Doporučili byste na desktop Manjaro?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #45 kdy: 09. 02. 2018, 09:47:01 »
@nobody(ten pravej): Uz zase se tu mnozi anti-Ubuntu heretici!
neboj, *buntu hateri jste stale v prevaze ;-)

Specielne pro tebe, jeden Ubuntu spek, na ktery jsem si vzpomnel vcera, kdyz jsem si doinstaloval Linssid.

Na MX to chodi tak, ze to spustim, kliknu na scan a jede to. Tak to kdysi jelo na Ubuntu, tak to chodi nejspis na vsech distrech. Presne takto to nefungovalo po celou existenci Ubuntu 14.04. Tam, kdyz jsi nebyl pripojen k zadne siti, tak ti to napsalo, ze neexistuje zadni interface a snad se to dokonce i ukoncilo. Samozrejme, na forech se o tom mluvilo, tusim se pamatuji, ze jsem videl bugreport. Opravil to nekdo? Samozrejme nikoliv, dle dobre Ubuntu tradice.

Nevim, jak ty, ale ja pouzivam Linssid treba na to, abych zjistil, proc se nemuzu pripojit, zejmena v jednom miste, kde jsem pripojen pres ulici pres smerovou antenu, kterou obcas musim nasmerovat. Nutnost predchoziho pripojeni jaksi popira logiku veci.

Vazne distro za vsechny prachy.


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #46 kdy: 09. 02. 2018, 11:13:51 »
Jake mate skusenosti s OpenSuse?
zkousel jsem jen ve virtualu (Tumblewedd tj. rolling) jevilo se mi to pratelske, ma to KDE, na vsechno klikatka, jedine co mne zarazilo ze defaultne se to instaluje na btrfs a delalo mi to okamzite takove mnozstvi snapshotu ze by mi behem par hodin zaplnilo cely disk, nevim jak se nastavuje cetnost snapshotu nebo se uple vypina, s btrfs neumim, takze bych nyni v defaultni instalaci zvolil ext4, balicky se instaluji bud pres vnitrniho spravce sw nebo take jednoduse pres "one click install"z webu https://software.opensuse.org/search, lze zvolit i verzi pro Leap (pokud neni pro Tumbleweed), mne nikdy takovy balicek nic nerozbil

nobody(ten pravej)

Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #47 kdy: 09. 02. 2018, 18:34:29 »
Specielne pro tebe, jeden Ubuntu spek, na ktery jsem si vzpomnel vcera, kdyz jsem si doinstaloval Linssid.

linssid v 14.04 balicek NEnim jak nuze za problemy teda ubuntu? jak/odkus jsi to tedy neoficialne instaloval? je ten balicek v MX Linux ve vydanim zmrazenem pred 4roky?

tak ci tak, ti ze vytahnes nejaken problem s ubuntu, neznamena ze nezamlcujes problemy v pouzivanem non-ubuntu distru ktere si musel resit a/nebo nevyresil, kere v ubuntu nejsou... ani neznamena ze nejaka specialita zajima milionu bfu kterejm *buntu na jejich hw pro jejich potreby funguje bez problemu, pritom jina distra meli problemy...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #48 kdy: 09. 02. 2018, 19:42:54 »
Odkud jsem to vzal se uz nepamatuju. Pokud neni v repu, je v Ubuntu PPA.

archuser

Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #49 kdy: 10. 02. 2018, 17:54:29 »
Já jsem používal docela dlouho xubuntu 14.04 na thinkpadu X230, než mě začalo pít nervy a většina věcí nešla ani opravit (hlavně rozbité updaty) a navíc se začali dít podivné random chyby kolem filesystému, po zapsání iso obrazu ddčkem na usb například se flash disk tvářil jako non-bootable nebo jiný podivný stav, jednalo se v podstatě o loterii jestli se operace povede nebo ne, což mě dlouho nenapadlo, že se jedná o random bug a šikanoval jsem se různým zkoumáním co se děje špatně, takže za mě děkuji už nikdy více bubuntu, kdyby se aspoň rozbilo úplně, ale random bugy se špatně odhalují a tak trochu mi to přípomíná situaci ve windows, že. Přešel jsem tedy na čistý arch a nemůžu si vynachválit tu jednoduchost a nepřeplácanost všeho plus ta obsáhlá dokumentace je prostě bomba, pro ty kdo si nechtějí hrát s čistým archem je myslím manjaro dobrá volba (sám jsem se inspiroval konfigurací i3wm) jen bych se asi právě vyhnul těm těžkotonážním přeplácaným prostředím kde by se pak mohli vyskytovat chyby, držím se pravidla čím méně bloatwaru v OS tím bude stabilnější, takže všechno dangerous/buggy/heavy pouštím v KVM virtuálu a na archu jedu jen light and stable soft a pokud váš cpu umí iommu (což dnes umí snad všechny) tak není problém si pustit bubuntu či widle a protáhnout si PCI zařízení, interní wifi například nebo i celý USB řadič, takže mi funguje i jakkýkoliv HW a cokoliv co je zbastleno přímo pro tato neštěstí a jsem nucen s tím jednou za čas něco dělat a přitom si nerozvrtávat main systém...


nobody(ten pravej)

Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #50 kdy: 12. 02. 2018, 04:14:32 »
Já jsem používal docela dlouho xubuntu 14.04 na thinkpadu X230, než mě začalo pít nervy a většina věcí nešla ani opravit (hlavně rozbité updaty) a navíc se začali dít podivné random chyby kolem filesystému
mam xubuntu 14.04 na X220t skoro 4 roky, instalace byla bez problemu, vse chodilo rovnou, zadny update nikdy nic nerozbil, filesystem celou dobu v poradku, system bezi 10h denne, uspavam a uptime ma vetsinou mesic+, nez to restartnu kvuli upgrade jadra...

archuser

Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #51 kdy: 12. 02. 2018, 10:07:36 »
To jste šťastný člověk, mě se bohužel takového štěstí nedostalo a projevovali se mi i různé vtípky s myší například po vypnutí screenu pomocí xsetu myš po zapnutí lcd prostě zmizela, fungovala ale nebyla vidět, strávil jsem s tím hodiny po fórech kde lidé řešili obdobný problém, bohužel žádné z kouzelných zaklínadel xubuntu nepřesvědčilo.

Nakonec jsem problém dočasně vyřešil opětovným posláním xset off screenu a následně probudit, pak už myš byla vidět, bohužel takovýhle dočasný bug fix mi dost komplikovalo používání systému kdy jsem musel po probuzení lcd opět vypnout a zase probudit jako u blbců.

Myslím, že tohle by minimálně měli řešit updaty distribuce bohužel nic takového se snad ani po půl roce nekonalo a pak se projistotu odporoučel i apt a nakonec dpkg, což už byla pak jistojistě i moje vina jelikož jsem se zoufale snažil moje xubuntu udržet při životě, ale selhal jsem a tak jsem skončil na distribuci, která sice nic neumí sama, ale když si to člověk nastaví tak pak nemusí řešit tyto a podobné kvízy a trávit s tím svůj čas.

Tak trochu bych tuto situaci přirovnal k routerům od mikrotiku, ten se nesnaží o uživatelskou přívětivost, ale zato když ho jednou nastavíte a zapojíte do zásuvky tak prostě běží dokud o něj doma nezakopnete a nevyrvete z něj kabely nebo se mu nestane jiné neštěstí. Naproti tomu když si koupíte nějaký srandovní router od tplinku apod - i za podobnou cenu, dostanete v podstatě hardware s nějakým spatlaným honem rychle napsaným firmwarem a aby pěkně vypadalo webui a tím tak máte o zábavu postaráno. Věřte tomu, že vím o čem mluvím, stal se mi případ kdy i slavné cisco m.rv130w v ceně 4000Kč pár let zpět, měl problém s vytížením CPU na 100% v idle. Psal jsem někam na support do zahraničí a dostal jsem se do nějakého programu pro beta testery, kde jsem mimochodem musel odsouhlasit několik smluv atd.

Po tomhle šíleném maratonu, jsem se dostal k jakémusi beta firmwaru, který měl patchnout můj problém se 100% vytížením CPU. Bohužel se mi opět nedostalo potřebné štěstí a problém přetrvával a cisco nebylo schopno vyřešit můj problém u routeru v ceně 4000Kč. Já myslím, že už to všechno stačilo a nyní se přesouvám na platformy, které mě nešikanují tím, že tam je miliarda nesmyslů, které nepotřebuji a jsou zároveň i kurvítkem a potenciální vulnerabilitou a dále nemusím pokračovat..

Ubuntu je v tomto směru obdobně řešeno, někdo to tam za vás nějak všechno nastaví a nějak to funguje. Ovšem za předpokladu, že jste jeden z těch šťastných, a tyto problémy se u vás neprojeví nebo máte vyloženě ubuntu capable stroj.

Předpokládám, že sám bych na něm jel dodnes jako vy, ale situace se mi stala taková jakou zde popisuji. Mým cílem je jít cestou nejmenšího zla a případně zde varovat zde tázajícího se co za úskalí ubuntu může přinést a u mě si tímto vydobilo pozici, že patří jenom do virtuálu (stejně tak jako windowsy) a tam pěkně zůstane v bezpečí kde si může divočit jak se mu chce a nebude mě tím obtěžovat život.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #52 kdy: 12. 02. 2018, 10:35:20 »
Kacirstvi!!!

nobody(ten pravej)

Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #53 kdy: 12. 02. 2018, 19:43:56 »
stejne v pohode se mi chova Thinkpad T420s, T60p, T42, Lenovo Ideapad Y300, Dell m4600, Atom ITX s ION2, nejakej HP Elite s 2520ma par dalsich ;-) jen u te T60p se mi asi podobne pri probuzeni ztracel kurzor, vyresil sem to za 3minuty autk,atickym scriptem pri probuzeni :-)

ad roter tp-link, ma 4300, priblem nebyl, ale i tak sem tam hodil Lede a pohoda :)

ArtiX

Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #54 kdy: 13. 02. 2018, 11:40:35 »
Doporucil bych ti: https://artixlinux.org/

Je to zalozeny na Manjaro Linux (resp. Arch Linux), akorat z toho borci vypreparovali SystemD. Zkus si to pustit ve virtualu a uvidis. Hodne stesti! Ja jsem na nej odmigroval prave z Archu a jsem spokojenej.

archuser

Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #55 kdy: 13. 02. 2018, 14:26:51 »
Taky jsem zastánce openwrt do těhle routerů, dá se díky tomu i z levných neštěstí udělat poměrně spolehlivá věc. Někdy je méně více v tomto případě lze na velmi levný router nacpat i user-friendly dd-wrt a udělá to víc parády než nějaký předražený router s proprietárním fw a atypicým hw kam wrt nenacpete a jste tak odkázán na podporu výrobce.

Ten artix je moc zajímavá distribuce, přemýšlel jsem kam by se dalo ještě utéct před systemd a našel jsem distro void, které používá runit a někteří k němu utíkají z archu. Nemáte s ním náhodou někdo zkušenosti?

LarryLin

Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #56 kdy: 02. 04. 2018, 11:09:26 »
Děkuji za názory, škoda že moje grafická karta (amd r9-270x) na linuxu neutáhne hry, to bych pak už nepotřeboval dualboot windows.
Sorry, že oživuji 2 měsíce starou diskuzi, ale nedalo mně to. Dualboot je dnes již zastaralá/nepotřebná věc, doporučuji se podívat na tohle  https://wiki.archlinux.org/index.php/PCI_passthrough_via_OVMF . Ve zkratce jde o to, že VM s windowsem povolíš přímý přístup do grafické karty a VM má pak téměř nativní výkon.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #57 kdy: 02. 04. 2018, 11:28:45 »
Dualboot je dnes již zastaralá/nepotřebná věc,

Pokud na to mate dostatecne vypaseny HW a pokud se vam s tim chce srat treba jen na to, abyste si jednou rocne pustil Widle kvuli updatu GPS.

LarryLin

Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #58 kdy: 02. 04. 2018, 11:59:26 »
Dualboot je dnes již zastaralá/nepotřebná věc,
Pokud na to mate dostatecne vypaseny HW a pokud se vam s tim chce srat treba jen na to, abyste si jednou rocne pustil Widle kvuli updatu GPS.
Vypasený? VT-x a VT-d dnes umí procesory za 1500 Kč. Z praktického hlediska je lepší mít iGPU + dedikovanou GPU, ale mělo by to jít nastavit i pro jedinou GPU. Jádra můžeš mít sdílené - není třeba mít 2 jádra pro linux a 2 pro VM.
Kvůli spuštění jednou za rok to opravdu nemá cenu, ale pokud Win občas potřebuješ, tak je lepší si to nastavit než dalších 10 let furt používat dualboot.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučili byste na desktop Manjaro?
« Odpověď #59 kdy: 02. 04. 2018, 12:38:06 »
Vypasený? VT-x a VT-d dnes umí procesory za 1500 Kč.

Hlavne RAM, Widle jsou dneska silene nenazrane a kdyz se na ne hodi dnesni Firefox, tak 2 GB uz jim tedy nestaci. Cili se starsim strojem to moc nepujde a jeste jich po svete beha hafo, takze jedine dual boot.