tom je vtip všech diskusí s věřícími. Jejich představy o logice vycházejí z jediného vykonstruovaného bodu, který je definován tak, aby potvrzoval sám sebe. Tudíž "logicky" má pravdu.

Je to jako s Ježíškem, klekánicí, bludičkami, hejkalem, nebo vodníkem. Dokud jsou děti malé, existence podobných stvoření je zčásti opodstatněná a dává zjednodušená vysvětlení bez dalších otázek, jelikož děti spoustu věcí nemohou chápat.
Osobně jsem přesvědčen, jednotlivá náboženství nevznikají v hlavách fanatiků, ale naopak jsou vytvářeny velmi inteligentními jedinci za konkrétním účelem.
Docela by mě zajímalo, kolik současných vysoce postavených duchovních jsou opravdu věřící.
Nejen současných. Jinak by nemohlo být papežské schisma, nemohli by mít haldu parchantů, neprovozovali by bordely...

Martin Luther o svém pobytě v Římě:
"I já sem byl v Římě takový svatouška a blázen, že sem po všech chrámích a jeskyněch poběhal, a všemu uvěřil, co mi tam neprávě udáno. Držel sem také asi 10, neb i více mší, a velice mi vtehdy líto bylo, že rodičové moji ještě byli při životě, neboťbych je velice rád z očistce byl vysvobodil skrze mé mše a jiné krásné věci. Při stole sem, mezi jinými hrubými slovy, smáti se slyšel, že někteří, když mši přisluhovali, nad chlebem a nad vínem říkali! „Chléb jsi a chlebem zůstaneš, víno jsi a vínem zůstaneš!“ Cože sem si já z toho mysleti mohl? Co, jestliže pápež a kardináli někdy mši svatou takto drželi? Nejohavnější ale mi bylo to, že kněží římští, tak hurdyburdy mší sv. drželi, jako kdyby nějakou směšnou hru provozovali, a když sem já ještě sotva u Evanjelii byl, již nejbližší ke mně kněz byl hotov, a na mne: Passa, passa! (nech tak, nech!) volal.“ "


Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1846 kdy: 10. 08. 2018, 12:03:08 »
Doporucuji neodbihat od tematu a zustat pri puvodni otazce: Proc se ateiste zuby nehty brani logice a jednoduchemu faktu, ze zivot pochazi jen ze zivota.
Protoze ten tvuj "fakt" je nesmysl.
Je Buh zivy v biologickem smyslu slova? Vzhledem jake ma podle vericich mit vlastnosti tak ne, nema omezeni dane zivym tvorum. Timto je tvrzeni "zivot pochazi jen ze zivota" logicky vyvraceno i pro pripad stvoreni zivota bohem.
Z logiky veci je jasne, ze vznik zivota je mozny i z neziveho. Jde jen o to, jesli ten vznik potrebuje vnejsiho hybatele. Potiz z vnejsim hybatelem je jeho nepritomnost v pozorovani a dokonce i nepritomnost pozorovani "mezer" pro ktere by byl vysvetlenim a tudiz je to zbytecna hypoteza, ktera ma navic nekonecno moznych variant.

Lama

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1847 kdy: 10. 08. 2018, 12:16:47 »
Doporučuji nepřekrucovat fakta a ptát se korektně: Proč se věřící zuby nehty brání logice a jednoduchému faktu, že prvotní život nemohl vzniknout z jiného života?

To ale je proti logice, protoze nic takoveho nepozorujeme.

TVL ty seš logik. To, že něco nepozoruješ neznamená, že je to proti  logice. Já taky nepozoruju, že by kolem vznikaly nový pyramidy. Tak za to asi může bůh. Logika jak sviňe.

V prvý řadě dosud nemáme konsens na tom co je živý a co ne. Ale o tomhle všem už se tu diskutovalo. Vážně je nutný to  opakovat?

Lama

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1848 kdy: 10. 08. 2018, 12:25:30 »
Nehledě na to, že ten argu(de)ment můžu otočit a říct, že taky nepozoruju, že by tady nějakej bůh něco tvořil. Nebo snad někdo pozoroval boha jak tvoří nový život?

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1849 kdy: 10. 08. 2018, 13:20:13 »
Něco pro polechtání ega místních, hypotetický rozhovor z blízké budoucnosti:

V: Bůh existuje, stvořil počítače. Žádný člověk nedokáže vymyslet tak komplexní věc jako je počítačový čip, nebo napsat operační systém.
A: Ale my vždyť my počítače sami vyrábíme!
V: Ne, my pouze pozorujeme jak jiné počítače vyrábí nové počítače! Prvotní HW stvořil Bůh a vdechl mu operační systém. Nám dal programovací jazyk, abychom šířili jeho slovo a rozšířili jeho dílo.
A: Ale první počítače byly jednodušší a existují záznamy o lidech, co napsali první operační systémy...
V: Dej mi jediný důkaz! Umíš napsat OS? Znáš někoho takového? Nejde napsat systém bez programovacího jazyka!
A: První programovací jazyky byly mnohem jednodušší a překládaly se přímo do strojového kódu
V: Zkus použít logiku! Čím přeložíš programovací jazyk, když nemáš systém? V čem spustíš systém, když nemáš počítač? Nezhotovíš počítač bez programu! Sám si protiřečíš. Jak naivní! Toto samo je důkaz Boží existence...
...
...
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)


eee

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1850 kdy: 10. 08. 2018, 13:30:49 »
V: Dej mi jediný důkaz! Umíš napsat OS? Znáš někoho takového? Nejde napsat systém bez programovacího jazyka!
Poměrně trefně vystižená logika místních teistů :-), akorát oni to rovnou sebejistě prohlašují za důkaz existence boha :-).

lojzik

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1851 kdy: 10. 08. 2018, 13:33:37 »
Doporucuji neodbihat od tematu a zustat pri puvodni otazce: Proc se ateiste zuby nehty brani logice a jednoduchemu faktu, ze zivot pochazi jen ze zivota.
Protože nekonečná rekurze a stack overflow, kolaps vesmíru. Už to konečně chápeš ty logiku?

an

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1852 kdy: 10. 08. 2018, 14:37:42 »
Zivot pochazi ze zivota?

Na zacatku nebyly ani elementarni castice natoz zivot.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%BD_t%C5%99esk#Stru%C4%8Dn%C3%BD_p%C5%99ehled_pr%C5%AFb%C4%9Bhu


Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1853 kdy: 10. 08. 2018, 15:07:31 »
Nehledě na to, že ten argu(de)ment můžu otočit a říct, že taky nepozoruju, že by tady nějakej bůh něco tvořil. Nebo snad někdo pozoroval boha jak tvoří nový život?

Ta byla přísná!

Josef

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1854 kdy: 10. 08. 2018, 16:08:03 »
No..a co teda mám chápat jako ten "ideál", když ne nějaká konkrétní ustanovení? Napsal jsi, že "výhoda" víry je, že má člověk neměnný ideál. Až na to, že třeba protestantské církve vznikly z toho důvodu, že ten ideál chtěly změnit...

Postaci kdyz si uvedomis ze nabozenstvi/filosofie a cirkev jsou dve veci. Teorie a prax. Nabozenstvi rika "ze se da cestovat z bodu A do bodu B". Cirkev X tu cestu realizuje kolobezkou. Cirekv Y to realizuje jizdnim kolem. Protestatnske cirkve nemenili ideal - "cestovani", menili dopravni prostredek.

Jestli jsou pravidla cestovní prostředek který je možno libovolně vyměnit, pak bible postrádá smysl, protože i to desatero jsou jen pravidla. Co je potom ovšem cílem?

Vím, patrně je po bitvě, jsme na konci ...  :D Ale dlužím ještě odpověď, co je tedy cílem? Viz výše. Málokdo zmiňuje, že význam slova hřích, není primárně náboženský, znamená totiž: "minout se cíle, omyl, chyba". Tedy "hřích" není špatný proto, že to Bůh tak řekl, a pak nám to spočítá ... Ale proto, že se něčeho mineme.

A co je tedy cílem? No, jednoduše život sám - život v plnosti (chcete-li je to v Janovi 10:10). A proto je tu sada (křesťanských) pravidel, která nám při aplikaci umožní dosáhnout cíle. Lépe či hůře. Primárně záleží na nás; sekundárně i na okolnostech.

Rozhodně cílem není samo o sobě dodržování zákona (proto Nový zákon). To si někteří, hlavně křesťané, ať seknu do vlastních řad, pletou. To je podmínka nutná, částečně nesplnitelná (proto milost skrze Krista), nikoliv dostačující. Je a mělo by (někteří "křesťané", to jsou jen karikatury) za tím vším být mnohem víc. Totiž opravdové naplnění našeho života.

Bylo mi skutečně ctí účastnit se této diskuze. Děkuji za názory, připomínky, kritiku i nesouhlasy. Rozšířilo mi to zas o něco obzory .. Takže všem opravdový dík.   :D

eee

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1855 kdy: 10. 08. 2018, 17:26:51 »
No..a co teda mám chápat jako ten "ideál", když ne nějaká konkrétní ustanovení? Napsal jsi, že "výhoda" víry je, že má člověk neměnný ideál. Až na to, že třeba protestantské církve vznikly z toho důvodu, že ten ideál chtěly změnit...

Postaci kdyz si uvedomis ze nabozenstvi/filosofie a cirkev jsou dve veci. Teorie a prax. Nabozenstvi rika "ze se da cestovat z bodu A do bodu B". Cirkev X tu cestu realizuje kolobezkou. Cirekv Y to realizuje jizdnim kolem. Protestatnske cirkve nemenili ideal - "cestovani", menili dopravni prostredek.

Jestli jsou pravidla cestovní prostředek který je možno libovolně vyměnit, pak bible postrádá smysl, protože i to desatero jsou jen pravidla. Co je potom ovšem cílem?

Vím, patrně je po bitvě, jsme na konci ...  :D Ale dlužím ještě odpověď, co je tedy cílem? Viz výše. Málokdo zmiňuje, že význam slova hřích, není primárně náboženský, znamená totiž: "minout se cíle, omyl, chyba". Tedy "hřích" není špatný proto, že to Bůh tak řekl, a pak nám to spočítá ... Ale proto, že se něčeho mineme.

A co je tedy cílem? No, jednoduše život sám - život v plnosti (chcete-li je to v Janovi 10:10). A proto je tu sada (křesťanských) pravidel, která nám při aplikaci umožní dosáhnout cíle. Lépe či hůře. Primárně záleží na nás; sekundárně i na okolnostech.

Rozhodně cílem není samo o sobě dodržování zákona (proto Nový zákon). To si někteří, hlavně křesťané, ať seknu do vlastních řad, pletou. To je podmínka nutná, částečně nesplnitelná (proto milost skrze Krista), nikoliv dostačující. Je a mělo by (někteří "křesťané", to jsou jen karikatury) za tím vším být mnohem víc. Totiž opravdové naplnění našeho života.

Bylo mi skutečně ctí účastnit se této diskuze. Děkuji za názory, připomínky, kritiku i nesouhlasy. Rozšířilo mi to zas o něco obzory .. Takže všem opravdový dík.   :D

A jak se to slučuje s vražděním hříšníků?

dword

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1856 kdy: 10. 08. 2018, 17:34:56 »
Vsechna uvedena slova jsou o karme, jen to nevidis, pac nevis co karma je, jak funguje, ani co s ni delat.
Nejsou, jsou o kauzalitě. A pokud to má být ztotožněno s karmou, která může být dobrá nebo špatná, pak to znamená, že lze mít dobrou nebo špatnou kauzalitu. A to nemluvíme o tom, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.

Karma muze byt dobra nebo spatna, to jo, ale o tom to neni. Karmu je totiz mozne porazit a vymanit se z jejich zakonitosti uplne. Proste dosahnout nezavislosti na karme.
O tom to přesně je. Z tohoto pojetí plyne, že karma není přirozená kauzalita, ale jen jakýsi nadpřirozený konstrukt a o něčem takovém bible nehovoří, ta uvádí jen kauzalitu pro některé případy jako mravní ponaučení, pravidla chování.

Zase jen nedokonala spekulace. Je to presne naopak, karma je prirozena kauzalita a vira ma moc ji zborit. V Bibli se o takovych vecech samozrejme pise, jen ty to nevidis. Pokusim se ukazat na tomto pribehu:

Při návratu Ježíše vítal dav lidí; všichni už na něj čekali.
Vtom přišel muž jménem Jairus, představený synagogy. Padl Ježíši k nohám a prosil ho, aby s ním šel domů.
Měl totiž jedinou dceru, asi dvanáctiletou, a ta umírala.
Šel tedy za ním a davy ho tiskly ze všech stran.
Byla tam jedna žena, která už dvanáct let trpěla krvácením.
Utratila všechno své živobytí na lékaře, ale žádný ji nemohl uzdravit.
Když se ale zezadu přiblížila k Ježíši a dotkla se cípu jeho roucha, její krvácení ihned přestalo.
„Kdo se mě dotkl?“ ptal se Ježíš.
Když se nikdo nepřiznával, ozval se Petr: „Mistře, davy se na tebe mačkají a tlačí…“
Ježíš ale opakoval: „Někdo se mě musel dotknout. Cítil jsem, jak ze mě vyšla moc.“
Žena viděla, že se to neutají. S rozechvěním přistoupila, padla před ním a pověděla mu přede všemi, proč se ho dotkla a jak byla hned uzdravena.
„Dcero,“ odpověděl jí Ježíš, „tvá víra tě uzdravila. Jdi v pokoji.“

lojzik

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1857 kdy: 10. 08. 2018, 17:41:38 »
Řekl bych, že ten mimozemský experiment, kdy části lidí implantovali víru v neexistující na A dřazenou bytost, se poněkud zvrhnul. A mimozemšťani fakt existují, četl jsem to v knížce.

Lama

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1858 kdy: 10. 08. 2018, 18:15:28 »
Mě už to nebaví... :-\ :-\ :(

Jestli si někdo myslí, že mu víra zruší karmu a zastaví krvácení, fajn. Je to jeho věc.

Každopádně přeji všem jen to dobré (jsem tak trochu humanista).
A na rozloučenou moje oblíbená scenka

https://youtu.be/cGktbsUQRQA

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1859 kdy: 10. 08. 2018, 18:59:43 »
https://youtu.be/cGktbsUQRQA

To je hodně dobrý!, sem neznal  ;D ;D ;D

Nicméně osobně i když scénka je to super, nemůžu úplně souhlasit. Ač to tak dosud možná nevyznělo, víru jako celek zčásti respektuju a toleruji. Z historického hlediska nejde upřít, že masám dala nějaký směr a smysl života. Ano, vedly se války, vraždilo se, vše ve jménu víry, ale zároveň to fungovalo jako motivace i strašák. Pořád stejná analogie s dětmi.
Myslím, že lidstvo ještě nedospělo do bodu, kdy se obejde bez náboženství. Ten myšlenkový konstrukt je sice silně zneužitelný (a zneužívaný), ale má taky pořád svoji funkci.
Jak je vidět, dodnes existuje spousta lidí, dokonce s vysokoškolským vzděláním, kteří jsou ochotni věřit něčemu, co popírá přirozený vývoj, logiku a všechno čeho zatím lidstvo dosáhlo.
Představte si, že by se někomu podařilo v jednom okamžiku naprosto všem lidem a dokázat, že je nečeká žádné nebe, ani peklo, že nikdo nehlídá jejich kroky a každý si je odpovědný sám za sebe své svědomí...

On ten vývoj přijde, jen to ještě bude chvíli trvat...
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)