Desktop vs. Server HW pre server

dustin

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #15 kdy: 08. 01. 2018, 20:48:39 »
Souhlasím. Cca před 2 lety jsme kupovali HP DL580 G7 4 x osmijádro E7-8837 s 512GB DDR3 RAM, 4 zdroje za cca 55 tis. Kč, staré 3 roky. Šlape od té doby jak hodinky, jen ten elektroměr se točí.... Ale to pro takovou konfiguraci bude vždycky.


nobody(ten pravej)

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #16 kdy: 08. 01. 2018, 20:51:04 »
jeste doplnim, levnejsi "domactejsi" varianta, na pomezi desktop/server deska ASRock J1900D2Y, sice neumi ECC(ale nekomu muze vyhovovat ze je na SO-DIMM co se mu valej doma z NB), CPU je tam Celer J1900 (bez AES-NI), ma jen 2xSATA (pokud to nekomu staci, nebo si da pozdeji radic do PCIe, pokud by nepotreboval v tom vice GLAN ci 10G), ale stale ma 2xGLAN + IPMI, WatchDog, moznost TPM modulu, plus navic moznost napajet 12/19V DC adapterem misto ATX zdroje, +USB3

spacek

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #17 kdy: 08. 01. 2018, 20:54:48 »
jeste doplnim, levnejsi "domactejsi" varianta, na pomezi desktop/server deska ASRock J1900D2Y, sice neumi ECC(ale nekomu muze vyhovovat ze je na SO-DIMM co se mu valej doma z NB), CPU je tam Celer J1900 (bez AES-NI), ma jen 2xSATA (pokud to nekomu staci, nebo si da pozdeji radic do PCIe, pokud by nepotreboval v tom vice GLAN ci 10G), ale stale ma 2xGLAN + IPMI, WatchDog, moznost TPM modulu, plus navic moznost napajet 12/19V DC adapterem misto ATX zdroje, +USB3
Pokud se máme bavit o serverovém hw, tak jinou, než ECC ram bych nebral v úvahu.

Tux

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #18 kdy: 08. 01. 2018, 20:57:56 »
Uuuu dakujem vam moc, rozsirili ste moje moznosti. Ten Avoton vyzera zaujimavo. Este to prejdem ale teda asi to spravim tak ze nakupim aj nieco do nahrady a bude aj pre pripad vypadku.
Presne toto som potreboval vediet. :-)

programatoreee

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #19 kdy: 08. 01. 2018, 21:11:53 »
U starých serverů je třeba dávat pozor na sas disky a disky obecně. Sas vychází velmi draho a odchází ... ono když 10k disk běží 24/7 tři roky ... .


nobody(ten pravej)

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #20 kdy: 08. 01. 2018, 21:25:00 »
Pokud se máme bavit o serverovém hw, tak jinou, než ECC ram bych nebral v úvahu.
proto sem psal o domactejsim na pomezi desktop/server, spis nez tazateli, tak nekomu kdo na tohle vlaknou v budoucnu narazi, bude resit podobne dilema, ale nepujde mu o (velko)firemni reseni, ale domaci/malofiremni, bude mit v supleti so-dimm, apod... preci jen "ASRock C2550 + ECC DIMM" muze byt 3x drazsi nez "ASRock J1900D2Y + SO-DIMM ze suplete", ktere stale ma IPMI, nizkou spotrebu a tedy vhodnejsi nez beznej desktop...

Trupik

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #21 kdy: 08. 01. 2018, 21:35:08 »
U starých serverů je třeba dávat pozor na sas disky a disky obecně. Sas vychází velmi draho a odchází ... ono když 10k disk běží 24/7 tři roky ... .
SAS disky sú na ebay-i za hubičku. Už som takto obstaral niekoľko SAS 15k rpm hotplug 2.5" diskov na výmenu za umreté, a bežia odvtedy bezchybne už niekoľko rokov.

Ku starším serverom je na ebay-i aj kopa príslušenstva a náhradných dielov, len treba poznať "part number". Ten je obvykle v nejakom manuáli, a občas aj na vnútornej strane case.

K pôvodnej otázke na servery: môžem doporučiť IBM/Lenovo, HP, Dell - s tými nikdy problém nebol a obvykle prežijú 8 a viac rokov prevádzky. Nemôžem doporučiť Fujitsu-Siemens a Intel (nemyslím CPU a MB, tie sú obvykle znamenité, ale ich serverové skladačky predávané pod názvom "Intel Server System"). S inými skúsenosti nemám.

spacek

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #22 kdy: 08. 01. 2018, 21:46:19 »
Na HP servery je třeba dát si pozor, jejich hdd mívají custom firmware a jiné disky tam nemusí makat. U IBM nebo DELL se mi to nikdy nestalo. U HP ano.

spacek

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #23 kdy: 08. 01. 2018, 21:48:23 »
U starých serverů je třeba dávat pozor na sas disky a disky obecně. Sas vychází velmi draho a odchází ... ono když 10k disk běží 24/7 tři roky ... .
Moje osobní zkušenost - 2,5" SAS 10k disky drží i po letech, 15k odcházejí mnohem častěji.

dustin

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #24 kdy: 08. 01. 2018, 21:52:40 »
S jetými SAS souhlas. Potřeboval jsem pro root hostitele virtuálů 72GB 2.5", nové se běžně už se neprodávají, vyšly na pár euro za kus. Do raid1  tři do mirroru (pro jistotu) bez problémů, drží všechny dobře už několik let.

Značkové (HP/DELL/IBM) jsou drahé, ale OEM (např. Seagate) SSD nejsou až tak výrazně dražší než SATA. Nevím, zda by je např. IBM akceptovalo, ale HP SmartArray (starý i220, P800 i novější P410) mi seagaty zatím vždy vzal.

Jinak SATA v md raidu s dostatkem paměti na read keše taky neběží špatně, samozřejmě flush trvá, s tím se nic neudělá.

IMO je levná a celkem výkonná cesta ZFS nad SATA v mirroru s SSD na ZIL a L2ARC. Na otestování nad ZFSoL se teprve chystám, zatím jsme bez těch keší a ZFS se mi líbí moc.

dustin

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #25 kdy: 08. 01. 2018, 21:53:46 »
Oprava - OEM (např. Seagate) SSD -> OEM (např. Seagate) SAS

Kit

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #26 kdy: 08. 01. 2018, 22:11:11 »
Když už se tady bavíme o serverech na pomezí s desktopem, tak HPE Proliant Gen10 nevyjde vůbec draho a požadovaný účel by splnit mohl. Za ty peníze by se daly pořídit 3 kousky, byla by tedy i jistá redundance.

nobody(ten pravej)

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #27 kdy: 08. 01. 2018, 22:44:37 »
[...] HPE Proliant Gen10 nevyjde vůbec draho a požadovaný účel by splnit mohl [...]
k tomu je vhodne zminit, ze vzdalenou zpravu ma HP v podobe iLO, jenze BEZ dokoupeni licence (casove omezene, tusim na 1rok) je dostupne jen web/ssh, NIKOLIV video vystup+klavesnice, takze nelze resit problemy s biosem/bootem/havarovanym_systemem ke kteremu je potreba realne obraz... ty mnou zminovane desky od ASRock maji naopak IPMI kompletne v cene, nevyzaduje zadne licence a navic nekdo uvita, ze je postavene na GNU/Linuxu bezicim na  pro IPMI dedikovanem CPU(ARM926EJ-S)...

Kit

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #28 kdy: 08. 01. 2018, 23:04:15 »
... ty mnou zminovane desky od ASRock maji naopak IPMI kompletne v cene, nevyzaduje zadne licence a navic nekdo uvita, ze je postavene na GNU/Linuxu bezicim na  pro IPMI dedikovanem CPU(ARM926EJ-S)...

Mají ty desky ASRock paměti ECC?

Lol Phirae

Re:Desktop vs. Server HW pre server
« Odpověď #29 kdy: 08. 01. 2018, 23:07:10 »
Jestli byl míněn microserver Gen10, tak tam žádné iLO není.