Suse nebo Kubuntu?

qwertz

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #15 kdy: 06. 12. 2017, 18:44:00 »
pokud trvas na KDE, tak nez Kubuntu bych dal KDE Neon Stable, je to Ubuntu LTS(aktualne 16.04), ale balicky KDE jsou tam novejsi/stabilnejsi (KDE5 je stale ve vyvoji/doladovani) PRIMO od autoru KDE, tedy Neon maji prave pro presentaci posledniho stable KDE se stabilnim zakladem Ubuntu LTS, jen bacha vydavaji i vyvojovou verzi NEON a tam jsou nejnovejsi uplne ale nestabilizovane baliky...

https://neon.kde.org/

Zrovna Neon je Kubuntu v2. Založil to to stejný človek poté co byl odejit z Canonicalu. Tak si udělal neoficální Ubuntu repo pod hlavičkou KDE. V podstatě to není ani distribuce.


Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #16 kdy: 06. 12. 2017, 19:49:26 »
Pokud chceš stabilní linuxovou distribuci s desktopem KDE a zároveň ne ty nejstarší balíčky, doporučil bych Mageii nebo právě ten openSUSE Leap. Kubuntu nemohu označit za stabilní, vždy když jsem si ho někde nainstaloval, něco nefungovalo nebo bylo nepoužitelné.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #17 kdy: 06. 12. 2017, 19:49:49 »
Když ona je to zkušenost ale serverová, bez GUI a pod. Co jsem zatím slyšel, tak "údajně" je debian v tomto pozadu a je lepší použít Ubuntu.

Kdyz chces vyvijet, tak se Ubuntu vyhni obloukem. Abys nahodou nenarazil na nejaky ten problem, ktery tam leta hnije a nikdo to neopravuje a je to zrovna v SW, ktery potrebujes. Mozna mrkni na MX Linux. Je zalozen na Debian stable bez systemd a do toho dodavaji nejake backporty a dalsi veci, takze by nemel byt chronicky zastaraly, jako Debian. Z Ubuntu se ti nejspis udela vyrazka.

nobody(ten pravej)

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #18 kdy: 06. 12. 2017, 20:16:21 »
Kdyz chces vyvijet, tak se Ubuntu vyhni obloukem. Abys nahodou nenarazil na nejaky ten problem [...] Z Ubuntu se ti nejspis udela vyrazka.

@tazatel: ja doporucuju se vyhnout obloukem komentarum od uzivatele JardaP, nejspis mu nejakej vyvojar Ubuntu prebral partner*, nebo ma 10let stare spatne zkusenosti s necim co neustale opakuje...
Staci si vyhledat na google jeho komentare "jardap site:forum.root.cz OR site:www.root.cz" a zjistis ze 90% jsou haterske komentare, 9% nesnasenlive komentare a ve zbylem 1% se obcas najde neco seriozniho kdyz budes hodne dobre hledat ;-)


Zrovna Neon je Kubuntu v2. Založil to to stejný človek poté co byl odejit z Canonicalu. Tak si udělal neoficální Ubuntu repo pod hlavičkou KDE. V podstatě to není ani distribuce.
v2 no a? dulezite je ze je to novejsi, vyladenejsi a primo od vyvojaru KDE ;-)
to podle tebe neoficialni repo co ani neni distribuce (podle uhlu pohledu, on(i) sami rikaji ze to neni distro, ale UbuntuLTS+jejichKDE), se dava jako oficialni distribuce na oficialni KDE ultrabook "Slimbook" ;-)
https://neon.kde.org/slimbook
https://www.root.cz/clanky/kde-slimbook-linuxovy-ultrabook-s-ubuntu-a-prostredim-kde-neon/


 

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #19 kdy: 06. 12. 2017, 20:40:00 »
nobody: Ale on má pravdu. Ubuntu je neskutečně nestabilní a nedotažený systém - co update, to problém, jedinné co ještě ujde jsou jeho LTS verze (tedy 16.04 s Unity).


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #20 kdy: 06. 12. 2017, 21:32:05 »
nobody: Ale on má pravdu. Ubuntu je neskutečně nestabilní a nedotažený systém - co update, to problém, jedinné co ještě ujde jsou jeho LTS verze (tedy 16.04 s Unity).

Ja jel akorat na LTS. I to ma problemy a nikdo je neresi. Staci, aby to bylo v nejakem softu, ktery pouziva mensi mnozstvi lidi a na opravu v Canonicalu serou.

jxx

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #21 kdy: 06. 12. 2017, 22:15:20 »
Aky DESKTOP linux je dost tazka otazka :). Ja osobne by som zvolil na tvojom mieste FreeBSD a nejaky lajt desktop, XFCE alebo daco podobne. Ak chces Linux tak postav nieco na Debiane, a neries kecy o "zastaralosti". Este by som doporucil sa pozriet na Bodhi Linux (Moksha Desktop), je to zaujimave distro stavane na UBUNTU LTS a fork Enlightenment dektopu. Poskusaj a mozno uz nebudes riesit nic ine :). Ak sa nechces zaoberat zo skusanim a riesenim roznych distro a desktopov, predaj svoj drahy notebook, a kup si Meka :).

anonym

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #22 kdy: 06. 12. 2017, 22:42:14 »
A já něco povím, já něco požaluju. Věděl jsi tazateli, že ti s Linuxem nevydrží na tvém NB baterka ani zdaleka tolik, co na Windows? Počítej tak s o 40% slabší výdrží baterie.

xaz

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #23 kdy: 06. 12. 2017, 22:58:13 »
Zdravím, konečně jsem dozrál na migraci na linuxový desktop.
...
linux (debian+ubuntu)
...
Kubuntu a OpenSuse. Kterou zvolit?
...
Dále by mě zajímalo, jestli na Suse lze provozovat Steam. Oficiální podpora je prý pouze pro Ubuntu.
Pred par rokmi som mal podobny problem.
Najlepsie je ked si najprv vyskusas v sirsom vybere par distribucii vo VirtualBoxe a potom v uzsom vybere este spustit ich napr. aj z LiveCD na tvojom PC. Pretoze neni to len o tom, co chces, ale ci ti to aj bude dobre slapat na tvojom PC - t.j. ci nebudu problemy s grafikou, so sietou, tlaciarnou + scanerom, ... atd.
Ja som svojho casu mal uplne jednoduchu poziadavku - nejaky classic desktop (nie Unity alebo Gnome 3) a LTS. Povodne som uvazoval hlavne o CentOS, pretoze som mal urcite skusenosti s ver 6.5, ktoru som prevadzkoval aj doma vo VirtualBoxe. Nechcel som si ale davat na PC staru verziu, ked uz vtedy bola ver. 7. Zhodou okolnosti mi ale v novej verzii na LiveCD nefungovala siet a nevedel som to spojazdnit, t.j. CentOS som zavrhol. Potom som uvazoval o Kubuntu, ale ked som ho chvilu skusal z LiveCD tak sa mi rozsypala grafika :) Nakoniec som skoncil s LinuxMint, pouzivam ho stale uz aj na novej masine. 
Takze v tvojom pripade by som v prvom rade vyskusal par distribucii vo VirtualBoxe, na ktorych ti pobezi steam a potom by som z nich vybral tu, ktora bude dobre fungovat s danym HW - to otestujes z LiveCD.

qwertz

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #24 kdy: 06. 12. 2017, 23:18:26 »
v2 no a? dulezite je ze je to novejsi, vyladenejsi a primo od vyvojaru KDE ;-)
to podle tebe neoficialni repo co ani neni distribuce (podle uhlu pohledu, on(i) sami rikaji ze to neni distro, ale UbuntuLTS+jejichKDE), se dava jako oficialni distribuce na oficialni KDE ultrabook "Slimbook" ;-)
https://neon.kde.org/slimbook
https://www.root.cz/clanky/kde-slimbook-linuxovy-ultrabook-s-ubuntu-a-prostredim-kde-neon/

Vývojáři KDE na nějaké Ubuntu serou. Je distribuce zas tak nezajímá, takže ty baíky musí někdo pro Ubuntu sestavit a to tam dělá ten ex-Kubuntu developer (nevím kdo další). Nejsem si jist, jestli novější znamená odladěnější, ale když se koukám do OBS, tak je tam KDE v novější verzi než v repozitářích Neon (mozna koukam blbe). A nejen že to nejnovější KDE nainstalujete na rolling update verzi Opensuse, ale i na stabilní verze, nemluvě o tom, že se z gitu automaticky provádí build i prislusnych live-cd.

xaz

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #25 kdy: 06. 12. 2017, 23:30:34 »
Urcite mnohi nebudete so mnou suhlasit, ale podla mojich laickych skusenosti spred 2 rokov - ked som prechadzal z Win mi najlepsie bezal na mojom HW Ubuntu LTS a Linux Mint.
Samozrejme uz predtym som hned zavrhol dostribucie pri ktorych mi nefungovali ani vo VirtualBoxe Guest Additions, takze sa to nedalo skusat na celu obrazovku :-)
Ubuntu som poznal vtedy iba s Unity (neviem ci bolo uz aj MATE) a to som nechcel. Ked som vyskusal MATE, nechcel som uz ani KDE. OpenSuSe LEAP som myslim skusal iba s GNOME3 a KDE - s MATE asi ani neni.
Dnes by som stale volil iba LinuxMint MATE alebo mozno Ubuntu LTS MATE.
 

mikrom

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #26 kdy: 06. 12. 2017, 23:39:27 »
...Kubuntu a OpenSuse. Kterou zvolit?
Pri rozhodovani je dolezity aj packagng system. OpenSuse ma RPM a Kubuntu ma DEB

nobody(ten pravej)

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #27 kdy: 07. 12. 2017, 00:04:49 »
A já něco povím, já něco požaluju. Věděl jsi tazateli, že ti s Linuxem nevydrží na tvém NB baterka ani zdaleka tolik, co na Windows? Počítej tak s o 40% slabší výdrží baterie.
to je tvoji neznalosti ;-) https://www.root.cz/clanky/tlp-prodluzte-vydrz-notebooku-az-o-30/

nobody(ten pravej)

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #28 kdy: 07. 12. 2017, 00:09:31 »
nobody: Ale on má pravdu. Ubuntu je neskutečně nestabilní a nedotažený systém - co update, to problém, jedinné co ještě ujde jsou jeho LTS verze (tedy 16.04 s Unity).
ma SVOJI pravdu ;-) pouzivam Xubuntu tak 6let a zadnou nestavilitu ani problem pri update sem nepotkal... LTS jsou samozrejme/logicky stabilnejsi/vhodnejsi nez NonLTS... ale ted na jednom NB mam Xubuntu 17.10 od nejake prvni bety a o zadnem problemu/nestabilite nemuze byt rec...
driv sem pouzival Debian,Slackware,Arch, s Linuxem mam ~22let zkusenosti, pamatuju pred 10+ lety obcasne problemy v Debianu nebo Ubuntu (u Slackware i Arch to z principu bylo jasne ze problemy jsou), ale dnes to proste neplati... jasne ze se tam najdou problemy co trva nez vyresej, ale nevim o zadnem zavaznejsim (s Xfce prostredim)...

nobody(ten pravej)

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #29 kdy: 07. 12. 2017, 00:12:33 »
Vývojáři KDE na nějaké Ubuntu serou. Je distribuce zas tak nezajímá [...]
na Ubuntu mozna, na KDE Neon ne ;-) vybrali si Ubuntu LTS jako zaklad dobrovolne, prisli s Slimbook protoze chteli a dali tam KDE Neon protoze to povazovali za nejvhodnejsi, nevim co resis za kraviny/mindraky ;-)