Výroba vlastních čipů

Re:Vyroba vlastnych cipov
« Odpověď #45 kdy: 17. 07. 2018, 19:28:33 »
... a nehovorim o kyseline dusicnej len na zivnostenske opravnenie. ...

Což je obecně dobře a v případě téhle kyseliny obzvlášť. Já se potkal s hodně ošklivými úrazy v důsledku toho, že si někdo myslel, že tomu rozumí. To pak slýcháte výmluvy typu "no tak já věděl, že to reaguje, ale nenapadlo mě, že tak rychle!" Holt vyrostli na kyselině sírové a chlorovodíkové, což jsou ve srovnání s dusičnou spíš hračky pro děti.

A co se týká výroby polovodičů, tak tam se používají kyseliny jiné. Třebas kyselina fluorovodíková. A proti té je ta dusičná hodná tetička, protože fluorovodíková už v nízkých koncentracích působí masivní poškození tkání. Které navíc z počátku nebolí, takže si člověk poleptání ani nemusí včas všimnout. I u nás bylo dost případů, kdy se tím otrávily děti, když na nějakém kroužku leptaly sklo. Zmrzačené na celý život jen proto, že vedoucí si varování výrobce leptací pasty vyložil po svém.

Při práci s chemikáliemi nelze spoléhat na zkušenost, protože to pak může být snadno zkušenost poslední. Chemikálie jsou v rámci běžné lidské zkušenosti prostě nepředvídatelné. Je potřeba si o tom nejdřív něco zjistit a poradit se s někým, kdo má praxi z laboratoře. To samé platí pro práci s radiací, elektřinou...


AleshR

Re:Vyroba vlastnych cipov
« Odpověď #46 kdy: 17. 07. 2018, 23:52:49 »
... a nehovorim o kyseline dusicnej len na zivnostenske opravnenie. ...

Což je obecně dobře a v případě téhle kyseliny obzvlášť. Já se potkal s hodně ošklivými úrazy v důsledku toho, že si někdo myslel, že tomu rozumí. To pak slýcháte výmluvy typu "no tak já věděl, že to reaguje, ale nenapadlo mě, že tak rychle!" Holt vyrostli na kyselině sírové a chlorovodíkové, což jsou ve srovnání s dusičnou spíš hračky pro děti.

A co se týká výroby polovodičů, tak tam se používají kyseliny jiné. Třebas kyselina fluorovodíková. A proti té je ta dusičná hodná tetička, protože fluorovodíková už v nízkých koncentracích působí masivní poškození tkání. Které navíc z počátku nebolí, takže si člověk poleptání ani nemusí včas všimnout. I u nás bylo dost případů, kdy se tím otrávily děti, když na nějakém kroužku leptaly sklo. Zmrzačené na celý život jen proto, že vedoucí si varování výrobce leptací pasty vyložil po svém.

Při práci s chemikáliemi nelze spoléhat na zkušenost, protože to pak může být snadno zkušenost poslední. Chemikálie jsou v rámci běžné lidské zkušenosti prostě nepředvídatelné. Je potřeba si o tom nejdřív něco zjistit a poradit se s někým, kdo má praxi z laboratoře. To samé platí pro práci s radiací, elektřinou...

No jo, jenže Vaše uvažování je uvažování člověka, který má na rukou 10 prstů a žádné trvalé následky v důsledku špatné manipulace...
Kdyby byli takhle všichni chytří a uvážliví, tak se nic takového nestane, většinou je to prostě podcenění situace, spoléhání se na "něco" či zanedbání základních pouček typu "nikdy se na nic nespoléhej" atd. Nazval bych to mladickou nerozvážností.

PetrM

Re:Vyroba vlastnych cipov
« Odpověď #47 kdy: 18. 07. 2018, 06:14:25 »
No jo, jenže Vaše uvažování je uvažování člověka, který má na rukou 10 prstů a žádné trvalé následky v důsledku špatné manipulace...
Kdyby byli takhle všichni chytří a uvážliví, tak se nic takového nestane, většinou je to prostě podcenění situace, spoléhání se na "něco" či zanedbání základních pouček typu "nikdy se na nic nespoléhej" atd. Nazval bych to mladickou nerozvážností.

Ale evoluce musí fungovat. Pokud nemá intelligence populace klesat ještě víc (se všemi následky, jako současná politická reprezentace nebo vlastní PHP framework od každýho, kdo dokáže pod widlema spustit Notepad), musí se jim nechat volná cesta k tomu, aby se vyřadili z reprodukčního procesu...  ;)

Radovan.

Re:Vyroba vlastnych cipov
« Odpověď #48 kdy: 18. 07. 2018, 06:15:17 »
No jo, jenže Vaše uvažování je uvažování člověka, který má na rukou 10 prstů a žádné trvalé následky v důsledku špatné manipulace...
Však jo, občas má někdo štěstí a přežije to, jako tenkrát ten Nobel :P

Bubik

Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #49 kdy: 18. 07. 2018, 07:30:54 »
Ad chemie: Jste chytrý jako stará Blažková  ;D

Jen se jen směju, opakujete univerzální cinty, které si myslíte, že jsou kdo ví jak chytré a nejsou  8)
Rozhodně je jedna věc pozitivní, vy čtyři byste měli sedět doma A HLAVNĚ NA NIC NESAHAT!!!

Proč mě to rozčiluje?
Kvůli takovým přehnaně opatrným žmutům pak děti nesáhnout vůbec na nic.
Já chápu, že vám maminka říkávala: Ty jsi takovej tydýt a nešikovnej, prosím, hlavně na nic nesahej zlatíčko!

Ale takhle svět nefunguje!
Na leptání tišťáků si i 12-ti leté dítě vezme ochranné brýle, rukavice, vhodnou pinzetu a pod dohledem dospělého to dokáže.

Že je kyselina dusičná jedovatá? No to je. Dýmavá má dokonce i jedovaté výpary.
Ale i s koncentrovanou kyselinou sírovou je potřeba hodně opatrnosti.

Vy se řiďte poučkou vaší maminky, seďte v koutě a HLAVNĚ!!! PROBOHA!! NA NIC NESAHEJTE!!!

Ale někdo s mozkem by s tím nemusel mít problém. Ostatně ke každé kyselině, ke každé chemikálii, je technický a bezpečnostní list. Nehledě na to, že než se dostanete k leptání, musíte nejprve zvládnout vytvořit krystal a připravit ho.

Podle mě plácáte ptákoviny, protože to je jediné, co si pamatujete, že vám maminka řekl: "Zlatíčko, čuňátko, prosí, seď v koutku a na nic nesahej, jsi ňouma, levej a k ničemu, než abych ti dovolila i třeba umýt nádobí, ani na mytí záchodů se nehodíš!"

Taky mám pro vás překvapení, v průmyslovém měřítku jistě, chemie se používá, ale na kusovou výrobu prototypu se obejdete s překvapivě malým množstvím chemie.


Bubik

Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #50 kdy: 18. 07. 2018, 07:48:45 »
Doplnění:

Hádejte, čím se čistí hajzlíky a odpady?

Ono by vás to totiž z téhle věty nenapadlo:
že vám maminka řekl: "Zlatíčko, čuňátko, prosí, seď v koutku a na nic nesahej, jsi ňouma, levej a k ničemu, než abych ti dovolila i třeba umýt nádobí, ani na mytí záchodů se nehodíš!"
Stará Blažková to moc dobře ví!
Hydroxidem sodným.

Když stará Blažková zvládne vyčistit odpad, tak vy zvládnete hydroxidem draselným provést základní leptání.
Je to sice jiný druh hydroxidu, ale to je jedno.

Jak říkám, kdybyste víc hledali způsoby vpřed, méně byste vymýšleli kraviny proč to nejde  >:(

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #51 kdy: 18. 07. 2018, 07:55:29 »
Když stará Blažková zvládne vyčistit odpad, tak vy zvládnete hydroxidem draselným provést základní leptání.
Je to sice jiný druh hydroxidu, ale to je jedno.
Nic ve zlym, ale stara Blazkova to nezvladne. Stara Blazkova alespon u nas byla natolik blba, ze tim samym hadrem co myla hajzl utirala kliky na dverich...  ::)

Bubik

Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #52 kdy: 18. 07. 2018, 08:03:45 »
Nic ve zlym, ale stara Blazkova to nezvladne. Stara Blazkova alespon u nas byla natolik blba, ze tim samym hadrem co myla hajzl utirala kliky na dverich...  ::)

Třeba byla jen zákeřná a mstivá ;D

AleshR

Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #53 kdy: 18. 07. 2018, 09:43:29 »
2Bubik:
Ty jelimane, opravdu díky takovým frajerům pak vznikají tyhle úrazy "Však kurva to míchni, na tom nic není, že to je jedovatý, na to se vyser".
Jsem z vesnice, kousek o nás byl lom a tam se trhala skála. Samozřejmě, že nás to jako děcka fascinovalo, ale díky mojemu přizdisráčství, že jsem to nebyl já, kdo míchal mám dneska obě ruce, všechny prsty a celkem tvrdou školu.

Kluci na střední dělali taky chemické pokusy (někteří si doma zkusili uvařit i nějakou dobrotu  ;)) a občas to byla solidní přehlídka angín, poleptaných prstů a fotek prožraných obleků, že "haha hihi".

Na druhou stranu několik chemiků znám, ti dělali na gymplu třeba i pod dozorem a ano... těm se nic nestalo ani s těma silnějšíma věcma.
Ale doma ? Kurva proč ?
Stačí už i tak debilní "krtek" v odpadu, když to zaleješ horkou vodou a neuhneš dostatečně rychle.... ti to osprchuje xicht a budeš, jak muž se železnou maskou.

Dlouho jsem si hrál s vysokým napětím a jen díky tomu, že mám asi dostatečně silné srdíčko a hromadu štěstí tady dneska píšu, můžeš to říct 100x, můžeš to 100x udělat, ale jednou se ti ten kondík nepovede vybít a pak si sáhneš, může se ti posrat násobič a taky tě trefí.
No ale to ty jsi asi nikdy nezažil, ty budeš ta Blažková, nebo McGyver, který to tak dokonale ovládá :) A to je dobře, s prstama, nebo bez, věnuj se domu, já si udělám popcorn a budu se dívat, kdy se z toho řetězce vyřadíš :)

gimbo

Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #54 kdy: 18. 07. 2018, 10:18:37 »
AleshR ty jsi ale demižón  8) že jsi demižón a dítě ty přeci neznamená, že i ostatní!!! Přečti si, co Bubik psal a neotravuj!

Bubik

Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #55 kdy: 18. 07. 2018, 10:56:30 »
AleshR

Jako dvanáctileté dítě, které varuje ostatní nesvéprávné dvanáctileté děti, děláš správnou věc.
Opravdu se soustřeď na varování svých vrstevníků na základní/učilišti, aby si dávali pozor, to je jistě užitečná a bohulibá práce.

Pochop ale, že sem chodí i chytří a vzdělaní lidé, starší než ty, ne jen tvoji vrstevníci.
Že nejsi moc chytrý ty neznamená, že ostatní jsou na tom stejně.

Je to přesný případ: "Podle sebe soudím tebe!", proto tak hrozně křičíš.
Máš pocit, že všichni lidé jsou nešikovní, zbrklí a tupci.

Já mám samozřejmě pocit, že lidé jsou chytří a když jsem se zvládl nezabít sám, zvládnou to i ostatní.
Řada členů tohoto fóra má skutečně hluboké znalosti z řady oborů.

Bubik

Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #56 kdy: 18. 07. 2018, 11:04:59 »
A jen tak úplně bokem, myslím, že menší část osazenstva by se nedokázala dostat ani přes část s výrobou monokrystalu.

Kiwi

Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #57 kdy: 18. 07. 2018, 11:20:49 »

Jenda

Re:Vyroba vlastnych cipov
« Odpověď #58 kdy: 18. 07. 2018, 12:28:20 »
Což je obecně dobře a v případě téhle kyseliny obzvlášť.

Jo, jasně, a taky bychom mohli zakázat NaOH, protože co kdyby se někdo poleptal zásaditě, a benzín a líh protože co kdyby se někdo popálil, a..., a...

Jenda

Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #59 kdy: 18. 07. 2018, 12:30:46 »
a v zásuvkách ode dneška jenom 12 V!