Studovat IT ?

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #15 kdy: 03. 05. 2018, 07:52:24 »
to nie je ironie  ;D


Pepa

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #16 kdy: 03. 05. 2018, 08:22:01 »
to nie je ironie  ;D

Ale vždyť kdejaký politik by vám řekl, že gymply (hlavně ty víceleté) je třeba omezit a zrušit... (Asi aby se uvolnilo místo pro soukromé školství...) Krom toho na Ihned píšou, že posílat schopnější lidi na kvalitnější školy je přece blbost, a zhoršuje výsledky vzdělávacího systému*, a že ideálně pro všechny je třeba zavést systém výuky, který byl původně vyvinut pro výuku postižených*. Na Ihned taky píšou, že chybí manuální dělníci s výučním listem, a že na gymply přece chodí jen děti buržoustů**..... (Jako kdyby to byl problém těch, kteří tam svoje děti pošlou, a ne těch, kteří tam svoje děti nepošlou, ač by na to ty děti měly)

Zkrátka a dobře, proti gymplům tady běží stabilní propaganda, na kterou je potřeba neskočit, protože fakta mluví jasně....



* https://zpravy.idnes.cz/finsko-skolstvi-reditel-saloranta-sappo-ff8-/domaci.aspx?c=A180416_100400_domaci_nub
** https://domaci.ihned.cz/c1-66126050-na-viceleta-gymnazia-chodi-spise-deti-ambicioznich-rodicu-nikoliv-ti-nejtalentovanejsi-rika-lektor-a-rekordman-v-poctu-vs-titulu

daemon

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #17 kdy: 03. 05. 2018, 09:25:48 »
2.Střední průmyslová škola Zlín-Elektrotechnika
Zajímám se o počítače a v budoucnu bych v nich klidně rád našel uplatnění.(nejsem žádný expert)
Proto bych byl rád za váš názor popřípadě zkušenosti.

A co tě na počítačích zajímá?
Já bych se přimlouval za průmyslovku. Studovat IT pro IT z mého úhlu pohledu nedává smysl. Domnívám se, že potřebuješ nějakou specializaci. Ideálně aplikace IT v průmyslu, automatizce, CAE/CAM, CNC (buzzword je Průmysl 4.0) apod. Tam je prostor pro to, aby ses tím expertem stal. Patlání webovek v PHP nebo zakázkových IS v Javě  není zajímavé.

daemon

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #18 kdy: 03. 05. 2018, 09:31:27 »
Výhoda Elektro bude vzdělání pro vyhlášku 50. Větší rozhled, technické vzdělání.
Kristova noho, padesatku snad muze mit i uklizecka, staci slozit zkousku.

Nestačí. Musíš mít "odborné vzdělání". Takže pokud ta uklízečka není původně vyučená elektromechanička, tak "padesátku" mít nemůže.

kcuf

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #19 kdy: 03. 05. 2018, 09:38:24 »
Gymply jsou super. Chodí tam rozumní, cílevědomí lidé, člověk dostane jazyky, matiku a rozhled. Velká výhoda je, že u gymplu se počítá, že odtamtud mohou lidi jít všude.
Chodil jsem na víceletej gympl, a u nás ve třídě se vedle sebe vyskytovali lidé, kteří se úspěšně uchytili na medicíně, farmacii, právech, VŠEčku / PEF MENDELU, učitelství, strojárně, finanční matice, fyzice, teoretické informatice... Holka z vedlejší třídy šla na kameru na FAMU...

Takže i když se v průběhu SŠ nebo VŠ studia člověk rozhodne, že nakonec informatika není to pravé, není problém. Člověk se prostě přeorientuje a buďto si zapíše na střední jiné semináře, nebo si prostě dostuduje co potřebuje k těm základů, které už má...

+1

Ty kontakty jsou potom k nezaplaceni. Nemyslim tim jenom dohozeni prace nebo protekci (jsme v Cesku), ale vubec moznost zeptat se u piva kamarada lekare, veterinare, pravnika, architekta... na nazor.


Jnatart

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #20 kdy: 03. 05. 2018, 09:59:25 »
Doporucuju gympl, i kdyz sam jsem studoval prumku. Z prumky jsem si ale neodnesl nic moc, bud to ti ucitele neumeli naucit, nebo jsem na to kaslal (nejspis kombinace obojiho). Pak jsem se vsechno musel doucit sam (ono to pak nejak lip docvakne, kdyz clovek zna trochu vyssi matiku). Jinak mam vystudovany FEL a programuju v Pythonu. Je to o penezich, v embedded nebo HW vyvoji tolik neplati (i kdyz furt to neni spatny). Ale za cestu pres elektro jsem rad, protoze me to vzdy zajimalo.

borekz

  • ****
  • 493
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studovat IT ?
« Odpověď #21 kdy: 03. 05. 2018, 10:38:20 »
V západní Evropě se nejvíc platí právě za Embed a v bankovnictví. Embed hlavně v průmyslové automatizaci a v autech. Pro obojí je vhodná znalost němčiny a to i na pozicích v ČR. Popravdě ta němčina je asi důležitější než výběr školy.

D3ad

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #22 kdy: 03. 05. 2018, 10:40:18 »
Osobne bych doporucil gympl, ale musi byt kvalitni. Jsem z osmileteho gymplu a ackoliv jsem si to v te dobe moc nechtel priznat, dalo mi to docela slusny zaklad pro budouci obecny prehled. Jak v komunikaci, socialnim chovani tak i v technickych a humanitnich vecech. Pri prichodu na VUT FIT slo videt, ze gymplaci nemaji problemy s matikou a fyzikou, ale jsou slabsi v praktickych predmetech, prumyslovaci meli navrch v praktikach, ale matiku horko tezko davali. Casem se ty problemy smazly a vsichni jsme meli obecny prehled o IT.

janjan

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #23 kdy: 03. 05. 2018, 10:48:47 »
Ja Ti zcela netradicne poradim abys zasel za odbornikem. Na tyto veci existuje skupina psychologickejch testu. Trva to jedno dopoledne a psycholozka Ti pak rekne na co se nejvic hodis. Nam neco takoveho pred 25 lety vybavila tridni na konci zakladky a ti kteri poslechli a ridili se doporucenim psycholozky, vesmes neprohloupili.

Gympl vs prumka jsou trochu jine svety, ktere kazdy pouzivaji a vyzaduji jiny pristup. Z obojiho jde vystudovat kvalitni VS, ale proste jednomu jedinci vic vyhovi to a jinemu to druhe.

PS: navic pak budes moct na ROOT napsat zes byl u psycholozky :)

jablon

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #24 kdy: 03. 05. 2018, 10:52:54 »
Jdi studovat prumku nejlépe nějakou elektrotechniku. Na jaderce byli lidi z prumky mnohem dále, než ti z Gymplu. Docela jsem se divil, že neuměli spočítat i jednoduchý intergraál - prumyslováci to dávali s jedním prstem v nose. Obchodka je úplně k ničemu. Drtí se tam max základy lineární algebry a lineárního programování. Pak tě jen budou otravovat s účetnictvím.

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #25 kdy: 03. 05. 2018, 10:57:41 »
Jdi studovat prumku nejlépe nějakou elektrotechniku. Na jaderce byli lidi z prumky mnohem dále, než ti z Gymplu. Docela jsem se divil, že neuměli spočítat i jednoduchý intergraál - prumyslováci to dávali s jedním prstem v nose. Obchodka je úplně k ničemu. Drtí se tam max základy lineární algebry a lineárního programování. Pak tě jen budou otravovat s účetnictvím.

Nechceli Ste miesto dale povedat dele? :D

Kiwi

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #26 kdy: 03. 05. 2018, 11:18:28 »
Výhoda Elektro bude vzdělání pro vyhlášku 50. Větší rozhled, technické vzdělání.
Kristova noho, padesatku snad muze mit i uklizecka, staci slozit zkousku.

Nestačí. Musíš mít "odborné vzdělání". Takže pokud ta uklízečka není původně vyučená elektromechanička, tak "padesátku" mít nemůže.
1. I uklizečka si dnes může zajít na rekvalifikační kurs, na jehož konci složí padesátku.
2. K čemu dnes padesátku? Oficiálně ji dnes vyžaduje ze státních institucí jen TIČR, a to kvůli oprávnění k vykonávání některých činností podle Živnostenského zákona, ale už jsem to konzultoval s právníkem, podle jehož názoru TIČR postupuje v rozporu se zákonem. Jednak dle jeho slov se zrušením zákona, kterým byl zmocněn příslušný úřad k jejímu vydání, stala neúčinným a nevymahatelným právním předpisem, jednak si z ní TIČR vyzobává, co chce, což je v rozporu se Správním řádem, Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod. V dnešní době bazírovat na jakémsi 40 let starém seznamu učebních oborů, ale na druhou nevyžadovat dodržení podmínek pro složení zkoušky, je projevem libovůle státní moci a dle jeho slov tím TIČR zasahuje do práva na svobodnou volbu povolání.
Jinými slovy, "padesátku" dnes člověk potřebuje jedině k tomu, aby mohl samostatně vykonávat některé živnosti, a to jen kvůli tomu, že TIČR nezná zákony, jinak je úplně k ničemu.

Jdi studovat prumku nejlépe nějakou elektrotechniku. Na jaderce byli lidi z prumky mnohem dále, než ti z Gymplu. Docela jsem se divil, že neuměli spočítat i jednoduchý intergraál - prumyslováci to dávali s jedním prstem v nose. Obchodka je úplně k ničemu. Drtí se tam max základy lineární algebry a lineárního programování. Pak tě jen budou otravovat s účetnictvím.
Za mých let ani náhodou. Průmyslováci měli výhodu na fyzikálním praktiku nebo na základech elektroniky, ale zatímco gympláci tyhle věci obvykle dokázali dohnat, tak průmyslováci na matematice z jaderky vylítali. Průmyslováci sice něco málo tušili o integrování, ale ke složení zkoušky z Matematické analýzy 1 by jim to bylo stejně k ničemu a k analýze 2 to bylo naprosto nedostatečné. Naproti tomu si lámali zuby na předmětu "středoškolská" Matematika (na katedře matematiky nazývaný "zlomky" nebo "počty"), kde se žádné integrály nevyžadovaly, ale zato se chtěla perfektní znalost středoškolské látky, tj. úpravy algebraických výrazů, práce se zlomky, s goniometrickými funkcemi, logaritmy, řešení rovnic, nerovnic atd., zápočet z něhož na konci 1. semestru býval nutnou podmínkou k dalšímu setrvání na fakultě.
Protože jak říkávala as. Vondráčková, která učívala a zkoušela analýzu v prváku, "nikdo po vás nechce, abyste uměli integrovat ze střední, dokonce se mi lépe pracuje s těmi, kteří jsou v tomto ohledu nepopsaná tabule, než s těmi, u kterých musím napravovat škody napáchané střední školou, protože tohle je prostě vysokoškolská látka a na střední vám v tom udělají leda tak guláš".

TVL

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #27 kdy: 03. 05. 2018, 11:34:48 »
Pokud chceš dělat ERP (účetnický SW) => obchodní akademie.
Pokud chceš dělat embed => průmyslovka.
Pokud chceš skriptovat weby, tak je to jedno.

Fakt si myslíš, jestli 16letý kluk ví, jestli bude chtít dělat ERP?
Navíc, doučit se potřebné doménové znalosti pro tvorbu ekonomického software se člověk může doučit později jakkoliv jinak. Jít kvůli tomu na obchodní akademii, je celkem pitomost.

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #28 kdy: 03. 05. 2018, 12:21:14 »
Hlavně ať je ta škola (vhodným způsobem) těžká.

"Pokud je člověk nejchytřejší v místnosti, tak je ve špatné místnosti."

Digi

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #29 kdy: 03. 05. 2018, 13:21:30 »
Kvalitní průmyslovka nebo gympl. Obchodky jsou pro debily.