Suse nebo Kubuntu?

JaM

Suse nebo Kubuntu?
« kdy: 06. 12. 2017, 15:07:34 »
Zdravím, konečně jsem dozrál na migraci na linuxový desktop. Dosavadní zkušenost mám s Win na desktopu a linux (debian+ubuntu) na serverech. Díval jsem se, co by bylo pro mě vhodné. Prozatím jsem skončil na dvou variantách Kubuntu a OpenSuse. Kterou zvolit?
Na běžnou práci je to asi jedno. Na Kubuntu mě láká, že prostě vím, jak funguje (díky to, že mám na serverch). Na Suse mě zase zaujala práce se snapshoty, btrfs a takový "dobrý pocit z komunity".
Potřebuji, aby to bylo pokud možno stabilní (ne aby se to při každé aktualizaci rozbilo), abych se mohl soustředit na svoji práci.
Dále by mě zajímalo, jestli na Suse lze provozovat Steam. Oficiální podpora je prý pouze pro Ubuntu.

Díky


Danny

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #1 kdy: 06. 12. 2017, 15:29:21 »
Zkus si obojí ve virtuálu (např. VirtualBox), porovnej a vyber.

anomym

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #2 kdy: 06. 12. 2017, 15:35:47 »
Alebo to skús porovnať na live usb. Takto získaš lepšiu predstavu ako z virtualboxu.

Lenka

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #3 kdy: 06. 12. 2017, 15:36:45 »
Potřebuji, aby to bylo pokud možno stabilní (ne aby se to při každé aktualizaci rozbilo), abych se mohl soustředit na svoji práci.

Tak tohle bude problem, obzvlast u komunitnich verzi. Jediny garant v linuxovem desktopu je RedHat a ten je placeny. Nepises sice co je naplni tve prace, ale pokud potrebujes stabilni desktop a nechces windows tak se rozhodni radeji pro macOS.

JaM

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #4 kdy: 06. 12. 2017, 16:18:50 »
Alebo to skús porovnať na live usb. Takto získaš lepšiu predstavu ako z virtualboxu.
To jsem samozřejmě udělal. Vyzkoušel jsem si toho nanečisto více, takže představu mám. Mě spíše jde o to, jak je to z dlouhodobého hlediska kolem stability atd.


JaM

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #5 kdy: 06. 12. 2017, 16:24:21 »
Potřebuji, aby to bylo pokud možno stabilní (ne aby se to při každé aktualizaci rozbilo), abych se mohl soustředit na svoji práci.

Tak tohle bude problem, obzvlast u komunitnich verzi. Jediny garant v linuxovem desktopu je RedHat a ten je placeny. Nepises sice co je naplni tve prace, ale pokud potrebujes stabilni desktop a nechces windows tak se rozhodni radeji pro macOS.

Pravda. Dělám vývoj (PLSQL, Java, PHP) a taky správu serverů. MacOS jsem zavrhnul kvůli jejich cenové politice a taky kvůli tomu, že jsem nedávno investoval do velmi drahého NTB, právě kvůli vývoji. Proto nákup dalšího zařízení nyní nepřipadá v úvahu.
Jinak vyloženě garantovat asi nepotřebuji. Z mé zkušenosti např. Debian na serveru se mi rozbil aktualizací pouze jednou, když sezafungovala správně oprava bezpečnostní chyby a SW střílel sessions. Jinak, ťuk ťuk, všechno jede v pohodě.

nobody (ten levej)

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #6 kdy: 06. 12. 2017, 16:28:50 »
debian

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #7 kdy: 06. 12. 2017, 16:35:52 »

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #8 kdy: 06. 12. 2017, 17:13:55 »
Přesně tak. Když máš dobrou zkušenost s Debianem, tak ho použij.

y,

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #9 kdy: 06. 12. 2017, 17:27:07 »
Ach jo, kdyz tedy umis debian a potrebujes klid na praci, tak co tady vubec resis? Nainstaluj si debian a pracuj.

ibt

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #10 kdy: 06. 12. 2017, 17:40:17 »
ak trvas na Plasme (Kubuntu), tak ta v Debiane nie je zrovna najnovsia. A narozdiel od Kubuntu ani nema backporty s aktualnou verziou.

JaM

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #11 kdy: 06. 12. 2017, 17:43:46 »
Ach jo, kdyz tedy umis debian a potrebujes klid na praci, tak co tady vubec resis? Nainstaluj si debian a pracuj.
Když ona je to zkušenost ale serverová, bez GUI a pod. Co jsem zatím slyšel, tak "údajně" je debian v tomto pozadu a je lepší použít Ubuntu. Že prý je po stránce podpory HW na tom lépe, což pro třeba právě Steam asi bude lepší.
Pravda je, že bych asi na Debianu/Ubuntu zůstal, ale kolega mi šroubuje do hlavy, že Suse je na tom mnohem lépe, navíc má prý výhodu českých vývojářů.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #12 kdy: 06. 12. 2017, 17:59:34 »
Debian je pozadu ve všem, nejen v desktopu. Z toho pak vyplývá nekompatibilita Ubuntu s Debianovým serverem. Takže pokud chceš u sebe testovat před nasazením na server je volba jasná. Debian v přesně stejné verzi podle serveru. Pokud nepotřebuješ testovat a potřebuješ omalovánky, pak Ubuntu nebo zůstat na Widlích.

nobody(ten pravej)

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #13 kdy: 06. 12. 2017, 18:36:03 »
osobne bych doporucil prostredi Xfce s Ubuntu, tedy Xubuntu 16.04 LTS, to prostredi coce toho nabizi mene nez KDE(mysleno funkce Desktopu), ale je stabilnejsi...

pokud trvas na KDE, tak nez Kubuntu bych dal KDE Neon Stable, je to Ubuntu LTS(aktualne 16.04), ale balicky KDE jsou tam novejsi/stabilnejsi (KDE5 je stale ve vyvoji/doladovani) PRIMO od autoru KDE, tedy Neon maji prave pro presentaci posledniho stable KDE se stabilnim zakladem Ubuntu LTS, jen bacha vydavaji i vyvojovou verzi NEON a tam jsou nejnovejsi uplne ale nestabilizovane baliky...

https://neon.kde.org/

qwertz

Re:Suse nebo Kubuntu?
« Odpověď #14 kdy: 06. 12. 2017, 18:39:21 »
Tak primárně asi to co vám vyhovuje více.

Pokud preferujete KDE, pak z pohledu desktopu je na tom evientně lépe SUSE.

Jinak SUSE a Ubuntu/Debian jsou relativně rozdílná distra, takže málokdy má uživatel problém poznat, co mu sedí více. Jistě - např. RPM vs. DEB z pohledu uživbatele nehraje roli, ale zypper vs. apt už je rozdíl obrovský. Takhle by se dalo pokračovat. Tady vám každý maximálně napíše, co vyhovuje jemu. Za mě Opensuse, protože: KDE, zypper, buildservice