Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #30 kdy: 11. 05. 2018, 17:53:05 »
Nebylo by jednodušší, než se takhle hloupě ptát, nejdřív si zjistit, co je Indiegogo a co je CZ.NIC? Napovím – Indiegogo je crowdfundingový portál., to znamená, že tam může přijít kdokoli s nějakým projektem, na který chce vybrat peníze – a kdokoli pak chce, může do daného projektu investovat. Seznam těch, kteří na daný projekt přispěli – tedy těch, kdo to platí – je u každého projektu dostupný (samozřejmě u každého příspěvku záleží na tom, jestli přispěvatel chtěl uvést své jméno, nebo přispěl anonymně).

Vy to berete formalisticky. To, že jsem na indiegogo, neznamená, že se jedná o crowdfunding. Může to být také forma předprodeje, nebo umenšení rizik. To se musí posoudit případ od případu. V případě CZ.NICU, který disponuje nebo může disponovat obrovskými penězi, je nejpravděpodobnější, že se jedná jen o vychytralou formu předprodeje.

Už tu bylo mnohokrát řečeno, že měřítko „prodává se“ je pro nekomerční projekt dost nevhodné měřítko. Neustálé podsouvání tohoto měřítka je tedy znakem hlouposti nebo záměrné manipulace.

Z čeho soudíte, že se jedná o nekomerční projekt? Viděl jste někde nějaké výsledky, nebo např. zprávu o tom, na co použili zisk z projektu? Nějaký být musí, když to 9x překonalo prvotní odhady, a když bylo postupně možné snižovat cenu Omnie.

Mimochodem, když vám to tak vadí, že to je placené i z vašich peněz – mohl byste uvést nějakého správce TLD, který má domény alespoň stejně levné jako CZ.NIC a dělá toho pro „internet“ alespoň tolik, jako CZ.NIC? I kdybych to vnímal tak, že peníze investované CZ.NICem do Turris Mox jsou peníze hozené do kanálu, pořád vedle toho dělá CZ.NIC tolik užitečného a jeho domény jsou tak levné, že patří ke světové špičce.

Tak s tímto nesouhlasím!!!! Skvělé projekty CZ.NICU nikdo neupírá, ale NEJSOU omluvou na to, aby si hráli s penězi druhých. Viktor Kožený a jeho fondy vyplatily docela slušný zisk asi 90 % investorů. Přesto je ZLODĚJ za to, že oškubal zbylých 10 %. Zde neplatí matematika plusů a mínusů a konečného součtu. Krást se nemá, ani když ten lup rozdáte chudým.


lojzak

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #31 kdy: 11. 05. 2018, 18:15:13 »
Tak s tímto nesouhlasím!!!! Skvělé projekty CZ.NICU nikdo neupírá, ale NEJSOU omluvou na to, aby si hráli s penězi druhých.

Jak s penězi druhých? Peníze, které získají za domény jsou jejich.

Chceš vyčítat podnikajícímu subjektu, že disponuje s penězi, které vydělala? To sis o 40 let spletl dobu, soudruhu.   :o

Lol Phirae

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #32 kdy: 11. 05. 2018, 18:31:51 »
Chceš vyčítat podnikajícímu subjektu, že disponuje s penězi, které vydělala? To sis o 40 let spletl dobu, soudruhu.   :o

Takových ideologicky schizofrenních pošuků, co neví, jestli si kopnout zleva, zprava nebo doprostřed, těch je tady víc. Např. tady jeden řve, že "Turris je v jádru komunistický/ne­omarxistický projekt, který si na sebe nemusí vydělat", a současně jedním dechem dodává, že "přebytečné peníze by měli utrácet za školení pro všechny!" - přirozeně že zadarmo.

 ;D :D ;D :D ;D :D

Mirek

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #33 kdy: 11. 05. 2018, 18:43:16 »
Myslet znamená houby vědět. Začalo to plánem na výrobu 1000ks routeru Turris 1.0, který bude v koncových sítích jako dotovaná bezpečnostní sonda. Tím to mělo skončit. Ale ten router byl tak úspěšný (= rozebráno hned), že došlo na T1.1 a trh si žádal pokračování. Tím byla Omnia.

Ano. Turris 1.0 v podstatě rozdaný, vyvolal bublinu. Ta se projevila v zájmu o Omnie. Po Omni přišlo vystřízlivění a proto je kampaň na Mox docela průšvih.

To, že Omnia byla úspěšná, je setrvačnost z Turrisu 1.0. To, že Mox je neúspěšný, je setrvačnost ze zklamání z Omnie.
Souhlas. A to celé navíc doplněné o to, že cílová skupina, která opravdu takové zařízení za takovou cenu potřebuje, je ve skutečnosti velmi malá. A Moxa je naprostá šílenost už z pohledu koncepce.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #34 kdy: 11. 05. 2018, 18:53:05 »
To není důkaz úspěšnosti. Pokud vybrali 9x víc, ale 10x víc utratili, pak je to stále neúspěch.
Psal jste o úspěšnosti kampaně na Indiegogo. Rozumíte slovu kampaň?

Kdyby to byl úspěch, musel by být někde přebytek
Nemusel. To je jen vaše utkvělá představa. Už vám to mnohokrát napsalo spousta lidí, buď je váš pohled velmi omezený a nic jiného než přebytek nechápete, nebo prostě komentáře ostatních ignorujete a pořád si jen melete svou. Nevím, co je horší.

Crowdfunding má svá pravidla. Zejména se jedná o podpoření projektu, který by jinak vzniknout nemohl.
Aha, a ta pravidla jste určil vy? Nezapomněl jste to Indiegogo oznámit? Oni se vás možná zapomněli zeptat a celou dobu provozují něco úplně špatně.

V takovém případě je na místě se ptát, jestli se nejedná o obcházení ochrany spotřebitele.
Nepřipadá vám to trochu na hlavu? Vy nejdřív prohlásíte „není to čtverec, je to kruh“ a vzápětí se začnete rozčilovat „jak to může být kruh, když to má rohy?“ Možná zkuste nejprve přemýšlet, než budete tvrdit, že nějaká věc je něčím jiným, a vzápětí vyvracet, že tím jiným ale být nemůže.

CZ.NIC je komerční firma.
Vizte komentář k předchozímu odstavci. Právní formu CZ.NIC si můžete snadno zjistit. Vy tvrdíte, že CZ.NIC je firma, i když dobře víte, a vzápětí se začnete rozčilovat, že se jako firma nechová. No, nechová, ta firma je jen ve vaší hlavě, tam hledejte problém.

tím končí jakýkoliv rozdíl mezi sdružením a běžnou firmou. To, že si něco napsali do stanov - to si může napsat i s. r. o. do společenské smlouvy.
Nikoli, účelem podnikání je vytvářet zisk. Naproti tomu spolek (o kterém jste psal) nesmí mít jako svou hlavní činnost podnikání.

Ne? Takže je to nezisková organizace, kde podstatná část členů pracuje bez nároku na odměnu? Nebo neziskovost končí jen tam, kde se to hodí? (Tedy zaměstnanci mají mzdu, ale zákazník se má klanět?)
Je to nezisková organizace. To „nezisková“ se vztahuje k organizaci, nikoli k jejím zaměstnancům. Příště,než se budete pouštět do nějaké debaty, zjistěte si význam alespoň základních pojmů, které se v té debatě používají.

Jasně. Takže z pohledu zájemců je to neziskovka (což není) a máme ji tak brát. Ale když se chceme ptát, tak je to věc VLASTNÍKŮ? Uff. Měl byste si udělat  pořádek v myšlenkách. Pokud jsem neziskovka, pak musím plnit veřejně prospěšný účel a transparentnost je podmínkou. Ale CZ.NIC není neziskovka, pod veřejnou prospěšnost nespadá ani projekt. Jako každá komerční firma má dokonce ze zákona povinnost tvořit zisk. Ne každý projekt se musí podařit, ale nemůžete si dát jako firemní doktrínu ztrátovost určitého projektu. Pak totiž nemohou být uznatelné daňové náklady (náklady jsou uznatelné, mají-li souvislost se ziskem, nebo zamýšleným ziskem).
No jo, když vy debatujete o něčem, o čem vůbec nic nevíte. Že nerozděluje zisk má CZ.NIC napsané ve stanovách. Pokud jste neziskovka, nesmíte rozdělovat zisk. Tečka. Nemusíte ani plnit veřejný účel (což CZ.NIC plní) a nemusíte být transparentní.

Z čeho soudíte, že se jedná o nekomerční projekt?
Z toho kdo ten projekt dělá, jak ho dělá, jak ho prezentuje.

Viděl jste někde nějaké výsledky, nebo např. zprávu o tom, na co použili zisk z projektu? Nějaký být musí, když to 9x překonalo prvotní odhady, a když bylo postupně možné snižovat cenu Omnie.
Aha, takže je to neúspěšný projekt, který měl zisk. Tak aspoň už jsem se dostali k tomu, jaká jsou podle vás kritéria úspěšnosti projektu – úspěšný je takový projekt, který za úspěšný prohlásíte.

Tak s tímto nesouhlasím!!!! Skvělé projekty CZ.NICU nikdo neupírá, ale NEJSOU omluvou na to, aby si hráli s penězi druhých.
A že si s vašimi penězi hraje TP-Link vám nevadí? A vy si klidně hrajete s penězi svého zaměstnavatele. Neodpověděl jste na otázku, kdo to dělá lépe. Ono je totiž dost možné, že problém není v CZ.NIcu, ale ve vás. Pokud to někdo jiný dělá lépe, bude snadné ptát se, proč to CZ.NIC nedělá stejně dobře.

Viktor Kožený a jeho fondy vyplatily docela slušný zisk asi 90 % investorů. Přesto je ZLODĚJ za to, že oškubal zbylých 10 %. Zde neplatí matematika plusů a mínusů a konečného součtu. Krást se nemá, ani když ten lup rozdáte chudým.
Netuším, jak jste přišel na těch 90 %. Každopádně Kožený lidi oklamal. Tady klamete akorát vy, když tvrdíte, že CZ.NIC je podnikatel a že Turris musí být komerční projekt.


kdr

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #35 kdy: 11. 05. 2018, 19:26:13 »
Takových ideologicky schizofrenních pošuků, co neví, jestli si kopnout zleva, zprava nebo doprostřed, těch je tady víc.

Jo, bohužel. ::) ::) ::)

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #36 kdy: 11. 05. 2018, 20:36:34 »
Jak s penězi druhých? Peníze, které získají za domény jsou jejich.

To jsem neměl na mysli. Myslel jsem "investory" z Indiegogo.
Mimochodem, podívejte se na hospodářské výsledky CZ.NICU. V předchozích letech končili se ziskem po zdanění asi 15 M, poslední rok dokonce 20 M. Jsou velmi výrazně v plusu a mně prostě přijde alarmující, že jdou s dalším projektem na Indiegogo.

Lol Phirae

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #37 kdy: 11. 05. 2018, 20:57:45 »
Jsou velmi výrazně v plusu a mně prostě přijde alarmující, že jdou s dalším projektem na Indiegogo.

Aha. A kdyby byli v mínusu, tak by to byla samozřejmě taky špatně...  ::)

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #38 kdy: 11. 05. 2018, 21:05:37 »
Psal jste o úspěšnosti kampaně na Indiegogo. Rozumíte slovu kampaň?

Ano. Rozumím. Kampaň = úsilí (projekt). Kampaň může být např. vojenská.
Asi jste si to zaměnil s užším pojmem "reklamní kampaň".

Nemusel. To je jen vaše utkvělá představa. Už vám to mnohokrát napsalo spousta lidí, buď je váš pohled velmi omezený a nic jiného než přebytek nechápete, nebo prostě komentáře ostatních ignorujete a pořád si jen melete svou. Nevím, co je horší.

Aha. Takže CZ.NIC si nějakým tajuplným výpočtem určilo, že úspěch bude vybrat 150 tis. USD. To číslo vůbec nevíme, jestli je reálné, nebo jestli je s rezervou, aby výsledky vypadaly dobře. Je to prostě hausnumero, které nemáme jak ověřit. Proti tomuto hausnumeru poměřujete, že vybrali 9x více, což považujete za úspěch. 9x hausnumero je stále jen hausnumero bez vypovídací hodnoty.

Pokud má něco hodnotu, tak je to ziskovost projektu, i kdyby byla 5%, je to údaj, nad kterým se dá uvažovat. Každopádně bych byl, jako investor, poměrně naštvaný podpořit Omnii, pak se dívat jak se jí vede, pak vidět, jak ji CZ.NIC zlevňuje, aby nakonec neměl (údajně) zisk a musel jít znovu na Indiegogo. To bych měl chuť podpořit znova (a je vidět, že tu chuť mají i ostatní).

Aha, a ta pravidla jste určil vy? Nezapomněl jste to Indiegogo oznámit? Oni se vás možná zapomněli zeptat a celou dobu provozují něco úplně špatně.

Přečtěte si definice crowdfundingu.

Je to nezisková organizace. To „nezisková“ se vztahuje k organizaci, nikoli k jejím zaměstnancům. Příště,než se budete pouštět do nějaké debaty, zjistěte si význam alespoň základních pojmů, které se v té debatě používají.

Co prosím? Je to zájmové sdružení právnických osob, dle definice: "forma právnické osoby ..., kterou vytvářely jiné právnické osoby za účelem ochrany svých zájmů nebo pro dosažení jiného cíle, např. výdělečného". https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1jmov%C3%A9_sdru%C5%BEen%C3%AD_pr%C3%A1vnick%C3%BDch_osob

Z. s. p. o. nikdy nebylo neziskové a nikdy nepožívalo výhod zákonů neziskových organizací. CZ.NIC běžně daní zisk. Toto sdružení má mimochodem hospodářský výsledek po zdanění 21 milionů Kč, v předchozích rocích asi po 15 milionech. Podle mě je alarmující a hanba, že lezou na Indiegogo a každý by to měl zvážit, než jim do kasičky hodí.

No jo, když vy debatujete o něčem, o čem vůbec nic nevíte. Že nerozděluje zisk má CZ.NIC napsané ve stanovách. Pokud jste neziskovka, nesmíte rozdělovat zisk. Tečka. Nemusíte ani plnit veřejný účel (což CZ.NIC plní) a nemusíte být transparentní.

Oni nejsou neziskovka a tento bod stanov mohou kdykoliv změnit prostým hlasováním o změně stanov.

Z toho kdo ten projekt dělá, jak ho dělá, jak ho prezentuje.

Na to nevidím žádné informace, abych mohl něco takového posoudit. To je bohužel ten můj naivní požadavek na transparentnost.

A že si s vašimi penězi hraje TP-Link vám nevadí? A vy si klidně hrajete s penězi svého zaměstnavatele. Neodpověděl jste na otázku, kdo to dělá lépe. Ono je totiž dost možné, že problém není v CZ.NIcu, ale ve vás. Pokud to někdo jiný dělá lépe, bude snadné ptát se, proč to CZ.NIC nedělá stejně dobře.

Běžná firma si nehraje na dobroděje. CZ.NIC je težce ziskový projekt (viz jejich výsledovky na justici) a proto mi přijde nestoudné to, jak se prezentují.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #39 kdy: 11. 05. 2018, 21:08:28 »
Jsou velmi výrazně v plusu a mně prostě přijde alarmující, že jdou s dalším projektem na Indiegogo.
Ano, na školách by se měly vyučovat ekonomické základy, aby pak lidé nebyli zmateni z takhle základních věcí. Vám už základní školství nepomůže, ale můžete se dovzdělat jinde. Hledejte věci jako diverzifikace a snížení rizika nebo ověření záměru. Možná vám pak taky bude jasnější, jak funguje crowdfunding.

Myslel jsem "investory" z Indiegogo.
Aha, takže investování z cizích zdrojů vy nazýváte hraní si s penězi druhých. Musím vás zklamat, ale investování z cizích zdrojů je naprosto běžná věc. A existují i jiné formy, než crowdfunding, to je naopak mezi způsoby investování novinka.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #40 kdy: 11. 05. 2018, 21:10:29 »
Ano, na školách by se měly vyučovat ekonomické základy, aby pak lidé nebyli zmateni z takhle základních věcí. Vám už základní školství nepomůže, ale můžete se dovzdělat jinde. Hledejte věci jako diverzifikace a snížení rizika nebo ověření záměru. Možná vám pak taky bude jasnější, jak funguje crowdfunding.

Aha, takže investování z cizích zdrojů vy nazýváte hraní si s penězi druhých. Musím vás zklamat, ale investování z cizích zdrojů je naprosto běžná věc. A existují i jiné formy, než crowdfunding, to je naopak mezi způsoby investování novinka.

Ale pak to není investice, ale předprodej a zavání to obcházením jiných zákonů.
Taky by mě zajímalo, kolik procent lidí přispělo s tím, že "někomu diverzifikují rizika", a kolik lidí si naivně myslelo, že přispívají na dobrou věc, která by jinak vzniknout nemohla.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #41 kdy: 11. 05. 2018, 21:47:25 »
Asi jste si to zaměnil s užším pojmem "reklamní kampaň".
Ne, já jsem to nezaměnil. Řeč byla o kampani na Indiegogo, a začal jste s tím vy. Kampaň na Indiegogo je jasně definovaná, má jasně daný začátek a konec, kampaň s fixním cílem má velmi jasně daný cíl a pouhým porovnáním dvou čísel (fixního cíle a skutečně vybrané částky) můžete zjistit, zda kampaň byla či nebyla úspěšná.

Aha. Takže CZ.NIC si nějakým tajuplným výpočtem určilo, že úspěch bude vybrat 150 tis. USD.
Ne. CZ.NIC si určil, že potřebuje vybrat 150 000 USD. Pokud se peníze v kampani s fixed goal vyberou, je to úspěšná kampaň, pokud se nevyberou, bude kampaň neúspěšná a peníze se vrátí přispěvatelům.

To číslo vůbec nevíme, jestli je reálné, nebo jestli je s rezervou, aby výsledky vypadaly dobře.
Ano, ve vašem zmateném světě o tom čísle nevíme vůbec nic. V reálném světě musí být ta částka tak vysoká, aby se pokryly náklady a příslušný projekt se dal realizovat. Už dost projektů dojelo na to, že částku podcenily a za vybrané peníze nedokázali projekt dokončit. Na druhou stranu ta částka nesmí být moc vysoká, protože by to snižovalo pravděpodobnost, že se jí podaří vybrat. Takže je v nejlepším zájmu vlastníka projektu stanovit tu částku co nejpřesněji.


Je to prostě hausnumero, které nemáme jak ověřit.
Proč byste ho chtěl ověřovat?

Proti tomuto hausnumeru poměřujete, že vybrali 9x více, což považujete za úspěch. 9x hausnumero je stále jen hausnumero bez vypovídací hodnoty.
Kdybyste se ucházel o zaměstnání, měl nějakou představu o nástupním platu a nabídli vám 9× tolik, podle vás by to byl neúspěch? Kdybyste prodával dům a někdo vám nabídl 9× víc, než kolik jste chtěl, byl by to neúspěch?

Pokud má něco hodnotu, tak je to ziskovost projektu
V tom případě by vás měli okamžitě utratit, protože jste nepochybně neziskový projekt. Ve skutečnosti existují i jiné hodnoty, než peníze.

Každopádně bych byl, jako investor, poměrně naštvaný podpořit Omnii, pak se dívat jak se jí vede, pak vidět, jak ji CZ.NIC zlevňuje, aby nakonec neměl (údajně) zisk a musel jít znovu na Indiegogo.
Ano, to víme, že když něco dělá CZ.NIC, vy jste kvůli tomu naštvaný. Ale s tou Omnií to máte celé nějaké pomotané. Přispěvatel za nějakých podmínek přispěl, podmínky byly splněné a on dostal, co bylo slíbené. Proč by měl být naštvaný? Pokud je vytvořen a dodán produkt, který kampaň slibovala, měl by být přispěvatel spokojen – proč by měl chtít ještě něco víc, co mu nikdo neslíbil?

Jestli CZ.NIC má nebo nemá z Omnie zisk vůbec nemusí souviset s Moxem. Muset či nemuset jít na Indiegogo je pouze vaše fikce – nikdo nemusí jít na Indiegogo, jde tam ten, kdo to považuje za výhodné. Pro někoho může být výhodnější půjčit si od banky, pro někoho použít vlastní kapitál, pro někoho je výhodný institucionální investor a někdy je výhodnější crowdfunding. Dokonce se to dá i různě kombinovat. Není žádné musí a nemusí, prostě si každý namíchá takový mix investic, jaký mu připadá výhodný.

Přečtěte si definice crowdfundingu.
Získávání výsledné částky od většího počtu přispěvatelů – na rozdíl od institucionálních investic, kde bývá jeden nebo několik málo velkých investorů. Přesně tohle je kampaň na Turris Mox – přispět může každý, přispěvatelů jsou stovky.

Co prosím?
No ano, tak si dostudujte, co je neziskovka, když to nevíte. Zisk je kladný hospodářský výsledek, tj. rozdíl mezi výnosy a náklady. Zisk samozřejmě může mít i neziskovka – nikdo nemůže být pořád v mínusu, a je nereálné, aby každá neziskovka každý rok končila přesně na nule. Neziskovka se od výdělečné společnosti liší tím, že zisk si nemohou rozdělit vlastníci, zůstává stále ve společnosti. U CZ.NICu je to ošetřené „jenom“ stanovami, to ale nemění nic na tom, že CZ.NIC nepodniká za účelem dosažení zisku.

Podle mě je alarmující a hanba, že lezou na Indiegogo
Hanba je to, že jste si pořád nezjistil, co to Indiegogo je.

Běžná firma si nehraje na dobroděje.
Hraní na dobroděje je ovšem čistě vaše fikce. Crowdfundingové kampaně běžně používají i firmy. Říká vám něco třeba Pebble nebo Ubuntu Edge?

CZ.NIC je težce ziskový projekt (viz jejich výsledovky na justici) a proto mi přijde nestoudné to, jak se prezentují.
Jak se zase prezentují? Jenom aby to zase nebyla nějaká vaše další fikce…

Sinuhet

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #42 kdy: 11. 05. 2018, 21:54:39 »
Anichž bych se chtěl přidávat do flame, investice to (v běžném případě rootovského bastlíře) není. Stejně jako není investice, když si koupím nový kohoutek.

Zato úspěch se měří snadno. Podle splněných cílů. Nevím, jaké cíle si hoši z CZ.NIC pro Mox stanovili, ale buď je naplní, a pak pro ně bude projekt úspěšný, nebo je nenaplní. Pokud ty cíle neznáme (já neznám), takže můžeme spekulovat o tom, jaké jsou, než o tom, co to znamená v případě nekomerčního projektu úspěch.

Turris 1.0 jsem od CZ.NIC dostal zdarma, byla to fajn hračka, akorát se mi párkát stalo, že nepřežil aktualizaci. Naposledy, když jsem odlétal na dovolenou, a na letišti mi přišla zpráva z monitoringu, že mi vypadl domov. To je super zpráva takhle před odletem, to se vám najednou honí hlavou leccos. Takže jsem Turris na konci smlouvy sbalil a daroval za odvoz člověku, co se zavázal, že ho bude provozovat dál. Narozdíl od majitelů Omnie jsem nic neplatil a nic moc od toho neočekával, takže nejsem zklamaný. Nahradil jsem ho Mikrotikem, který sice není tak super, zato o něm vůbec nevím.

Všechny ty diskuze po internetech ohledně Moxu mě donutily se na tu kampaň podívat, a zároveň přihodily mnoho bodů na stranou "zakoupit". Inu i špatná reklama je reklama... a přesně tu tady teď Moxu děláme. Čím víc budeme flamovat o tom, jak strašně špatní kluci z CZ.NIC jsou, tím pravděpodobněji jim ta kampaň vyjde  ;)

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #43 kdy: 11. 05. 2018, 21:54:46 »
Ale pak to není investice, ale předprodej a zavání to obcházením jiných zákonů.
Nebylo by lepší, abyste si nejprve zjistil význam pojmů, místo toho, že jim dáte svůj vlastní význam, a pak se rozčilujete, že to něco nenaplňuje?

Taky by mě zajímalo, kolik procent lidí přispělo s tím, že "někomu diverzifikují rizika", a kolik lidí si naivně myslelo, že přispívají na dobrou věc, která by jinak vzniknout nemohla.
Asi všichni, kteří neumí číst. Otázka je, zda by někdo, kdo neumí číst, měl něco sám platit přes internet.

Nemáte s tímhle v životě problémy, že nečtete, místo toho si něco vyfantazírujete a pak se snažíte za každou cenu nacpat svět do té vaší fantazie?

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #44 kdy: 11. 05. 2018, 22:03:29 »
Anichž bych se chtěl přidávat do flame, investice to (v běžném případě rootovského bastlíře) není. Stejně jako není investice, když si koupím nový kohoutek.
Jenže když si koupíte nový kohoutek, víte docela přesně, co si kupujete, a je tam dost nízké riziko toho, že dostanete něco jiného. Crowdfunding je investice, protože investujete do něčeho, co ještě není hotové a existuje nezanedbatelné riziko, že výsledek nebude přesně podle vašich představ, případně že se ho nepodaří vůbec vytvořit. Běžné investice mívají jako odměnu přímo peníze, podíl na zisku nebo vlastnický podíl, naproti tomu u crowdfundingu bývá odměnou samotný produkt. Samozřejmě i u crowdfundingu je míra rizika různá, něco jiného je, když má někdo jenom koncept, a něco jiného je, když už je hotový prototyp, jako u Moxu.