Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?

bcbf

Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #30 kdy: 08. 05. 2018, 00:28:17 »
A co mobily v režimu "letadlo"?

Tak pokud se pamatuju, tak pred startem a pristanim vzdy zadaji o vypnuti veskere elektroniky.
Nie.  Flight mode je OK.

Aha, tak to tedy vymekli.
Spis to stejne nikdo nedelal ... .


MasoxCZ

Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #31 kdy: 08. 05. 2018, 16:38:31 »
A co mobily v režimu "letadlo"?

Tak pokud se pamatuju, tak pred startem a pristanim vzdy zadaji o vypnuti veskere elektroniky.
Nie.  Flight mode je OK.

Aha, tak to tedy vymekli.
Spis to stejne nikdo nedelal ... .

Minimálně ČSA, SmartWings, a Alitalia (s těmi jsem letěl v posledních 5ti letech) před vzletem a přistáním žádají ne o vypnutí, alébrž o uložení elektronických zařízení do kapes sedaček nebo palubních zavazadel. Přepnutí do leteckého režimu je uváděno na letence, zpravidla na ceduli na gate, a minimálně v Římě i rozhlasem už v tranzitu před nástupem. Takže na palubě je priorita asi fakt spíš to zabezpečení proti vylítnutí z ruky a eventuálnímu poškození baterky s následným požárem. A kdo někdy lithiovej akublok viděl hořet nebo aspoň následky (já jo a není to nic hezkýho; je těžko uvěřitelný kolik energie se tam vejde), chápe že na tom něco bude.

Radovan.

Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #32 kdy: 08. 05. 2018, 20:55:34 »
Nejake chrceni sem netahejte, pokud nekdo poklada chrceni za ovel k odletu, aniz by se zeptal, jak to mysleli, tak je proste pako.
Ono těch nehod, způsobených vyrušením posádky během předstartovní přípravy, bylo víc. Stačilo necvaknout jedním přepínačem a šlus.

Samozřejmě tuhle katastrofu zavinil kapitán, který odstartoval bez povolení, ale přes to chrčení špatně rozuměl povelům z věže, což byla poslední kapka, která to celé spustila. Mohl se sice zeptat ještě jednou, jenže na to někdy nemusí být čas. A pak se třeba zase srazí dvě letadla nad Švýcarskem.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #33 kdy: 08. 05. 2018, 22:57:42 »
Mohl se sice zeptat ještě jednou, jenže na to někdy nemusí být čas. A pak se třeba zase srazí dvě letadla nad Švýcarskem.

V tomto pripade casu bylo habadej, mohl se zeptat treba desetkrat. Kdyby nebyl vynervovany rapl, ktery pospichal domu, nic by se nestalo.

Letadla na Svycarskem by se kvuli vyptavani take srazit nemela, jiz dlouho je v letadlech system, ktery detekuje kolizni drahu a sam rozhodne, ktere letadlo ma jit dolu a ktere nahoru, aby se srazce vyhnuli. A piloti jsou trenovani tak, aby toho povelu okamzite uposlechli, s vyjimkou tech ruskych v minulosti, kteri byli trenovani, aby uprednostnili rozkaz z veze a kvuli tomu jednou doslo ke katastrofe, kdyz jeden pilot poslechl automatiku a rusky pilot vez. Nevim, jestli to mel byt zrovna ten pruser nad Svajcem.

MasoxCZ

Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #34 kdy: 09. 05. 2018, 00:40:43 »
Mohl se sice zeptat ještě jednou, jenže na to někdy nemusí být čas. A pak se třeba zase srazí dvě letadla nad Švýcarskem.

V tomto pripade casu bylo habadej, mohl se zeptat treba desetkrat. Kdyby nebyl vynervovany rapl, ktery pospichal domu, nic by se nestalo.

Letadla na Svycarskem by se kvuli vyptavani take srazit nemela, jiz dlouho je v letadlech system, ktery detekuje kolizni drahu a sam rozhodne, ktere letadlo ma jit dolu a ktere nahoru, aby se srazce vyhnuli. A piloti jsou trenovani tak, aby toho povelu okamzite uposlechli, s vyjimkou tech ruskych v minulosti, kteri byli trenovani, aby uprednostnili rozkaz z veze a kvuli tomu jednou doslo ke katastrofe, kdyz jeden pilot poslechl automatiku a rusky pilot vez. Nevim, jestli to mel byt zrovna ten pruser nad Svajcem.

Jo, bylo to ono. TCAS velel oběma správně, zatímco přepracovanej dispečer na šichtě s cca 30% podstavem dispečerů a dokonce snad vadným jedním z radarů zavelel Rusům chybně a ti ho poslechli. Otec jednoho z dětí na palubě ho pak zavraždil, přestože soud rozhodnul, že měl jen minimální část zavinění a většinu viny neslo vedení společnosti, z důvodu dlouhodobého nezajištění provozních podmínek. Mám dojem jim pak i odebrali oprávnění k výkonu činnosti.

Na těch Kanárech jednou z příčin bylo, že radar co měl zajišťovat přehled dispečerů o pohybu strojů na zemi, čekal na montáž. Přes DVA ROKY.


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #35 kdy: 09. 05. 2018, 07:24:32 »
Od tý doby, co jsem na benzince v dešti potkal motorkáře (já sám byl na motorce), který si po sundání helmy zapálili dva metry od stojanu, už mobil fakt neřeším... To už vidím větší problém v tom, jak mě kopne karoseire auta, když zabouchávám dveře (tam je ta jiskra naprosto jasná). To ale na benzince zakázaný není, takže mě může auto dál vesele kopat...

S těma motorkářema - jakmile si zapálili, rozloučil jsem se a odjel v dešti. Radši promoklej než mrtvej. Ta benzínka tam stojí dodnes. Nikdy nevybuchla ani nehořela...

.

Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #36 kdy: 09. 05. 2018, 08:30:05 »
V dnešní době porušení jednoho nařízení jen málokdy vede k neštěstí. Bezpečnost je vícenásobná. Problém je, když se to začne řetězit. Viz třeba nenamontovaný radar, spěchající kapitán, chrčení ve sluchátkách...

MasoxCZ

Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #37 kdy: 09. 05. 2018, 10:46:20 »
Od tý doby, co jsem na benzince v dešti potkal motorkáře (já sám byl na motorce), který si po sundání helmy zapálili dva metry od stojanu, už mobil fakt neřeším... To už vidím větší problém v tom, jak mě kopne karoseire auta, když zabouchávám dveře (tam je ta jiskra naprosto jasná). To ale na benzince zakázaný není, takže mě může auto dál vesele kopat...

S těma motorkářema - jakmile si zapálili, rozloučil jsem se a odjel v dešti. Radši promoklej než mrtvej. Ta benzínka tam stojí dodnes. Nikdy nevybuchla ani nehořela...

Na YT je spousta záběrů vzniku požáru na pumpách, a ve všech případech (viděl jsem jich tipuju pár malých stovek) je to důsledek statického výboje po otevření nádrže nebo jiskry po nehodě (náraz vozidla do stojanu, zkrat napájení stojanu, apod.).
BTW kamarád cca 15 let žil v Izraeli, kde je většinu roku poněkud tepleji než tady, a říkal že tam u pump i během tankování hulí úplně všichni. A přesto tam požár nebo výbuch pumpy mají ve statistikách akorát od plastelínských IED a raket.
Nedávno jsem se po tom ze zvědavosti pídil, a vypnutí telefonů a elektronických zařízení v okolí čerpaček žádný předpis nenařizuje; naproti tomu zákaz kouření a manipulace s otevřeným ohněm v předpisech je, a to ve vzdálenosti menší než teď nevím jestli 50 nebo 60 metrů.

Karel

Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #38 kdy: 09. 05. 2018, 11:44:19 »
1. U elektrických zařízení není obvykle riziko v jejich běžném provozu, ale při poruše. Do nebezpečných prostor s výpary, prachem atd. se proto nikdy nebralo nic elektrického, co tam nemuselo nutně být. Takže rádio jste si tam prostě vzít nesměli. V běžném provozu sice nepředstavovalo žádné riziko, ale v případě poruchy už se bohužel stávalo, že se tam něco přehřálo nebo na nějakém kontaktu začalo jiskřit. Vadný kondenzátor pak mohl způsobit neštěstí.

2. Test s moukou se alespoň na naší ZŠ ukazoval. Stejně jako se ukazovalo, co se stane když vám olej přeteče a chytne plamenem. Následováno "hašením" vodou. Jako děcka jsme z toho byli napůl nadšení (hlavně z učitele v kovářské zástěře) a napůl vyděšení. Naši učitelé tehdy chtěli, abychom věděli, jak nebezpečná kuchyň vlastně je. Dnes mě až děsí, kolik mladých lidí kupříkladu neví, že olej hoří, případně věří, že ho uhasí vodou.

3. Kovový prach nevybuchuje. Ani při uzavření v pevné nádobě nevybuchne. Jeho zrádnost je v tom, že když hoří, tak se hodně zahřívá. Čímž zaprvé zlepšuje hoření a zadruhé dokáže rozkládat třebas rez a získávat z ní kyslík pro další hoření. Takže i když vám nebouchne do obličeje, tak začne hořet takovým stylem, že to prakticky nezvládnete uhasit - pískem, zásadně jen a pouze pískem! Nikdy ne vodou, ta to rozprskne víc kolem a navíc při těhle teplotách voda podporuje hoření. A průser je to dvojnásobný, protože třebas hliník má při hoření teplotu hodně přes tisíc stupňů Celsia a propálí se prakticky vším kromě masivního plátu oceli. Riziko kovového prachu tedy není ve výbuchu, ale v tom, že se špatně hasí, snadno způsobí požár a lidem působí dost masivní a hluboká zranění. Ostatně koukněte se na složení prskavek.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #39 kdy: 09. 05. 2018, 12:54:06 »
Nedávno jsem se po tom ze zvědavosti pídil, a vypnutí telefonů a elektronických zařízení v okolí čerpaček žádný předpis nenařizuje;

Nevim, nicmene na stojanech vidam nalepku s preskrtnutym founem

JardaA

Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #40 kdy: 09. 05. 2018, 12:58:26 »
V dnešní době porušení jednoho nařízení jen málokdy vede k neštěstí. Bezpečnost je vícenásobná. Problém je, když se to začne řetězit. Viz třeba nenamontovaný radar, spěchající kapitán, chrčení ve sluchátkách...

Pamatuj mladej, "průs*ry chodí vždy ve shlucích" - to jsem si odnesl po nástupu do praxe před více než 40 lety.

Elektronka

Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #41 kdy: 09. 05. 2018, 13:45:15 »
Mobil je RF vysílač s výkonem až jednotek W. Pokud jsou v prostoru s nebezpečím výbuchu kovové či vodivé prvky s rozměry korespondujícími s vlnovou délkou, nakmitává se na nich VF napětí. Následně může dojít k přeskoku jisker na jiné vodivé části a tento jiskrový oblouk může iniciovat výbuch. Takže mobil raději ne... Svetr sám o sobě také výbušnou směs nezapálí, ale přeskok jiskry z něho ano... Takže ani svetr bych nenosil... :-)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #42 kdy: 09. 05. 2018, 13:58:46 »
Takže ani svetr bych nenosil... :-)

Idealni je dratena kosile a gate, vodive propojene a pripojene k uzemneni. Technologii mame z doby uz nekdy pred Zizkou.

MasoxCZ

Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #43 kdy: 09. 05. 2018, 15:18:20 »
Nedávno jsem se po tom ze zvědavosti pídil, a vypnutí telefonů a elektronických zařízení v okolí čerpaček žádný předpis nenařizuje;

Nevim, nicmene na stojanech vidam nalepku s preskrtnutym founem

Že je někde nalepená samolepka ale VŮBEC nesouvisí s tím, jestli je to něco zakázáno nebo nařízeno zákonem.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je nutné vypínat telefon v blízkosti čerpaček obilí/kovu?
« Odpověď #44 kdy: 09. 05. 2018, 16:16:48 »
Že je někde nalepená samolepka ale VŮBEC nesouvisí s tím, jestli je to něco zakázáno nebo nařízeno zákonem.

Tak hned bych do toho netahal zakon. Snad byste nechtel, aby telefonovani na pumpe bylo osefovano rovnou v ustave?

To, ze tam ta nalepka je, muze take znamenat i to, ze existuje bezpecnostni predpis, budto vydany nekterymi staty nebo nekterymi benzinkami, ktere pak tu nalepku maji na vsech svych pumpach.