Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?

Lama

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #90 kdy: 13. 05. 2018, 12:16:54 »
Omnia nebyla úspěšná. Podle některých je úspěch 9násobné překročení cíle na Indiegogo, podle mě je cca 4500 prodaných kusů sakra málo.

Tohle by mě jako lamu zajímalo, kolik by museli prodat, aby podle pana Šilhavýho byla kampaň úspěšná?


vbfdgf

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #91 kdy: 13. 05. 2018, 12:26:05 »
Omnia nebyla úspěšná. Podle některých je úspěch 9násobné překročení cíle na Indiegogo, podle mě je cca 4500 prodaných kusů sakra málo.

Tohle by mě jako lamu zajímalo, kolik by museli prodat, aby podle pana Šilhavýho byla kampaň úspěšná?

Tolik kolik prodávaj běžný firmy. 100 000 kusů. Pak by ale nadával, že CZ.NIC nemá co sloužit komerčním zájmům.

Podle mě se neustále snaží opakovat svoji jedinou pravdu, ač se o tom diskutovalo už milionkrát.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #92 kdy: 13. 05. 2018, 13:31:42 »
uz ma 74%, 4 dny do konce

David Jezek

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #93 kdy: 13. 05. 2018, 13:48:34 »
Na zaklade informacii s "v nutra" mozem potvrdit ze sa predalo len nieco cez 2000 Omnie dokopy. A nikto mi nemoze povedat ze to nie je pravda pretoze Turris nezverejnuje tieto info. Nezverejnuje ziadne info na zaklade ktoreho by sa dalo vyvratit alebo potvrdit tvrdenie. Vsetko su to len kecy ludi ktory s neznameho dovodu - mozno osobneho financneho prospechu - obhajuju nepravdive tvrdenia bez dokazu.

NIKTO s Vas neopodvedal na 11. Otazok Miroslava Šilhaveho len par deb+lkov to okomentovalo ale nikto mu nebol schopny bod po bode vyvratit alebo potvrdit jeho teoriu. Takze Miroslav Silhavy ma pravdu.

CZ.NIC - prave to ze turis mlci a "mlzi" o svojich vysledkoch a v momente ked chces blizsie info dostanes odpoved, nie si clenom nas+at, prave to dava tomuto projektu krasnu auru pochybnosti a to prave "pozlatko" nieco tu smrdi... Moj nazor je si tam par ludi krasne vytahuje peniaze cez - externeho technickeho konzultanta a podobne kvazi pozicie...
Zatial nic nenasvedcuje opaku.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #94 kdy: 13. 05. 2018, 14:01:32 »
NIKTO s Vas neopodvedal na 11. Otazok Miroslava Šilhaveho
Ale odpověděl. Všechny ty otázky jsou nepravdivé (obsahují nepravdivé tvrzení nebo vycházejí z mylných předpokladů), a když ty nepravdivé části odstraníme, na ten zbytek už bylo odpovězeno mnohokrát.


vbfdgf

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #95 kdy: 13. 05. 2018, 14:41:47 »
Na zaklade informacii s "v nutra" mozem potvrdit ze sa predalo len nieco cez 2000 Omnie dokopy. A nikto mi nemoze povedat ze to nie je pravda pretoze Turris nezverejnuje tieto info. Nezverejnuje ziadne info na zaklade ktoreho by sa dalo vyvratit alebo potvrdit tvrdenie. Vsetko su to len kecy ludi ktory s neznameho dovodu - mozno osobneho financneho prospechu - obhajuju nepravdive tvrdenia bez dokazu.
Tuhle hru na dokazování a vyvracení umím hrát taky. Tvoje tvrzení si nemůžeme nijak ověřit, proto zůstává jen ničím nepodloženým tvrzením náhodného člověka na internetu.


NIKTO s Vas neopodvedal na 11. Otazok Miroslava Šilhaveho len par deb+lkov to okomentovalo ale nikto mu nebol schopny bod po bode vyvratit alebo potvrdit jeho teoriu. Takze Miroslav Silhavy ma pravdu.

To, že po lidech chce, aby mu na ty samé otázky znova v každém vlákně je jeho problém/diagnóza.


CZ.NIC - prave to ze turis mlci a "mlzi" o svojich vysledkoch a v momente ked chces blizsie info dostanes odpoved, nie si clenom nas+at, prave to dava tomuto projektu krasnu auru pochybnosti a to prave "pozlatko" nieco tu smrdi... Moj nazor je si tam par ludi krasne vytahuje peniaze cez - externeho technickeho konzultanta a podobne kvazi pozicie...
Zatial nic nenasvedcuje opaku.

Jestli to jsi schopen doložit, pusť to ven nebo dej podnět sdružení. Určitě nebudou rádi, že jim to někdo tuneluje.
Jenom bych tě radši upozornil, že dokazování funguje na principu presumpce neviny, nikoliv presumpce viny. ;-)

yet another Turris fan

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #96 kdy: 13. 05. 2018, 20:50:59 »
Na zaklade informacii s "v nutra" mozem potvrdit ze sa predalo len nieco cez 2000 Omnie dokopy.

A podle meho tajneho interniho zdroje se jich uz prodalo bambilion :-)

A nikto mi nemoze povedat ze to nie je pravda pretoze Turris nezverejnuje tieto info. Nezverejnuje ziadne info na zaklade ktoreho by sa dalo vyvratit alebo potvrdit tvrdenie. Vsetko su to len kecy ludi ktory s neznameho dovodu - mozno osobneho financneho prospechu - obhajuju nepravdive tvrdenia bez dokazu.

Myslim ze loni nekde na nejaky prednasce Patrick Zandl placnul nejaky desetitisice. A jasne, CZ.NIC bude prochazet i nejzapadlejsi fora a vyvracet lidem bludy protoze neposlouchali kdyz to vytrubovali do sveta verejne. To je ten spravny projekt na ktery vynalozit penize utrzene za domeny - vysvetlovat fakta trolum

Diskobolos

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #97 kdy: 14. 05. 2018, 08:11:21 »
To je dokonalý. Jedenáct bodů, a všechny jsou špatně – jsou nepravdivé nebo alespoň vycházejí z mylných předpokladů. To by normálně člověku dalo dost práce, nenapsat v takovém množství jediný pravdivý bod. Pane Šilhavý, jste talent.

No já nevím. "... všechny jsou špatně" - vždy když to slyším, jsem napozoru. Turris už tu byl v diskusi několikrát na prodej. Já sám jsem měl dotaz na využití Turrise jako nenáročného a spolehlivého intranetího webserveru (jako virtuál) a schytal jsem to od lidí, kteří se vyjadřují i v této diskusi. Podle toho, co jsem si zjišťoval, tak opravdu prakticky nefunguje support a spoustu věcí si musí lidi řešit sami. Někomu to v rámci samostudia může vyhovovat a bavit ho to, ale CZ.NIC tuto krabičku dost glorifikoval a nebyl jsem sam, kdo nabyl dojmu o "supervýrobku". Z mého pohledu je tento projekt "podvodem" na zákazníka. Z tothoto důvodu argumentaci pana Jirsáka vidím jako pohled koně, co má klapky na očích.

A ještě jedna věc - na rozdíl od pana Šilhavého jsem nikdy neviděl, že byste se někdy za něco omluvil. To už samo o sobě něco o Vás samotném říká. Nebo jste neomylný?

PetrM

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #98 kdy: 14. 05. 2018, 09:53:31 »
Tak jsem proškrtal, co si Šilhavý překroutil a dopsal místo toho fakta. Hned to vypadá trochu jinak.


1. CZ.NIC je firma zájmové sdružení právnických osob s obrovským naakumulovaným ziskem - viz jejich výroční zprávy. Doposud investovali peníze do projektů sami a měli neoddiskutovatelné úspěchy. Proč jdou s Turrisem na Indiegogo? V kampani na Iniegogo o tom nepíší ani řádku, ale dle jejich informací je to hlasování trhu, kterým se má rozhodnout, jestli je o to zájem a mají pokračovat ve vývoji.

2. Pokud byla Omnia úspěšná, proč nevydělala na Mox a vyrobili za ty peníze jenom prototypy? Crowdfunding by měl podnikání nastartovat a ne dotovat navždy.

3. CZ.NIC má monpol na správuspravuje TLD .cz na základě dohody s ČR(který má aniž by aspoň čas od času bylo výběrové řízení). Tvoří si image div ne neziskovkyspolku, který vytváří a podporuje open projekty hlavně na poli komunikací a cybersecurity, zatímco jediné, co mají ve stanovách je odlití peněz do fondů. Mimochodem, fondy se dají lehce rozdělit mezi členy, stačí valná hromada. Této image využívají v marketingu Turrise. To je morálně dosti pochybné.

4. Vlastnosti Moxu prezentují salámovou metodou. Po plátcích. Takový postup by mi seděl k hrubě komerční firmě, a ne k takové, která se hlásí k tomu, že pracuje na projektu zvyšujícím bezpečnost internetu.

5. Samotný koncept je ideově pochybný. Kombinovat "bezpečný router" ve stejné škatuli, která má výkon a možnosti, které se hodí pro služby, které na routeru nemají co dělat, pokud se chceme bavit o bezpečnosti. (Nechť to dělají, ale pak ať vynechají řeči o bezpečnosti).

6. Průbeh projektu je netransparentní. To nelze považovat za správné za situace, kterou jsem popsal. Přispěvatel má kriticky málo informací. Může vycházet akorát tak z dobrého jména CZ.NICU, ale ten toto svoje dobré jméno pouze využívá jako reklamu a ze zkušeností s předchozími routery Turris a jejich podporou. Ve skutečnosti by mohl CZ.NIC vývoj hravě zafinancovat sám, pokud by chtěl s jeho pomocí generovat zisk a konkurovat výrobcům jiných outerů, což si ve stanovách sám zakázal. Navíc by se zrušením kampaně připravil o feedback od zájemců. - takže jde o hru s přispěvateli.

7. Pokud CZ.NIC nechce nést finanční rizika, ani ve skutečnosti nejde o bezpečný router, pak se ptám, proč nebyl na vývoj Turrisu založen úplně samostatný startup?

8. Omnia neKampaň na Omnii byla úspěšná. Podle některých je úspěch 9násobné překročení cíle na Indiegogo, podle mě je cca 4500 prodaných kusů sakra málo, pokud by se rozhodli navzdory stanovám konkurovat výrobcům standardních síťových prvků..

9. Omnia své uživatele zklamala. Jsou i negativní ohlasy jako u všeho, co se kdy realizovalo. Prodejci nemají Omnie skladem (mají je na tzv. "externím skladu" = rozuměj: u dodavatele), a to i přesto, že cena neustále klesá. Jen nevíme, jestli klesá proto, že se díky větším prodejům podařilo dosáhnout na lepší ceny od dodavatelů, tak předpokládejme, že to musí dotovat ze zisku.

10. TurrisOS není vyladěný, ale pracuje se na něm. Ve výchozím stavu nelze využít hardwarové možnosti zařízení, není možnost sloučit dva porty mezi switchem a CPU dohromady. Při custom nastavení zase aktualizace blbnou a je pravdou, že se to může stát bez ohledu na custom nastavení.

11. Kampaň na Indiegogo na Turris Mox je průšvihještě neskončila.. Podle mě se zatím jedná o reakci lidí na nesplněná očekávání u Omnií. CZ.NIC ovšem mlčí a místo přímé a upřímné komunikace s přispěvateli hazí jen další a další marketingově sluníčkové kydyzatím zkouší nabídnout další moduly a služby, aby zjistil, za jakých podmínek má výroba smysl.

---

Řešení by mohlo být spousta, mnozí je zde navrhovali. Mohlo by jít o osamostatnění projektu od CZ.NICU. Nebo třeba o nezávislý vývoj TurrisOS a jeho dobrou podporu. Nebo o upstream commity do OpenWRT. Nebo o vysvětlení finanční stránky projektu a jaké jsou dlouhodobé cíle. Nebo zavedení podpory, která bude zajímavá pro firemní zákazníky. Nebo vytvoření TurriOS tak, aby dokázal využít hardware bezpečně a v rámci uživatelsky přívětivé konfigurace. ... ... ... ... Bez změny se za Turrisy zavře voda, protože se dál nebudou lišit od kdejaké "Číny" za zlomek ceny, a všechno úsilí půjde vniveč.

Když pominu (4), kde řeší neexistující firmu, tak jde jenom o jeho přesvědčení, že router by neměl současně dělat NAS a IoT gateway (5)  a oddělení výroby Turrise do samostatné společnosti (7). Zbytek jsou prostě nesmysly a když je nebudeme ignorovat, diskuse se nikam neposunou.

No a k samostatné společnosti, je to open hardware. Jakákoliv společnost ho může začít kdykoliv beztrestně klonovat. Na tom se nedá stavět komerční firma, která má produkt s OS HW a OS SW dlouhodobě podporovat - mohla by honem rychle skončit. Taky nevidím důvod, proč ty peníze "neutopit" v open source OS pro SOHO routery (TurrisOS) a starat se o ně stejne, jako o FREDa, KNOT a další. v CZ.NIC je spoň jistota, že až se na trhu objeví klony z PRC, budou na vývoj a údržbu TurrisOS finance bez ohledu na prodej železa. Takže (7) můžeme taky považovat za irelevantní.

Takže diskutujme s Šilhavým výhradně o tom, co zůstalo - jaký služby je vhodný provozovat na obecným SoHo routeru s vysokým výkonem (5)? Zbytek je blud paranoidního schizofrenika, vtělený do CZ.NIC, který mu jde vytrvale po krku.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #99 kdy: 14. 05. 2018, 10:09:52 »
Takže diskutujme s Šilhavým výhradně o tom, co zůstalo - jaký služby je vhodný provozovat na obecným SoHo routeru s vysokým výkonem (5)? Zbytek je blud paranoidního schizofrenika, vtělený do CZ.NIC, který mu jde vytrvale po krku.
Takze kdokoliv ma jiny nazor nez je chvalit NIC nebo turris je oznacen za paranoidniho schizofrenika... Zajimave...
CZ.NIC dostal bez vyberoveho rizeni spravu TLD .cz, protoze byla takova doba. Rocne vygeneruje XX M penez zisku, ktere jako zajmove zdruzeni muze utratit dle predstav svych clenu. Jestli je to turris nebo sankovani s detma v lete z Petrina je uplne jedno, rozhoduji o tom jenom clenove. Vsichni kolem se muzeme jenom ptat, dohadovat, diskutovat, oznacovat toho druheho za pitomce nebo schizofrenika, presto to nemeni nic na faktu, ze .CZ domenu si neporidite bez toho aby jste ji nezaplatili CZ.NIC. Neexistuje zde zadna konkurence, zadne vyberove rizeni, proste kdyz chcete .CZ domenu automaticky podporite cokoliv si clenove zajmoveho sdruzeni umanou. At je to omnie, mox nebo sankovani s detma.. A jelikoz nemate jinou moznost, ja zastavam nazor, ze spravce domeny by mel spravovat domenu a ne bastlit all in one router nas switch kterych je na trhu bambilion.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #100 kdy: 14. 05. 2018, 10:37:22 »
Takze kdokoliv ma jiny nazor nez je chvalit NIC nebo turris je oznacen za paranoidniho schizofrenika... Zajimave...
Mezi „jeden“ a „každý“ je dost rozdíl, nemyslíte? Pan Šilhavý není označen za paranoidního schizofrenika proto, že má jiný názor, ale proto, že pořád dokola opakuje své bludy a ignoruje argumenty ostatních.

A jelikoz nemate jinou moznost, ja zastavam nazor, ze spravce domeny by mel spravovat domenu a ne bastlit all in one router nas switch kterych je na trhu bambilion.
To je váš názor. Ovšem k tomu je nutné dodat něco z reality – bavíme se tady o správci TLD, který svou práci dělá tak dobře, že domény patří k nejlevnějším, a ještě z toho spousta peněz zbyde. Jsou různé možnosti, jak to řešit – vlastníci by si mohli zisk rozdělit, bylo by možné domény ještě zlevnit a nebo je možné investovat do nějakých veřejně prospěšných věcí. S tou veřejnou prospěšností se samozřejmě nikdy nejde zavděčit všem, ale CZ.NIC toho dělá docela dost v různých oblastech, takže je vyšší pravděpodobnost, že si v tom každý najde něco svého. Pak už je potřeba jenom trocha tolerance, abych si uvědomil, že pro mně osobně je přínosem třeba to, že CZ.NIC dělá Knot a Turris, což ale neznamená, že budu nasazovat na Akademii nebo knihy, protože si uvědomuju, že pro někoho jsou přínosné zase tyhle aktivity CZ.NICu a nezajímá ho Turris a Knot.

Mimochodem, Turris vznikl jako sonda v cílové síti, tedy to primárně sloužilo pro projekt bezpečnosti českého internetu (ale ne jako „bezpečný router“, jak z toho udělal Miroslav Šilhavý). O ten router ale byl zájem, tak si v CZ.NICu řekli, že když už s tím mají zkušenosti, nabídnou ten router i ostatním. Já na tom nevidím nic špatného, když si to na sebe vydělá, neodčerpává to peníze CZ.NICu na jiné projekty, naopak může synergický efekt podpořit to nevýdělečnou část zabývající se bezpečností. A jestli jich je na trhu bambilion a nebo zda o Turris bude mezi lidmi zájem – to se právě dobře zjistí z Indiegogo kampaně, kterou pan Šilhavý tolik nenávidí.

PetrM

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #101 kdy: 14. 05. 2018, 11:22:51 »
Takze kdokoliv ma jiny nazor nez je chvalit NIC nebo turris je oznacen za paranoidniho schizofrenika... Zajimave...
CZ.NIC dostal bez vyberoveho rizeni spravu TLD .cz, protoze byla takova doba. Rocne vygeneruje XX M penez zisku, ktere jako zajmove zdruzeni muze utratit dle predstav svych clenu. Jestli je to turris nebo sankovani s detma v lete z Petrina je uplne jedno, rozhoduji o tom jenom clenove. Vsichni kolem se muzeme jenom ptat, dohadovat, diskutovat, oznacovat toho druheho za pitomce nebo schizofrenika, presto to nemeni nic na faktu, ze .CZ domenu si neporidite bez toho aby jste ji nezaplatili CZ.NIC. Neexistuje zde zadna konkurence, zadne vyberove rizeni, proste kdyz chcete .CZ domenu automaticky podporite cokoliv si clenove zajmoveho sdruzeni umanou. At je to omnie, mox nebo sankovani s detma.. A jelikoz nemate jinou moznost, ja zastavam nazor, ze spravce domeny by mel spravovat domenu a ne bastlit all in one router nas switch kterych je na trhu bambilion.

Ne. Paranoidní schizofrenie se projevuje tak, že pacienta pronásledují představy - bludy. Nezávisí na jeho vůli a vnímá je naprosto reálně, nedá se jich zbavit, jenom je potlačit léky. Jednoho takovýho člověka jsme měli v rodině, toho zase stejně pronásledovala policie. A projevy byly úplně stejný, konkrétní nepřítel, který mu prováděl smyšlený věci a nedalo se mu cokoliv vysvětlit. Asi jako tady Šilhavý trpí bludem, že cz.nic ho okrádá a šmíruje.

Neodsuzuju odlišný názor, pokud je vyargumentovaný rozumně. Proto jsem mu neproškrtal bod 7, ale napsal jsem pod text, jak to vidím já a že je pádný důvod, aby TurrisOS zůstal pod křídly CZ.NIC. Myslím, že rozhodnutí to neoddělovat do extra firmy bylo racionální, jeho názor mu ale neberu. Jenom o tom nebudu diskutovat konkrétně s Šilhavým, protože vzhledem k jeho zdravotnímu stavu by to byla ztráta času.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #102 kdy: 14. 05. 2018, 12:01:26 »
...bavíme se tady o správci TLD, který svou práci dělá tak dobře, že domény patří k nejlevnějším...
nejlevnejsi co umim dohledat treba .COM za $1.15, .CZ za $5.

Mimochodem, Turris vznikl jako sonda v cílové síti, tedy to primárně sloužilo pro projekt bezpečnosti českého internetu (ale ne jako „bezpečný router“, jak z toho udělal Miroslav Šilhavý). O ten router ale byl zájem, tak si v CZ.NICu řekli, že když už s tím mají zkušenosti, nabídnou ten router i ostatním.
Pokud si pamatuji, primarni cil turrisu ktere se davali lidem za korunu byl monitorovat ruzne utoky v ceskem internetu a vystup mel byt pro CSIRT. Od tohodle se tak nejak doslo k all in one router nas switch reseni.

Já na tom nevidím nic špatného, když si to na sebe vydělá, neodčerpává to peníze CZ.NICu na jiné projekty, naopak může synergický efekt podpořit to nevýdělečnou část zabývající se bezpečností.

Tohle treba me vadi. Cisla jsou neverejna (pokud ne, prosim opravte me), tudiz nikdo nevi jestli turris/omnia/mox odcerpava penize z NICu nebo ne. Vi to jenom clenove zajmoveho zdruzeni do ktereho je kazdy kdo chce .CZ domenu povinen svym zpusobem prispet na jejich cinnost (prostrednictvim poplatku za domenu).

A jestli jich je na trhu bambilion a nebo zda o Turris bude mezi lidmi zájem – to se právě dobře zjistí z Indiegogo kampaně, kterou pan Šilhavý tolik nenávidí.
"Nové projekty by proto měly být vysoce inovativní a zamě- řené na pokročilé technologie nebo budou směřovat do oblastí, které nejsou zajímavé pro komerční využití." - tohle je z koncepce NICu. Delat dalsi router na trhu kde se pohybuje xx vyrobcu s $XX M zazemim je IMHO v rozporu s koncepci kterou NIC prezentuje.

Filipe, neberte me spatne, me je cely NIC u zadele, jako zajmove zdruzeni, stejne jako zahradkari, muzou delat co chteji a nikdo krome clenu jim do toho nemuzeme mluvit. Jako obcana CR me muze stvat ze je spravce narodni domeny netransparentni, ale to je tak vse.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #103 kdy: 14. 05. 2018, 13:09:21 »
Na zaklade informacii s "v nutra" mozem potvrdit ze sa predalo len nieco cez 2000 Omnie dokopy. A nikto mi nemoze povedat ze to nie je pravda pretoze Turris nezverejnuje tieto info. Nezverejnuje ziadne info na zaklade ktoreho by sa dalo vyvratit alebo potvrdit tvrdenie. Vsetko su to len kecy ludi ktory s neznameho dovodu - mozno osobneho financneho prospechu - obhajuju nepravdive tvrdenia bez dokazu.
...

Které zdroje citujete případně ze kdy vaše informace k počtům kusů pochází?

Na přednášce k Turrisu MOX na FIT ČVUT konané 19. 4. 2018 k přílěžitosti kampaně na indiegogo padla přímá otázka na množství vyrobených a prodaných Omnií. Pan Ondřej Filip na otázku rovněž přímo odpověděl, bez jakéhokoliv mlžení. Omnií bylo vyrobeno něco přes 8 000 kusů a nyní jsou již téměř všechny pryč. Plánují výrobu několika dalších tisíc kusů.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #104 kdy: 14. 05. 2018, 13:49:33 »
nejlevnejsi co umim dohledat treba .COM za $1.15, .CZ za $5.
Nemůžete porovnávat dotované akční ceny… Velkoobchodní cena domény .cz je 125 Kč bez DPH. Velkoobchodní cena domény .com je 7,85 USD.

Pokud si pamatuji, primarni cil turrisu ktere se davali lidem za korunu byl monitorovat ruzne utoky v ceskem internetu a vystup mel byt pro CSIRT. Od tohodle se tak nejak doslo k all in one router nas switch reseni.
To „tak nějak“ bylo popsáno v komentáři, na který reagujete.

Tohle treba me vadi. Cisla jsou neverejna (pokud ne, prosim opravte me), tudiz nikdo nevi jestli turris/omnia/mox odcerpava penize z NICu nebo ne. Vi to jenom clenove zajmoveho zdruzeni
Vždyť jsou to jejich peníze, co je komu jinému do toho?

do ktereho je kazdy kdo chce .CZ domenu povinen svym zpusobem prispet na jejich cinnost (prostrednictvim poplatku za domenu).
To je strašně nespravedlivé, když chcete knížku od Albatrosu, musíte zaplatit Albatrosu, když auto od Škodovky, musíte zaplatit škodovce, a když doménu od CZ.NICu, musíte zaplatit CZ.NICu. Naštěstí .cz není ani zdaleka jediná TLD, v ČR se běžně používají i jiné domény, a dříve se jiné domény používaly ještě častěji – když stála doména .cz skoro desetkrát víc, než dnes.

Vždycky musí existovat jeden subjekt, který bude TLD spravovat, z principu věci jich nemůže být víc. A CZ.NIC to dělá velice dobře. Pokud máte nápad, jak to ještě zlepšit, sem s ním. Ale to, že se vám nelíbí jedna z mnoha jejich aktivit, to není důvod to měnit. Svědčí to pouze o tom, že jste nad tím moc neuvažoval – jinak by vás muselo napadnout, že žádný správce TLD nemůže fungovat tak, že to bude vyhovovat úplně všem.

Delat dalsi router na trhu kde se pohybuje xx vyrobcu s $XX M zazemim je IMHO v rozporu s koncepci kterou NIC prezentuje.
Zájem o Turris Omnia ukázal, že takové nepokryté místo na trhu, o které nemají běžní výrobci zájem, existuje. Tedy je to přesně v souladu s tou koncepcí. Zároveň Turris Omnia řada lidí kritizovala za to, že se snaží řešit „všechno“ a je kvůli tomu drahá. Zároveň bylo vidět, že každý má zájem o trochu něco jiného, takže nejde tento zájem pokrýt jedním levným routerem pro všechny. Tak vznikla koncepce modulárního Moxu. Jestli o to bude opravdu zájem se teď ověřuje na Indiegogo. Co je na tom špatně?

Jako obcana CR me muze stvat ze je spravce narodni domeny netransparentni, ale to je tak vse.
Já si myslím, že je při hodnocení také potřeba brát v úvahu, jak to vypadá jinde – aby ta kritika byla nějak svázaná s realitou. Samozřejmě je možné kritizovat, proč auta na silnicích nejezdí nadzvukovou rychlostí, akorát že taková kritika k ničemu nepovede a dotyčného nikdo nebude brát vážně. Když je podle vás CZ.NIC netransparentní, zajímal by mne příklad nějakého subjektu, který je podle vás dostatečně transparentní.