Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat

Yaris

Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #30 kdy: 12. 04. 2011, 23:04:16 »
Se zájmem jsem četl celé toto diskusní vlákno, ale řešení mého problému jsem nenašel ani tady.
ASUS WL-500g Deluxe používám k mé spokojenosti téměř 5 let. S napájecím zdrojem jsem měl před rokem podobnou zkušenost, jako řada jiných uživatelů - odešel do věčných lovišť. Koupil jsem tehdy nový zdroj 5V/3A pro jiné WiFi zařízení a ASUS mi jel dál bez problémů. Bohužel jsem změnil bydliště, E.ON tady čas od času vypne šťávu, a zjistil jsem, že můj ASUS to jaksi špatně snáší. Po každém výpadku elektřiny se sice ASUS rozběhl, ale do nějakého nedefinovatelného režimu, kdy nejely ani WiFi ani připojený USB disk. Pokaždé jsem to vyřešil odpojením od napájení, několika minutami "odpočinku" a zapnutím, po kterém se ASUS normálně rozjel. Bohužel tuto neděli ráno došlo opět k výpadku elektřiny, který už můj ASUS nerozdýchal. Všechny pokusy o jeho zprovoznění byly marné. Nefunguje Reset do továrního nastavení, Nic se neděje, ani když držím reset tlačítko a zapnu napájení. Při startu routeru se na chvilku rozsvítí pouze diody WAN a LAN portů. Dioda PWR se vůbec nerozsvítí (není na ní žádné napětí), dioda AIR je zřejmě v pánu, protože nesvítí ani když na ní je napětí cca 1,7V. Z celého zařízení funguje fakticky jenom switch.
Nejsem znalec HW, ale moje intuice mi napovídá, že toto zařízení už asi fungovat nebude, co myslíte?


awm1

Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #31 kdy: 13. 04. 2011, 01:21:11 »
Dole na této stránce: http://wiki.openwrt.org/toh/asus/wl500gd se píše o tom, že výpadky proudu nedělají tomuhle routeru zrovna dobře, a je tam i možné řešení, byť dost radikální. OpenWrt už sice v novějších verzích nvram běžně nepoužívá, samotný bootloader ale ještě může, to ale fakt nevím. Na OpenWrt fóru/wiki o tom určitě něco bude.

Jinak mohou to být i kondenzátory po smrti (resp. jiné součástky), přece je to jen starší kus HW.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #32 kdy: 13. 04. 2011, 03:48:40 »
Svýho času mi taky odešel adaptér od WL-500g a můžu potvrdit, ešus je na proud citlivej. Zapojil jsem ho na starej univerzální adaptér, co jsem měl doma.... a ešus chcípnul. Ono taky aby ne, když jak jsem pak adaptér proměřil, lezlo z něj místo nastavenejch 5V lezlo něco kolem 9V :-(. Tak jsem holt v jeden den vyhodil obé.... :-(

Takže závěr: pozor na starý adaptéry....

Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #33 kdy: 13. 04. 2011, 17:35:08 »
taky se přikláním ke zdroji měl jsem dva kousky a jako první šly do háje zdroje. Když mám ap jako nějaoiu linku která pěží stále tak automaticky dávám kvalitní spínaný zdroj.

Yaris

Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #34 kdy: 14. 04. 2011, 21:11:25 »
Děkuju za všechny ty reakce.
Napájecí adaptér obsahuje spínaný zdroj a naprázdno má cca 5,1V. Samozřejmě nemám páru, co takový spínaný zdroj na svém výstupu vygeneruje za napěťové průběhy při přerušení a obnovení dodávky elektřiny v síti, ale napájezí adaptér i po výpadku elektřiny funguje normálně.
Tip na openwrt.org (držet po skončení bootovacího procesu na 30s tlačítko reset) bohužel nic nezměnil, ASUS stále mlčí. Další návody na té stránce jsou zajímavé a když jsem se před léty v elektronice dost hrabal, klidně bych je vyzkoušel, jen s tou programátorskou částí postupů bych asi válčil, tomu moc nehovím. Teď už si ale do takových "projektů" vůbec netroufám jít, takže mi asi nezbude než smířit se s realitou odepsaného ASUSu.


Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #35 kdy: 14. 04. 2011, 21:34:28 »
Další návody na té stránce jsou zajímavé a když jsem se před léty v elektronice dost hrabal, klidně bych je vyzkoušel, jen s tou programátorskou částí postupů bych asi válčil, tomu moc nehovím. Teď už si ale do takových "projektů" vůbec netroufám jít, takže mi asi nezbude než smířit se s realitou odepsaného ASUSu.
A co kondíky, nejsou nafouklé? Jestli se v tom nechceš hrabat, tak bych si ten "vrak" možná za nějaký směšný obnos vzal...

Yaris

Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #36 kdy: 14. 04. 2011, 22:37:38 »
Kondíky na DPS mého ASUSu při vizuální kontrole vypadají naprosto v pořádku. Nemám pochopitelně možnost proměřit jejich kapacitu, to bych je musel vypreparovat z DPS, ale myslím, že v nich problém není. Navíc, jak jsem psal, ASUS funguje jako switch. Kdyby byly v kýblu napájecí kondíky, asi by elektronika vůbec nešlapala. Bohužel funguje pouze switch a nic jiného (router, WiFi AP, USB funcionality, web management). ASUS nereaguje na ping, nedá se ani identifikovat v síti. To mi nejde do hlavy, jakoby se rozdrbal SW uvnitř ASUSu a rozhodl se, že bude fungovat jenom jako switch, což by ale byl SW problém, ne porucha HW.

Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #37 kdy: 15. 04. 2011, 08:58:30 »
Yaris, skus predsa len este raz vymenit adapter. Mohlo sa stat, ze tie vypadky rozhodili zdroj a ten sice dava 5V, ale mozno aj s bordelom (velke zvlnenie, vyssie harmonicke), ktore nerobia dobre asusu.
S tym, ze je nemozne sa dostat do web rozhrania, reset do default-u, nemoznost nahrat novy fw cez tftp (co by malo fungovat vzdy), wifi, ethernet vypadava, ping obcas odpovie,  som sa stretol. Dovod bol adapter.

Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #38 kdy: 15. 04. 2011, 10:20:28 »
Kondíky na DPS mého ASUSu při vizuální kontrole vypadají naprosto v pořádku. Nemám pochopitelně možnost proměřit jejich kapacitu, to bych je musel vypreparovat z DPS, ale myslím, že v nich problém není. Navíc, jak jsem psal, ASUS funguje jako switch. Kdyby byly v kýblu napájecí kondíky, asi by elektronika vůbec nešlapala. Bohužel funguje pouze switch a nic jiného (router, WiFi AP, USB funcionality, web management). ASUS nereaguje na ping, nedá se ani identifikovat v síti. To mi nejde do hlavy, jakoby se rozdrbal SW uvnitř ASUSu a rozhodl se, že bude fungovat jenom jako switch, což by ale byl SW problém, ne porucha HW.
Rozumím - zkoušel jsi to přeflashnout přes vytaženou konzoli na sériáku? Ten kousek by mně zajímal a tak nabídka odkoupení potom co to už vzdáš platí...

CIJOML

Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #39 kdy: 15. 04. 2011, 12:47:57 »
me u meho ASUS WL-500gP pomohlo vymenit napajeci adapter za jiny staricky trafoadapter. Vse se tvarilo dobre, ale asus nemakal. Potom pomohla tato rada z fora. S tim starickym trafoadapterem to jede uz dva roky bez zavad.

Yaris

Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #40 kdy: 15. 04. 2011, 18:25:45 »
OK, díky za všechny ty rady. Přesvědčili jste mě. Měl jsem už před časem v úmyslu vyměnit ten napájecí adaptér 230Vac/5Vdc za měnič napětí z 12V autobaterie na 5V stab., takže to udělám a zjistím, jestli s novým 5V napájením bude možné přivést můj ASUS k rozumu a domluvit se s ním, aby zase fungoval, jako dříve. Kdyby se to povedlo, zabiju 2 mouchy jednou ranou - oživím stávající zařízení místo shánění vhodné náhrady, a navíc vyřeším zálohování napájení v případě výpadku napětí v síti (zrovna dnes tu zase E.ON úřadoval a na pár desítek minut vypnul proud).
Pak sem hodím zprávu, jak jsem pochodil.

Yaris

Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #41 kdy: 18. 04. 2011, 23:45:55 »
Tak jsem zkusil můj ASUS WL500G Deluxe napojit z jiného 5V zdroje, tentokrát jsem si ho sestavil sám s pomocí osvědčeného stabilizátoru napětí LM317. Myslím, že jak trafo s usměrňovačem, tak i stabilizátor napětí, mají dostatečný výkon pro spolehlivé napájení až do 2A při 5V stabilizovaných (napětí kolísá v rozsahu 4,9-5,1V). Bohužel ani s tímto napájením se můj ASUS nechová jinak, než předtím. Na desce plošných spojů jsem si ale všiml zvláštního zabarvení povrchu DPS v okolí součástek, které zřejmě slouží k úpravě napájení dalších obvodů. Jakoby deska v těch místech byla delší dobu vystavena vyšším teplotám, což by mohly způsobovat obvody, snižující napětí z 5V na 3,3V. Všiml si podobného jevu někdo další? Možná se nějaká součástka dlouhodobě přehřívala, až nakonec nevydržela, a s jejím odchodem do věčných lovišť přestal fungovat ASUS jako celek.

thor5

Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #42 kdy: 19. 04. 2011, 21:46:44 »
z toho co vidim na desce sveho wl500g tak zadne zbarveni okolo niceho neni. Kazdopadne z vaseho popisu mi vyplyva, ze prestalo fungovat neco okolo broadcom chipsetu. Jelikoz je switch vytvoren zvlastnim svabem, a ten funguje, s napajecim zdrojem nic nebude. Ale mohl odejit podle vseho nektery ze stabilizatoru pro bcm chipset (nejspis ty, ktere maji jinou barvu).

Zkusil byl pokud stojite o zachranu zmerit napajeci napeti na pametech (cislo nozicky na cem merit a co tam ma byt lze najit v datasheetu na googlu) bude tam nejaka 93c46, ta ma napajeni na nozickach 5 a 8 a pak neco od samsungu, ty maji napajeni v rohach naproti sobe. Na pametech proto, ze ty maji vetsinou stejne napajeci draty, jako chipset.

kazdopadne pokud namerite spravne napeti, tak jedina moznost, jak vydedukovat co se s tim deje je seriovy kanal - vnitrni diagnostika - a ta uz se tu probirala, ze bez zvlastniho konvertoru paralelni sbernice na seriovou to asi nepujde.

Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #43 kdy: 21. 04. 2011, 11:21:54 »
Všiml si podobného jevu někdo další? Možná se nějaká součástka dlouhodobě přehřívala, až nakonec nevydržela, a s jejím odchodem do věčných lovišť přestal fungovat ASUS jako celek.
Ano, v Asusech WL-500 zdroje hodně hřejí. Záleží na tom v jakých teplotách je provozovaný. Mám jich doma několik a všechny mají zahnědlé PCB. U těch do exponovanějšího prostředí jsem na IC přidělal chladič.

Teď bych navrhoval několik věcí k dalšímu postupu:
  • změřit napětí která lezou ze stabilizátorů (spínaných zdrojů) na desce a potvrdit nebo vyloučit že je problém tam
  • připojit konzoli na sériový port Asuse a zjistit jestli chodí CPU a zbytek
  • pokud vše chodí, přeflasnout SW přes konzoli

Ke všemu najdeš dost informací Googlem na webu.

Pavel

Re: Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« Odpověď #44 kdy: 23. 04. 2011, 10:00:23 »
Bohužel tuto neděli ráno došlo opět k výpadku elektřiny, který už můj ASUS nerozdýchal. Všechny pokusy o jeho zprovoznění byly marné. Nefunguje Reset do továrního nastavení, Nic se neděje, ani když držím reset tlačítko a zapnu napájení. Při startu routeru se na chvilku rozsvítí pouze diody WAN a LAN portů. Dioda PWR se vůbec nerozsvítí (není na ní žádné napětí), dioda AIR je zřejmě v pánu, protože nesvítí ani když na ní je napětí cca 1,7V. Z celého zařízení funguje fakticky jenom switch.

Ahoj, jsem na tom stejně, zatím nepomáhá žádný z mně známých oživovacích procesů, zdroj jsem taky zkoušel jiný, i když původní už byl měněn za nový, který funguje. Router mi funguje jen jako switch. Bohužel nejsem odborník na IT, ani nemám k tomu vybavení, takže mi nejspíš nezbyde, než ho vyměnit za nový...  :(