Firma odmítá vyplatit prémie

Xxx

Re:Firma odmita vyplatit premie
« Odpověď #30 kdy: 17. 02. 2018, 09:28:16 »
Preco? Podla mna by malo byt samozrejmostou, ze mi pumpar znizi kazdy rok cenu benzinu o 10%.

Kdyz nenavysi vubec, plat se ti realne bude snizovat o inflaci.
A? Mas take navysovanie v pracovnej zmluve? Treba vyjednavat a na vyjednavanie sa pripravit. Toto su moje dlhodobe vysledky, takto som sa odborne posunul, chcem dalej prispiet k dobrym vysledkom a chcem navysit o tolkoto.

Mozno aj tvoj sef ma sefa, ktoremu musi vysvetlit, preco mu rastu personalne naklady. Tak mu tie dovody daj.




JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Firma odmita vyplatit premie
« Odpověď #31 kdy: 17. 02. 2018, 09:56:02 »
A? Mas take navysovanie v pracovnej zmluve?

Jsou lidi, kterym je treba jedno, ze jim nezvysuji plat, ale stale se snizujici plat by nevadil jen uplnemu volovi. Takze by jaksi patrilo ke slusnosti, aby firma spon dorovnala inflaci. Moderrni evropsky trend ted je na lidi srat, ani inflaci nedorovnavat, takze realny plat lidem klesa.

qwertz

Re:Firma odmita vyplatit premie
« Odpověď #32 kdy: 17. 02. 2018, 10:19:07 »
Jsou lidi, kterym je treba jedno, ze jim nezvysuji plat, ale stale se snizujici plat by nevadil jen uplnemu volovi. Takze by jaksi patrilo ke slusnosti, aby firma spon dorovnala inflaci. Moderrni evropsky trend ted je na lidi srat, ani inflaci nedorovnavat, takze realny plat lidem klesa.

To je otázka. Spousta IT firem v ČR jsou prachsprosté montovny. Typicky se věnují kategorii "Oustsourcing" nebo "System Integration". Ty firmy tu nejsou ani tak proto, že by tu byli nejlepší zaměstnanci, ale prostě proto, že jsou levnější. A tak zaměstnávají junior developery za 30 tisíc, protože kdyby jim měly dát 40 tisíc, zahraniční vlastník je přesune do Indie (dobře tak všem zůčastněným).

Takže nejen, že zaměstnancům nezvedají mzdu, ale ještě je klidně platí za 30-60% toho co nabízí trh. Dokud ti lidi budou ochotni za ty prachy tu práci dělat, není jediný důvod ke změně. A když ji ochotni dělat nebudou, idiot zákazník přesune část na východ a část těhle "dělnických" pozic v openspace v ČR zanikne.

Pro ostatní z nás je aktuální stav spíše výhodný. Kdo se nebojí změnit práci, ten zpravidla přidáno dostane. Klidně i dvojnásobek.

cppman

Re:Firma odmítá vyplatit prémie
« Odpověď #33 kdy: 17. 02. 2018, 12:30:43 »
To je jako se dozvědět, za kolik tě firma outsourcuje a potom chtít na základě toho zvednout mzdu. Stejná kravina. Já být tím šéfem, tak na základě takové argumentu bych ti nedal nic, protože bych si myslel, že nejsi moc bystrý hoch. Jeden kolega se to dozvěděl a použil to jako argument. Totální kravina, protože on byl junior a je mu putna potom, že ho firma prodává jako seniora - oni si musí pak ty peníze přerozdělit interně, on dostane jako bažant míň a nějaký senior nebo externista dostane víc. Do toho prostě zaměstnanci nic není a kdo si myslí že je, tak akorát dokáže, že je blbej.

S tím nesouhlasím. Tohle je naopak dobrý argument - můžeš totiž říct "vydělal jsem vám tolik a tolik a chci odpovídající podíl". Důvod, proč junior dostává méně, i když jeho práci prodávají jako práci seniora, je v tom, že junior dělá chyby, pracuje pomaleji - a odhad a rozpočet byly dělané podle seniora, tudíž když to bude dělat junior, je potřeba počítat s rizikem, že to bude trvat dvakrát tak dlouho nebo že to po něm bude nějaký senior muset předělávat (ovšem celková cena účtovaná koncovému zákazníkovi už se nezmění). Proto junior nemůže dostat stejně jako senior, i když byl prodaný za stejnou sazbu a jednou to vyšlo.

Pokud ale dlouhodobě plníš termíny, vejdeš se do odhadů, tak je to dost pádný argument pro zvýšení tvé odměny. Firma pak stojí před volbou, že buď odejdeš a tvoji práci už nebude přeprodávat a nebude mít nic, nebo se dohodnete na tom, že se firma spokojí s nižší marží a ty dostaneš víc peněz.

Xxx

Re:Firma odmítá vyplatit prémie
« Odpověď #34 kdy: 17. 02. 2018, 14:06:03 »
Myslim, ze schopny profesional vie dat do kopy aj silnejsie argumenty ako inflaciu. Nehovorim, ze nasa firma sama od seba nikomu nezvysi plat, najma ak bije do oci nesulad niekoho platu a vykonnosti a ma zaujem toho cloveka udrzat (napr. junior, ktory podrastol).

Ako sa hovori - chces pridat? Pridaj, nikto ti nebrani.


Jenda

Re:Firma odmítá vyplatit prémie
« Odpověď #35 kdy: 18. 02. 2018, 14:10:31 »
Tohle je naopak dobrý argument - můžeš totiž říct "vydělal jsem vám tolik a tolik a chci odpovídající podíl".
To není dobrý argument, protože v opačném případě firma nemůže říct „pokonil jsi to, chceme odpovídající podíl ztráty“ - na HPP nikdy, u OSVČ podle smlouvy, ale většinou taky ne.

Miky

Re:Firma odmítá vyplatit prémie
« Odpověď #36 kdy: 25. 02. 2018, 10:36:25 »
Pred rokem jsem chtel vyssi mzdu, ale pry ji nemohou navysit o tolik, kolik chci. Tak jsme se dohodli, ze navysi jen lehce a zvysi podil na odmenach na nadchazejicich projektech. Byl jsme u 2 projektu a oba dokoncene. Nevidel jsem z nich doted ani korunu. Kdyz uz se mi podari na to nekoho zeptat, tak porad mele neco s uzaverkou, ale spis se me snazi zbavit.

Co v takovych situacich delat? Jak to z nich dostat? Problem je, ze mi nikdo nerekne ani celkovou vysi prize money. Uz to trva fakt dlouho a ted uz jsem uprostred 3. projektu a mam obavu, ze se bude opakovat to samy. Ve smlouve ty premie nijak uvedeny nejsou.
[Tak když to nemáš ve smlouvě a sázíš na férovost zaměstnavatelů, tak sázej,ale takhle se hazard nehraje i ten má pravidla, na počátcích 19 století se hazardní hráči co hraji s proti pravidlum stříleli, nebo přicházeli o prsty, či ruce. Dnes jso váženými občany státu zákonem chráněni. Podle toho je třeba k tomuto přistupovat a pokud není dohoda doložitelná, neexistuje! /quote]