S tou Fedorou se vam povedl dobry vtip. Fedrou sice mam rad ale z vlastni neblahe zkusenosti co se tyce upgradu je to vystavni kus toho jak se da upgrade podelat. Tusim pri prechodu z 25 na 26 jsem jenom ziral. Prihlasim se na svuj desktop a pic, nikde nic, zelena louka, defaultni nastaveni. Zvukovka nejde. Ethernet nejde (!).
Jak píšu výše, záleží na tom, co s tím systémem děláte. Pokud používáte nějaké niché prostředí, které maintainuje jeden člověk a téměř nikdo netestuje, tak se samozřejmě něco takového může stát. To samé, pokud si tam uděláte hromadu vlastních úprav.
Já na počítačích, které spravuju, používám výchozí Fedora Workstation. Ty zkušenosti s upgradem sledujeme ve větším rozsahu a troufám si tvrdit, že 95 % uživatelů nemá po upgradu problémy. Ano, 5 % je pořád hodně, ale to už u systému, do kterého si člověk může nainstalovat cokoliv a udělat jakoukoliv změnu, asi o mnoho lepší nebude. Tady pomůže až immutable OS, který prostě neumožní do základního systému vrtat.
Jinak tomu, že byste používal na síťování výchozí NM, a síť se vám po upgradu takto rozpadla se zdráhám uvěřit. Zrovna NM je dost intenzivně automaticky testovaný při každé aktualizaci a o to víc při upgradu. Tam jedině, že by si to člověk rozbil nějakým nestandardním klikátkem.
Obecně nejvíc problémů při upgradu Fedory je hardwarová kompatibilita, protože s novou verzí přichází také nový kernel, který má rozdílný set ovladačů a jejich verzích a může se stát, že s novou verzí nemusí hardware dobře fungovat, nebo byl ovladač třeba úplně vyřazený, protože se o něj nikdo nestaral. Garantovat funkčnost na libovolné hardwarové konfiguraci, která na světě existuje, je nemožné a neumí to ani Windows nebo macOS. Tady je potřeba se držet výrobců, kteří se starají, aby ovladače pro komponenty, které používají, byly v kernelu dobře udržované (třeba Dell). U macOS taky nikdo nečeká, že si koupí nějaký random Acer, nainstaluje si na něj Hackintosh a bude mu to skvěle fungovat.