Smluvní pokuty u OSVČ

.

Smluvní pokuty u OSVČ
« kdy: 06. 02. 2018, 12:33:05 »
Mám ve smouvě, kterou jsem jště nepodepsal,

1. Pokutu 1mil. kč za vyzrazení firmeních tajemství + vzniklé škody
2. Pokutu 0.5mil za porušení mlčenlivosti o projektu + vzniklé škody
3. Výpovědní lhůtu oboustrannou 3 měsíce.
4. 3000,- Kč za každý započatý den prodlení dodávky, se kterou jsem souhlasil
5. Jakousi neurčitě zmíněnou záruku 24 měsíců, u které není zmíněno, zda zaniká po ukončení smlouvy.

Ještě nikdy jsem jako osvč nepracoval, mám pár otázek na otrkané jedince. Zaprvé, jedná se o běžné pokuty a jejich výše? Např. pokuta 1 mil. Kč je pro normální človíčka programátora teda dost vysoká. Ne, že bych chtěl porušit mlčenlivost, ale co když na mě vytáhnout nějakou zpola smyšlenou věc?

Další věc je pokuta 3000,- za každý den prodlení dodání něčeho, Toto si neumím představit. Nemůžu jako programátor odhadnout všechno, často se člověk na nějakém problému prostě zasekne, protože vzniknou nečekané komplikace.

Představoval bych si nějakou nějakou jednoddušší smlouvu, kde se zavážu mlčenlivosti a uhrazení vzniklé škody za její porušení, kde si dáme vzájemně výpovědní lhůtu (já ji teda nepotřebuju, ale když ji chce zaměstnavatel tak budiž). A žádné pokuty za prodlení dodávky, to mi příjde jako strašná blbost. Buďto totiž objednatel u mě bude respektovat občasné prodlení, jako u zaměstnance, nebo ať se mnou prostě poměr ukončí a najde si někoho vhodnějšího.

Já si na OSVČ vzal prostě superhrubou zaměstnance a prostě nechci mít na krku takovéhle nesmyslené pokuty a znevýhodnění. Jako zaměstnanci by mi nikdy žádnou takovou pokutu dát reálně nemohli, tak proč mě otravujou jakožto OSVČ? Opravdu mám problém něco takového podepsat a asi si budu hledat jinou firmu.


.

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #1 kdy: 06. 02. 2018, 12:47:15 »
Napadl mě takový usecase toho, když je sjednána pokuta 1mil. kč namísto toho, abych prostě zaplatil vzniklé škody. Řekněme, že budu odesílat hromadný mail v rámci projektu a nechtěně tam přidám někoho, kdo tam být nemá. V emailu se pure řešit nějaká prkotina, ale bude to v podstatě stejně firmení tajemství. Já jsem se zavázal k pokutě 1mil. kč IKDYŽ nevznikla žádná reálná škoda. Nafasuju pokutu a jsem vyřízený anebo si nademnou nějaký despota/psychopat manager   kravatě bude mnout ruce, jak mě má a jk mu teď musím jít na ruku.

Někdo

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #2 kdy: 06. 02. 2018, 12:55:54 »
Já si na OSVČ vzal prostě superhrubou zaměstnance a prostě nechci mít na krku takovéhle nesmyslené pokuty a znevýhodnění. Jako zaměstnanci by mi nikdy žádnou takovou pokutu dát reálně nemohli, tak proč mě otravujou jakožto OSVČ?

A proč by to nezkusili? Tohle nemá se zaměstnaneckým poměrem nic společného, vítejte ve světě podnikání.

Opravdu mám problém něco takového podepsat a asi si budu hledat jinou firmu.

Když podepíšete, bude to závazné a jako OSVČ budete ručit celým svým majetkem - to mi připadá jako nesmysl, pokud po podpisu něčeho takového toužíte tak si na to založte s.r.o.! K tomu si vezměte radu kterou obvykle dávají zkušení právníci: pokud vám smlouva připadá nevýhodná, je to obvykle tím že se nacházíte na špatné smluvní straně. Buď si vyjednejte smlouvu která vám připadá výhodná, nebo tu smlouvu neuzavírejte.

Tomáš Marný

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #3 kdy: 06. 02. 2018, 13:25:28 »
Mám ve smouvě, kterou jsem jště nepodepsal,

1. Pokutu 1mil. kč za vyzrazení firmeních tajemství + vzniklé škody
2. Pokutu 0.5mil za porušení mlčenlivosti o projektu + vzniklé škody
3. Výpovědní lhůtu oboustrannou 3 měsíce.
4. 3000,- Kč za každý započatý den prodlení dodávky, se kterou jsem souhlasil
5. Jakousi neurčitě zmíněnou záruku 24 měsíců, u které není zmíněno, zda zaniká po ukončení smlouvy.

Ještě nikdy jsem jako osvč nepracoval, mám pár otázek na otrkané jedince. Zaprvé, jedná se o běžné pokuty a jejich výše? Např. pokuta 1 mil. Kč je pro normální človíčka programátora teda dost vysoká. Ne, že bych chtěl porušit mlčenlivost, ale co když na mě vytáhnout nějakou zpola smyšlenou věc?

Další věc je pokuta 3000,- za každý den prodlení dodání něčeho, Toto si neumím představit. Nemůžu jako programátor odhadnout všechno, často se člověk na nějakém problému prostě zasekne, protože vzniknou nečekané komplikace.

Představoval bych si nějakou nějakou jednoddušší smlouvu, kde se zavážu mlčenlivosti a uhrazení vzniklé škody za její porušení, kde si dáme vzájemně výpovědní lhůtu (já ji teda nepotřebuju, ale když ji chce zaměstnavatel tak budiž). A žádné pokuty za prodlení dodávky, to mi příjde jako strašná blbost. Buďto totiž objednatel u mě bude respektovat občasné prodlení, jako u zaměstnance, nebo ať se mnou prostě poměr ukončí a najde si někoho vhodnějšího.

Já si na OSVČ vzal prostě superhrubou zaměstnance a prostě nechci mít na krku takovéhle nesmyslené pokuty a znevýhodnění. Jako zaměstnanci by mi nikdy žádnou takovou pokutu dát reálně nemohli, tak proč mě otravujou jakožto OSVČ? Opravdu mám problém něco takového podepsat a asi si budu hledat jinou firmu.

Body 1 a 2 jsou legrační. Nelze uplatňovat zároveň smluvní pokutu a náhradu škody. Smluvní pokuta představuje dle ustálené judikatury paušalizovanou náhradu škody. Tedy buď a nebo. Navíc nevím, jak budou dokazovat, že jste zrovna vy něco vyzradil.
Pokuta z prodlení by se měla odvíjet od ceny kontraktu. Pokud je vaše odměna za den práce srovnatelná s tou pokutou, tak bych v tom problém neviděl.
Na vašem místě bych navrhoval doplnit do smlouvy ujednání, dle kterého před přijetím zakázky máte nějaký čas na seznámení se s prací a odhad časové náročnosti.
Záruka za vady je běžná. Dohodněte se, že se zadavatel při převzetí zakázky přesvědčí, že dílo má požadované vlastnosti (třeba akceptačním testem). Pak už by mohl napadnout jedině ty skryté vady v průběhu 24 měsíců, ale jen pokud je nemohl zjistit při převzetí, což by po akceptačních testech dokazoval dost těžko.

TVL

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #4 kdy: 06. 02. 2018, 13:38:03 »
1. Pokutu 1mil. kč za vyzrazení firmeních tajemství + vzniklé škody
2. Pokutu 0.5mil za porušení mlčenlivosti o projektu + vzniklé škody
3. Výpovědní lhůtu oboustrannou 3 měsíce.
4. 3000,- Kč za každý započatý den prodlení dodávky, se kterou jsem souhlasil
5. Jakousi neurčitě zmíněnou záruku 24 měsíců, u které není zmíněno, zda zaniká po ukončení smlouvy.

Pokuty za mlčenlivost bych podepsal, pokud na nich zákazník trvá. Samozřejmě je riziko, že si něco vymyslí a bude tě vydírat. Ale to je život. U soudu bude prokazovat on.

Výpovědní lhůta a pokuta za prodlení dodávky - to mi nedává dohromady smysl.
Buď jsi švarczaměstnanec, čili formálně OSVČ, ale fakticky pracuješ podle pokynů zaměstnavatele. Potom veliký pozor na jakékoliv pokuty za zpoždění. Nebudeš absolutně v pozici, abys měl šanci ovlivnit nějaké zpoždění, ale budeš ho platit. Nepodepsal bych ve skoro žádném případě.
Anebo jsi skutečný živnostník, který dodává nějaký svůj produkt. Tvůj zákazník ti specifikuje, co je konečným cílem tvé práce, ale nekouká ti pod ruce. V tom případě je zcela v pořádku, že je tam pokuta za prodlení (a bez ní to asi nepodepíše ten zákazník). Ale v tom případě by sis měl říct o hodně více peněz, než běžný švarczaměstnanec a mělo by se někde jasně specifikovat jakou součinnost ti musí poskytnout zákazník. A pokud ji neposkytne (nedodá hotové zadání, nereaguje včas na dotazy, nepředá ti uvolněné produkční prostředí, atd.), tak neplatí ten termín, který jsi slíbil.
Tohle je celkově vyšší level, to je skutečné podnikání. Nevím, jaký produkt nabízíš, počítám, že spíš budeš prodávat čistě svou hodinovou práci, čili budeš přesně ten švarczaměstnanec. Normální zaměstnanec není zodpovědný za žádné projektové termíny - i kdyby z něj šéf dostat slib, že se to stihne. A bys neměl být taky, protože pokud celý projekt neděláš sám a nepotřebuješ k tomu zbytek živého a neživého světa, tak prostě nemáš sílu nikoho nutit ke spolupráci.

Není důvod, aby se záruka ukončila ukončením smluvního vztahu (pokud to není ve smlouvě explicitně zmíněno). Záruka ovšem vede spíš na to, že nejsi švarczaměstnanec, ale dodáváš nějaké ucelené dílo - kde má záruka smysl. Takže celkově špatně odhaduji, co vlastně máš dělat.


TVL

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #5 kdy: 06. 02. 2018, 13:45:23 »
Záruka za vady je běžná. Dohodněte se, že se zadavatel při převzetí zakázky přesvědčí, že dílo má požadované vlastnosti (třeba akceptačním testem). Pak už by mohl napadnout jedině ty skryté vady v průběhu 24 měsíců, ale jen pokud je nemohl zjistit při převzetí, což by po akceptačních testech dokazoval dost těžko.

To zní pro zákazníka dost přísně a jako zákazník bych to nepodepsal (pokud bych nebyl v hodně nerovném postavení). Není důvod, aby zákazník nemohl reklamoval vadu, která při akceptačních testech unikla. Je ale důležité, aby někde byly specifikace, co má ten produkt přesně dělat a splňovat. Jinak opravdu hrozí, že rozhodování o tom co je a co není chyba, bude mít v ruce pouze zákazník.

tyvoeee

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #6 kdy: 06. 02. 2018, 14:12:01 »
 ty voe  co to mas m**ku ageturu to budou jiste unterwassermani z ttpeurope.com  ?  ne ?

Resil jsem neco podobneho a byl jsem za pravnikem  a ten mi rekl ze tu pokutu stahnout o rad a nedavat tam vznikle skody,
Vypovedna lhuta 3 mesice je moc jak  mluvi muj SK kolega ani ANI ZA BOHA , 1 mesic je max, znam hodne lidi co delaji neco jako it konzultant (architect nebo security teda ne programovani )  nemaji to definovane .
Evidetne zkouseji co se do tebe vejde , protoze vidi ze jsi zacatecnik.
Hodne zdaru

.

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #7 kdy: 06. 02. 2018, 14:13:03 »
Ty vole chci prostě podepsat peníze za manday, podepsat že nevyzradím žádné info + náhradu škody, potom maaaximálně se upsat že odejdu až za 3 měsíce po výpovědi smlouvy, podat si ruce a čau. Proč mě sakra chtějí takhle vydírat? Místo aby byli rádi, že jim tam půjdu pracovat, tak mě upisují k milionovým pokutám a pokutám za prodlení dodávky. Prostě buďto se mnou budou spokjeni a když ne, tak prostě čau, podáme si ruce a rozločíme se. Opravdu se mi tahle smlouva ani trcohu nelíbí.


.

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #8 kdy: 06. 02. 2018, 14:14:01 »
ty voe  co to mas m**ku ageturu to budou jiste unterwassermani z ttpeurope.com  ?  ne ?

Resil jsem neco podobneho a byl jsem za pravnikem  a ten mi rekl ze tu pokutu stahnout o rad a nedavat tam vznikle skody,
Vypovedna lhuta 3 mesice je moc jak  mluvi muj SK kolega ani ANI ZA BOHA , 1 mesic je max, znam hodne lidi co delaji neco jako it konzultant (architect nebo security teda ne programovani )  nemaji to definovane .
Evidetne zkouseji co se do tebe vejde , protoze vidi ze jsi zacatecnik.
Hodne zdaru

To není přes agenturu, jdu přímo.

.

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #9 kdy: 06. 02. 2018, 14:16:03 »
Kdybych chtěl z jejich firmy odnášet info, tak to stejně udělám a oni to nezjistí. A to obzvláště jako zaměstnanec, kdterý má na lehátku. Místo toho mám jako osvč nůž na krku, že pošlu blbě email a dostanu 1mil pokutu za vyzrazení důvěrných informací.

Cek

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #10 kdy: 06. 02. 2018, 14:31:02 »
Dozadeke, nebrec tu jak mala holka!

Rozhodl ses, ze chces mit vic penez, tak se musis smirit s tim, ze Tvoje ochrana je nulova. Co podepises, to budes mit. Nechapu proc to resis s nama misto se zakaznikem. Pokud nejsi spokojeny se smlouvou, navrhni zmeny a nebo si sezen jineho zakaznika.

Mlcenlivost s pokutou firma nejspis potrebuje kvuli svym vnitrnim bezpecnostnim predpisum. To, ze jim slibis ze to neudelas, fakt nestaci.

Pokuta pri prodleni je normalni vec, pokud (jak uz tu nekdo psal) prodavas produkt a jeho upravy, ne svoje mandaye. Jinak bys taky mohl mit zpozdeni 2 roky a bejt zcela vysmatej. Pokud ses jenom svarcak, tak si to nech zmenit nebo si hledej nekoho jinyho.

Tady si kazdej dvacetiletej mysli, ze vsechno bude podle nich, protoze oni jsou ti bozi a zbytek sveta si z nich sedne na zadek......

Tomáš Marný

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #11 kdy: 06. 02. 2018, 14:38:07 »
Záruka za vady je běžná. Dohodněte se, že se zadavatel při převzetí zakázky přesvědčí, že dílo má požadované vlastnosti (třeba akceptačním testem). Pak už by mohl napadnout jedině ty skryté vady v průběhu 24 měsíců, ale jen pokud je nemohl zjistit při převzetí, což by po akceptačních testech dokazoval dost těžko.

To zní pro zákazníka dost přísně a jako zákazník bych to nepodepsal (pokud bych nebyl v hodně nerovném postavení). Není důvod, aby zákazník nemohl reklamoval vadu, která při akceptačních testech unikla. Je ale důležité, aby někde byly specifikace, co má ten produkt přesně dělat a splňovat. Jinak opravdu hrozí, že rozhodování o tom co je a co není chyba, bude mít v ruce pouze zákazník.

Institut skrytých vad je namířen spíš u zboží a u díla, kde zákazník nemá moc možností na skrytou vadu přijít, např. vysavač asi nerozebíráte a nekontrolujete v obchodě, dokonce něco takového by bylo v rozporu s reklamačními podmínkami, takže na skrytou vadu nepřijdete, navíc jako laik-spotřebitel byste to asi ani nepoznal. Ale v obchodních vztazích mezi profesionály je to třeba řešit individuálně. Těžko poznám kaz uvnitř armatury bez rentgenu a nikdo to po mně obvykle nemůže požadovat - pokud ale budu zadávat stavbu plynovodu nebo turbíny, tak rentgenové snímky svárů asi po zhotoviteli požadovat budu, resp. on sám je dodá, aby se kryl.
Akceptační test je od toho, aby se prověřily požadované vlastnosti. To nevylučuje nárokování náhrad za skryté vady, ale jak jsem již napsal, zadavatel bude muset prokázat, že ty konkrétní skryté vady nemohly být akceptačním testem odhaleny a že jsou to opravdu vady - tedy vlastnosti v rozporu se zadáním. Pokud zadání v daném ohledu mlčelo a akceptační testy danou vlastnost nepokrývaly, pak to těžko půjde vnímat jako skrytá vada.
Kontrakty tohoto typu zkrátka kladou vyšší nároky na obě strany.

Alone

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #12 kdy: 06. 02. 2018, 14:49:42 »
Vitejte ve svete kontraktu.
Obecne pokutu za prodleni vyhodit pokud se budou cukat tak najit nekoho jineho. Zaruka je standartni vec bohuzel . Pokuta a mlcenlivost ty castky jsou schvalne takhle velke aby Vas odradili od toho to zkouset. Nicmene je mozne ze kdyz ji mdate protinavrh se snizenou hodnotou na 10% tak to akceptuji.
Co vidim za hlavni problem je MD rate ve vysi superhrube mzdy to je hrube podhodnoceni situace, nezapominejte ze potrebujete vydelat vice nez je super hruba - 1) podnikatelske riziko (viz pokuty) 2) dovolena 3) benefity 4) riziko PN a pokryti nakladu Takze doporucuji spis MD rate co nabizite alespon *1.2 nebo idealne *1.4

Cx

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #13 kdy: 06. 02. 2018, 15:34:40 »
1. Pokutu 1mil. kč za vyzrazení firmeních tajemství + vzniklé škody

Tady bych se cukal a spíš to nepodepsal pokud by nechtěli vyškrtnout. Pokud to nesouvisí s tvou prací, tak tě to nemusí zajímat a nemáš to tak odnést.

2. Pokutu 0.5mil za porušení mlčenlivosti o projektu + vzniklé škody

Nechat jen škody.

3. Výpovědní lhůtu oboustrannou 3 měsíce.

Tohle je na tobě. Ale může se stát, že budeš chtít vysmahnout rychle. Vždy jsem chtěl odejít spíš já než že by se firma snažila zbavit mě.

4. 3000,- Kč za každý započatý den prodlení dodávky, se kterou jsem souhlasil

Spíš ne. Podle mých zkušeností je specifikace málo kdy kompletní a je vcelku jednoduché nestihnout termín, když přicházejí nové a nové požadavky každý den. Tahle klausule by musela být opravdu do detailu rozepsaná a podmíněna i termíny na druhé straně. Taky se může stát, že onemocníš a budeš třeba tři týdny mimo. Spíš to vyhodit.

5. Jakousi neurčitě zmíněnou záruku 24 měsíců, u které není zmíněno, zda zaniká po ukončení smlouvy.

Pokud se jedná o nějakou unikátní věc, kterou vyvíjíš jen pro potřeby této jedné organizace, tak si vyjednat paušál po dobu záruky a nebo to nepodepisovat vůbec. Být na telefonu vždy, když se jim tam něco nebude zdát, je drahé a když od nich odejdeš,tak jako jednotlivec nebudeš mít čas řešit nějaké jejich problémy, protože budeš pracovat pro někoho jiného.

Osobně mám ve smlouvě jen počet hodin, které jim garantuju týdně, cenu každé hodiny a nějakou mlčenlivost. Žádnou pokutu se mi snad ani nikdo nesnažil vnutit. Ale já pracuju většinou pro menší firmy do 50 lidí a když se rozrostou, tak odcházím. Naposledy jsem pracoval pro firmu, která se za dobu mého působení rozrostla z 50 na 120 lidí. Postupně na mě padalo víc a víc práce a lepší peníze ani podmínky se mi nepodařilo vyjednat, tak jsem šel hned jak se objevilo něco nového. Ta současná firma taky roste, ale ještě to není tak strašný. Dej si na to pozor, smlouvy se nemění, ale pracovní prostředí a náplň práce ano a 3000 za prodlení dnes může bolet třeba až za rok, až pořádně zapadneš do jejich soukolí.

Digi

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #14 kdy: 06. 02. 2018, 16:24:23 »
Co takhle si zajít za právníkem? Mě nepřijde váš postoj (ptát se na foru, pokud jste už za právníkem nebyl a nechystáte se) hodný darwinovy ceny. Ale aspoň se mají o kom točit černé ovce