Je třeba rozlišovat
1) je to cena za člověka zaměstnaného firmou?
2) je to vývojář a nebo bouchač kódu?
3) je to u nás nebo na západě?
Pokud to bude vývojář zaměstnaný firmou, obvyklá suma se pohybuje až na 200 měsíčně. Ovšem ten člověk dostane cca 1/2. Tuhle cenu vám obvykle samotnému nenabídnou, protože v té ceně jsou započítána různá rizika, která nese firma co vás prodává. Nemoci, průšvihy, mramor, značka, mercedesy a další bejkárny pro management.
Bouchač kódu se v platu rapidně propadává, protože jeho rozhled je nižší řekněme 100 dostane tak 50-60.
Vývojář by měl mít dobrý přesah do problému, který řeší - například v bankovnictví workflow banky apod.
Pokud někdo dělá na sebe nese všechna rizika sám a může pochopitelně z té sumy vymlátit co se dá, ale jeho pokrytí rizik není dostačující. Takže mu obvykle dají méně, ale je to pochopitelně nejzajímavější suma.
Pokud dneska dělnický plat může dosahovat 30tisíc, dělat za míň byť toho bouchače kódu je fakt blbost.
Když to moc neumíte a budete se to učit, nižší suma je samozřejmě pochopitelná.
Jsou úkony řekněme na 6 hodin a fakturovaná částka bude třeba 250tisíc. Jenže objeví se třeba jednou za měsíc a pak si budete jen brousit svoje know-how a dělat nějaké triviálnější věci.
Je to složité a pochopitelně nelze generalizovat. Co tak si pamatuju, oprašovák Windows v Německu se dostane na cca 80tisíc s kombinovaným home-office když jede na sebe.
Možná to takhle dává větší smysl... obecně ty vyšší platy dostávají lidi s velkým přesahem mimo IT.
Řekněme, že existujou nepodkročitelný sumy - řekl bych IT dělník a pak ty smluvní (ty je třeba náležitě promyslet - odběrateli se to pochopitelně musí vyplatit).
Od známého takhle odcházel člověk (chtěl prostě vysoký plat) říkal jsem mu nech ho jít, prostě je šikovnej zaslouží si ho a ty mu ho nedokážeš zajistit - šel pak dělat pro dceřinku General Dynamics. Je třeba to přijmout a pochopit, že argument, že jsem nesehnal dobré zakázky, nejsou omluva pro jeho nízký plat.