Studovat IT ?

Kam na školu

Studovat IT ?
« kdy: 02. 05. 2018, 19:34:54 »
Ahoj je mi 16 let a momentálně vahám na jakou školu se zapsat.
Školy:
1.Obchodní akademie Uherské Hradiště-Informační tehchnologie
2.Střední průmyslová škola Zlín-Elektrotechnika
Zajímám se o počítače a v budoucnu bych v nich klidně rád našel uplatnění.(nejsem žádný expert)
Proto bych byl rád za váš názor popřípadě zkušenosti.


Re:Studovat IT ?
« Odpověď #1 kdy: 02. 05. 2018, 19:37:04 »
Těžko poradit. Sympaticky jste dokázal zjednodušit dotaz na jeho podstatu, což považuji za dobré znamení, proto bych uvažoval o volbě č. 1, kterou považuji za těžší, ale zajímavější.

ukulele

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #2 kdy: 02. 05. 2018, 19:45:14 »
Ahoj

2.Střední průmyslová škola Zlín-Elektrotechnika

Průmyslovky jsou podle mně efektivnější s šírším záběrem. Znám dva exepláře, který jsou dnees zavodou.

Budeš mít rozhled a třeba tě chytne víc HW

qwertz

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #3 kdy: 02. 05. 2018, 19:46:57 »
Klíčová otázka: který obor vám sedne více? Plánujete jít na VŠ?

Výhoda OA bude dostatek holek na škole :-) (to je taky pádný argument)
Výhoda Elektro bude vzdělání pro vyhlášku 50. Větší rozhled, technické vzdělání.

Pokud chcete jít na VŠ, můžete to pak prohodit, pokud vám volba SŠ později nesedne.

hardfault

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #4 kdy: 02. 05. 2018, 19:51:30 »
SPŠ Zlín (pozor, ne polytechna) a pak běž na FIT VUT. Obchodní akademie je taková sranda pro holky co nic neumí. Jestli to myslíš vážně, potřebuješ technický backgorund a kvalitní technickou VŠ. Pak se můžeš vypracovat ve špičkového odborníka. Držím palce.


bfy

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #5 kdy: 02. 05. 2018, 20:41:11 »
omg zas kecy ako je vs super a aky super odbornik vdaka nej budes ... zalezi vsetko na tebe a na tom ci tato bude bavit .. nie na skole ...

ja s kolegom som zivy priklad ze to tak je, skoncim som karlovku mff a dnes som programator, taky lepsi priemer ... mam to zaroven i ako hobby a dostal som sa na80k hpp ... kolega nema vs len strednu technicku, uprimne mozem povedat ze je to ina kapacita,vo volnom case programuje aplikacie s vyuzitim AI zatial co ja busim v jave kde mi staci matika zo zakladky.

Technika ma vela odvetvi je na tebe kto si vyberies a kolko casu tomu das,nie na skole.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studovat IT ?
« Odpověď #6 kdy: 02. 05. 2018, 21:21:05 »
Pokud chceš dělat ERP (účetnický SW) => obchodní akademie.
Pokud chceš dělat embed => průmyslovka.
Pokud chceš skriptovat weby, tak je to jedno.

hardfault

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #7 kdy: 02. 05. 2018, 21:29:36 »
omg zas kecy ako je vs super a aky super odbornik vdaka nej budes ... zalezi vsetko na tebe a na tom ci tato bude bavit .. nie na skole ...
Nesou to kecy. Na odborníka se vypracuje praxí, ale s kvalitní VŠ bude mít mnohem lepší startovní pozici, než samouk.

rezervovane jmeno

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #8 kdy: 02. 05. 2018, 21:43:33 »
To je tezko radit. Mozna se podivej do psychologie, co jsi zhruba osobnostne za cloveka.

Vysvetlim na praktickem prikladu me a meho spoluzaka. Oba nas v 15 bavila technika, pocitace atd. Oba jsme to zvazovali jako karieru. On cilevedome odesel na elektroprumku, po vecerech bastlil, sel na FIT, vyhodili ho, dodelal si papir na regionalni VS, soucasne si zaridil zivnostnak, dela IT "devku pro vsechno" a je naprosto stastny. Me mezitim rodice natlacili na jazykovy gympl (asi nejlepsi rozhodnuti meho zivota), ktery jsem tak nejak prolezl, ale ziskal jsem vseobecny rozhled, po vecerech jsem si bastlil, sel jsem studovat softwarove inzenyrstvi na vybornou skolu, dneska delam programatora v IT firme, s kolegy z elektroprumky si nemam moc co rict a premyslim, ze se vratim na VS na doktorat mimo IT.

Osobne mi prijde nejdulezitejsi, abys byl v kolektivu, ktery te bude tlacit dopredu, zajimat se o veci atd. (Odstrasujici pripad: muj nejlepsi kamarad z detstvi se takhle dostal na stredni, shodou okolnosti obchodni akademii, do horsiho kolektivu, zacal chlastat extraligu a skoncil na ulici.)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studovat IT ?
« Odpověď #9 kdy: 02. 05. 2018, 23:23:16 »
Výhoda Elektro bude vzdělání pro vyhlášku 50. Větší rozhled, technické vzdělání.

Kristova noho, padesatku snad muze mit i uklizecka, staci slozit zkousku.

Pepa

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #10 kdy: 02. 05. 2018, 23:40:18 »
To je tezko radit. Mozna se podivej do psychologie, co jsi zhruba osobnostne za cloveka.

Vysvetlim na praktickem prikladu me a meho spoluzaka. Oba nas v 15 bavila technika, pocitace atd. Oba jsme to zvazovali jako karieru. On cilevedome odesel na elektroprumku, po vecerech bastlil, sel na FIT, vyhodili ho, dodelal si papir na regionalni VS, soucasne si zaridil zivnostnak, dela IT "devku pro vsechno" a je naprosto stastny. Me mezitim rodice natlacili na jazykovy gympl (asi nejlepsi rozhodnuti meho zivota), ktery jsem tak nejak prolezl, ale ziskal jsem vseobecny rozhled, po vecerech jsem si bastlil, sel jsem studovat softwarove inzenyrstvi na vybornou skolu, dneska delam programatora v IT firme, s kolegy z elektroprumky si nemam moc co rict a premyslim, ze se vratim na VS na doktorat mimo IT.

Osobne mi prijde nejdulezitejsi, abys byl v kolektivu, ktery te bude tlacit dopredu, zajimat se o veci atd. (Odstrasujici pripad: muj nejlepsi kamarad z detstvi se takhle dostal na stredni, shodou okolnosti obchodni akademii, do horsiho kolektivu, zacal chlastat extraligu a skoncil na ulici.)

+1. Mluvíš mi z duše.


Gymply jsou super. Chodí tam rozumní, cílevědomí lidé, člověk dostane jazyky, matiku a rozhled. Velká výhoda je, že u gymplu se počítá, že odtamtud mohou lidi jít všude.
Chodil jsem na víceletej gympl, a u nás ve třídě se vedle sebe vyskytovali lidé, kteří se úspěšně uchytili na medicíně, farmacii, právech, VŠEčku / PEF MENDELU, učitelství, strojárně, finanční matice, fyzice, teoretické informatice... Holka z vedlejší třídy šla na kameru na FAMU...

Takže i když se v průběhu SŠ nebo VŠ studia člověk rozhodne, že nakonec informatika není to pravé, není problém. Člověk se prostě přeorientuje a buďto si zapíše na střední jiné semináře, nebo si prostě dostuduje co potřebuje k těm základů, které už má...

Mimochodem, na informatice na matfyzu jsou prakticky jen gympláci. (Často víceletí.)


Co se týče otázky VŠ x SŠ:
1) jedna obecná poznámka: podle statistik ČSÚ je každý jeden rok menší nezaměstnanost mezi vysokoškoláky, než mezi lidmi s maturitou/výučním listem/základním vzděláním
2) jestli chceš dělat AI nebo obecně něco teoretičtějšího, tak přes VŠ je snazší cesta. Máš okolo sebe lidi, kteří se tím zabývaj. Často si prostě zapíšeš předmět, a on ti tam ty state-of-the-art věci někdo odpřednáší. Můžeš o tom diskutovat se spolužákama... Navíc stejně skončíš u toho, že potřebuješ VŠ matiku. A i tu se obvykle snáz naučíš když budeš chodit na přednášky a na cvika, než když si to budeš studovat sám.

bfy: survivorship bias. Jistě že občas někdo s pouhým základním vzděláním udělá hvězdnou kariéru. Ale většina prostě dopadne jinak.

Jenda

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #11 kdy: 03. 05. 2018, 01:04:49 »
Gymply jsou super.
Je velmi důležité doplnit sem kvantifikátor: některé gymply jsou super. Třeba já jsem byl na příšerném a rozhled se nekonal, lidé a matika skoro ne a vlastně jsem si odnesl jenom tu angličtinu. A problém je, že se dobré a špatné gymply podle mě dost blbě rozpoznávají. Jediné naučené varovné znamení je „pokud jste v přijímačkách podivně vysoko, znamená to, že vám nemají co dát“.

Fernet

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #12 kdy: 03. 05. 2018, 06:36:16 »
Výhoda Elektro bude vzdělání pro vyhlášku 50. Větší rozhled, technické vzdělání.

Kristova noho, padesatku snad muze mit i uklizecka, staci slozit zkousku.
Na samostatnou práci nemůže, pokud nemá aspoň výuční list z elektro učňáku.

Ani já s gymplem a Mgr na FI MUNI nemůžu dostat vyšší než práci pod dozorem.

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #13 kdy: 03. 05. 2018, 06:53:22 »
Ani jedno si nevybral spravne. Chod na gympel da ti vseobecny rozhlad, jazyky, spoluziakov z lepsej vrstvy co Ti bude v konecnom dosledku prospesnejsie. Ostatne skoly su pre slabsich jedincov ktori na gympel nemaju (ci sa to niekomu paci alebo nie). Ale vyber si kvalitny gympel.
« Poslední změna: 03. 05. 2018, 06:55:19 od snuff1987 »

cestovatel

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #14 kdy: 03. 05. 2018, 07:23:32 »
Ani jedno si nevybral spravne. Chod na gympel da ti vseobecny rozhlad, jazyky, spoluziakov z lepsej vrstvy co Ti bude v konecnom dosledku prospesnejsie. Ostatne skoly su pre slabsich jedincov ktori na gympel nemaju (ci sa to niekomu paci alebo nie). Ale vyber si kvalitny gympel.
Na takovy komentare davej pozor protoze nekdo by nemusel pochopit ze je to ironie ... .