Smluvní pokuty u OSVČ

yyy

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #30 kdy: 07. 02. 2018, 01:30:46 »
Když vám zaměstnavatel nabídne nižší plat, taky odejdete až když nejprve řeknete svůj požadavek a až pak odejdete (nadsázka).

Ne. Pokud mi zaměstnavatel nabídne, jestli bych pro ně nechtěl dělat za minimální mzdu, tak řeknu, že se zmetky se nebavím a skutečně odejdu rovnou.
Ona totiž nabízená smlouva hodně o tom zaměstnavateli vypovídá. Pokud se snaží oje*at už při podpisu smlouvy, jak pak asi bude vypadat budoucí spolupráce s nima, hmmm?


.

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #31 kdy: 07. 02. 2018, 01:44:18 »
Prostě mám 4000,- Kč za manday, to je snad vcelku normální.

Pokud jsi čerstvý absolvent, tak to normální asi je, jinak ne. Java programátoři se pohybují 8-12.000 Kč/MD, Admini tak 5-7.000 Kč/MD, samozřejmě seniorní pozice.

Chápu pokutu milión, pokud člověk fakturuje 200k měsíčně, jinak mi to přijde non-sense... A české malé firmičky jsou občas fakt výsměch, zkouší zaměstnance odrbat co to jde, a pak se diví, že jim lidi mizí do korporátů a zahraničí.

No pro mě asi ne, sám ten chlapík z agentury, co mi chce něco dohodit, říkal, že s mými zkušenostmi to vidí na 4-4500 za manday.

Našel jsem další menší firmu, vypadjí velice seriozně, a tam mi dali smlouvu, která nedává pokuty vůbec žádné. Podle vyjádření jednatele prostě lidi, kterým nevěří, práci nedají. Smlouvu jsem si četl a je to v podstatě taková oboustranná čestná dohoda o práci. Trochu rozdíl oproti smlouvě, kde mě chtějí nejspíš existenčně zničit. Bohužel zásadní problém té firmy pro mě je, že jsou tam samí starší lidi, mě je 27 :( člověk si nevybere...

yyy

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #32 kdy: 07. 02. 2018, 01:45:03 »
Prostě jsem si vzal superhrubou s tím, že jsem si to přepočítal na 218 pracovních dní v roce. Prostě mám 4000,- Kč za manday, to je snad vcelku normální.

Tzn. vy říkáte, že si mám určitě zajít za právníkem. Ok. Mě by ale spíše vrtá hlavou jiná věc. PROČ je ta smlouva nastavená takto, a nevyjde mi vstříc. Jak tady někdo třeba psal, že má ve smlouvě na IČO i uvedeno, kolik hodin měsíčně odpracuje. To já vůbec o takových věcech nemám ve smlouvě zmínku. Řeknu to rovnou, já prostě chci jít pracovat na švarc. Tečka. A to smlouva je prostě taková nepřátelská. To je to, co mi vadí.

Prostě chci někam do firmy docházet, stejně jako bych to dělal jako zaměstnanec, a budu mít stejná pravidla, jako zaměstnanec. Bez pokut a dalších nesmyslů. JÁ CHCI PROSTĚ ŠVARC.

To jsi ale spočítal špatně.
Peníze, které dostáváš by měly odpovídat tomu, že si např. HW platíš sám. Měly by odpovídat tomu, že máš práci a starosti navíc se sháněním zákázek. Měly by odpovídat tomu, že máš horší podmínky nemocenské, atd, atd....

U této smlouvy navíc:
Oproti zaměsnanci neseš daleko větší rizika. Proto bys měl dostávat daleko víc. Jestli mám nést odpovědnost za prodlení, důkladně bych si to rozmyslel, vymezil podmínky, a když už na to kejvnu, automaticky budu fakturovat tak, aby se mi vyplatilo i to, že se projekt o X měsíců protáhne. (Firmy ty rezervy u projektů naprosto běžně mají, a ty bys měl udělat totéž.)
Mám nést odpovědnost za škodu do výše svého majetku? Ani náhodou, budu to fakturovat na s.r.o. a změním peníze na manday tak, aby mi to po zdanění vyšlo na stejný čistý příjem. Plus do toho zahrnu nějakou rezervu. (každý xtý projekt tohoto typu mi může celé s.r.o. spolknout. Proto musím dostat dostatek, aby se mi to stále vyplatilo.)
Chtějí záruku? Jen když precizně vyspecifikují, co přesně mají dostat, a i za ni by si měli připlatit. (Ve fakturované částce musí být zahrnuto i to, že člověk stráví nějaký čas opravováním chyb. Protože chyby jsou všude bez ohledu na to, zda to programoval zaměstnanec, či externista.)

yyy

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #33 kdy: 07. 02. 2018, 02:00:06 »
Našel jsem další menší firmu, vypadjí velice seriozně, a tam mi dali smlouvu, která nedává pokuty vůbec žádné. Podle vyjádření jednatele prostě lidi, kterým nevěří, práci nedají. Smlouvu jsem si četl a je to v podstatě taková oboustranná čestná dohoda o práci. Trochu rozdíl oproti smlouvě, kde mě chtějí nejspíš existenčně zničit. Bohužel zásadní problém té firmy pro mě je, že jsou tam samí starší lidi, mě je 27 :( člověk si nevybere...

:-)
Jo. Někteří lidi jsou blázni a je zdaleka nejlepší prostě jít o dům dál. :-)

lobo

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #34 kdy: 07. 02. 2018, 02:44:26 »
dobra dohoda o spolupraci je ked si vymenite strany, tak nikto sa nebude citit osr*ny...
ja by som sa len opytal toho kto urobil tu zmluvu:"podpisal by si to ak by si stal na mojom mieste?"
ak nie, tak to nie je ferova dohoda ale znak toho ze ta chce nejako zneuzit


TVL

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #35 kdy: 07. 02. 2018, 06:49:19 »
U pokuty za prodlení bych se bál, že narazíš na nějakou drsnou chybu v cizí knihovně https://marcan.st/2017/12/debugging-an-evil-go-runtime-bug/ a co s tím jako budeš dělat.

U pokuty za prodlení bych se bál, že se do prodlení dostaneš v tomto pořadí:
1) kvůli tomu, že zákazník nebude mít připraveno to, co pro dokončení projektu potřebuješ od něj. Což je sice teoreticky jeho problém, ale u případného soudu záleží jenom na tom, jak dobře a věrohodně máš zdokumentovány zaměstnavatelovi překážky a jestli soud přesvědčíš, že to skutečně překážky byly - a že jsi na to svého zákazníka včas a prokazatelně upozornil.
2) kvůli neoborovým katastrofám. Např. lehneš s nemocí, nebo úrazem, vyhoří ti kancelář, nebo ti ji vykradou (a nejde ani tak o to, že bys neměl zálohy, ale o to, že to budeš týden čistého času řešit).
3) a až v poslední řadě bych se bál oborových katastrof jako je záhadný bug, co se nedá rychle odhalit.

Ale to už je podnikatelské riziko. Riziko, které řídíš tím, že u každého projektu zamyslíš tím, jak moc dobře to máš v malíku (kolikrát jsi dělal přesně stejné zadání) a podle toho nasadíš takovou cenu, aby ti pokryla to riziko, že se občas něco nepovede a nestihne. V praxi by to mělo být tak, že znáš ceny na trhu a vyhodnocuješ, jestli si věříš, že ti u toho daného projektu s daným zadáním ta cena pokryje to riziko a přinese přiměřený zisk (zisk navíc nad to, že sám sebe zaplatíš běžnou zaměstnaneckou taxu).

A opakuji, že to riziko vyhodnocuje podnikatel, který dodává ucelené dílo, v žádném případě ne někdo, kdo je sice OSVČ, ale fakticky pracuje podle pokynů zaměstnavatele.

jpu

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #36 kdy: 07. 02. 2018, 07:07:41 »
Pokud jsi čerstvý absolvent, tak to normální asi je, jinak ne. Java programátoři se pohybují 8-12.000 Kč/MD.
Myslite v Nemecku? Potom mate pravdu. Na CR a SR silno pochybujem.

XXX

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #37 kdy: 07. 02. 2018, 08:12:28 »
Pokud jsi čerstvý absolvent, tak to normální asi je, jinak ne. Java programátoři se pohybují 8-12.000 Kč/MD.
Myslite v Nemecku? Potom mate pravdu. Na CR a SR silno pochybujem.

Staci nejaka zahranicni firma v Praze a i tyto MD rate jsou realne

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #38 kdy: 07. 02. 2018, 08:32:04 »
Pro absolventa? Z jakeho pohledu - tj jestli to je neco co muze ten absolvent fakturovat firme vyvijejici SW nebo jestli to ta firma fakturuje zakaznikum. To je docela podstatny rozdil.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

TVL

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #39 kdy: 07. 02. 2018, 10:02:23 »
A jinak obecně:
Je rozhodně dobrý nápad zeptat se na takovouto věc lidí, kteří ji řešili. A klidně na internetové diskuzi. Je samozřejmě věc druhá, tady potom dokázat filtrovat smysluplné odpovědi. Lidi ti řeknou, co je a co není obvyklé.

Jít za právníkem může a nemusí být dobrý nápad. Je potřeba jít za právníkem, který má zkušenosti se stavěním kontraktů pro IT freelancery. A nemusí být snadné ho najít.
Běžný právník vám řekne, co ve smlouvě je v zásadě zbytečné, protože je to stejně v zákoně. Co ve smlouvě je v zásadě zbytečné, protože to zákonu odporuje. Řekne vám, že je smlouva pro vás celkově nevýhodná a aby byla výhodná, tak by mělo obsahovat toto a toto (a vyjmenuje věci, se kterými duševně zdravý zákazník nikdy souhlasit nebude). Velmi zamlženě a obecně vám řekne, jak by se který paragraf smlouvy obvykle posuzoval u soudu (nebo vám, taky řekne, že se to vůbec říct nedá).
Ale co je a co není v IT branži ve smlouvě obvyklé, to vám nejspíš vůbec neřekne.

.

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #40 kdy: 07. 02. 2018, 12:27:11 »
No mě by třeba docela zajímalo, jak jsem na tom s ručení za škody, když... když ve smlouvě není nic o ručení za škody, já budu dělat na projektu pro banku a udělám v systému bug. Ten odstaví na několik hodin produkci a škoda půjde do milionů. Nemůžou mě za to následně soudit, když ručím celým svým majetkem, ikdyž to není uvedeno ve smlouvě?

Cek

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #41 kdy: 07. 02. 2018, 12:55:14 »
No mě by třeba docela zajímalo, jak jsem na tom s ručení za škody, když... když ve smlouvě není nic o ručení za škody, já budu dělat na projektu pro banku a udělám v systému bug. Ten odstaví na několik hodin produkci a škoda půjde do milionů. Nemůžou mě za to následně soudit, když ručím celým svým majetkem, ikdyž to není uvedeno ve smlouvě?

Samozrejme ze muzou :) Jestli neco dostanou je jina vec, ale ruceni majetkem je ZE ZAKONA, takze ve smlouve byt nemusi.

Prokazovani skody je ale vetsinou dost problematicke, proto se tam davaji ty smluvni pokuty....jak uz tu nekdo psal.

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #42 kdy: 07. 02. 2018, 13:50:57 »
Presne jak pise Cek - v obcansko-prvani rovine muze zalovat kdokoliv kohokoliv za cokoliv. A klidne presne na tomhle muzou na tobe ty miliony vysoudit - za predpokladu, ze dokazou prokazat spoustu veci.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

lobo

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #43 kdy: 07. 02. 2018, 14:11:50 »
v kazdom pripade je dobre kryt si chrbat.
vsetko mailom, meeting minutes, zhrnutie telefonickeho rozhovoru do mailu...
to sanmi celkom osvedcilo, ked som po par rokoch vytiahol mail v ktorom dotycny tvrdil uplne nieco ine ako po 2 rokoch

Lama

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #44 kdy: 07. 02. 2018, 18:09:55 »
Bohužel zásadní problém té firmy pro mě je, že jsou tam samí starší lidi, mě je 27 :( člověk si nevybere...

Mě by zajímalo, jestli si lidi jako ty uvědomují, že taky jednou zestarnou a jiní mladší se nad nimi budou ofrňovat. Taky už nejsi nejmladší, deset let uplyne jako prd a budeš pomalu v tom věku, kdy nad tebou budou ohrnovat nos a ty přitom budeš plný sil a budeš nechápavě čučet, jak může někdo opovrhovat schopným člověkem.