Enterprise desktop

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Enterprise desktop
« Odpověď #60 kdy: 04. 06. 2018, 10:35:40 »
Hlavní problém linuxu na desktopu je absence kruťáka, šéfa, co vrazí programátorovi péro do zadeke, až začne kvičet jako prase na líbánkách. Takže vývoj probíhá nesystematicky a stylem, já spravuju tohle zatímco Ferda rozbíjí tamto.

Tak to jo, kdyz se treba clovek podiva na vyvoj poslednich Widli, tak hned ma pocit, ze v tom maji nejaky system a maji to skvele zorganizovane. Treba jak kazdy velky upgrade odinstaluje ovladace na kdeco a k tomu pulku aplikaci. To hned uzivatele ujisti, ze dali sve penize te spravne firme. Ostatne vynucovani upgrade Widli 7 na 10 horem dolem, kdy soudruzi ani nebyli schopni zjistit, jestli 10 na danem HW muze bezet, take byla lahudka. Lidi se pak shledali se zatuhlym systemem nebo jim chybela pulka ovladacu, takze se treba ani nedostali na Internet, aby si tam overili, ze upgradovany ovladac na sitovku fakt neexistuje. System, soudruzi, system, je zakladem vseho.

Nešiřte lži! Půlka aplikací nikomu nemizí, ovladače to neodinstaluje, spíš je nahradí (ano občas těmi co nefungujou).
Problémy linuxu na desktopu jsou stále stejné. Málo profi komerčního SW, malá podpora výrobců HW, nejednotný systém šíření aplikací (flatpak, snap, appimage, rpm, deb ...), stále narážím na různé drobné bugy. Linux na desktopu jde sice dopředu, ale moc pomalu. Pokud neděláte multimédia, nehrajete nejnovější hry, nepotřebujete specializovaný SW, tak linux na desktopu docela ujde.

Uvidíme, ChromeOS bude moct spouštět plné linuxové aplikace, třeba to přiláká více vývojářů.
No já můžu potvrdit výše zmíněné. Za poslední týden 3 PC zresetované nastavení sítě, 2 PC po upgrade pouze black screen po přihlášení, odinstalované ovladače GK, nebo sítové karty... Po této zkušenosti blokujeme Windows update, jelikož nám to nadělalo pěknou neplechu, stejně jako každý jiný Windows update.

Jasně, bugy linux má, stejně tak jako windows, ale narozdíl od widlí, se ty bugy opravují...

2 roky už jedu na desktopu Debian, 2 měs. jsem narozdíl od widlí nemusel systém restartovat (poslední restart jsem prováděl z důvodu upgrade jádra) a všechno co potřebuji, mi tu funguje...

proc ma porad nekdo potrebu sirit tuhle urban legend ..No já můžu potvrdit výše zmíněné. Za poslední týden 3 PC zresetované nastavení sítě, 2 PC po upgrade pouze black screen po přihlášení, odinstalované ovladače GK, nebo sítové karty... Po této zkušenosti blokujeme Windows update, jelikož nám to nadělalo pěknou neplechu, stejně jako každý jiný Windows update.

pouzivam windows od 3.1 (predtim dos) a nikdy mi zandy windows update nic takoveho neudelal

btw to jste takova lama ze si neudelate (ony si je win delaji samy pokud to nemaji zakazane) restore point pred spustenim windows update ?


J.V.

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #61 kdy: 04. 06. 2018, 10:38:43 »
Muzes to vnimat jako probelm. Ale staci se podivat na Win a Mac a uvidis snad jeste vetsi divocinu...

Windows nemam a tak neposoudim, ale zato mam par Macu i Linuxu a na Macu tedy zadnou divocinu nevidis. Je tak nejak cti programatoru mac aplikaci aby to vypadalo k svetu a ladilo se zbytkem systemu. To u linuxu kazdy pes jina ves, nekteri z nas jeste nejak hrdinsky se snazi to sladit a dokonfigurovat. Co ale koukam jak to maji kolegove, tak to uz mnohdy vzdali a vsechno provozuji tak jak je a maji na obrazovce cirkus. A hlavne dodrzuji zlate pravidlo nikdy neupgradovat distro. Odzalohovat /home /usr/local a /opt a pekne cistou instalaci jednou za rok...

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #62 kdy: 04. 06. 2018, 10:57:44 »
Muzes to vnimat jako probelm. Ale staci se podivat na Win a Mac a uvidis snad jeste vetsi divocinu...

Windows nemam a tak neposoudim, ale zato mam par Macu i Linuxu a na Macu tedy zadnou divocinu nevidis. Je tak nejak cti programatoru mac aplikaci aby to vypadalo k svetu a ladilo se zbytkem systemu. To u linuxu kazdy pes jina ves, nekteri z nas jeste nejak hrdinsky se snazi to sladit a dokonfigurovat. Co ale koukam jak to maji kolegove, tak to uz mnohdy vzdali a vsechno provozuji tak jak je a maji na obrazovce cirkus. A hlavne dodrzuji zlate pravidlo nikdy neupgradovat distro. Odzalohovat /home /usr/local a /opt a pekne cistou instalaci jednou za rok...

Ten postup jsi odkoukal v seriálu Pat a Mat?

J.V.

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #63 kdy: 04. 06. 2018, 11:05:44 »
A hlavne dodrzuji zlate pravidlo nikdy neupgradovat distro. Odzalohovat /home /usr/local a /opt a pekne cistou instalaci jednou za rok...

Ten postup jsi odkoukal v seriálu Pat a Mat?

Zivotni zkusenosti :-) Radeji si vyhradit den na cistou instalaci, ktera je nejak otestovana nez resit 3 dny proc se upgrade nepovedl, co zapomneli soudruzi pri upgrade otestovat, proc se rozbila vpn, kde zmizely moje nastaveni, proc byly prepsane konfiguraky atd atd. Nestoji to za to. Na desktopu rozhodne ne.

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #64 kdy: 04. 06. 2018, 11:17:51 »
A hlavne dodrzuji zlate pravidlo nikdy neupgradovat distro. Odzalohovat /home /usr/local a /opt a pekne cistou instalaci jednou za rok...

Ten postup jsi odkoukal v seriálu Pat a Mat?

Zivotni zkusenosti :-) Radeji si vyhradit den na cistou instalaci, ktera je nejak otestovana nez resit 3 dny proc se upgrade nepovedl, co zapomneli soudruzi pri upgrade otestovat, proc se rozbila vpn, kde zmizely moje nastaveni, proc byly prepsane konfiguraky atd atd. Nestoji to za to. Na desktopu rozhodne ne.

To je divne, ze to jak na Fedore, tak na Archu dlouhodobe potreba neni...


Re:Enterprise desktop
« Odpověď #65 kdy: 04. 06. 2018, 11:20:43 »
A hlavne dodrzuji zlate pravidlo nikdy neupgradovat distro. Odzalohovat /home /usr/local a /opt a pekne cistou instalaci jednou za rok...

Ten postup jsi odkoukal v seriálu Pat a Mat?

Zivotni zkusenosti :-) Radeji si vyhradit den na cistou instalaci, ktera je nejak otestovana nez resit 3 dny proc se upgrade nepovedl, co zapomneli soudruzi pri upgrade otestovat, proc se rozbila vpn, kde zmizely moje nastaveni, proc byly prepsane konfiguraky atd atd. Nestoji to za to. Na desktopu rozhodne ne.

Zajímavé... já osobně spravuju asi 10 desktopů v práci a rodině a takové problémy po upgradu nemívám. Nový systém instaluju jenom na nový hardware, což na pracovním notebooků znamená 5-6 upgradů v řadě. Teď jsem na jeden problém na jednom z počítačů po upgradu narazil, po x letech: tiskárna netiskla. Stačilo ji odebrat a znovu přidat a tiskla vesele dál. A to je spíš výjimka, jinak ty počítače spravuju stylem: dojdu, upgraduju, zkontroluju, že to funguje, a nashle zase za půl roku.
Ale je fakt, že se snažím držet výchozích voleb, nerozvrtávám ty systémy balíčky třetích stran, nedělám v nich nějaké velké custom úpravy. Problém upgradů u Linuxu je především v tom, že Linux umožňuje správci udělat v systému prakticky cokoliv a to "cokoliv" lze těžko u upgradu tvůrci distribuce otestovat. Tady pomůže až immutable OS.

J.V.

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #66 kdy: 04. 06. 2018, 11:34:26 »
To je divne, ze to jak na Fedore, tak na Archu dlouhodobe potreba neni...

S tou Fedorou se vam povedl dobry vtip. Fedrou sice mam rad ale z vlastni neblahe zkusenosti co se tyce upgradu je to vystavni kus toho jak se da upgrade podelat. Tusim pri prechodu z 25 na 26 jsem jenom ziral. Prihlasim se na svuj desktop a pic, nikde nic, zelena louka, defaultni nastaveni. Zvukovka nejde. Ethernet nejde (!). Priznavam, nemel jsem koule se v tom vrtat, poteboval jsem funkcni desktop na praci. Zaloha, preformatovat, cisty install a za pul hodku jsem moh pracovat. Oprava by trvala jiste mnohem dele i kdyz mozna slo o nejakou trvialitu v konfigu. Na tohle jsem mel cas jako student, ne kdyz potrebuju makat.

Arch at si pouzivaji soudruzi s poruchou osobnosti, to uz radeji Gentoo nez tohle :D V praci maji linuxaci na vyber Fedoru, CentOS, *buntu nebo Debian. Arch a jeho klony silne nedoporucujeme a jejich zastanci jsou intenzivne odsuzovani a psychycky tyrani :-D

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #67 kdy: 04. 06. 2018, 11:53:49 »
Arch at si pouzivaji soudruzi s poruchou osobnosti, to uz radeji Gentoo nez tohle :D



A jinak v poradku?

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #68 kdy: 04. 06. 2018, 11:58:58 »
S tou Fedorou se vam povedl dobry vtip. Fedrou sice mam rad ale z vlastni neblahe zkusenosti co se tyce upgradu je to vystavni kus toho jak se da upgrade podelat. Tusim pri prechodu z 25 na 26 jsem jenom ziral. Prihlasim se na svuj desktop a pic, nikde nic, zelena louka, defaultni nastaveni. Zvukovka nejde. Ethernet nejde (!).

Jak píšu výše, záleží na tom, co s tím systémem děláte. Pokud používáte nějaké niché prostředí, které maintainuje jeden člověk a téměř nikdo netestuje, tak se samozřejmě něco takového může stát. To samé, pokud si tam uděláte hromadu vlastních úprav.

Já na počítačích, které spravuju, používám výchozí Fedora Workstation. Ty zkušenosti s upgradem sledujeme ve větším rozsahu a troufám si tvrdit, že 95 % uživatelů nemá po upgradu problémy. Ano, 5 % je pořád hodně, ale to už u systému, do kterého si člověk může nainstalovat cokoliv a udělat jakoukoliv změnu, asi o mnoho lepší nebude. Tady pomůže až immutable OS, který prostě neumožní do základního systému vrtat.

Jinak tomu, že byste používal na síťování výchozí NM, a síť se vám po upgradu takto rozpadla se zdráhám uvěřit. Zrovna NM je dost intenzivně automaticky testovaný při každé aktualizaci a o to víc při upgradu. Tam jedině, že by si to člověk rozbil nějakým nestandardním klikátkem.

Obecně nejvíc problémů při upgradu Fedory je hardwarová kompatibilita, protože s novou verzí přichází také nový kernel, který má rozdílný set ovladačů a jejich verzích a může se stát, že s novou verzí nemusí hardware dobře fungovat, nebo byl ovladač třeba úplně vyřazený, protože se o něj nikdo nestaral. Garantovat funkčnost na libovolné hardwarové konfiguraci, která na světě existuje, je nemožné a neumí to ani Windows nebo macOS. Tady je potřeba se držet výrobců, kteří se starají, aby ovladače pro komponenty, které používají, byly v kernelu dobře udržované (třeba Dell). U macOS taky nikdo nečeká, že si koupí nějaký random Acer, nainstaluje si na něj Hackintosh a bude mu to skvěle fungovat.

milujilinux

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #69 kdy: 04. 06. 2018, 12:12:14 »
Tomu ovšem musí předcházet samotné zprovoznění internetu. Nedávno tu bylo velmi výživné téma kde se nějaký chudák pokoušel používat WiFi kartu ... ten rozhodně problém řešil a nikdo neporadil nic záchraného.

Problemy s wifi kartou jsem mel naposledy nekdy pred deseti lety, v dobe Madwifi driveru. Obcas mivaji lidi problemy s Broadcomem, protoze tahle fabrika je banda kretenu.
Nicméně to nic neměna na faktu, že to tu tema nedávno bylo a chudák co si koupil win notebook s tim e bude provozovat linux byl velmi zhrzený ... .

milujilinux

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #70 kdy: 04. 06. 2018, 12:12:59 »
- na Lenovo notebooku přestala fungovat regulace jasu lcd.

Aha, jsem zrovna nedavno koukal na Lenovo, kde nesel regulovat jas.
??? co to meleš vořechu?

milujilinux

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #71 kdy: 04. 06. 2018, 12:17:44 »
Pokud je na jedné z obrazovek velkým písmem napsáno "Odesílat diagnostická data do Microsoftku" a někdo vybere možnost "úplné" s jasným popisem co se bude dít tak je to negramot.

Potiz je, ze Widle neustalym otravovani vselijakymi hlaskami naucily lidi vse bezmyslenkovite odklepavat. Zacalo to s XP s jejich bublinami a dorazila to Vista s UAC. Kdyz pak clovek mel firewall, jako ZoneAlarm, tak uz se z nej stal totalni flegmatik, ktery klika yes, yes....
To je hloupý alibizmus malého dítěte co nevidí za školní zahradu ;) Že lidi nečtou a nechápou podmínky a technický text je obecně problém. Podívej se na ostatní firmy. Kolik lidí si třeba na androidu nainstaluje nějakou blbost která požaduje nesmysná oprávnění a pak se diví? A to jsou ti samí lidé co používaji windows.

why wont it read(south park human centipad)
https://www.youtube.com/watch?v=qslcnw-9KbI

ttxx

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #72 kdy: 04. 06. 2018, 12:57:16 »
vidite kazdy mate issues a ja s chromebook muzu vse (dokonce i raw fotky, nejen programovat), mam podporu pro web + android aplikace kombo, za chvili pro standartni debian kdybych nahodou potreboval (ale nepotrebuji), a zadne problemy))) vse funguje jak ma, a pokud ne tak power+volume up udela za 5 sekund restart a vse zas funguje jak ma)))))

ttxx

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #73 kdy: 04. 06. 2018, 13:00:18 »
vidite kazdy mate issues a ja s chromebook muzu vse (dokonce i raw fotky, nejen programovat), mam podporu pro web + android aplikace kombo, za chvili pro standartni debian kdybych nahodou potreboval (ale nepotrebuji), a zadne problemy))) vse funguje jak ma, a pokud ne tak power+volume up udela za 5 sekund restart a vse zas funguje jak ma)))))
ps: doplnuju na pc jsem chromebook(linux+chromeos+android), a na phone zas jablickar))) u mne windows nikde, a potize s konfiguraci linuxu taky nemam))))

mbx

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #74 kdy: 04. 06. 2018, 13:04:34 »
Zdravim po mnoha letech se vracim k linuxu. Nemam si myslim prehnane pozadavky:

Remote do Windows
Terminal - ssh , telnet, serial
Web
samba disky
STABILITA

Jak jsou na tom linux typu RedHat entreprise linux? nebo Suse

Klidne za to budu platit jen kdyz to bude fungovat.
Fedora je asi moc testing
UBUNTU LTS? mi prijde taky moc testing

za sebe 8 let Fedora na firemnim NTB a spokojenost - Ubuntu vydrzelo pohromade rok ....